The Big Bang Theory Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

The Big Bang Theory, dünya televizyonlarının efsane yapımlarından biridir. Amerikan yapımı bir dizi olan The Big Bang Theory, kısaca TBTT adıyla da biliniyor. Her bölümü yaklaşık 22 dakikadan oluşan durum komedisi olan dizi, yayına başladığı oyuncu kadrosundan hiçbir ismi kaybetmeden yoluna devam etme başarısını gösteren ender televizyon işlerinden birisi. Chuck Lorre, Bil Prady, Lee Aronsohn, Steve Molaro gibi televizyonun dahi isimlerinin imzasıyla ekrana gelen dizi 2007’de yayın hayatına başlamıştır.

The Big Bang Theory Dizisi Konusu

Dizi, Leonard ve Sheldon adında iki bilim sevdalısının aynı evi paylaşmasıyla gelişen eğlence dolu bir hikayeyi seyirciye sunuyor. Aynı evde kalan ve aynı üniversitede çalışan Doktor Leonard Hofstadter ve Doktor Sheldon Cooper’ın karşısındaki boş daireye bir gün güzel mi güzel sarışın Penny taşınır. Penny’nin zamanla Leonard ve Sheldon ile yakın ilişkiler geliştirmesi, iki ev arkadaşının üniversitedeki çalışma arkadaşları olan Howard ile Raj’ın da olaya dahil olmasıyla her bölüm yeni eğlencelere sahne olur. Raj’ın zengin ve jinekolojiyle uğraşan bir Hindistanlı babanın oğlu olması, Howard’ın ise Yahudi olması ve sesiyle bile diziye renk katan bir anneye sahip olması komedi unsurunu artıran diğer ögeler.

The Big Bang Theory Dizisi Karakterleri / Oyuncuları

Leonard Hofstadter (Johny Galecki)

leonard hofstadted

Deneysel fizikçi olarak üniversitede çalışan Leonard, Sheldon ile aynı evi paylaşan ama Sheldon’la birçok zıt özelliğe sahip olan bir karakter. Dizinin başında karşısına taşınan Penny’den etkilenir ama ikilinin dünyaları birbirlerinden tamamen farklıdır. Penny ne kadar güzel ve ideal ölçülerde ise Leonard bir o kadar çelimsiz, kısa boylu ve gözlüklüdür. Pek çok zaman evde vakit geçiren Leonard, içten içe daha sosyal bir hayata sahip olmak istiyor. Bir taraftan da laktoza alerjisi olan Leonard, Sheldon tarafından bolca küçümsenir ve alay konusu olur.

Dizide Leonard’ı canlandıran Johny Galecki ise 1975’te Belçika’da dünyaya gelen bir aktör. Televizyon dünyasının en çok kazanan isimlerinden biri olan Galecki 1987’den beri oyunculuk yapıyor.

Sheldon Cooper (Jim Parsons)

sheldon cooper

Sheldon Cooper, bilim dünyasında fırtınalar koparan çalışmalar yapsa da çocuksu tavrı ve inatçılığı yüzünden çevresi tarafından yadırganan bir karakter olarak hayatını sürdürür. Aynı evi paylaştığı Leonard’a imzalattığı ev arkadaşlığı anlaşmasında yaşanan bazı kural ihlalleri yüzünden zaman zaman epey sinirlenen Sheldon, kadınlarla duygusal ilişki kurma konusunda da pek hevesli değildir. Oyunları ve çizgi romanları çok sever. Her daim kendi istediğinin olması için elinden gelen her şeyi yapar. Öyle ki evde bulunan kanepenin sol kısmına kendisinden başka kimse oturamaz. Plansız gelişen işlerden ve hayatında oluşan değişikliklerden pek hoşlanmaz.

Dizide Sheldon’u 1973 doğumlu Jim Parsons canlandırıyor. Tıpkı rol arkadaşı gibi kendisi de dünyanın en çok kazanan dizi oyuncularından biri olan Jim Parsons, 2003’ten bu yana aktif bir şekilde oyunculuk mesleğini icra ediyor.

Penny (Kaley Cuoco)

penny

Penny, dizinin ilk bölümünde Leonard ile Sheldon’un karşı dairesine taşınıp arkadaş grubunun hayatını tam anlamıyla değiştiren kadın karakter olarak dizide yer alıyor. Garsonluk yaparak ekmeğini kazanan ama şehre oyuncu olup büyük paralar kazanmak için geldiğini her fırsatta dile getiren Penny, vurdumduymaz tavırları, tembel hareketleri, sık içki içmesi, zaman zaman da serserilikleri ile Leonard ile Sheldon’u çok şaşırtır. Penny, Leonard’ın kendisinden hoşlanması durumundan pek hazzetmez ama zamanın onlara ne getireceğini de kimse tahmin edemez.

1985’te Kaliforniya’da doğan Kaley Cuoco tarafından canlandırılıyor. 1992’den beri etkin bir şekilde sinema ve dizi sektöründe rol alan Kaley Cuoco, Prison Break dizisinde de Sasha rolüyle karşımıza çıkmıştı. Oyuncunun daha önce rol aldığı diziler arasında Charmed, 8 Simple Rules gibi yapımlar da bulunuyor.

Howard Wolowitz (Simon Helberg)

howard wolowitz

Dizide Sheldon ile Leonard’ın arkadaşı olan Howard, sık sık ikilinin evini ziyaret eder. Bir uzay mühendisi olan ama doktorasını tamamlayamayan Howard, Sheldon’ın iğnelemelerinden kaçamaz. Sheldon, akademik açıdan kendisinden ve Leonard’dan alt seviyede olan Howard’ı hep aşağılar. Biraz çapkın ve kadınlara düşkün bir karakter olan Howard’ın mühendislik açısından yetenekleri ise asla sorgulanamaz. Son derece yetenekli bir karakter olan Howard, annesi ile beraber yaşar ve Yahudi olan annesi dinine tam anlamıyla bağlıdır. Öyle ki Howard’ın yatak odasında bir kızla takıldığını öğrense bile ilk olarak kızın Yahudi olup olmadığını sorar.

Dizide bu karaktere 1980 doğumlu Simon Helberg hayat veriyor. 2007’de Jocelyn Towne ile evlenen başarılı oyuncu, kariyerine 2001 senesinde başladı.

Rajesh Ramayan Koothrappali (Kunal Nayyar)

raj koothrappali

Ekibin Hindistanlı sempatik ismidir. En ilginç özelliği ise kızlarla konuşamamasıdır. Arkadaşları ile konuşurken bülbül gibi şakısa da mekana bir kız girdiği anda sesi kesilir ve tek kelime bile edemez. Bu yüzden romantik ilişkiler açısından pek şanslı olduğunu söyleyemeyiz. Hindistan’da zengin bir ailenin çocuğu olduğu için Amerika’da oldukça şanslı bir hayat sürdüğünü söyleyebiliriz. Raj da tıpkı Howard, Sheldon ve Leonard gibi aynı üniversitede çalışır ve doktor unvanına sahiptir.

Bu karaktere dizide Kunal Nayyar hayat veriyor. Nayyar 1981 senesinde İngiltere’nin Londra şehrinde dünyaya geldi ve 2004 yılından bu yana oyunculukla hayatını kazanıyor. Daha önce Science, The Scribbler, NCIS gibi yapımlarda oynayan başarılı oyuncu tiyatro oyunlarında da performans sergiledi.

Bernadette Rostenkowski (Melissa Rauch)

melissa rauch

Penny’nin çalıştığı lokantadan arkadaşı. Tiz sesi ve sempatik hareketleriyle dikkat çeker. Hikayeye beklenmedik bir şekilde dahil olup karakterlerden birinin hayatını değiştirir. Dizide bu role Melissa Rauch hayat veriyor.

2006’dan beri oyunculuk yapan Rauch daha önce 12 Miles of Bad Road, Wright vs Wrong, True Blood, The Office gibi yapımlarda rol aldı.

Amy Farrah Fowler (Mayim Bialik)

amy farah fowler

Üniversitede çalışan Amy, pek sosyal hayatı olmayan ve çevresinde dertleşebileceği arkadaş arayışında olan bir karakter. Ansızın kendini ekibin içerisinde buluverir ve bir anda hayatı değişir.

Dizide Amy’yi canlandıran Mayim Bialik ise kariyerine 1991 senesinde Blossom adlı dizide rol alarak başladı. İki çocuk sahibi olan başarılı aktris onlarca dizi ve filmde de rol aldı.

The Big Bang Theory Dizisi Detay

Yapım Yılı: 2007

Tür: Komedi

Ülke: Amerika Birleşik Devletleri

Yapımcılar: Chuck Lorre ve Bil Prady

Kanal: CBS

Süre: 22 dakika

Oyuncular: Jim Parsons, Johnny Galecki, Simon Helberg, Kaley Cuoco, Kunal Nayyar, Mayim Bialik, Melissa Rauch, Kevin Sussman, Sara Gilbert, John Ross Bowie, Aarti Mann, Laura Spencer

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *