The Sopranos Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

The Sopranos Konusu ve Oyuncuları isimli dizi tanıtımımız  incelediğimiz yazımızla karşınızdayız. Yapımcılığını David Chase’in üstlendiği The Sopranos, HBO kanalında yayınlanmıştır. Dram ve suç temalarıyla karşımıza çıkan dizi 1999-2007 yılları arasında izleyiciyle buluşmuş ve 6 sezon ve 86 bölümün ardından final yapmıştır. Bir mafya ailesinin lideri olan Tony Soprano’nun hedeflerine ulaşmak için girdiği farklı mücadeleleri ve çekişmeleri konu alınmakta; suç, şiddet ve sevgi kavramları üzerine farklı yaklaşımlarda bulunulmaktadır. Dizinin uzun yayın hayatında; Timothy Van Patten, Jack Bender, Steve Buscemi, Daniel Attias, David Chase, John Patterson, Allen Coulter, Alan Taylor, Henry Bronchtein gibi önemli isimler yönetmen koltuğunda oturmuştur. Ayrıca; James Gandolfini, Lorraine Bracco, Edie Falco, Michael Imperioli, Dominic Chianese, Steven Van Zandt, Tony Sirico, Robert Iler, Jaime Sigler, Joe Pantoliano, Steve Buscemi gibi The Sopranos ile ününe ün katmış birçok oyuncu rol almıştır.

The Sopranos

Ortalama 60 dakikalık bölümleriyle yayınlanmış olan The Sopranos, izleyicileri fazlasıyla etkilemiş ve Amerikan popüler kültürüne farklı bir hava katmıştır. Çekimleri New Jersey’de sürdürülmüş ve şehrin tüm imkanlarından yararlanılmıştır. Dizi birçok Amerikan dizi yazarı tarafından fazlasıyla beğenilmiş ve IMDb sitesinden de 9,2 puan alarak en iyi diziler arasında kendine yer bulmuştur.

The Sopranos Konusu:

The Sopranos Dizi Konusu

İtalyan-Amerikan bir mafya babası olan Tony Soprano, büyük bir mafyayı yönetmektedir. Heyecanlı ve sürükleyici sahnelerle Tony Soprano ve ailesinin başından geçenler, etkileyici bir havada anlatılmaktadır.

The Sopranos Konusu

Bir gün Tony Soprano, yorgun günlerin ardından sık sık geçirdiği baygınlıklardan birini daha geçirince bir psikiyatriste görünmeye karar verir. İlk başlarda ailesinin isteğini yerine getirmek için seanslara devam ederken, daha sonra bu seanslar hoşuna gitmeye başlar. Farklı konularda tartışmaları sürdürdükleri bu seanslar, Tony Soprano’ya farklı bakış açıları ve düşünceler kazandırmaya başlamıştır. Karakterimizin sürekli iç içe olduğu; suç, aile, adalet gibi kavramları psikiyatrisi Dr. Melfi ile ele alması, ona farklı bir rahatlık vermiştir.

The Sopranos Poster

Dizide tabi sadece mafya lideri Tony Soprano anlatılmıyor. Büyük bir mafya ailesi olan Soprano Ailesi, bu ailenin üyelerinin birbirleri ile ilişkileri, karşılarına çıkan güçlüklere karşı birbirlerine destek olmaları ve çeşitli güç savaşlarında ailelerinin büyüklüğüyle galip gelmeleri anlatılmaktadır.

The Sopranos Karakterleri:

Anthony (Tony) Soprano – James Gandolfini:

Anthony (Tony) Soprano - James Gandolfini Kimdir
Soprano ailesine liderlik eden Tony, yaptığı asıl işi bilmeyen insanlara kendini atık yönetim danışmanı olarak tanıtmaktadır. Ailesinden çok metresiyle ilgilenen 2 çocuk babası bir adamdır. Verdiği emirlerin hemen yerine getirilmesini ister ve ihanete tahammülü yoktur. Bu sebeple birçok kez acımasızca kararlar aldığı olmuştur.

Carmela Soprano – Edie Falco:

Carmela Soprano - Edie Falco Kimdir
Bulunduğu konumun getirdiklerine fazlasıyla bağlı olan Carmela, Tony’nin eşidir. Kocasının ilgilenmediği ailesini ayakta tutan en önemli kişi olan karakterimiz, metreslerinin farkında olsa da sahip olduklarını kaybetme korkusuyla Tony’i terk edemez.

Dr. Jennifer Melfi – Lorraine Bracco:

Dr. Jennifer Melfi - Lorraine Bracco
Tony baygınlık geçirmeye başladığında ona yardımcı olmak için uğraşmakta olan psikiyatristtir. Daha sonraları birçok farklı konularda konuşmaya başlarlar ve garip bir şekilde mafya babası Tony’nin sırdaşı olur.

Junior Soprano – Dominic Chianese:

Junior Soprano - Dominic Chianese
Ailenin sözde patronu ve Tony’nin amcanı olan Junior artık yaşlanmıştır. Tony ile düştükleri fikir ayrılıkları ve birçok kez ona sözünü geçirememesi nedeniyle öfke duymaktadır.

Silvio Dante – Steven Van Zandt:

Silvio Dante - Steven Van Zandt
Ailede Tony’den sonra en yetkili ve en çok sözü geçen kişi olan Silvio, Tony’nin sağ koludur. Karizmatik bir görünüşe sahip karakterimiz, mafya grubunun takıldığı Bada Bing mekanının da sahibidir.

Christopher Moltisanti – Michael Imperioli:

Christopher Moltisanti - Michael Imperioli
Dayısı Tony’nin ve çevresindekilerin her işini yapmaya çalışan Christopher, mafyaya dahil olmak istemektedir. Yaptığı her şey de bu amaca hizmet etmektedir.

A.J. Soprano – Robert Iler:

A.J. Soprano - Robert Iler
Tony’nin babasının mafya olduğunu bilmeyen oğludur. İtici bir karakterdir ve okulunun futbol takımında yer almaktadır.

Meadow Soprano – Jamie-Lynn Sigler:

Meadow Soprano - Jamie-Lynn Sigler
Ergenliğinin getirdiği sorunları etrafına yansıtan bir genç olan Madow, Tony’nin kızıdır.

Salvatore Bonpensiero – Vincent Pastore:

Salvatore Bonpensiero - Vincent Pastore
Tony’nin bir diğer adamı olan Salvatore, herkesin dalga geçtiği kiloları ve lakabı “Big Pussy” ile dikkat çeker.

Paulie Gualtieri – Tony Sirico:

Paulie Gualtieri - Tony Sirico
Dizinin en eğlenceli karakterlerinden biri olan Paulie, Tony’nin capo olarak bilinen adamlarındandır. Chris’in dostudur ve yaşı fazlasıyla geçmiş olmasına rağmen bekardır.

The Sopranos Teknik Detay:

Yönetmen: Timothy Van Patten
Oyuncular: James Gandolfini, Lorraine Bracco, Edie Falco, Michael Imperioli, Dominic Chianese, Steven Van Zandt, Tony Sirico, Robert Iler, Jamie-Lynn Sigler, Drea de Matteo, Aida Turturro
Başlangıç: 22 Eylül 1999
Bitiş: 10 Haziran 2007
Tür: Dram, Polisiye ve Suç
Sezon Sayısı: 6
Bölüm Sayısı: 86
Süre: 60 dakika
Ülke: ABD
Kanal: HBO
IMDb: 9,2

The Sopranos Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *