The Outlander Konusu – Dizi Tanıtımı

0/5 Votes: 0
Report

Description

The Outlander (Yabancı) serisi, Diana Gabaldon’un seri halinde yazdığı romanlar ve diğer kısa çalışmalardan oluşmaktadır. Amerikalı yazarın bu romanları tarihi roman, aşk, gizem, macera ve bilim kurgu gibi farklı türleri birleştirmektedir. İlki 1991 de yayınlanmıştı. 2014 yılına gelindiğinde Starz kanalı bu romanları bir diziye uyarladı . Seride, hemşire Claire Randall’ın 18. yüzyıl İskoçyasına yaptığı zaman yolculukları ve orada tanıştığı Jamie Fraser ile yaşadığı aşk ve maceralar anlatılmaktadır. Dizinin iki sezonu tamamlanmıştır. Birinci sezonda 16 bölüm, ikinci sezonda 13 bölüm gösterilmiştir.

The Outlander Konusu:

the-outlander

Claire 1945 yılında kocası Frank ile birlikte İskoçya’daki Inverness şehrini ziyaret ederken birdenbire kendini yüzyıllar öncesinde bulur. Kocası Frank o zaman peryodunda kötücül asker Jonathan olarak karşısına çıkar. Jonathan’ın saldırısından İskoç Jamie Fraser tarafından kurtarılır. Claire daha sonra Jonathan’ın aslında kocası Frank’ın atalarından olduğunu anlar. Leoch Şatosunda şifacı olarak yer edinir ama kendi zamanına da dönememektedir. Claire ve Jamie zamanla yakınlaşır ve evlenir. Claire Jamie’ye aşıktır ama yine de Frank’ı düşünerek suçluluk hissetmektedir. Bu arada 1945 yılında Frank artık Claire’den ümidi kesmiştir. Ancak olaylar hiç kimsenin sandığı gibi gelişmeyecektir.

The Outlander Dizisi Karakterleri:

 

Claire Beauchamp Randall Fraser:

the-outlander-claire-beauchamp-randall-fraser
Becerikli ve özgür ruhlu bir hemşiredir. Zamanının çok ilerisinde bir kadındır. 6 yıl savaşta hemşirelik yapmıştır. Claire, zamanda yolculuk yapmaktadır. Bu yolculuklarında macera ve aşk ile karşılayacaktır. Claire akıllı, inatçı ve dediğini yaptıran bir kişiliktir. Aklını, tıbbi bilgisini ve gelecekle ilgili bilgilerini 18.yüzyıla gittiğinde hayatta kalabilmek için kullanacaktır. Claire İrlandalı oyuncu Caitriona Balfe tarafından canlandırılıyor. Bu rolü ile 2015 ve 2016 yıllarında En İyi TV Kadın Oyuncusu ödülü aldı. Ayrıca 2015 yılında Golden Globe’a aday oldu.

James “Jamie” Alexander Malcolm MacKenzie Fraser:

the-outlander-james
Karmaşık bir geçmişi olan esprili İskoçyalı Jamie, zeki, prensip sahibi ve 18. yüzyıl standartlarına göre eğitimli ve ayakları yere basan bir gençtir. Ailesine özellikle Claire’e çok bağlıdır. Sam Heughan, Jamie rolüyle En İyi Yardımcı Aktör ve En İyi Aktör adaylıkları elde etmişti.

Frank Randall:

the-outlander-frank-randall
Claire’in 20. yüzyıldaki kocası. Kendisi bir tarih profesörü ve 2. Dünya Savaşı süresince MI-6 için çalışmış. Genellikle sıcak ve kibar adam olan Frank sadece işine daldığında etraftakilerden uzak duruyor. Rolü, Tobias Menzies canlandırıyor.

Jonathan Randall :

the-outlander-jonathan-randall
Frank Randall’ın atalarından biri. İngiliz ordusunda asker. Lakabı Kara. Jamie’ye göre Kara ruhunun rengini temsil ediyor. Frank Randall’a ikizi kadar benziyor. Rolü, yine Tobias Menzies canlandırıyor.

Murtagh Fitzgibbons Fraser:

the-outlander-murtagh-fitzgibbons-fraser
Jamie’nin büyükbabası. Çok sessiz ama torununa ve Claire’e son derece sadık. Karaktere Duncan Lacroix hayat veriyor.

Kısa Not:

ronald-d-moore

 

Uzay Yolu’ndan tanıdığımız yapımcı ve senaryo yazarı Ronald D.Moore‘un bu dizisi de çok tutuldu ve yeni sezonu ile ilgili tartışmalar şimdiden başladı. Son bölümü 2016 Temmuzunda yayınlanan dizinin 3. sezonu heyecanla bekleniyor.

The Outlander Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *