Tereddüt Filmi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Yeşim Ustaoğlu’nun yapımcılığı, yönetmenliği ve senaryosunu üstlenerek hazırladığı 2015 yapımı Tereddüt Filminin Konusu ve Oyuncuları hakkında hazırlamış olduğumuz içeriğimiz ile beraberiz. Tereddüt Filmi hakkında ayrıntılı bilgi ve fragmanına yer verdiğimiz içeriğimize YORUM yaparak katkıda bulunabilirsiniz.

Tereddüt Filmi Konusu:

İstanbullu genç bir kadın olan Şehnaz, psikiyatristtir ve zorunlu görev için İstanbul’a yakın olan bir taşra kasabasına tayin edilir. Hafta içi hastanede görevini gerçekleştirmekte ve hafta sonu da İstanbul’daki evine gelmektedir. Çok çekici bir eşe sahip olan Şehnaz, dışarıdan bakıldığı zaman aslında Cem ile çok mutlu görünse de, zamanla eşinde ve birbirlerine karşı problemleri olduğunu hissetmeye başlayacaktır. Öte yandan kendisine hasta olarak gelen ve küçük yaşlarda olmasına rağmen büyük sorunlar yaşayan Elmas ile Şehnaz’ın arasında yaşananlar, Elmas’ın kendisini keşfetmesi ve ruhundaki yaraları iyileştirebilmesi açısından çok büyük bir etki sağlayacaktır.


Günümüzün en önemli kadın yönetmenlerinden birisi olan Yeşim Ustaoğlu’nın 5. uzun metrajlı filmi Tereddüt, dram içerikli bir hikayeyi sinema severlere sunmaya hazırlanıyor. Hikaye daha çok hastanede yeni göreve başlamış olan psikiyatrist Şehnaz ile, hastası olan Elmas arasındaki yaşananlara odaklanmaktadır. Birbirinden çok farklı olan iki genç kadının, yaşayacakları ve birbirlerine katacakları da oldukça derin şekilde işlenmiştir. Bir Anadolu kasabası içerisinde devam eden hayat ile şehir hayatı arasındaki farklar, kişiler üzerinden izleyiciye yansıtılırken, ikili ilişkiler oldukça fazla şekilde sorgulanıyor. Özellikle Şehnaz ve eşi Cem arasında geçen olaylar da bunu kanıtlar nitelikte.


Eşi Cem ile aralarında geçen gergin ilişkiler, cinsellik ve diğer konular üzerine eşinin narsist tavırları Şehnaz’ı yıpratmaktadır. Hiç kimsenin bilmediği bu durumlar karşısında, Şehnaz aslında kendisini başlarda hiç bağlı görmemeye çalışsa da, kasabaya atarak kurtulma çabasına girecektir. Yerleşmeden geçici bir hayat sürdüğü bu küçük kasabada, hastası ile büyük duygu değişimleri yaşayacaktır. Henüz 30 yaşında olan ve uzmanlığını yeni bitirmiş bir psikiyatrist olarak, çok uzun süre mutluymuş gibi yaşadığını fark edecektir.

Hastası olan Elmas ise henüz 16 yaşındadır ve zorla evlendirildiği bu kasabada hem kayınvalidesine bakmakta hem de kocasının cinsel isteklerini zorla yerine getirmektedir. Çok küçük yaşlarda bu kadar ağır olaylar yaşaması da Elmas’ı derinden etkilemiştir. Aslında dışarıdan tamamen farklı sorunlarmış gibi görünse de, bu iki kadın aynı sorunları yaşamaktadır ve birbirlerini tanıdıkça daha iyi anlayacaktır.

Festivaller:
İstanbul Bağımsız Film Festivali

Tereddüt Filmi Teknik Detay:

Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu
Oyuncular: Funda Eryiğit, Ecem Uzun, Mehmet Kurtuluş, Okan Yalabık, Serkan Keskin
Ülke: Türkiye
Dağıtıcı: Bir Film
Yapımcı: Titus Kreyenberg, Yeşim Ustaoğlu
Yapım Yılı: 2015
Vizyon Tarihi: 16 Aralık 2016
Türü: Dram
Dili: Türkçe

Tereddüt Filmi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *