The Handmaid’s Tale Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Henüz 26 Nisan 2017 tarihinde ilk bölümünü yayınlamasına rağmen oldukça ilgi gören ve izlenme konusunda reytingleri alt üst eden, milyonlarca kişiyi adeta fanatiği haline getiren bir dizi var: The Handmaid’s Tale. Amerika Birleşik Devletleri’nde yayın hayatına başlayan ve her bölümü yaklaşık 52 dakika (50-60 dk) süren dizinin IMDb puanı ise tam 8,7. IMDb’de bu filmi 8.966 kişi oylamış, bu kadar kısa bir sürede bu kadar oya ulaşması da dizinin ne kadar rağbet gördüğünü belli ediyor. Dizinin yaratıcısı ise daha önce ER, The 100, Eureka gibi dizilerden hatırladığımız Bruce Miller. Bu dizinin yapımcılığını ise Joseph Boccia, Sheila Hockin ve Frank Siracusa gibi isimler üstleniyor. Dizi yaratılırken Kanadalı kadın yazar Margaret Atwood’un 1985 yılında kaleme aldığı aynı isimli romandan esinlenilmiş. Bugüne kadar 11 bölümü çekilen dizinin başrol oyuncuları ise Elisabeth Moss, O-T Fagbenle, Yvonne Strahovski. Ön planda Offred, Luke ve Serena Joy karakterlerini görüyoruz ve bu karakterleri bahsettiğimiz başroller canlandırıyor. Dizi Amerikan kanalı Channel 4’te yayınlanıyor.

The Handmaid’s Tale Konusu:

Yakın geleceğe atıfta bulunan dizi olası bir gelecekten bahsediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin bir terör saldırısı sonucu yıkılması ile yerine kurulan Gilead Cumhuriyeti’ni anlatan dizide yaşanan iç savaş sonrası ABD hükümeti düşürülüp başkan infaz ediliyor. Drama türündeki bu dizide kadın haklarının günümüzdekinin aksine bir hal aldığı ve yayılan bulaşıcı hastalıklar ve artan cinsel hastalıklar ile birlikte doğurganlık özelliklerini yitirmiştir, bunun için olaylar hiç de iyi gitmemektedir; tam aksine ortada kötü giden bir şeyler vardır. Sadece başkan değil, parlamento üyelerinin de infazı olayları içinden çıkılamaz bir duruma sürüklemiştir.

İşte tüm bu kargaşada doğurabilme yeteneği olan sayılı kadınlardan birisi olan Offred için olaylar son derece karanlık geçmektedir. Komutan Waterford’un evinde hizmetçi olarak çalışan Offred’in kocası ve kızı ortalıkta yoktur. Birlikte Kanada’ya kaçmaya çalışırken kocasının ölümüne şahit olan Offred’in kızını da elinden almışlardır. Baskıcı bir yönetimle, rejimle karşı karşıya olan halktan özellikle Offred bu rejim altında yaşamaya çalışırken bir yandan da kızını aramaktadır. Ağır tempo ile yürüyen bu dizide bir başka dikkat çekici şey ise devletin kötü yönetimlerin elie geçtiğinde insanların başına gelebilecekler… Öyle ki devlet ve halk arasında geçen o ilginç yaşantılar insanın adeta tüylerini ürpertir cinsten.

The Handmaid’s Tale Karakterleri:

Offred:


İstila edilmiş Amerika’dan, bir başka deyişle Gilead’dan kaçmaya çalışırken eşini kaybeden, canı kadar sevdiği kızını da kötü insanlara kaptıran Offred’in dizi boyunca tek amacı kızını kurtarmak ve ona kavuşmaktır. Komutan Waterford’un evinde hizmetçi olarak bulunan Offred kaybedilen kadın hakları ve başa gelen ilginç olayların 1 numaralı mağduru ve hüzün tablosu konumunda. Offred kızını bulmak için mücadele verirken bir yandan da komutan ve karısına katlanmak zorunda.

Komutan Waterford:


Her ne kadar Offred ve yanındakilere iş vermiş bir komutan gibi gözükse de arka planda yaptıkları ve meydana getirdiği şeyler hiç de öyle söylemiyor. Komutan Waterford yanında çalışan “esir hizmetçilerine kötü muamele yapmakla birlikte onları taciz eden kötü bir komutandan başka bir şey değil.

Serena Joy:


Komutanın karısı rolü olan Serena Joy en az eşi kadar gaddar ve kibirli. Kadınlara eşinden daha sert davranan Serena Joy eşi ile birlikte onların korkulu rüyası.

The Handmaid’s Tale Detay:

Oyuncular: Elisabeth Moss, O-T Fagbenle, Yvonne Strahovski
Başlangıç: Nisan 2017
Ülke: Amerika Birleşik Devletleri
Kanal: Channel 4
IMDb: 8,7

The Handmaid’s Tale Fragmanı:

https://www.youtube.com/watch?v=PJTonrzXTJs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *