Bekarların Sevmeyeceği Bir Film: The Lobster – İstakoz Filmi Konusu

0/5 Votes: 0
Report

Description

2009 yapımı Dogtooth (Köpek Dişi) sinema filmi ile izleyiciyi had safhada rahatsız eden Yunan yönetmen Lanthimos, bu kez de sıra dışı bir hikâye seçmiş. The Lobster (İstakoz) filmi yakın bir gelecekte geçiyor. The Lobster – İstakoz Filminin konusu ise şöyle: Kurallara göre, bekar veya yalnız olmanın yasak olduğu bu dünyada, sevgilinizden ayrılır ya da eşiniz ölürse, bir otele gönderiliyor ve buradaki diğer bekar insanlardan biri ile 45 gün içinde partner olmanız bekleniyor. Bunu başaramayanlar ise kendi seçtikleri bir hayvana dönüştürülüyor ve ormana bırakılıyor. Ormanda yaşayan ve bu kuraldan kaçan kaçaklar ise otelde kalanlar tarafından avlanabiliyor ve her yakalanan kaçak karşılığında bir ekstra gün kazanabiliyorlar.

The Lobster - İstakoz
Eşi kendisini terk eden David, daha önce köpeğe dönüşmüş olan kardeşi ile otele geliyor ve olaylar gelişiyor.The Lobster – İstakoz, toplumdaki etiketlerle, modern çağın ikili ilişkiler hakkındaki dayatmaları ile akıllıca dalga geçen bir avangard komedi. Resmedilen toplumda bir çift değilseniz asla tamamlanmış sayılmıyorsunuz, birisi ile çift olmak için yüzeysel benzerliklere bel bağlıyorsunuz. Durup dururken burnu kanayan kızı etkilemek için kendi burnunun da kanadığı yalanını söyleyen ve başarılı olan gencin hikâyesi gibi.

The Lobster - İstakoz Konusu
Hikâye Absürt bir dünyada geçiyor ancak kendi içinde mantıklı bir çerçeve çizilmiş, senaryo karakterlerin açık sözlü, dik cümlelerinden oluşuyor, yani bu dünyada satır araları veya müphemlik bulunmuyor.Başrolde Collin Farrel, müthiş oyunculuğu ile hem derin yalnızlığı hem yüzeyselliği başarı ile canlandırırken, en az In Bruges’ deki kadar kusursuz bir oyunculuk sergiliyor.

The Lobster - İstakoz Oyuncuları
The Lobster, olağan dışı konusu ve atmosferi ile unutulmaz filmler arasında yer almaya aday gibi görünüyor. Tek kalan ve ilişkisi olmayan insanların tutuklandığı çok farklı bir distopya filmi izlemek isterseniz The Lobster tam size göre bir film. Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos çok farklı bir film yapmış diyebiliriz.

The Lobster - İstakoz filmi

The Lobster- İstakoz Filmi Konusu ve Yorumları isimli yazımız hakkında YORUM yapabilirsiniz.

 

The Lobster – İstakoz Sinema Filmi Hakkında Bilgi:

Yönetmeni: Yorgos Lanthimos
Oyuncuları: Colin Farrell, Rachel Weisz, Ben Whishaw, John C. Reilly ve Léa Seydoux
Tür: Bilim Kurgu, Komedi, Romantik
Ülke: Yunanistan, İngiltere, İrlanda, Hollanda ve Fransa
Yapım Yılı: 2015
Vizyon Tarihi: 25 Aralık 2015

The Lobster – İstakoz Filmi Fragmanı:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *