Stephen King’in Gerilim Dolu Eserinden: The Mist Dizisi Konusu ve Oyuncuları – Öldüren Sis

0/5 Votes: 0
Report

Description

Gerilim ve korku türünde kaleme aldığı eserler ile zihinlerde yer edinen Stephen King’in aynı isimli kitabından uyarlanan The Mist, Christian Torpe tarafından geliştirilen, Amerikan yapımı bilim kurgu, korku ve gerilim türünde bir dizi. 10 bölümlük ilk sezonu Netflix’te yayımlanan dizinin hikayesi daha öncesinde beyaz perdede de işlendi. 2007 yılında gösterime giren filmin ardından 2017’de Spike kanalı, kitabı dizi şeklinde uyarlama kararı aldı. Öldüren Sis dizisi, yayımlanan fragmanının ardından konusunu direkt olarak belli etmiş ve yarattığı gizem ile ilgi toplamıştı.

The Mist Dizisi Konusu

Öldüren Sis dizisinin konusu, Stephen King’in yaşadığı ve kitaplarının birçoğunda konum olarak belirlediği yer olan, Amerika’nın kuzeydoğusunda bulunan Maine eyaletinde geçiyor. Bridgeville kasabasında yaşayan insanlar, karşılarına çıkacak durumlardan habersiz bir şekilde gündelik yaşamlarına devam etmektedir. Dizi, kasabadaki bir ormanda uyanan askerin, kendisiyle alakalı hiçbir şey hatırlamaması ile başlıyor. Yanındaki köpekle birlikte ormanın içinde ilerlemeye başlayan askerin etrafını bu sırada yoğun bir sis kaplar. Asker, sisin içinde bazı sesler duyar ve tanımlayamadığı bir şey görür. Kasabaya giderek kasaba sakinlerini uyarır ama kimse ona inanmaz ve deli muamelesi görür. Sis kasabaya ulaştığında her şey için çok geçtir. Bu tuhaf sis telefonların çalışmasını engellemekte, insanların halüsinasyon görmesine sebep olmakta ve sisin içindeki tanımlanamayan şey insanları öldürmektedir. Dizi, kasaba sakinlerinin bu öldüren sisin içinde hayatta kalmaya çabalarını ve sisin sırrını çözmeye çalışırken yaşadıklarını konu alıyor.

The Mist Dizisi Karakterleri / Oyuncuları

Eve Copeland (Alyssa Sutherland)

Kasabadaki okulda cinsellik üzerine eğitim vermektedir. Ancak bir velinin kendisini şikayet etmesi sonucu işinden ayrılmak zorunda kalmıştır. Kuralcı, disiplinli ve bazı konularda katı tutum sergileyen biridir. Dizideki her karakter gibi çözümlenmesi gereken farklı bir hikayesi vardır.

Avustralyalı aktris, 23 Eylül 1982 tarihinde dünyaya gelmiştir. Asıl mesleği mankenliktir. Önemli markaların birçok kampanyasında model olarak yer almış ve ciddi beğeni kazanmıştır.

Alex Copeland (Gus Birney)

Klasik ergen ruhlu bir karakterdir. Dizinin henüz başında yaşadığı sorunla mücadele ederken bir de kasabayı etkisine alan sis ile uğraşmak zorunda kalmıştır. En büyük destekçileri ailesi ve en yakın arkadaşı Adrian’dır. Yaşadığı sorun yalnızca kendisini değil, çevresini ve çevresindekilerle etkileşimde olan insanları da etkileyecektir.

27 Temmuz 1999 tarihinde dünyaya gelen genç oyuncu Gus Birney, Darcy ve Here and Now gibi yapımlarda rol almıştır.

Kevin Copeland (Morgan Spector)

Ailesi için her şeyi göze alabilecek birisidir. Eşi Eve kadar katı biri olmamakla birlikte bazen kuralları biraz esnetmek gerektiğini düşünmektedir. Sisin gelmesiyle beraber ailesinden ayrı düşer. Onları bulmak için canını dişine takarak uğraş verir ve birçok zorlukla karşı karşıya kalır. Dizinin güçlü ve en ilgi toplayan karakterlerindendir.

Amerikalı aktör, 4 Ekim 1980 tarihinde dünyaya gelmiştir. Homeland dizisinde canlandırdığı Dante Allen karakteri ile şöhrete kavuşmuştur.

Bryan Hunt (Okezie Morro)

Arrowhead adında bir askeri birlikte görevlidir. Sisi gördükten sonra korkuyla kasabalıları uyarmaya çalışsa da kimse tarafından ciddiye alınmaz. Bundan böyle hem kim olduğunu hatırlamaya yani kendisini tanımaya çalışacak hem de sis içerisinde yaşam mücadelesi verecektir.

İlk projesi The Mist olan Okezie Morro henüz başka bir yapımda rol almamıştır.

Adrian Garff – Russell Posner 

Okulda uyumsuzluk yaşayan bir çocuktur. Eşcinsel olmasından dolayı sıklıkla zorbalığa maruz kalmaktadır. Sis geldikten sonra kendisini birçok konuda sorgulamaya başlar. Sise karşı hem psikolojik hem de fiziksel anlamda ciddi bir savaş verecektir. Kendisiyle ilgili büyük bir sır da söz konusudur. Şaşırtıcı bir misyon üstlenmektedir.

Genç oyuncu ününü The Mist dizisinde kazanmıştır.

Mia Lambert (Danica Curcic)

Uzun bir zaman sonra kasabaya geri dönmüş fakat bazı sorunlarla karşı karşıya kaldığı için hapse düşmüştür. Bazı konularda oldukça yetenekli ve dikkat çeken biridir.

Danica Curcic 27 Ağustos 1985 tarihinde Belgrad’da dünyaya gelmiştir. 2014 yılında Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Shooting Star ödülünü almış, 2015 yılında Danimarkalı film eleştirmenleri tarafından En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülmüştür.

Natalie Raven – Frances Conroy 

Copeland ailesinin komşusudur. Genelde bahçe işleriyle vakit geçirmektedir. Sis gelmeden önce kendince bazı işaretler görüp bu işaretleri araştırmaya karar vermiştir. Sisten sonra da başından bazı ilgi çekici olaylar geçecektir. Dizinin en gizemli ve merak uyandıran karakteri denilebilir. Natalie Raven karakteri, dizinin gerilimine bir de mistik bir hava katmaktadır.

13 Kasım 1953 tarihinde dünyaya gelmiş Amerikalı bir aktristir. The Mist oyuncuları arasında en tecrübeli olanıdır. 2004 yılında Ruth Fisher karakterini canlandırdığı ABD yapımı drama-korku dizisi Six Feet Under ile Altın Küre ödülünü kazanmıştır. Önceleri tiyatro oyunculuğu yaparken Manhattan Film, Another Woman ve Crimes and Misdemeanors gibi başarılı yapımlarda da yer almıştır. 35 senelik oyunculuk kariyerinde 25’in üzerinde yapımda başrolde oynamıştır.

Connor Heisel – Darren Pettie

Kasabanın polis şefidir. Copeland ailesi ile güzel bir ilişkileri varken Alex’in başından geçen olaydan dolayı araları açılmıştır. Sis geldikten sonra sözü pek dikkate alınmamaya başlamıştır. Herkes gibi o da kendini hem fiziksel hem de psikolojik bir savaşın içinde bulacak ve mesleğinin de verdiği sorumluluktan ötürü sisin getirdiği zorluklarla daha fazla baş etmek zorunda kalacaktır.

18 Ağustos 1970 tarihinde dünyaya Darren Pettie; Ghost Town, Ringer, Sneaky Pete gibi yapımlarda rol almıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *