Tepedeki Ev Konusu ve Oyuncuları – The Haunting Of Hill House

0/5 Votes: 0
Report

Description

Türkçeye Tepedeki Ev olarak çevrilen The Haunting of Hill House dizisi, Mike Flanagan tarafından Neftlix için üretilen korku dalındaki en başarılı dizilerden bir tanesidir. 2018 yılında Netflix platformundan izleyici ile buluşan Tepedeki Ev dizisi, ilk sezonunun ardından oldukça geniş bir izleyici kitlesine ulaşmayı başarmıştır.

Sürükleyici ve adrenalini üst düzeyde tutan hikayesi ile izlenme rekorları kıran Tepedeki Ev, Shirley Jackson’ın aynı isimli romanından esinlenerek oluşturulmuştur. Tepedeki Ev kitabının konusu ile dizinin senaryosu arasında benzerliklerin olmasının yanı sıra ayrıştıkları noktalar da mevcuttur. 1959 yılında yazılan The Haunting of Hill House romanı, modern hayalet hikayelerinin temelini oluşturma özelliğine sahip bir başyapıt niteliğindedir. Roman uyarlamaları arasında önemli bir noktada bulunan Tepedeki Ev, Netflix platformunda “Klasik gotik korku Tepedeki Ev romanının tüyler ürpertici ve modern bir uyarlaması” şeklinde tanımlanmıştır.

Netflix’in orijinal yapımı olan Tepedeki Ev korku dizisi, oyuncu kadrosunda usta ve genç isimleri bir araya getirmesiyle başarısını perçinlemiştir. Dizinin başrollerini Michiel Huisman, Carla Gugino ve Timothy Hutton gibi başarılı isimler paylaşıyor. Başrollerin yanı sıra Tepedeki Ev dizisi oyuncuları arasında Elizabeth Reaser, Kate Siegel, Lulu Wilson, Paxton Singleton, Violet McGraw, Henry Thomas, Oiver Jackson-Cohen, Victoria Pedretti, Mckenna Grace ve Julian Hilliard gibi performanslarıyla göz dolduran isimler yer alıyor.

The Haunting of Hill House Konusu

Tepedeki Ev dizisinin konusu, temelde eve hapsolan hayaletlerin ortaya çıkma hikayesi olarak görülse de dizide duygusal ögeler de başarılı bir şekilde işleniyor. Mike Flanagan tarafından kurgulanan dizi Shirley Jackson’ın kitabındaki aynı cümle ile başlıyor:

“Akıl sağlığı yerinde olmayan Tepedeki Ev, tepelerin karşısında tek başına yükseliyor ve karanlığı içinde tutuyordu.”

Tepedeki Ev Konusu ve Oyuncuları
Tepedeki Ev Konusu ve Oyuncuları

Crain ailesi 5 çocuklu ve maddi durumunu düzeltmeye çalışan bir ailedir. Anne ve baba hayallerindeki eve kavuşabilmek için çocukları ile birlikte Tepedeki Ev’e taşınırlar. Hugh ve eşi Olivia Crain, çocukları Steven, Shirley, Theodora (Theo), Luke ve Elenor (Nell) ile evde hiç huzurlu olmayan bir şekilde yaşamaya çalışırlar. Steven hariç bütün çocuklar evin içinden ve dışından garip sesler duyarlar. Seslerin ve görüntülerin artmasının ardından bir gece büyük bir trajedi yaşanır ve Hugh çocuklarını alarak evden kaçar.

Evden kaçışın ardından 26 yıl geçer. Ailenin en küçüğü olan Nell dahil olmak üzere ailedeki bütün çocuklar yetişkin birer birey olmuştur. Hatta Steven, Tepedeki Ev’de ailecek yaşadıklarını anlatığı bir kitap yazarak para kazanmaya başlamıştır. Ancak artık Steven için de uyanma vakti gelmiştir. Son gece dışında evde yaşanan herhangi bir paranormal olaya denk gelmeyen Steven için Tepedeki Ev yeni planlarını devreye sokmuştur.

The Haunting of Hill House Karakterleri / Oyuncuları

Hugh Crain (Henry Thomas /  Timothy Hutton)

Hugh, Crain ailesinin babasıdır. Çocuklarına ve eşine bağlı bir adam olan Hugh, eski evlerin tadilat işleriyle uğraşmaktadır. 1992 yılında ailesi ile birlikte Hill House’a taşınırlar. Aynı yıl karısı Olivia’yla ilişkileri trajik bir olayın ardından sonlanır. 2018 yılına gelindiğinde ise yalnız yaşayan Hugh, her gün vicdan azabı çeken bitkin bir adamdır.

Hugh Crain’in 1992 yılındaki hikayesini başarılı oyuncu Henry Thomas canlandırıyor. Thomas 9 Eylül 1971 yılında San Antonio’da doğmuştur. E.T projesindeki rolü ile Altın Küre En İyi Yeni Erkek Oyuncu Ödülü alan Henry Thomas, oyunculuk kariyerine hızlı bir giriş yapmıştır.

Tepedeki Ev Konusu ve Oyuncuları
Tepedeki Ev Konusu ve Oyuncuları
  • Hugh Crain’in 2018 yılındaki haline Timothy Hutton hayat veriyor. Hutton 16 ağustos 1960’da Malibu’da doğmuştur. Last Holiday, Magic Box, Leverage ve The Ghost Writer, rol aldığı ünlü yapımlar arasındadır.

Olivia Crain (Carla Gugino)

Olivia,Crain ailesinin annesidir.1992 yılında taşındıkları Hill House’taki paranormal olayların içinde olan baş karakterdir. Günlük yaşamında migren ağrıları çeken Olivia, evdeki hayaletlerle birebir temas kuran kişidir.

Carla Gugino, 29 Ağustos 1971 yılında Sarasota’da dünyaya gelmiştir. Snake Eyes filmi ile oyunculuk kariyerine başlamış, Jett, San Andreas, Sin City, Watchmen, Gerald’s Game, Entourage ve Love Life gibi projelerde rol almıştır.

Steven Crain (Paxton Singleton / Michiel Huisman)

Steven Crain, 1992 yılında Hill House’ta yaşanan paranormal olayların hiçbirine denk gelmeyen şanslı aile ferdidir. Son gece yaşanan olayların dışında olup bitenleri kardeşlerinin abarttığını düşünmektedir. 2018 yılına gelindiğinde ise ailesinin anlattıklarından yola çıkarak Hill House hikayesini kitaplaştırmıştır.

Steven Crain’in 1992 yılındaki çocukluk halini Paxton Singleton canlandırıyor. Genç oyuncu 6 Kasım 2001 yılında Los Angeles’ta doğmuş, Alice Fades Away adlı filmde rol alarak oyunculuk konusundaki yeteneğini ispatlamıştır.

Steven Crain’in 2018 yılındaki yetişkinlik haline Michiel Huisman hayat veriyor. 18 Temmuz 1981 yılında Amstelveen kentinde dünyaya gelen Huisman, The Age Of Adaline, State Like Sleep, Indian Horse gibi projelerde sergilediği performanslar ile tanınmaktadır.

Shirley Crain (Lulu Wilson / Elizabeth Reaser)

Shirley Crain, evin en büyük kız çocuğudur. 2018 yılına gelindiğinde mutlu bir evliliği vardır. Kocası ile beraber bir morg işleten Shirley, 1992 yılındaki travmalarını çoktan unutmuştur.

Shirley’in çocukluğuna Lulu Wilson hayat veriyor. 7 Ekim 2005 yılında doğan genç oyuncu Sharp Objects, Annabelle, Slumber, The Millers yapımlarında boy göstermiştir.

Shirley’in yetişkinliğini ise Elizabeth Reaser oynuyor. Reaser, 2 Temmuz 1975 yılında Bloomfield’da doğmuştur. 2008 yılında rol aldığı Twilight serisi ile tanınırlığını artırmıştır.

Theodora Crain (Mckenna Grace / Kate Siegel)

Tepedeki Ev Konusu ve Oyuncuları
Tepedeki Ev Konusu ve Oyuncuları

Beş kardeşin ortancasıdır. 1992 yılındaki paranormal olayların travmasını atlatmak için çocuk psikolojisi bölümünü okumayı seçmiştir.2 018 yılında pedagog olan Theodora, yaşadıklarının üstesinden gelmeyi başarmış sağlam bir karakterdir.

Thedora’nın çocukluğunu Mckenna Grace canlandırıyor. Grace, 25 Haziran 2006 yılında Dallas’ta doğmuştur. Gifted, Designated Survivor, Annabella Comes Home, The Bad Seed gibi yapımlarda rol almıştır.

Thedora karakterinin yetişkin haline Kate Siegel hayat veriyor. Siegel 9 Ağustos 1982 yılında Maryland’da doğmuştur. The Curse of the Black Dahlia oyunculuk kariyerindeki en başarılı projelerden biridir.

Luke Crain (Julian Hilliard / Oliver Jackson-Cohen)

Luke, Crain ailesinin en küçük bireylerinden olan ikiz kardeşlerden biridir. Diğer aile fertlerinden daha küçük olmasına rağmen yaşadıklarının etkisinden kurtulamamıştır. 2018 yılına geldiğinde yetişkin bir birey olan Luke, alkol bağımlısı ve hayatına değişik yönler veren bir adama dönüşmüştür.

Luke Crain çocukluğunu Julian Hilliard canlandırıyor. 2012 yılında Dallas’ta doğan çocuk yıldız Hilliard Greener Grass, Never Goin’ Back gibi projelerde rol almıştır.

Luke Crain’in yetişkinlik dönemini Oliver Jackson-Cohen canlandırıyor. Cohen 24 Ekim 1986’da Londra’da doğmuştur. Emerald City, Dracula, Faster, The Secret River, World Without End gibi çok sayıda projede yer almıştır.

Elenor Crain (Violet McGraw / Victoria Pedretti)

Tepedeki Ev Konusu ve Oyuncuları
Tepedeki Ev Konusu ve Oyuncuları

Elenor, Lucke’in ikizidir. Aile bireyleri tarafından “Nell” takma adıyla çağrılmaktadır.T epedeki Ev’de çocukken yaşadıklarının etkisinden asla kurtulamamıştır. Yaşlı kardeşlerine bakan Elenor, uyku felci hastalığı nedeniyle zor günler geçirir.

Elenor karakterinin çocukluğuna Violet McGraw hayat veriyor. Çocuk yıldız 2011 yılında doğmuştur. İlk ekran deneyimini ise komedi ve drama dizisi olan Recklees Juliets ile yaşamıştır. Motorcross filmindeki performansı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Nell’in yetişkinlik döneminde ise Victoria Pedretti izleyici ile buluşuyor. Güzel oyuncu 23 Mart 1995 yılında Pensilvanya’da doğmuştur. Pedretti You ve Once Upon a Time in Hollywood filmlerindeki performansı ile adından söz ettirmiştir.

The Haunting of Hill House Kaç Sezon?

2018 Ekim’inde 10 bölümlük ilk sezonuyla izleyiciyle buluşan dizinin 2. sezonunun 2020 yılında Netflix platformunda yayımlanması bekleniyor. Dizideki karakterlerin olaylara karşı verdikleri farklı reaksiyonlarla korku ve gerilimin yanı sıra farklı boyutlarda ögeleri de içerisinde barından Tepedeki Ev’in 2. sezonuna dair yayımlanan fragman görüntülerinde, ebeveynlerin çocuklarını kurtarmak için gösterdikleri çabanın, izleyenlere duygusal anlar yaşatacağı aşikar.

The Haunting of Hill House IMDb Puanı ve Yorumları

Tepedeki Ev dizisi ilk sezonundaki başarılı oyunculuk performansları ile efsane yapımlar arasındaki yerini almıştır. Tepedeki Ev dizisi IMDb’de de oldukça olumlu puana ve izleyici yorumlarına sahiptir. Dizinin IMDb puanı 8,9’dur.

Tepedeki Ev dizisi yorumları arasında özellikle çocuk oyuncuların yüksek performanslarına yapılan göndermeler mevcuttur. Yetişkinlikleri ve çocuklukları bir arada verilen karakterlerin ikna edici olduğundan bahseden kullanıcılar, adeta dizinin bağımlı haline geldiklerini de yorum olarak eklemişlerdir.

TAGS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *