İnsanlığın Kara Lekesi Terör Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

İnsanlık tarihin gelmiş geçmiş en kötü olgularından biri kuşkusuz terördür. Binlerce hatta milyonlarca masum insanın yıllardır ölümüne sebep olan terör, hiçbir ideolojiyle bağdaştırılamayacak vahşet dolu bir eylemdir. Sinema sektörü de bu konuda pek çok eser ortaya koymuştur. Başta ülkemizde ve dünyada terörün sona ermesini bir kez daha diliyor ve terör filmleri listemizi sizlere sunuyoruz.

Table of Contents

Terör Filmleri

 

30. Boys of Abu Ghraib – Abu Ghraib Çocukları – 2014 – IMDb: 5,3

Boys of Abu Ghraib
Film 2. Irak Savaşı esnasında Ebu Garip hapishanesindeki olayları anlatmaktadır. Filmin asıl amacı hapishanede tüm dünyanın gözü önünde gerçekleştirilen işkenceleri hafifletmek yatıyor. Savaş şartlarının Amerikan askerlerinin üzerindeki etkisini yansıtmaya çalışan film, tutunduğu tavır sebebiyle pek çokları tarafından eleştirilere hedef tutuluyor.

29. Passenger 57 – 57 Numaralı Yolcu – 1992 – IMDb: 5,8

Passenger 57
Aksiyon dolu Passenger 57 filmi bir uçakta geçmektedir. Bir hapishaneden başka bir hapishaneye nakli gerçekleştirilen terörist, nakil esnasında bulunduğu uçakta terör estirmeye başlar. O sırada uçakta olan bir polis ise onu durdurma görevini üstlenir.

28. New York’ta Beş Minare – 2010 – IMDb: 6,0

New York'ta Beş Minare
Terörizm konulu filmlerimize Türk bir yapımla devam ediyoruz. Mahsun Kırmızıgül imzalı film temel anlamda İslamofobiyi eleştirmektedir. Kırmızı bültenle aranan Deccal kod adlı suçlu Amerika’da yakalanmıştır. Bu haberi alan iki polis doğruca Amerika’ya giderler. Hikaye bundan sonra başlayacaktır. Önemli mesajlarla dolu New York’ta 5 Minare filmi etkili bir yapımdır.

27. The Siege – Kuşatma – 1998 – IMDb: 6,3

The Siege
Anthony Hubbard ve Frank Haddad iki FBI ajanıdır. Patlayıcı mühimmat yüklü bir yolcu otobüsü ihbarı alırlar ve harekete geçerler. Sonrasında ihbarın sahte olduğu anlaşılsa da tehditler FBI’ın peşini bırakmaz ve bir süre sonra gerçekten bir otobüs patlatılır. Büyük bir etkiye sahip terörist saldırısı sonucunda tüm dünya alarm halindedir. New York’a yapılan bu saldırıların durdurulup durdurulamayacağı merak konusudur.

26. The Sum of All Fears – En Büyük Korku – 2002 – IMDb: 6,4

The Sum of All Fears
Jack Ryan hayli afilli bir CIA ajanıdır. Önemli bir görev üstlenen Ryan’ın bu görevin üstesinden gelmesi hayati önem taşımaktadır. 3. Dünya Savaşı’nın çıkmasını amaçlayan bir terörist grup, büyük çapta saldırılar düzenlemeyi hedeflemektedir. Hedeflerinde saldırıları Rusya’ya mal edip Rusya ile Amerika arasında savaş başlatmaktır. CIA ajanı Ryan’ın bunun önüne geçebileceği merakı filmde saklıdır.

25. Air Force One – Hava Kuvvetleri Bir – 1997 – IMDb: 6,4

Air Force One
Rusya seyahati sırasında konuşma gerçekleştiren Amerikan başkanı, teröristlerle işbirliği yapılmayacağının altını çizer. Dönüş sırasında ailesiyle birlikte Rus teröristler tarafından kaçırılan başkan anlaşmaya zorlanır. Ancak Vietnam’da yıllarca savaşmış bir asker olan başkan boyun eğmeye kararlıdır.

24. Taking of Pelham 123 – Metrodan Kaçış – 1974 – 6,4

Taking of Pelham 123
Güvenlik şefi olan Walter Garbe’ın günü bir anda mahvolmuştur. Sebebi New York Şehir metrosunda yolcuları rehin alıp serbest bırakmak için fidye isteyen bir teröristtir. İşler sarpa sarmak üzeredir

23. Vantage Point – Bakış Açısı – 2008 – IMDb: 6,6

Vantage Point
Kent Taylor ve Thomas Barnes teröre savaş açan Başkan Ashton’ı korumak için görevlendirilmiş gizli ajanlardır. Başkan İspanya’ya vardıktan yalnızca birkaç dakika sonra vurulur. İşler artık tamamen kızışmıştır. Howard Lewis isimli bir turist başkanı çektiği sırada vuran kişiyi de çektiğini iddia eder. Hikâye’ye sonradan katılanların da söyledikleriyle iş gitgide ilginç bir hal almaktadır.

22. Patriot Games – Tehlikeli Oyunlar – 1992 – IMDb: 6,9

Patriot Games
Eski bir CIA ajanı olan Jack Ryan göreve çağrılmıştır. Görev sırasında suikastçılardan birini öldürür. Bunun üzerine katilin bir IRA militanı olan kardeşi Ryan’dan intikam almak için Amerika’ya gelir. Sevilen karakter Jack Ryan’ın sonraki maceraları filmin devamında saklıdır.

21. Traitor – Hain – 2008 – IMDb: 7,0

Traitor
Eski bir asker olan Amerikan vatandaşı Samir Horn, Ortadoğu’daki İslam kökenli olanlara bomba fitili satmaktadır. FBI ajanı Ray Clayton ile yolları ise bir araştırma sonucunda kesişir. Clayton olayın başında Samir’in olduğunu öğrenir ve hikâye başlar.

20. Syriana – Syriana – 2005 – IMDb: 7,0

Syriana
Bob Barnes oldukça tecrübeli eski bir CIA ajanıdır. Emekliliğine az bir süre kalan Bob artık heyecan yaşamak istememektedir. Ne var ki tecrübeli ajanın peşini aksiyon bırakmaz. İran şahının oğlu prens Nasir ülkenin başına geçmesinin ardından radikal kararlar alır. Petrol ve doğal gaz çıkarma hakkını Amerika’dan Çin’e veren Nasir, devletlerarası sıkıntıya sebep olur. Tecrübeli ajan Bob Barnes’ın görevi bu olayı çözmektir.

19. The Kingdom – Krallık – 2007 – IMDb: 7,1

The Kingdom
Film Amerika’yla Orta doğu arasındaki politik ilişkiyi ele almaktadır. Konuyu vurgulayan olay ise bir bombalı saldırı olayıdır. Bütün Amerika terör birimleri bu olay üzerine tetiktedir. Otadoğu’da direk olarak Amerikanlara karşı düzenlenen bir saldırı söz konusudur. Bu çeşit saldırı olaylarını araştırma görevindeki bir grup doğruca bölgeye gönderilir. Büyük çapta bir görev söz konusudur ve yetkili birimlerin işi gerçekten zordur. Şayet her taşın altından yeni çatışmalar ve çok sayıda karanlık olayların çıkması kaçınılmazdır.

18. Unthinkable – Akılalmaz – 2010 – IMDb: 7,1

Unthinkable
ABD bir kâbus ile karşı karşıyadır. Bu kâbusun adı nükleer saldırı tehlikesidir. Bir terörist üç atom bombasını gizlemektedir. Yerleri henüz belirlenemeyen bu bombalar yerleştirilmek üzeredir. Yerleştirmeye iki gün kalmıştır ve artık bir şeyler yapmak gerekmektedir. İş bir FBI ajanı ve sorgu yargıcına düşer. İkili yerleştirmeden önce bombaların yerini tespit etmek zorundadır. Yusuf isimli teröristin paylaştığı video ile başlayan filmde videoyu izleyen Helen ve ekibi işe koyulur. FBI ajanı Helen ile ekibine eşlik eden sorgu yargıcı ise H olarak bilinmektedir. Oldukça kararlı olan H Yusuf’u bulduğu anda onu konuşturmaya çalıştırırken parmağını keser. Ancak usta bir terörist olan Yusuf sessizliğini koruma konusunda hayli kararlıdır. İyi polis Helen ve kötü polis H’nin bu işi çok geç olmadan çözmeleri ve bombaların yerlerini bulmaları gerekmektedir.

17. Body of Lies – Yalanlar Üstüne – 2008 – IMDb: 7,1

Body of Lies
Terörist örgütü El Kaide’nin yönetici kadrosundan birini bulma görevi, Irak’ta görev yapan tecrübeli eski bir gazeteci Roger’a verilmiştir. CIA ile işbirliği içindeki Roger, ajan-gazetecilik yapmakta tecrübesizdir ve hiç alışık olmadığı hayli vahşi bir dünyayla tanışmak üzeredir.

16. Speed – Hız Tuzağı – 1992 – IMDb: 7,2

Speed
Şehir içi bir otobüs bomba yüklenmiştir. Genç bir polisin görevi ise otobüsü 80 km üzerinde tutarak patlamanın önüne geçmektir. Horward Payne isimli terörist bombayı yükleyen kişidir. Otobüsten kaçmayı başaran yolcuları kaçıran Payne tehditlerini sürdürmektedir.

15. The Rock – Kaya – 1996 – IMDb: 7,4

The Rock
Eski bir hükümlü ile iyi huylu bir kimyager, hain General Francis X. Hummel’in yönettiği düzenbaz askerlerden oluşan bir gruba karşı koymak zorundadırlar. Francis X. Hummel’in hedefi San Francisco’ya sinir gazıyla saldırmaktır. Bu hedefini gerçekleştirmesinin önündeki tek engel ikilimiz kimyager ve eski hükümlü adamdır.

14. Zero Dark Thirty – Zero Dark Thirty – 2012 – IMDb: 7,4

Zero Dark Thirty
Film Usame Bin Ladin’in yakalanma sürecini konu almaktadır. 10 yıl sürmüş olan yakalanma öyküsünü konu alırken, CIA gözünden Ortadoğu coğrafyası ile Ortadoğu insanını beyaz perdeye yansıtmaktadır. Geniş bir oyuncu kadrosu olan Zero Dark Thirty filmi belgesel niteliğinde bir yapımdır.

13. Fahrenheit 9/11 – Fahrenheit 9/11 – 2004 – IMDb: 7,5

Fahrenheit 911
Bu filmde tartışmalı yönetmen Micheal Moore, sağlam ve derin iç görüler ile Amerikan güvenlik sistemine odaklanmakta. Korku, belirsizlik, paranoya, vatanseverlik ve hata değerleri kavramlarını bir araya toplayarak Bush’un 11 Eylül saldırısı sonrasında gerçeklere ulaşmayı tercih etmeyip Irak’a savaş açma planları yapmasını belirtiyor. Aynı zamanda Suudiler’in güvenli ve gizli bir şekilde Amerika’dan çıkarılmasını da konu alan film belgesel niteliğine sahiptir. Petrol şirketleri ile silah tacirlerinin de ilişkilerini gözler önüne sermekten geri kalmıyor.

12. Source Code – Yaşam Şifresi – 2011 – IMDb: 7,5

Source Code
Yüzbaşı Colter Stevens bir gün bir hızlı trene uyanır ve buraya nasıl geldiği, neden burada olduğu hakkında hiçbir fikri yoktur. Colter Stevens’ın karşısında hiç tanımadığı Christina adında biri de vardır. Kadın ise Colter’ı tanımaktadır. Olan biteni anlamaya çabalayan Colter, tuvalette aynaya baktığı sırada kendi dışında birinin yüzünü görerek şoka uğrar. Colter’ın cüzdanında sınıf öğretmeni Sean Fentress’in kimliği vardır. Bu esnada trende bir patlama yaşanır. Aniden yaşanan bu patlama sonrasında Colter bu kez yüksek teknolojili bir yerdedir. Üniformalılardan birisi olan Goodwin ona gereken bilgileri aktarır. Colter’ın gizli bir görevi vardır. Bu görev Chicago’da bir treni patlatan ve onlarca insanı daha öldürmeyi hedefleyen bombacı bir teröristin kimliğini tarif edebilmesidir. Yaşam şifresi isimli bu görev ile Colter yolcu Sean ile yer değiştirebilmektedir.

11. Paradise Now – Vaat Edilen Cennet – 2005 – IMDb: 7,5

Paradise Now
İntihar bombacısı olarak yetiştirilen iki çocukluk arkadaşının amaçları Tel Aviv’de büyük çaplı bir eylem meydana getirmektir. Olay öncesinde aileleriyle son kez görüşen iki arkadaşın son yolculukları başlamıştır. Eyleme adım adım yaklaştıkları sırada ise sürekli farklı olaylar yaşanmakta ve bu olaylar iki arkadaşın yollarının ayrılmasına sebep olmaktadır. Vaat Edilen Cennet filmi, bütün dünyanın şaşkınlıkla izlediği eylemlere sebep olan intihar bombacılarının gözünden bakmayı amaçlayan bir yapım. Yayınlandığı yerlerde olay etkisinde olan film oldukça sarsıcı bir niteliğe sahip. İlginç bir ruh halini anlamaları için bütün dünyaya açılan bir pencere. Nitelikli bir inceleme.

10. The Kite Runner – Uçurtma Avcısı – 2007 – IMDb: 7,6

The Kite Runner
1970’li yılların Afganistan’ında Amir ve Hassan adlı iki arkadaş vardır. İki arkadaş Amir’in babasının evinde beraber büyümüşlerdir. Amir iyi kalpli ve zeki olan babasının, annesinin ölümü sebebiyle kendisini suçladığını düşünmektedir. Bu nedenle Hassan’ı daha çok sevip hep onu tercih ettiği düşüncesindedir. Amir babasının en iyi dostu Rahim Khan’a çok saygı duymaktadır. Rahim Amir’in yazar olabilmesi adına ona hep destek çıkmaktadır. Amir bir uçurtma uçurma yarışması kazanır. Hassan Amir’e uçurtmasını getirmek için gider ancak yolda saldırıya uğrar. Amir uçurtmayı korumaya çabalarken saldırıya uğramıştır. Hassan olaya şahit olmasına rağmen Amir’in korkak olduğunu düşünerek ona yardım etmez. Amir ise doğum günü partisinden sonraki sabah hediye edilen saatini Hassan’ın yatağına saklar ve onu hırsız olarak göstermek ister. Çocukları böyle geçen iki arkadaşın yolları yıllar sonra yeniden kesişir. Hassan ile karısı Taliban tarafından öldürülmüştür. Amir bunu öğrenir ve eski arkadaşının oğlunu kurtarmayı hayat amacı edinir. Etkili bir anlatıma sahip film Khaled Hosseini’nin aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmıştır.

9. United 93 – Uçuş 93 – 2006 – IMDb: 7,6

United 93
United Airlines şirketinin 93 sefer sayılı uçağı 11 Eylül 2001’de San Francisco’ya doğru yol almaktadır. Uçağın yolcuları her şeyden habersiz yolculuklarını sürdürmektedirler. Haliyle ABD’de yaşanmak üzere olan gelmiş geçmiş en büyük terör saldırısının gerçekleşeceğinden bihaberdiler. Film 11 Eylül’de yaşanan bu olayda uçakta bulunan 40 kişinin yaşadıkları korkuyu gayet iyi bir şekilde yansıtmaktadır. Dünya düzenini derinden etkileyen bir olay yaşanmıştı ve artık her şey değişmişti.

8. Munich – Münih – 2005 – IMDb: 7,6

Munich
1972 yılında olimpiyatlar Münih’te yapılmaktadır. Barış ve başarının hâkim olduğu olimpiyat ortamı alınan bir haber ile bir anda sarsılır. Filistinli teröristlerden oluşan bir grup saldırgan, İsrailli atletlerin kaldığı yatakhaneyi basıp iki sporcuyu öldürdükten sonra dokuz sporcuyu da rehin almışlardır. Teröristlerin isteği ise rehineler ile beraber Münih Havaalanı’na ulaşabilmeleridir. Bunun üzerine hükumet bir rehine kurtarma operasyonunu başlatır. Ayrıca bir Mossad ajanı teröristlerden birinin peşine düşer. İşler iyice sarpa sarmaktadır.

7. Black Hawk Down – Kara Şahin Düştü – 2001 – IMDb: 7,7

Black Hawk Down
Film 1993 yılında Amerikan askerlerinden oluşan bir grubun BM Barış Gücü’ne destek olmaları için Somali’ye yollanmasını konu alır. Ekibin görevi asi General Mohamed Farrah Aiddi’in emrinde çalışan askerleri ele geçirmektir. Bölge coğrafyasından habersiz olan askerlerin gittikleri yerde sıkışmaları uzun sürmez. Destek gelmesini bekleyen ekip hayatta kalmak için bir süre daha direnmek zorundadır.

6. Bloody Sunday – Kanlı Pazar – 2002 – IMDb: 7,7

Bloody Sunday
Film 30 Ocak 1972 tarihinde geçmektedir. İngiliz askerleri Kuzey İrlanda’da bulunan Derry şehrinde insan hakları yürüyüşe yapan bir gruptaki 13 kişiyi öldürür. Masumca yürüyüşlerini gerçekleştiren bu insanların öldürülmesi tarihe adını ‘kanlı Pazar’ olarak yazdırmıştır. Bu tarih Britanya’nın geçmişinde büyük kara bir leke niteliğindedir. Gençliğin eşiğinde birçok İrlandalı çocuk IRA ordusuna katılıp özgürlük için günümüze kadar etkisi kanlı bir şekilde süren savaşın mimarları olacaktır.

5. Mississippi Burning – Mississippi Yanıyor – 1988 – IMDb: 7,8

Mississippi Burning
ABD’nin güney eyaletlerinden olan Missisipi eyaleti ırkçı bir geçmişle nam salmıştır. Öyle ki 60 yılların Missipi’si zenci insanlar için hiç de yaşanılır bir yer değildir. Bu durumu değiştirmek isteyen 3 insan hakları eylemcisi bölgeye gelir. Bu üç kişinin kaybolmasıyla iki FBI ajanı da gelerek olaya el koymak ister. Tecrübeli ajan Anderson ile idealist genç ajan Ward bilmecelerle dolu esrar perdesi niteliğindeki bu olayı çözmek için hayli uğraşmalıdır.

4. Waltz With Bashir – Beşir ile Vals – 2008 – IMDb: 8,0

Waltz With Bashir
Yönetmen Ari Folman’ın gördüğü kâbus üzerine yapılan bir filmdir. Yönetmen gördüğü kâbusun Lübnan Savaşı esnasında yaşadıkları ile ilgili olduğunu düşünür. Ne var ki olayları tam olarak hatırlayamamaktadır. Bunun üzerine yönetmen dünyanın dört bir yanındaki dostları ve asker arkadaşlarını arayıp onlarla yaşananları konuşur. Anlatılanları dinledikçe hafızasında meydana gelen gerçeküstü karelerin ortaya çıktığını fark eden yönetmenin animasyon türündeki yapımı oldukça ilgi görmüştür.

3. Nefes: Vatan Sağolsun – Nefes: Vatan Sağolsun – 2009 – IMDb: 8,1

Nefes Vatan Sağolsun
Listemize bir başka Türk filmi ile devam edeceğiz. Gerçekten çok etkileyici sahnelere yer veren film Güneydoğu Bölgesi’nde geçmektedir. Güneydoğuda Irak sınırı yakınlarında bir ilçede görev yapan yüzbaşı ile onun komutasındaki 40 askerinin hikâyesini anlatmaktadır. 2365 rakımdaki Karabal Tepesi’nde röle istasyonunu koruma görevindeki ekip etkileyici sahneleri barındırmaktadır.

2. Die Hard – Zor Ölüm – 1988 – IMDb: 8,2

Die Hard
John McClane NWPD’de görevli bir polis memurudur. John’un Alman terörist olan Hans Gruber’in bir yeni yıl partisi sırasında rehin aldığı eşi Holly ve diğer esirleri kurtarması gerekmektedir. Hans’ın rehineleri sağ bırakmaya niyeti yoktur. Tereddütsüz bir katil olan Hans soğuk kanlı ve kibirli bir teröristtir.

1. Hotel Rwanda – Ruanda Oteli – 2004 – IMDb: 8,2

Hotel Rwanda
Paul Rusesabagine Kigali’de pahalı bir otelin yönetiminden sorumludur. Paul için ırk sınıflandırması gerekmeyen bir olgudur. Paul bir Tutsi olan Tatiana’yla evlidir. Gayet mutlu bir evlilikleri vardır. Hutu milisleri Tutsi isyankârlarının öldürülmesi sonucu biten barışla katliama başlar. Şehir kan gölüne dönmektedir. Paul kendi ailesi ve masum insanları korumak zorundadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *