The Handmaiden / Hizmetçi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Güney Kore’li yönetmen Park Chan – Wook, Oldboy, Sympathy for Mr. Vengeance ve Thirst gibi filmleriyle başarı kazanmıştı. Son filmi The Handmaiden – Hizmetçi ise kariyerinin bir özeti gibi . Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye adayları arasında yer alan film, sanat yönetmenliği dalında teknik bir ödül olan Vulcan Ödülü’nü almıştı.
Sarah Waters’ın 2002 tarihli romanı Fingersmith’in bir uyarlaması olan film, 1930’larda Japon işgalindeki Kore’de geçen bir aşk hikayesini anlatıyor.

The Handmaiden / Hizmetçi Filminin Konusu:

Sook -hee isimli bir yankesici kız, zengin bir adamın malikanesinde hizmetçi olarak işe başlar. Görevi malikane sahibi ve O’nun vefat eden eşinin yeğeni Lady Hideko’ya hizmet etmektir. Sook – hee aslında sahte bir kontla işbirliği içindedir ve kontun Hideko ile evlenmesinde teşvik edici rolünü üstlenecektir. Herkes üzerine düşen rolü oynarken hiç beklenmeyen bir şey olur. Sook – hee ve Lady Hideko birbirlerinden gereğinden fazla hoşlanmaya başlarlar.

Filmin Karakterleri:

 

Sook – hee (Kim Tae -ri) :

Becerikli ve genç bir yankesicidir. Lakabı Kont Fujiwara olan bir sahtekarın yanında çalışmaktadır. “Kont”, Sook – hee’yi zengin Lady Hideko’nun hizmetçisi olarak işe sokar. Sook-hee, kendini Tamako ismi ile tanıtır. Kont’un emirleri uyarınca, Lady Hideko’ya Kontu övmekte, Kont ile evlenmeye karar vermesinde etkili olmaya çalışmaktadır. Ancak giderek Hideko’ya bağlanmaya ve Kont’un etrafta olmasından rahatsızlık duymaya başlar.

Lady Hideko ( Kim Min – hee) :

İlk bölümde Sook – hee’nin gözünden naif bir kız olarak tasvir edilen Hideko, aslında çocukluğundan itibaren özel olarak eğitilmiştir. Malikane sahibi ve intihar eden teyzesinin kocası Kouzuki, Hideko’yu tehdit etmekte ve teyzesinin intiharına yol açan görevi sürdürmesi için zorlamaktadır.

Kont Fujiwara (Ha Jung – woo) :

Koreli balıkçılar tarafından yetiştirilmiş, Japon ve üstelik bir kont olduğunu söyleyen adi bir dolandırıcıdır. Hideko ile evlenmeyi ve servetini ele geçirmeyi planlamaktadır. Aslında yakışıklı ve çekicidir ancak bir o kadar da haindir ve bundan zevk almaktadır.

Kouziki (Cho Jin -woong) :

Antika erotik kitap meraklısı sapkın Kouziki, ölen eşinin yeğeni Hideko’ya bir nevi hapis hayatı yaşatmaktadır. Asıl servetin sahibi Hideko olduğu için O’nu baskı altında tutmakta ve kendi antika kitap işi için kullanmaktadır.

Sinematografisi ile dikkat çekici, cinsellik ve zaman zaman şiddet öğeleri içeren Hizmetçi, bütün bu birbirinden farklı unsurları büyük bir dikkatle birleştirmekte. Yazım aşamasında karakterlerin detayına inilmiş ve oyuncular da karakterlerin psikolojisini tam olarak yansıtmaktalar.

Park’ın doku ve renkleri kullanımı bir ressamı andırırken, filmin örgüsü Christopher Nolan’ın işlerini anımsatıyor. Hizmetçi, yaklaşık 45 er dakikalık üç bölüme ayrılmış, her biri ana karakterlerin bakış açısından anlatılıyor. Böylece her bölümde seyirci daha önce gördüğü sahnenin hiç de sandığı gibi olmadığını anlamaya başlıyor.

Kısacası bu filmde hiç bir şey göründüğü gibi değil!

The Handmaiden / Hizmetçi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *