The Last Kingdom Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

The Last Kingdom, Bernard Cornwell’ in The Saxon Stories romanından uyarlanan, ilk sezonu 2015 yılında yayınlanan İngiltere tarihindeki gerçek kişileri kurgulanmış olaylarla harmanlayan bir krallık hikayesidir. 1. Sezon, BBC America ve BBC Two’ da 8 bölüm yayınlandı. 2017 yılındaki 2. Sezonu da dahil toplam 16 bölüm ile izleyici karşısına çıkmıştır.

The Last Kingdom Dizisi Konusu:


The Last Kingdom, savaş ve krallık çatısı altında bölümleri sahnelesen de, bu çatı altında din, aşk, politika ve sadakat merkezli bir seyir tablosu çizer. Birçok krallığın Vikinglerin istilasına uğradığı o dönemde Kral Büyük Alfred, bu saldırılara karşı koyacak, diğer krallıkları birleştirmek arzusu ile ayakta durarak ‘’Son Krallık’’ adını alacaktır. Toz duman bir ortamda, kendi özgürlük alanlarını tekrar kazanıp, hak ettikleri yurdu kurmaya çalışan insanların en görkemli krallık çatısı altında savaştığı bir öyküdür.

Sakson asilzadelerin oğlu olan Uhtred, Vikinglerin o dönemdeki istilasında kardeşi ve babasını kaybeder. Kendisi Vikingler tarafından 10 yaşında esir olarak alınır ve onlar gibi büyütülür. Kendi ülkesini yakıp yıkan kişiler tarafından yetiştirilen Uhtred, kendi ülkesi ile karşı karşıya getirilip sadakati sınanır. İngiliz olarak doğup Viking gibi yetiştirilen Uhtred kendi kimliğini belirlemeye çalıştığı dönemde Alfred ile tanışır.

IMDb puanı 8.3 olan dizinin son bölümü Mayıs 2017 tarihinde yayınlanmıştır.

The Last Kingdom Dizisi Karakterleri/Oyuncuları:

Uhtred:


Çocuk yaşta doğduğu topraklardan koparılan Uhtred, yetişkin olarak geri döndüğünde Kral Alfred ile tanışır. Kral Alfred ile birlikte kendisini yetiştiren, babasının katili, kendi yurdunun istilacısı Vikinglere karşı savaşırken bulur. Atalarının topraklarını geri kazanmak için iki taraf arasında tehlikeli bir yolculuğa çıkar. Uhtred’ in kendi topraklarını kazanmaya çalışırken, şimdiki İngiltere’ nin nasıl oluştuğuna gönderme yapması da aşikar. Dizinin başrol oyuncusu Uhtred karakterine Alexander Dreymon hayat veriyor.

Brida:


Uhtred gibi Brida da çocukken Vikingler tarafından esir alınıp kendi yurdundan koparılan bir çocuktur. Vikingler tarafından yetiştirilir. Uhtred ile aynı kaderi aynı zamanda yaşayan Brida, Uhtred için en iyi arkadaş ve sevgili olur. Doğuştan savaşçı Brida, korkusuz, cesur ve açık sözlüdür.

Alfred:


İngiltere’ nin birleştirici kralı ileri görüşüne sahip Alfred, Son Krallık ile bunu başarmak istemektedir. Vikinglerin istilasında ayakta kalan krallığı ile bu önemli yola girer. Usta bir stratejist, savaşçı olan Alfred, bile adam kimliği ile Hıristiyanlığın yayılmasına kararlıdır. Zaman zaman Uhtred ile araları bozulsa da Vikinglere karşı savaşırken Uhtred’ i yanında bulacaktır.

Ubba:


Vikingli üst düzey komutan olan Ubba, vahşi bir savaşçıdır. Sesi gür ve şiddetli, bir o kadar da neşelidir. Uhtred ile çocuklukları beraber geçer. Yetişkin olduklarında aynı toz duman ortamda, yine yaşam mücadelesi vermektedirler. Ubba’ nın en büyük zaafı, büyücü Storri’ ye güvenmesidir.

Guthrum:


Danimarkalı Vikinglerin Ubba’ dan sonra gelen ikinci komutanıdır. Hristiyanlığa olan bağlılığı, soğuk kalpli, saldırgan bir ruh ve sessiz ama şiddet karakterini oluşturur.

Beocca:


Uhtred’ in Sakson babasının papazı olan Beocca, alfred’ in en güvenilir danışmanıdır. Uhtred’ in doğumundan yetişkinliğine kadar her dönemine şahit olan Beocca, dindar kimliği ve zekice verdiği taktikler sayesinde Alfred’ in yanında değeri büyüktür.

Teknik Detay:

Yapım Yılı: 2015
Tür: Romantik, Tarih, Aksiyon
Yayınlandığı Kanal: BBC America, BBC Two
Gösterim Süresi: 60 dakika
Oyuncular: Alexander Dreymon, David Dawson, Eliza Butterworth, Lan Hart
IMDB: 8.3

The Last Kingdom Dizisi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *