The Vampire Diaries – Vampir Günlükleri Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

LJ Smith tarafından yazılan romandan uyarlanan Vampir Günlükleri dizisi yayın hayatına 10 Eylül 2009 tarihinde başlamıştır. Roman, New York Times’ın en çok satanlar listesinde olması insanlar da büyük ilgi uyandırmıştı. Ana konu ise Elena Gilbert adında ki kızın bir kasabada yaşadıkları ve iki vampir kardeş arasında ki hikayesi konu alınmıştır. Kitapta asıl konu alınan tema korku olmasına rağmen oldukça yoğun bir şekilde romantizmi de yaşıyorsunuz.

the-vampire-diaries

Kitabın televizyon uyarlaması ise daha önce Dawson’s Creek dizisinden de tanıyacağımız Kevin Wiliamson ve Julie Plec’in kaleminden yazılıyor. Dizinin yapımcılığını ise Gossip Girl’un de yapımcılığını üstlenmiş olan Leslie Morgenstein ve Boby Levy üstleniyor. Dizinin ilk bölümünde ise kameranın arkasında yönetmen koltuğunda Marcos Siega oturmuştur.

The Vampire Diaries Konusu:

the-vampire-diaries-tv

17 yaşındaki Elena Gilbert ve erkek kardeşi 15 yaşındaki Jeremy 4 ay önce acı bir trafik kazasında ebeveynlerini kaybederler. Bu acı ile yaşamaya çalışan iki kardeşten büyük olan Elena başarılı bir öğrenci olmasına karşın okulunda ve yaşadığı kasabada herkes tarafından oldukça güzel bir kız olarak gösterilmektedir. Stefan ve Damon kardeşlerin kasabaya yerleşmesi ile ortalık karışacağının ilk sinyalleri hemen kendini belli eder. Çünkü Stefan ve Damon iki vampir kardeştir. Stefan, kardeşi Damon’a göre daha iyi huylu ve insan kanından uzak durmaya, insan hayatlarına saygı göstermeye çalışan olandır. Kardeşi Damon ise Stefan’a nazaran daha karanlık ve sert görünümlü aynı zamanda da insan kanı içmekten herhangi bir rahatsızlık duymayan bir vampirdir. Küçük kardeş olan Stefan’ın Elena ile hemen bir etkileşime girmesi ile iki vampir kardeşin aralarında ki mücadelesi yüzünden sadece Elena Gilbert değil, ailesi ve kasaba halkı da tehlikenin içerisinde olacaktır.

The Vampir Günlükleri Karakterleri:

Elena Gilbert:

the-vampire-diaries-elena-gilbert
17 yaşında ailesini kaybeden ve erkek kardeşi Jeremy’den başka kimsesi kalmayan Elena Gilbert karakterini Nina Dobrev canlandırıyor. İki vampir erkek kardeş arasında kalan Elana dizinin diğer sezonlarında daha çok erkek vampir ile tanışacağından habersiz bir şekilde hayatını sürdürmeye devam eder.

Stefan Salvatore:

the-vampire-diaries-stefan-salvatore
Paul Wesley’in canlandırdığı Stefan Salvatore ise 200 yaşında olan ama sadece 18 yaşında görünen, insanlara zarar veremeyen, yakışıklı bir vampirdir. Vampir yanının diğer yüzünde ise oldukça romantik ve duygusal bir tiptir. Hislerine karşı Elena Gilbert için sürekli olarak savaş halinde.

Damon Salvatore:

the-vampire-diaries-damon-salvatore
Lost dizisinden de yakından tanıdığımız Ian Somehalder’ın canlandırdığı Damon Salvatore rolü, iki vampir kardeşten biridir. Kötü olarak tanımlayabileceğimiz Damon Salvatore, susuzluğunu gidermek için insanları özel güçleri ile etkileyerek önce kanını içiyor daha sonra ise yaptıklarını yine özel güçlerini kullanarak unutturuyor. Stefan Salvatore’un abisi olan Damon, oldukça yakışıklı bir vampir ve kötü olan ise bu yakışıklılığının farkında. Ayrıca vampir olmanın getirdiği tüm özel güçleri severek insanlar üzerinde kullanan Damon’un en çok istediği şey kardeşi Stefan ile birlikte olan Elena Gilbert.

Jeremy Gilbert:

the-vampire-diaries-jeremy-gilbert
Dizinin başında Elena Gilbert’ın erkek kardeşi olarak tanıyacağımız Jeremy’nin ilerleyen bölümlerde evlatlık olduğu daha da sonra ki bölümlerde ise Elena’nın kuzeni olduğu ortaya çıkacaktır. Her an için Elena’yı koruyup kollama görevini özellikle de ailesi öldükten sonra bu görevi daha da üstlenen Jeremy, Stefan ve Damon kardeşlerin vampir olduklarını öğrenmesi ile gözünü karartmıştır. Dizide Elena Gilbert’ın kardeşi olan Jeremy Gilbert rolünü Steven R. McQuenn canlandırıyor.

Jenna Sommers:

the-vampire-diaries-jenna-sommers
Sara Canning’in canlandırdığı karakter olanJenna Sommers, kasabada sevgilileri ile meşhur olan genç ve güzel görünümlü olgun bir kadındır. Elena ve Jeremy’nin ebeveynlerinin hayatlarını kaybettikleri trafik kazasından sonra, iki kardeşin varisi olmuştur. Aynı zamanda da iki kardeşin babalarının kız kardeşi yani halalarıdır. Oldukça korumacı bir tavır takınmaya çalışan hala Jenna olayların hep dışında kalıyor.

Bonnie Bennett:

the-vampire-diaries-bonnie-bennett
Elena’nın en sevdiği arkadaşı olan Bonnie, vampirlere güvenmeyen ve kendini yeni yeni yetiştirmeye çalışan küçük bir cadı. İlk günlerden bu yana Damon ve Stefan kardeşlerden hoşlanmayan ve onlarda bir tuhaflık olduğundan şüphelenen Bonnie, arkadaşı Elena ne zaman tehlikeli dakikalar geçirecek olsa yanında bitiyor. Vampirler hakkında Elena’nın bilmesi gereken her şeyi Elena’ya arkadaşı Bonnie öğretiyor. Bu küçük cadıyı dizi uyarlamasında Katerina Graham canlandırıyor.

Caroline Forbes:

the-vampire-diaries-caroline-forbes
Kasabanın küçük kötü kızı Caroline, iyilerin tarafında mı kötülerin tarafında mı yer alacağını bir türlü bilemiyor. Yaptığı kötülüklerden her zaman pişmanlık duyan bir tarafı var. Ama ilk günden bu yana kasabada tuhaf şeylerin döndüğünün farkında olsa da, tam olarak neler olduğunu bir türlü bulamıyor. Bu araştırmaları en sonunda sonuç veriyor ve vampirleri öğreniyor. İkinci sezonda vampir olacak olan Caroline Forbes’i Candice Accola canlandırıyor.

Matt Donovan:

the-vampire-diaries-matt-donovan
Elena’nın çocukluğundan bu yana arkadaş olan Matt, bir dönem de Elena ile birlikte takılmışlardır. Her zaman ön planda ve popüler olmayı seven bir karakteri canlandıran Zach Roerig, kasabaya Damon ve Stefan kardeşlerin gelmesi ile popülerliğini bir anda kaybetmiştir. Üstelik bir de bu iki kardeşin eski sevgilisi ile ilgilendiklerini öğrenince gücünün yettiği kadar vampir kardeşlerin önlerine engeller koymaya başlar. İlerleyen bölümlerde ise Matt Donovan şerifin güzel kızı Caroline Forbes ile görüşmeye başlayacaktır.

Vicki Danavon:

the-vampire-diaries-vicki-donovan
Matt Donovan’ın ablası olan Vicki Donovan oldukça sorunlu ve çevresindekilere önem vermeyen herkesi kullanan bir kadındır. Elena’nın kardeşi Jeremy ile takılmaya başladıkları dönemde vampir olan Vicki, Stefan’ın kalbine soktuğu bir tahta parçası ile öldürüyor.

Detay:

Başlangıç: 10 Eylül 2009
Bitiş:
Kanal: The CW
Ülke: ABD
Sezon: 7
Bölüm: 136 (18 Ekim 2016 tarihi itibari ile)
Oyuncular: Nina Dobrev, Paul Wesley, Ian Somerhalder, Steven R. McQueen, Katerina Graham, Candice Accola, Zach Roerig, Joseph Morgan, Phoebe Tonkin ve Claire Holt
IMDb: 7,9

The Vampire Diaries Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *