Bu Hayatı Biz Seçmedik: The Umbrella Academy Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Netflix’in yakın dönemde seyirciye tanıttığı dizilerden birisi olan The Umbrella Academy, gerek eğlenceli ve merak dolu konusu, gerek oyunculuk performanslarıyla kısa sürede çok geniş kitlelerin beğenisini kazanmayı başardı. Bir çizgi roman uyarlaması olarak ekrandaki yerini alan dizinin ilk sezonu toplamda 10 bölümden oluşuyor. Kara komediyi aksiyon ve gizemle harmanlayarak ortaya izlemeye değer bir iş çıkaran dizi ekibi, bu başarısıyla otoritelerce takdir edildi. Süper güçleri olan bir ekibin öyküsünün anlatıldığı The Umbrella Academy dizisinde Ellen Page, Tom Hopper, David Castaneda, Emmy Raver Lampman, Robert Sheehan, Aidan Gallagher, Justin H. Min gibi oyuncular rol alıyor.

The Umbrella Academy Dizisi Konusu

The Umbrella Academy konusu itibarıyla kendisini diğer dizilerden ayırıp büyük başarı elde etti. Dizinin konusunu şu şekilde özetlemek mümkün: Hepsi aynı gün doğan 41 çocuğun 7 tanesini Sir Reginald Hargreeves evlat edinir. Sir Reginald, bu 7 çocuğun özel güçleri olduğunun farkına varır. Her çocukla ayrı ayrı, özel olarak ilgilenen Hargreeves, bu çocuklardan birinin zamanda yolculuk yapabildiğini, diğerinin ölülerle konuşabildiğini, öbürlerinin bambaşka yetenekleri olduğunu görür. Hargreeves tarafından her birine 1’den 7’ye kadar numaralar verilen bu çocuklar, adlarıyla olduğu gibi kendilerine verilen numaralarla da tanınırlar.

Bu çocuklarla Umbrella Academy’yi kuran ve dünyayı kurtarma gibi bir misyon edinen Hargreeves, işlerin bir süre sonra istediği gibi gitmediğini görmeye başlar. Çocuklar teker teker akademiden ayrılır. Seneler sonra özel güçlere sahip olan bu çocukları birleştirecek olan şey ise babalarının ölümüdür. Babalarının ölümü sonrasında kardeşler bir araya geldikten sonra asıl hikaye başlar. Babalarının ölümünün arkasındaki sis perdesini aralamak isteyen ekip nelerle karşılaşacak? Özel yeteneklere sahip bu kardeşler kafa kafaya verdiklerinde nasıl bir yola girecekler?

The Umbrella Academy Dizisi Karakterleri / Oyuncuları

Luther (Tom Hopper)

Ekibin lideridir ve 1 numaranın sahibidir. 5 Numara’nın ikizidir. Spaceboy, yani uzay çocuğu, olarak da tanınır. Bunun nedeni ise en genç yaşta Ay’a giden insan olup tarihe geçmesidir. Mars görevinde meydana gelen bir kaza sebebiyle The Umbrella Academy Luther’in kafası bir gorilin vücuduna eklenir. Bu sayede Luther bir taraftan hayatta kalırken bir taraftan da bir gorilin güçlerine sahip olur.

The Umbrella Academy oyuncuları arasından Luther’e can veren Tom Hopper’dır. 1985 yılında İngiltere’de doğan yakışıklı oyuncu, yakın dönemde final yapan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Game of Thrones’da Dickon Tarly’yi canlandırmıştı. Tom Hopper’in oynadığı diziler arasında Merlin, Doctor Who, Casualty, Good Cop, Black Sails, Barbarians Rising, Kingdom, Doctors gibi yapımlar bulunuyor.

Diego (David Castaneda)

Ekibin asi üyesi ve 2 numarası olan Diego, bıçak fırlatma konusunda önemli bir yeteneğe sahip olmasının yanı sıra sonsuza kadar nefesini tutabilme gibi bir özelliğe sahiptir. Asi bir yapıya sahip olduğu için Luther’dan emir almayı kendisine yediremeyen Diego, akşamları polis telsizi dinleyip suçluları yakalamaya bayılır.

Dizide Diego rolünü canlandıran oyuncu David Castaneda’dır. 2009’dan bu yana aktörlük yapan oyuncu 1989’da ABD’nin Los Angeles eyaletinde doğdu. The Umbrella Academy David Castaneda’nın hayatına girmeden önce başarılı oyuncu Lie to Me, Southland, Jane The Virgin, Blindspot, Going Dark gibi televizyon dizilerinde rol aldı.

Allison (Emmy Raver-Lampman)

Ekibin kadın üyelerinden birisidir ve 3 numara olarak bilinir. Söylediği yalanlarla gerçeği değiştirme yeteneğine sahip olan Allison, gerçekte yaşanmamış bir şeyi başka bir insana söylediği anda söylediği şey gerçeğe dönüşür. Daha önce evlenen ve bu evlilikten bir çocuk dünyaya getiren Allison, boşanmanın ardından çocuğun velayetini alamamıştır. Çocuğunun velayetinin babasında olmasını kabullenemeyen Allison, dizide ünlü bir aktris olarak karşımıza çıkar.

Dizide Allison karakterine Emmy Raver-Lampman hayat veriyor. The Umbrella Academy, Emmy Raver’ın kariyerinde önemli bir dönüm noktasıdır. 1988’de Virginia’da dünyaya gelen oyuncu 2010 yılından beri aktif olarak kariyerine devam ediyor ve bu dizi sayesinde başarısını geniş kitlelere ispatlama imkanı buldu.

Klaus (Robert Sheehan)

Ekibin 4 numarasıdır. Bütün karakterlerin içinde en renkli kişiliğe sahip olan Klaus’dur. Uyuşturucu ve alkol bağımlılığı vardır ama ölülerle konuşabilme, havalanma, telekinezi, insanları etki altına alma gibi fark yaratan özellikleri bulunur. The Umbrella Academy çizgi romanında gotik bir karakter gibi görünen Klaus, renkli imaj sergileyen bir karakterdir.

The Umbrella Academy cast ekibindeki oyuncular arasından bu Klaus karakterini canlandıran kişi Robert Sheehan’dır. 1988’de İrlanda’da dünyaya gelen oyuncu, 2003 yılından beri oyunculuk kariyerini sürdürüyor. Robert Sheehan daha önce Bitter Sweet, The Clinic, Young Blades, Foreign Exchange, Coming Up, Misfits, Accused, Me and Mrs Jones, Genius: Picasso, The Young Offenders gibi televizyon projelerinde ve The Messenger, Mute, Bad Samaritan, Mortal Engines gibi sinema filmlerinde oynadı.

Number 5 (Aidan Gallagher)

The Umbrella Academy Number 5 karakteri adıyla değil, kendisine verilen numarayla ya da “çocuk” lakabıyla biliniyor. Henüz 10’lu yaşlardayken ortadan kaybolan ekibin 5 numarası, 20 yıl sonra zaman yolculuğundan geri geldiğinde yine bir çocuk görüntüsünde ama son derece yetişkin bir kişilikle geri döner. Zamanı bükme, zamanda yolculuk, ışınlanma gibi yetenekleriyle çok büyük işler yapabilir.

2003 doğumlu çocuk oyuncu Aidan Gallagher bu karaktere can veriyor. Daha önce Nicky, Ricky, Dicky & Dawn, Modern Family gibi dizilerde ve Nickelodeon yapımlarında boy gösteren Aidan Gallagher, bu projelerde gösterdiği performanslarla çeşitli ödüllere aday gösterildi.

Ben (Justin H. Min)

Ekip bir araya gelmeden önce hayata veda eden üyedir, takımın 6 numarasıdır. Klaus, ölüleri görme yeteneğine sahip olduğu için Ben ile iletişime geçer ve seyirciler Ben’i bu şekilde görür. Ben, başka düzlemlerdeki canavarları dünyaya çağırıp onlara dönüşebilir. Aynı zamanda akademinin bahçesinde Ben’in bir de heykeli vardır.

Ben rolünü Justin H. Min canlandırıyor. 1990’da California’da dünyaya gelen Justin H. Min, 2012’den bu yana oyunculuk yapıyor. Rol aldığı televizyon yapımları arasında Faking It, CSI: Cyber, Pure Genius, Beerfest: Thirst for Victory, Dating After Collage, Too Old to Die Young gibi yapımlar varken oynadığı sinema filmleri arasında My Father, My Best Friend Max, Rebirth, American Refugee, How I Became an Adult, After Yang gibi projeler bulunuyor.

Vanya (Ellen Page)

Vanya, ekibin en çok sorgulanan üyelerinden birisidir. Çünkü herkes onun fark yaratan herhangi bir özelliğe sahip olmadığını düşünür ve bu sebeple Vanya’yı eleştirir. Diğer ekip üyelerine kıyasla daha normal bir görüntü sergileyen takımın 7 numarası Vanya, güzel keman çalar. Müziğe düşkün bir karakteri vardır.

Dizide Vanya rolünü güzel oyuncu Ellen Page canlandırıyor. 1987’de Kanada’da dünyaya gelen Ellen Page, 1997’den bu yana aktif olarak oyunculuk kariyerini sürdürüyor. The Simpsons, Family Guy, Out There, Glenn Martin, DDS gibi televizyon projelerinde seslendirme yaparak yer alan Ellen Page’in rol aldığı TV yapımları arasında Tales of the City, Gaycation, Tilda, ReGenesis, I Downloaded a Ghost, Ghost Cat, Going for Broke gibi yapımlar bulunuyor. Ellen Page’in oynadığı sinema filmleri arasında ise Love That Boy, Hard Candy, X-Men: The Last Stand, An American Crime, Whip It, Smart People, Inception, The East, X-Men: Days of Future Past, Into the Forest gibi yapımlar yer alıyor.

Diğer karakterler ve oyuncular

  • Cha-Cha (Mary J. Blige)
  • Hazel (Cameron Britton)
  • Pogo (Adam Godley)
  • Sir Reginald Hargreeves (Colm Feore)
  • Agnes (Sheila McCarthy)
  • Grace (Jordan Claire Robbins)
  • Leonard Peabody (John Magaro)
  • Chuck Beamen (Rainbow Francks)
  • Eudora Patch (Ashley Madekwe)

The Umbrella Academy Dizisi Detay

Bir Netflix dizisi olarak seyirciye servis edilen The Umbrella Academy, çizgi romandan ekrana uyarlanan yapımlardan biridir. Gabriel Ba’nın çizimlerini yaptığı, Gerard Way’in hikayesini yazdığı bir çizgi roman uyarlaması olarak hayatımıza dahil olan dizinin yaratıcısı Jeremy Slater. Slater’ı Death Note, Fantastic Four, The Exorcist gibi filmlerden de tanıyoruz.

Diziyi iş birliği içerisindeki üç yapım şirketi çekiyor. Bu şirketler Borderline Entertainment, Dark Horse Entertainment, Universal Cable Productions. Netflix ise dizinin dağıtımını ve seyirciye ulaştırılması vazifesini üstleniyor. The Umbrella Academy’nin yönetmen koltuğunda ise Steve Blackman oturuyor. Yürütücü yapımcı kadrosunda ise Way Ba, Jeff F. King, Keith Goldberg ve Mike Richardson görev alıyor.

Ortalama bölüm süresi 60 dakika olan dizinin türü aksiyon, macera ve komedi. 2019’da ilk sezonu ile izleyenlere merhaba diyen The Umbrella Academy’nin şimdiye kadar sadece 10 bölümü yayımlandı. Seyirciden gelen olumlu reaksiyonun ardından The Umbrella Academy 2. sezon onayı aldı ve dizinin yakın dönemde yeni bölümlerle tekrar seyirci karşısına çıkması bekleniyor.

The Umbrella Academy IMDb puanına gelecek olursak dizinin bu siteden de başarılı bir puan aldığını söylemek mümkün. 10 üzerinden 8.1’lik bir puan elde eden The Umbrella Academy için şimdiye kadar yaklaşık 75 bin kişi oy kullandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *