The Sinner Dizisi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Alman yazar Petra Hammesfahr’in aynı isimli kitabından uyarlanan psikolojik gerilim türündeki The Sinner dizisi, Neflix’in beğenilen yapımları arasındaki yerini koruyor. Esrarengiz olayların birbirini takip ettiği dizi, ilk sezonu ile büyük hayran kitlesi oluşturmayı şimdiden başardı. İkinci sezonu heyecanla beklenen The Sinner dizisi, gerilim türünün son dönemlerde ortaya çıkan en ilgi çekici yapımlarından biri olarak göze çarpıyor.

Amerika başta olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde popülaritesi hızla yayılan dizinin yapımcılığı Universal Cable Productions ve Iron Ocean Films ortaklığında yürütülüyor. Sürükleyici hikayesi ve başarılı oyunculuk performansları ile dikkat çeken dizi, usta ve genç isimleri bir araya getiriyor. Kadrosunda izleyicilerin daha önceden gördüğü ve aşina olduğu oyuncuları bulunduran The Sinner dizisinin başrollerini Jessica Biel, Bill Pulman ve Christopher Abbott paylaşıyor. Başrollerin yanı sıra The Sinner oyuncuları arasında Abby Miller, Jay O. Sanders, Elisha Heing, Dohn Norwood, Carrie Coon ve Natalie Paul gibi usta isimler yer alıyor. Özellikle Jessica Biel The Sinner dizisindeki Core karakteri ile uzun zamandır ara verdiği oyunculuk kariyerine etkili bir dönüş yaptı. 

The Sinner, Netflix gerilim dizileri arasında gösterilse de anne-çocuk ilişkisi üzerinden ailevi bağlara da atıfta bulunan bir hikayeye sahip. Güçlü kadın ve güçlü anne kalıplarını ön plana çıkartmayı hedefleyen The Sinner, fragman görüntüleri ile izleyicileri her bölümün öncesinde heyecanlandırmayı başaran bir yapım olarak göze çarpıyor.

Sinner Ne Demek?

Sinner, Türkçeye “günahkar” olarak çevrilir. Bir annenin içinden gelen vahşi bir dürtü ile günahkar olmasına dayanan dizinin temel hikayesine uygun olması için “sinner” kelimesi gerçek anlamının biraz dışında kullanılmıştır. İsim halinde kullanılan sinner kelimesi; Türkçede aslında “rezil” olarak karşılık bulur.

Petra Hammesfahr’in The Sinner isimli romanının Türkiye’de “Unutulmuş Günahlar” şeklinde satışa çıkarılması uygun görülmüştür. Ancak polisiye, gerilim, gizem ve dram ögeleri taşıyan aynı isimli uyarlama dizi, 2017 yılında Netflix’te “Günahkar” adı ile yayımlanmaya başlamıştır.

The Sinner Dizisi Konusu

Dizi plajda yaşanan cinayet sahnesi ile başlıyor. Genç ve güzel bir anne olan Cora ve ailesi, ailecek gittikleri tatilde keyifli zaman geçirmek için hep beraber sahile inmeye karar vermiştir. Dizinin konusu, Cora’nın içine düştüğü nedensiz öfke, şiddet ve nefret duyguları ile birlikte kimsenin beklemediği bir anda Doktor Frankie’yi öldürmesi ile çarpıcı bir hikayeye dönüşür. Cora dahil olmak üzere kimse cinayetinin sebebini bilmemektedir. 

Doktor Frankie cinayetinin çözülmesi için olaya dedektif Ambrose atanır. Sorgulamanın ardından cinayetin nedenini öğrenmek isteyen dedektif, yalnızca Cora’nın cinayet itirafı üzerinden olay hakkında bilgi edinme imkanına sahiptir. Mesleği boyunca üstlendiği her vakayı çözüme ulaştıran ve doğruların peşinden gitmekten vazgeçmeyen Ambrose, bu olayın çözümü için üstlendiği görev ile oldukça zor bir sürece adım atar.

Dedektif Ambrose’un elinde cinayetin çözümü için katil zanlısı olarak yalnızca Cora vardır. Genç kadının olayı itiraf etmesine ve yaşananlardan hemen sonra teslim olmasına rağmen cinayeti neden işlediği konusunda bir fikri yoktur. Dosyayı kapatmak için cinayetin nedenine ihtiyacı olan dedektif Ambrose, Frankie’nin ölümünün izini Cora’nın anılarında aramaya başlar. Cora’nın hayatındaki parçaları titiz bir şekilde birleştiren dedektif ve Cora’nın yaşamları bir anda iç içe geçmeye başlar.

Ambrose ve Cora birbirini hiç tanımayan iki insan olarak başladıkları maceralarında kendilerini bir anda bambaşka konumlarda bulurlar. Dedektif kendi hayatındaki akıl almaz durumlardan dolayı, ne kadar imkansız gibi görünse de Cora’yı aklamanın yollarını aramaya başlar.

The Sinner Karakterleri / Oyuncuları

Cora Elizabeth Tannetti (Jessica Biel)

Cora Tannetti, sert ve katı kuralları olan Katolik bir ailede yetişmiştir. Çocukluğunda zor ve travmatik birçok olay yaşamıştır. Yetişkin bir kadın olduğunda bu yaşadığı travmaların çoğunu hatırlamamasına rağmen izlerini hayatında hissetmektedir. Cora geçmişte yaşadıklarını bazen rüyasında bazen de gündüz hiç beklenmedik anlarda anlamsız görüntüler halinde görmektedir.

Bir erkek çocuk annesi olan Cora’nın eşi Mason ile mutlu bir evliliği ve hayatı vardır. Cora’nın kendi ekseninde dengede ilerliyormuş gibi görünen hayatı, ailesi ile plaja gittiği bir gün tamamıyla değişir.

Jessica Biel, 3 Mart 1982 yılında Minnesota’da dünyaya gelmiştir. The Illusionist ve Elizabethtown yapımlarındaki başarısı ile dikkatleri üzerine çeken güzel yıldız, 2012 yılında Justin Timberlake ile evlenmiştir.

Dedektif Harry Ambrose (Bill Pullman)

 

Dedektif Harry, Cora’nın Frankie’yi öldürdüğü davayı inceleyen polis memurudur. Başarılı ve ileri görüşlü bir dedektif olması sebebiyle tüm teşkilatta nam salmıştır. Teşkilata göre Ambrose’un çözmeyeceği cinayet, kapatamayacağı dava yoktur. Bu nedenle Harry, en zor ve karmaşık davaların aranan ismi haline gelmiştir.

Ambrose, sosyal hayatında iş yaşamında gözüktüğünden daha farklı bir kişiliğe sahiptir. İş yaşamında sağ duyulu olan Ambrose’nin hayatı tamamen bir kaos içerisindedir. Mutsuz bir evliliği olan başarılı dedektifin eşi ile büyük problemleri vardır. Hayatındaki çıkmazlardan ve yaşadıklarından dolayı kendisini suçlu hisseden Ambrose, suçluluk duygusundan kurtulmak için türlü yollara başvurur. Genç bir garson ile sadomazoşist bir ilişki yaşayan Ambrose, sevgilisinden kendisine şiddet uygulamasını isteyerek suçluluk duygusundan kurtulmaya çalışır.

Bill Pullman, 17 Aralık 1953 tarihinde New York’ta doğmuştur. Usta oyuncu özellikle televizyon izleyicileri tarafından Independence Day serisinden hatırlanırken Lost Highway, The Equalizer ve While You Were Sleeping gibi projelerde de yer almıştır.

Mason Tannetti (Christopher Abbott)

Mason, Cora’nın kocasıdır. Oldukça düşünceli, romantik ve karısını çok seven bir adamdır. Cora ve Mason’un normal giden bir bir evlilikleri ve tekdüze bir hayatları vardır. Hayatlarının monotonluğundan kurtulmak için gittikleri tatilde ailenin hayatı bir anda değişir.

Mason karısı Cora’nın ani bir şiddet eylemi sergilemesi karşısında dehşete düşer. Olayın nedenini anlayamayan Mason, karısının geçmişine dair bilmediği detaylarla yüzleşmek zorunda kalır. Dedektif Ambrose’un olayı çözmesi için yardımına başvurduğu Mason aslında karısı ile ilgili hiçbir şey bilmediğini fark eder ve derin bir bunalıma girer.

Christopher Abbott, 5 Şubat 1986 yılında ABD’nin Connecticut eyaletinde doğmuştur. Oyunculuk kariyerine Martha Marcy May Marlene filmi ile başlayan ünlü oyuncu, 2015 yılında eleştirmenler tarafından beğeni toplayan James White filminde başrol olarak performans sergilemiştir. Abbott’ın diğer önemli filmleri arasında Hello I Going Must ve The Sleepwalker gibi projeler yer alıyor.

Phoebe (Nadia Alexander)

Phoebe, Cora’nın hasta kardeşidir. İki kız kardeşin anneleri olan Elizabeth, Phoebe’nin hastalığından Cora’yı sorumlu tutmaktadır. Phoebe, yaşadığı hastalıktan dolayı annesine düşkün olmasına rağmen annesinin anlattıklarına inanmaz. Annesinin koyduğu kurallardan kaçmak isteyen küçük kız izole dünyasında, hiç kimseyle iletişim kuramayan bir insana dönüşür. Bu dünyanın girdabında çırpınan Phoebe, ruhuna iyi gelecek ve kendisini canlı hissettirecek yasaklara başvurur.

Nadia Alexander, 5 Nisan 1994 yılında Columbia’da doğmuştur. Seven Seconds ve The Wilding projeleri ile adından söz ettirmeyi başaran genç oyuncu, Blame ve Ten Thousand yapımlarında boy göstermiştir.

Heather Novack (Natalie Paul)

Ambrose ile aynı okulu bitirmiş, alanında uzman bir kadın dedektiftir. Mesleği konu olduğunda Ambrose’a olan hayranlığını gizlemeyen Novack, net bir sebebi olmayan cinayet dosyasında çalışmak için can atmaktadır. Başarısını katlamak için girdiği bu çarpıcı cinayet sorgulaması bir anda hayatının anlamını bulmasına yardımcı olur.

Natalie Paul, oyunculuk kariyerine The Deuce’deki rolü ile başlamıştır. Tecrübeli oyuncu Black Rest, You, Luke Cage ve gibi dizilerde rol almıştır.

Julian Walker (Elisha Henig)

Julian, zeki ve henüz ergenliğine yeni adım atmış 13 yaşında bir çocuktur. Cora’nın hikayesine benzer bir olaya karışmış olan Julian, iki kişiyi zehirleyerek ölümlerine neden olmuştur. Bu küçük adam da cinayetleri neden işlediğini bilmediği ani bir cinnet geçirmiştir. Dedektif Ambrose ile Julian arasındaki duygusal yakınlaşmanın ve empatiden doğan sevginin çoğalması, bu ikilinin hayatlarının kesişmesine neden olur.

Elisha Henig’i televizyon izleyicileri Future World ve Alex Inc. gibi projelerinden hatırlayacaktır. 14 yaşındaki Amerikalı çocuk yıldız, ülkesinde rol aldığı pek çok dizi ve film projesindeki başarılı performansları ile oyunculuk konusundaki yeteneğini daha genç yaşında kanıtlamıştır.

Vera Walker (Carrie Coon)

Vera, Julian’ın savaşçı ve mücadeleci annesidir. Oğlunun suçlu olduğuna inanmayan ve aklanması için elinden geleni yapan Vera, başta dedektif Ambrose ile iş birliği yapmaktan çekinir. Hayatı boyunca bütün engellerle tek başına savaşmaya çalışan genç kadın için insanlara güvenmek ve onlardan yardım istemek oldukça zordur.

Moosswood bölgesinde komün hayatı yaşayan Vera’nın en büyük tutkusu, doğa ve insanlara yardımcı olma hissidir. 

Carrie Coon, 24 Ocak 1981 yılında Ohio’da doğmuştur. The Leftovers’taki rolü ile beğeni toplayan güzel oyuncu Fargo, Gone Girl, The Post gibi yapımlarda rol almıştır.

The Sinner IMDb Puanı ve Yorumları 

Suç, gerilim ve gizem türlerinde yer alan The Sinner dizisi IMDb’de 10 üzerinden aldığı 8 puan ile Netflix’in başarılı yapımları arasında gösterilmektedir. 

The Sinner dizisi yorumları içerisinde hikayenin sürükleyiciliğine ve Jessica Biel’in oyunculuğuna dair övgüler mevcuttur. Gizemin her bölüm derinleştiğine vurgu yapan dizinin izleyenleri, dizide aynı zamanda çok derin bir şekilde dram ögelerinin yansıtıldığını da belirtiyorlar.

A comment on "The Sinner Dizisi Konusu ve Oyuncuları"

  1. filmsevici says:

    Dizinin önce 2.Sezonunu seyrettim, sonra da 1.Sezonunu. Fakat 1.Sezonunun finalinindeki bir çok sahneyi net hatırladım. Daha önce The Sinner’ın 1.Sezonun konusu film olabilir mi? Sonradan dizisi çekilmiş olabilir mi? Bir türlü içinden çıkamıyorum. Baştan sona bölümleri ilk kez seyrediyormuşcasına seyredip de finalin bir çok sahnesini net bir şekilde hatırlıyor olmam beni deli ediyor. Bu konuda yani daha önce filminin yapılıp yapılmadığı konusunda bilgisi olan var mı?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *