The Founder Filmi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Seyirci tarafından en beğenilen başarı hikayelerinden biri olan The Founder, Mcdonalds’ ın kuruluşu ve nasıl büyüdüğünü anlatan mükemmel bir biyografi filmidir. Mcdonalds’ ı şu anki haline getiren iş adamı Ray Kroc’ un pes etmemesi ve zengin olma hayallerini ele alan film adından da anlaşılacağı gibi Türkçeye çevirirsek ‘’Kurucu’’ ; aslında büyük bir kurucu olduğunu filmi izledikten sonra sizde düşüneceksiniz.Bu film birçok farklı tarzda eleştiriler aldı.Onlardan biri kapitalizmi çekici gösterdiği yönünde yorumlar var.Hatta çoğunluk buna katılıyor.Ama bunu düşünenlerin atladıkları yada anlayamadıkları noktalar olduğunu söyleyenler de var.Onların fikri ve filmde asıl anlatılmak istenen şudur: aslında muhteşem bir fikre sahip olan McDonald’s kardeşler endişelerinden gelişemiyor ve onları geliştirip, büyüten tüm dünyaya ulaştırmak isteyen Ray Kroc’ a da engel oluyorlar. Büyük hayallere sahip olan Ray Kroc da gösterdiği onca emeği sonuçsuz bırakmayarak McDonald kardeşleri şirketi satmaya mecbur bırakıyor. Zaten Mcdonalds’ı Mcdonalds yapan şey Ray Kroc’un uğraşları, gayreti, hizmetidir.

Patron olmasına karşın çöplerini bile kendisi temizliyor filmde.Film Ray Kroc’ un kötü, üçkağıtçı bir adam olduğu yönünde izleyicinin gözünde karakterize edilmiş.Ama filmi bu şekilde izlememeniz ve şu sonuç üzerinden seyredilmesi daha doğru olur: Herkesin yaratıcı fikirleri vardır. Asıl yapılması gereken şey bunları hayata geçirmeye çabalamaktır.İşte bu yüzden başarı hikayeleri olan insanlar var. Onlar hayalleriyle birlikte ölmediler, onları gerçekleştirdiler. Pes etmemenin getirmiş olduğu başarıyı kim izlemek istemez ki.

THE FOUNDER FİLMİ KONUSU:


Filmin konusu 1954’te plastik bardak ve katlanabilir mutfak setiyle başlayan daha sonra mikser satışından para kazanmaya çalışan Ray Kroc daha fazla büyümek ve daha fazla para kazanmak istiyor.Bir gün California da Mcdonalds adlı bir restorandı işleten iki kardeş ile tanışır.Bunların hızlı servis politikasından ve fikirlerinden etkilenip işbirliği yapmak ister.İşbirliği yaparlar yalnız bu öyle kolay olmaz.Mcdonalds büyürken bu iki kardeşle anlaşmazlıklar yaşar ve karşısına birçok zorluk çıkar.Ama Ray Kroc bunlara hiç aldırmaz ve pes etmez.İşte bu cesur hareketleri sonucu Mcdonalds şuan ki konumundadır.Aslında filmdeki Mcdonalds kardeşlerin fikrinin muhteşem olduğunu fark eden Ray Kroc’ un bu fikir ile patlamasına şahit oluyoruz.Filmdeki en dikkat çeken ve filmin asıl konusunu içeren replik tartışmasız; ”Dünya, yetenekli ama başarısız adamlarla dolu.” Sözü bize Ray Kroc ‘un isabetli görüşünü gayet açık bir şekilde anlatıyor.

THE FOUNDER FİLMİ OYUNCULARI VE KARAKTERLERİ:

Michael Keaton (Ray Kroc) :

Asıl ismi Michael John Douglas olan oyuncu ilk çıktığı zamanlar Michael Douglas ile karıştırılmamak için hayranı olduğu Diane Keaton’ ın soy ismini almaya karar verdi.25 yaşından beri oyunculuk yapmakta olup şuan 65 yaşında çok başarılı bir kariyere sahiptir.Genelde komedi dalında görsek de Batman filmi ile de eleştirilere rağmen hiç kuşkusuz güzel bir başarı yakaladı.

The Founder filminde ise Michael Keaton, hırslı, azimli bir iş adamı olan Ray Kroc’ ın hayatını ve başarı hikayesini canlandırmakta.’’Risk yoksa zaferde yoktur.’’ Prensibiyle yola çıkmış olan Ray Kroc kötü ve paragöz karakterinin ona çok yakışmasının yanı sıra başarı ve gayreti ile de sunduğu karakteri bize sevdirmesini başarılı oyunculuğunu da verebiliriz.

Laura Dern( Ethel Kroc) :

Laura Elizabeth Dern, sinemacı bir aileden gelen Amerikalı bir aktris.En çok hatırlarda kalan filmi olan Jurassic Park filmindeki Dr. Ellie Sattler rolüdür.The Founder filminde ise Ray Kroc’ ın eşi olan Ethel ‘i canlandırmaktadır.

Nick Offerman (Dick McDonald) :

Nick Offerman, Amerikalı bir oyuncu ve yazardır.Genelde NBC’de yayınlanan Parks and Recreation adlı TV dizisindeki Ron Swanson karakteri ile tanınmaktadır. The Founder filminde ise muhteşem fikirlere sahip olan Mcdonalds kardeşlerden Dick’ i canlandırmaktadır.

John Carroll Lynch (Mac McDonald) :

53 yaşında Amerika doğumlu olan John Caroll Lynch, şuanda sürmekte olan birçok başarılı dizide rol almış bir oyuncudur.The Founder filminde ise Mcdonalds kardeşlerden Mac Mcdonald’ ı canlandırmıştır.

The Founder Filmi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *