Report

Description

Aksiyon ve macera alanlarında çekilen The 100 dizisi, ABD’de yayınlanan ve Jason Rothenberg tarafından yaratılan post-apokaliptik dram dizilerinden bir tanesidir. Yayına 19 Mart 2014 tarihinde start veren The 100 konusu kıyamet sonrası oluşan dramı başarılı bir şekilde ekrana taşımayı başarıyor. Kass Morgan’ın aynı isimli kitabından uyarlama olan dizi Jason Rotherberg tarafından geliştirilerek televizyonlara taşınıyor. The 100 dizisi tanıtımımıza YORUM yapabilirsiniz.

The 100 Konusu

The 100 Konusu:

The 100 konusu itibari ile ilginizi çekebilecek cinsten. 97 yıl önce gerçekleşen bir nükleer patlama sonrasında yeryüzünde yaşayan insanların birçoğu ölmüş ve çevreye yayılan radyasyondan dolayı dünya yaşanılamaz bir yer haline gelmiştir. Bilinen ve hayatta kalan insanlar ise 12 farklı ülkenin sınırları içerisinde yaşamaktadır. Bu insanları bir araya getirmek ve Ark istasyonları kurmak için tüm insanlar Jaha başkanlığında birleşirler. Yayılan radyasyon beraberinde yiyecek sıkıntısını da getirmektedir. Bu nedenle 18 yaşın üstünde olan kişiler ne suç işlemiş olurlarsa olsunlar uzaya fırlatılarak cezalandırılırlar. Her ne kadar ceza sistemi devrede olsa da Ark’ın kaynakları hızla tükenmeye başlar ve bir an önce yeni çözümlerin aranması gerekir. Yeni kaynaklar aramak içinde Ark oluşumunun aklına bir fikir gelir. Yapılan duyuru ile mahkûm olanlardan 100 kişinin bağışlanacağı belirtilir. Ancak bu kişiler karşılıksız olarak bağışlanmayacaktır. Mahkûmların içinde yiyecek olduğu düşünülen ve Weather Dağı’na çıkmaları ve içerisinde bolca bozulmayan gıdanın yer aldığı eski bir uzay gemisini bulmaları gerekiyor. Yapılan planlara göre mahkûmlar tam dağın zirvesine, uzay gemisinin yakınına indirileceklerdir. Ancak işler planlandığı gibi gitmez ve uzay aracının gerisine düşerler. Erzaklar sınırlı olduğu için mahkûmların birbirleri ile mücadele etmesi gerekir. Mahkûmlar birbirleri ile mücadele ederek geçici bir topluluk kurmuş olsalar da tek sorunları bunlarla da sınırlı değildir. Yaşanan felaketten sonra hayatta kalan ve dünyalılar olarak adlandırılan biçici gruplar birer yamyam haline dönüşmüşlerdir. Mahkûmların aynı zamanda bu yamyamlara karşı da mücadele etmesi gerekecektir. Kısaca The 100 konusu bu şekilde bir konuya sahiptir.

The 100 konusu kadar oyuncuları ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başaran dizilerden bir tanesidir. Dizinin ana rollerinde yer alan oyuncular;

Eliza Taylor
Paige Turco
Thomas McDonell
Bob Morley
Henry lan Cusick
Isaias Washington
Bu oyuncuların dışında Lindsey Morgan ve Ricky Whittle gibi oyuncularda eski oyuncuların yerine diziye dâhil oldu. Ayrıca Eli Goree’de dizide konuk oyuncu olarak rol alıyor. Dizinin dikkat çeken karakterleri ise;

Clarke Griffin
Dr. Abigail
Finn Collins
Marcus Kane
Thelonious Jaha
Welis Jaha

The 100 Fragmanı:

The 100 Dizisi Uzun Tanıtımı:

97 yıl önce Armageddon isimli nükleer bomba dünyanın büyük bir kısmını yok etmiştir ve birçok medeniyet telef olmuştur. Yaşamayı başaran 12 farklı ulus çözümü dünyayı terk etmekte bulur. Dünyayı terk edecek toplam kişi sayısı 400’dür. Uzayda kaldıkları süre boyunca üç nesil yetişmiştir ve artık insan sayısı 4000’e ulaşmıştır. Ark isimli bu uzay istasyonunun hava değerleri ve erzakları 4000 insana yetecek kadar fazla değildir. Uzay istasyonu Ark’ta ceza sistemi çok ağırdır, çünkü uzay rahat bir ortama elverişli değildir. Bu yüzden olanaklarını iyi değerlendirmelidirler ve ellerindekini dikkatli kullanmalıdır.

The 100 Konusu:

Kaynakları sınırlı seviyededir ve bu 12 grup bir araya toplanıp sorunlarına bir çözüm ararlar. Tekrar hayatta kalmanın yollarını arayan gruplar dünyada yaşamın olup olmadığını bilmemektedirler ama test etmeyi çok istiyorlardır. Bunu test etmek için dünyaya 100 çocuk mahkum gönderme kararı alırlar. Bu 100 çocuk 18 yaş altı, Ark’ta suç niteliğinde bir olayda yer alan çocuk hapishanesindeki çocuklardır. Çocuklardan bazıları sırf uzay istasyonundan kurtulmak için, bazıları da bunu bir hükumet görevi olarak gördüğü için gitmek isterler. Zaten hükümet kararı olduğundan gitmek zorundadırlar. Daha dünyaya iner inmez aralarında çatışmalarla, sürtüşmelerle, lider olma çabalarıyla ve daha nice olayla karşılaşacak olan 100 mahkum çocuğu zorlu bir süreç beklemektedir. Aralarında iş birliği yapmalı ve farklılıkları aşmalıdırlar, çünkü bu bilmemezlikle ve tehlikeyle dolu dünyada tek başlarına kalmışlardır.

The 100 Karakterleri:

Chancellor Thelonious Jaha

Chancellor Thelonious Jaha, Ark’ın komutanıdır. Verdiği mantıklı ve çıkar gözeten kararlarıyla tanınır. Oğluna çok düşkündür fakat o da diğerleri gibi oğlunu dünyaya göndermek zorundadır. Oğlunun Ark’takı en yakın arkadaşı Abigail’in kızı Clarke’tır.

Councillor Marcus Kane
Councillor Marcus Kane istasyonun kıdemli koruyucularındandır. Acımasızlığının altında yatan iyiliksever kişiliğiyle dikkat çeker. Ark’ta bitki yetiştiren annesiyle sık sık tartıştıklarını göreceksiniz. Jaha’ya sıkı sıkıya bağlıdır ve sözünden çıkmamak için herkesi karşısına alabilir niteliktedir. Abigail ile çekişmeleri buna bir örnektir.

Abigail Griffin
Abigail Griffin Ark’ta doktordur ve kızına fazlasıyla düşkündür. Ark’taki düzenden biraz rahat olmaktadır ve fikirleri dolayısıyla kuruldan atılır. Kızı olan Clarke, kendisine son derece güvenen ama başkalarına o kadar çabuk güvenemeyen bir kızdır. Liderlik vasıfları çok iyi düzeyde olmasına rağmen, dünyaya geldiklerinde Bellamy Blake isimli mahkûm liderliği çoktan ele almıştır fakat Bellamy’nin yaptığı hatalar, insanları kışkırtması ve savaşı desteklemesi onun liderliğini tehlikeye atacaktır. Yaşanan kayıplarla da desteklenen bu tehlike, Clarke’ı üstün konuma getirecektir. Bellamy başlarda Clarke’ın üstünlüğü altında ezilmek istemese de zamanla ona karşı sevgisi artacak ve içten içe bağlanacaktır.

Bellamy
Bellamy‘nin Octavia isimli bir de kız kardeşi vardır. Nüfus artışında çok katı olan Ark, Octavia’nın yaşadığından haberdar olmamalıydı. Doğduğundan beri istasyonda gizli yaşayan Octavia’nın Ark’ta kalamayacağını bilen Bellamy dünyaya gönderilecek gemiye onu da gizlice sokar. Kardeşine çok bağlı olan Bellamy, her şeyini ona vermeye hazır, sürekli tetikte bekleyecek.

Raven Reyes
Dizinin bir diğer dikkatleri çeken ismi ise Raven Reyes. Elektrik üzerine eğitim almış olan Raven, dünyaya sonradan gönderilmiştir. Elektrik konusunda çok iyi bilgi sahibi olan Raven, Abigail’in de yardımıyla dünyada bir sistem kurup haberleşmek için gönderilse de bunu gittiğinde başaramayacak ve onlarla kalacaktır.

Finn Collins
Finn Collins, çok da bir yeteneği olmayan, Raven’a olan sevgisi yüzünden mahkûm hayatı sürmüş bir gençtir. Bir suç işlememesine rağmen hapishaneye gönderilmiştir. 2. sezonun 8. bölümünde neden hapishaneye girdiğini bizlere gösterdiler. Finn Ark’ta Raven’la bir birliktelik yaşamıştır. Bunun nedeni çocukluktan itibaren hiç ayrılmamalarıdır. Dünyaya gönderilip Raven’dan ayrılınca onunla birlikte olmak istemediğini anlayıp Clarke’a karşı hislerini ortaya çıkaracak ve Raven dünyaya geldiğinde de, Raven ile Clarke arasında bir rekabet söz konusu olacaktır. Clarke bu rekabette geri dursa da Raven bunu gurur meselesi haline getirecek.

Jasper Jordan ve Monty Green
Jasper Jordan ve Monty Green de dizide önemli ve güzel bir yer tutuyor. Jasper rahatlığa düşkün birisi olarak dikkat çekiyor. Önceleri Octavia’ya aşık olmuştur ama sonra bir şekilde bu aşkı bitmiştir. Monty Green bilgisayar üzerine bilgisi olan bir geçtir. Zor durumda kaldıklarında Raven ve Monty ortak çalışarak hayatta kalmayı başarmışlardır.

John Murphy
John Murphy, asi bir o kadar düşünmeden hareket eden bir geçtir. Bellamy’nin sözünden çıkmazken hırsına kapılıp yaptığı şeyler yüzünden Bellamy onu cezalandırmak istemiştir fakat Clarke bu gibi durumlarda Ark’tan kalan ceza sistemini uygulamanın yanlış olacağını söyleyerek bir nevi Murphy’nin hayatını kurtarmıştır.

Lincoln
Lincoln, dünyalı diye adlandırdıkları sınıftadır ve grubunun şifacısıdır. Bellamy ve arkadaşları onu yakalayıp konuşturmaya çalıştırmalarına rağmen o sadece Octavia ile konuşmuş ve sonrasında ikisi arasında küçümsenemeyecek bir aşk başlar. Bir birileri için her şeyi yapmaya hazırdırlar. Octavia Lincoln’e zarar verilmemesi için elinden ne geliyorsa yapar.
Dünyalılar, zor şartlara alışmış, vahşi ve doğalarında yeni oluşumlar istemezler. Savaş yetenekleriyle karşılarına çıkan herkesi alt edebilecek güçte olan dünyalıların korktukları tek grup Biçiciler’dir. Biçiciler’in dönüşümünü de 2. sezonda belirginleşmeye başlayan Weather Dağı’daki insanların deneyleriyle kavramaya başlayacağız.
Bilim kurguyu gençlerle ve kıyamet senaryosuyla ortaya koyan dizi, içinde dostluğu, aşkı, liderliği ve ihaneti barındırıyor.

A comment on "The 100 Konusu"

  1. Gizemnur says:

    Kitaptan baya farklıymış yani kitabın güzel taraflarını almamış bence…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *