The Night Of Konusu ve Karakterleri – Dizi Tanıtımı

0/5 Votes: 0
Report

Description

The Night Of; İngiliz yapımı mini bir dizidir. Toplam sekiz bölüm olan dizi polisiye ve dram türlerinin orijinal bir harmanı olarak seyirci ile buluşmuştur. İlk bölümünün 10 Temmuz 2016’da ve son bölümünün de 28 Ağustos 2016 tarihlerinde yayınlandığı dizi BBC One kanalının 1 sezonluk mini seri programlarından biridir. The Night Of konusu bakımından her ne kadar klasik İngiliz esintisi hissettirse de diziye konu olan Nasir Khan isimli karakterin Pakistanlı oluşu ve olayların New York gibi ABD’nin en kalabalık metropollerinden birinde geçmesi heyecan uyandırıcıdır. HBO, BBC Worldwide ve Film Rites şirketlerinin ortaklaşa çektiği seride konu bir cinayet ve bu cinayeti işlediği iddia edilen karakterin, kendisini temize çıkarabilmek için avukatı ile birlikte verdiği mücadeledir. Ancak bu tarz konuları ele alan yapımlar genellikle polisiye-gerilim karışımı olurken burada polisiye-dram örüntüsü, izleyiciye farklı bir deneyim yaşatmayı amaçlamaktadır.

The Night Of Konusu

the-night-of-konusu

Pakistan asıllı olan ve ABD’de doğup büyüyen Nasir Khan; Amerikalıların vurdumduymaz, ön yargılı ve rahat yapılarının aksine detaycı, incelikli ve biraz da güvensiz biridir. Elbette ki bunun nedenleri arasında çok farklı olan Doğu kültüründen gelmesinin ve ABD gibi yabancı bir ülkede kendini kabul ettirebilmesinin zorlukları olduğu söylenebilir. Khan bir gün ansızın cinayetle suçlanır. İşin kötü tarafı ise bu cinayeti işleme olasılığı en yüksek olan zanlı kendisidir. Tüm ipuçları Khan’ı gösterdiği için kahramanımız işin içinden çıkabileceği ümidini hızla yitirir ve kaçma, kalma, suçu üstlenme, inkar etme gibi pek çok varsayımın arasında bocalar. Bu sırada olayları araştıran dedektif Box son derece sakindir ve profesyonelce hareket eder. Bir süre sonra diziye giren avukat Jack Stone ilk başta nasıl bir olayın içinde yer aldığının farkına varmaz. Son derece savruk, öz güveni tavan yapmış biridir. Fakat ilerleyen süreçte ciddiyetin farkına varır ve kendinden beklenmeyecek şekilde zekice ve hünerli davranmaya başlar.

the-night-of

Seyirciyi ekrana bağlamayı sağlayan dizide karakterlerin belirgin özelliklerinin yanı sıra, sıra dışı olaylarda ne yapacakları kestirilemeyen kalıplara bürünmeleri de merak uyandırmakta son derece etkili olmuştur. Davranışlardan analiz etme içgüdüsü uyandıran yapımda, belanın ne kadar kaçarsan kaç peşinden geleceği gerçeği de bir nevi kadercilik olarak işlenmiştir. Cinayeti kimin işlediği sorusunu seyirciye her dakika sorduran dizide birinci bölümün başından itibaren şüpheli görülebilecek kişiler olsa da; sonrasında ortaya çıkan gerçek tam anlamıyla şok etkisi yaratabilir. Çünkü hiç bir şey göründüğü gibi değildir.

The Night Of Dizi Karakterleri:

 

Nasir Khan (Riz Ahmed):

the-night-of-nasir-khan
Pakistan kökenli ve Amerika’da yetişmiş olan Nasir Khan’ı canlandıran Riz Ahmet; 33 yaşındaki İngiliz oyuncu, tıpkı The Night Of konusu içerisinde görüleceği gibi gerçekte de Pakistan asıllıdır. Dolayısıyla oyunculuk anlamında üstün bir performans sergileyerek izleyiciyi ekrana kilitlemeyi başarmıştır. Daha önce de pek çok yapımda göze çarpan genç yeteneğin 20’ye yakın yapımda yer aldığı görülmektedir.

Dedektif Box (Bill Camp):

the-night-of-box
İşini çok iyi yapan usta bir dedektif imajı ile The Night Of dizisinin en beğenilen ve merak uyandıran karakterlerinden biri olan Bill Camp Amerikalı bir oyuncudur. Birkaç kez yardımcı oyunculukta ödüle aday gösterilen Camp, dizide zaman zaman şüphe uyandırmakla birlikte saygı toplayan bir karakter olarak göze çarpar.

Jack Stone (John Turturro):

the-night-of-jack-stone
59 yaşındaki Amerikalı oyuncu, aynı zamanda senarist ve yönetmen olarak Amerikan sinemasının devleri arasında isim yapmış biridir. The Night Of dizisinde canlandırdığı avukat karakterinde de başarısını bir kez daha seyircisine kanıtlamayı başarmıştır. İzleyiciyi hop oturtan hop kaldıran hareketleri ve müvekkili için verdiği mücadele taktire şayandır.

The Night Of konusu bakımından; Peter Moffad’ın Criminal Justice isimli yapıtından uyarlanmasına rağmen farklı bir olaylar zinciri ve kurgusu vardır. American Gangster isimli filmin yönetmenlik koltuğunda oturan Steven Zavillian, yine bu dizide de karşımıza çıkmaktadır. İzleyicinin beğenisini kazanan The Night Of; sekiz bölümden oluştuğu için devamını bekleyenleri ne yazık ki üzmüştür.

The Night Of Teknik Detay:

Başlangıç: 10 Temmuz 2016
Bitiş: 28 Ağustos 2016
Ülke: İngiltere
Kanal: HBO
Oyuncular: Riz Ahmed, John Turturro, Bill Camp, Amara Karan, Michael K. Williams,
Sezon Sayısı: 1
Bölüm Sayısı: 8
IMDb: 9,0
Süre: 60 dk.

The Night Of Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *