The White Princess Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

The White Princess The White Princess, Philippa Gregory’nin aynı adlı kitabından Amerikan Starz Kanalının uyarlamasıyla 16 Nisan 2017 tarihinde izleyicilerle buluştu. 2013 yılında ekranlara gelen The White Queen dizisinin devamı niteliğinde olan The White Princess, mini dizi formatında 8 bölüm olarak yayına başladı. Dizinin prodüksiyon kadrosunda oldukça farklı isimleri bir arada görmek mümkün. Dizinin senaristi The Man in the High Castle, Jamaica Inn, The Tunnel, The White Queen, Shameless, Doctors gibi çeşitli yapımlarda yer alan ve kendini kanıtlayan başarılı yazar Emma Frost’tur.

Yönetmen koltuğunda The 100, Scott & Bailey, Salem gibi önemli dizilerle başarı kazanmış olan Jamie Payne oturuyor. Dizinin ilk beş bölümünde Jamie Payne, diğer 3 bölümünde ise Alex Kalymnios yönetmenlik görevini yürütecekler. Dizinin yapımcılığını ise Emma Frost, Philippa Gregory, Colin Callender, Michele Buck, Lachlan MacKinnon gibi isimler üstlenmiş bulunuyorlar. Dizinin başrollerini Jodie Corner, Jacob Collins – Levy, Essie Davis paylaşıyorlar. Bunun yanında diğer dizilerden tanıdığımız birçok oyuncu da dizide rol alıyor. Philippa Gregory’nin aynı adlı romanından uyarlanan dizide Beyaz Kraliçe’nin kızı Beyaz Kraliçe Elizabeth of York’un hikâyesi ve İngiltere’deki Güller Savaşı konu edinilmiştir. 1845 yılında yaşanan hikâye bir kadın karakter gözünden izleyiciye anlatılıyor.

The White Princess Dizisinin Konusu The White Princess dizisinin hikâyesi 1845 yılında İngiltere’de geçiyor. Bu dönemde Tudor Hanedanı yükselişe geçmiştir. Güller Savaşı adı verilen bir iç savaş sonrası VII. Henry (Henry Tudor) krallığını ilan eder ve İngiltere tahtını garanti altına almak ister. Fakat krallığın meşruluk kazanabilmesi için Henry’nin politik yollara başvurmaktan başka çaresi yoktur. İktidarına meşruluk kazandırabilmek için VII. Henry, York hanedanından Prenses Elizabeth ile evlenmeye karar verir. Tudor Hanedanının yükselişiyle beraber Elizabeth Woodville ve IV. Edward’ın kızı York Prensesi Elizabeth, ailesini güvence altında tutmak için Henry Tudor ile evlenir. Bu evlilik sonucu Henry’nin tahtı garanti altına alınırken, Elizabeth’e de güvence sağlamıştır. Bir süre sonra Prenses Elizabeth’in uzun bir süredir kayıp olan kardeşi Prens Richard’ın hayatta olduğu ortaya çıkar. Prens Richard’ın yaşaması ve taht üzerinde hak iddia edebilecek olması ihtimali işleri iyice karıştırıyor. İşler bu noktaya geldiğindeyse Prenses Elizabeth’in kardeşi Richard ve kocası VII. Henry arasında seçim yapması gerekiyor. Karşılıkla çıkar ilişkisine bağlı olan politik tavırlar sonucu İngiltere’yi zor günlerin beklediğini söylemek yanlış olmaz.

The White Princess Dizisinin Oyuncuları Dizinin ana kadrosunda diğer dizilerden de aşina olduğumuz pek çok genç oyuncu bulunuyor. Hikayesiyle kendinden oldukça söz ettiren yapım oyuncu kadrosuyla da epey konuşulacak gibi duruyor. Dizide Princess Elizabeth karakterine Jodie Corner can veriyor. Jodie Corner; My Fat Diary, Doctor Foster, Fifteen gibi dizilerle adından oldukça söz ettirdikten sonra The White Princess dizisinin kadrosunda da yer almayı başarmış. Princess Elizabeth, İngiltere tahtı üzerinde hak iddia edebilecek bir konumdadır. Fakat VII. Henry ile evlendiğinden dolayı bu haklar kocasına yani VII. Henry’ ye geçmiştir. VII. Henry karakteri ile Jacob Collins – Levy dizide karşımıza çıkıyor.

The White Princess dizisi genç oyuncunun bugüne kadar rol aldığı en önemli yapımdır. VII. Henry ya da Henry Tudor, Tudor Hanedanının başıdır. Tahttaki hakimiyetini artırmak için Princess Elizabeth ile evlenmiştir. Kendisini Game of Thrones dizisinde canlandırdığı Lady Crane rolüyle tanıdığımız Essie Davis, bu dizide Dowager Queen Elizabeth rolüne can veriyor. Queen Elizabeth, prensesin annesi olarak dizide rol buluyor. Yine Game of Thrones dizisinden Catelyn Stark karakteriyle tanıdığımız Michelle Fairley ise bu yapımda Margeret Beaufort rolüyle kralın annesini canlandırmaktadır. Bu dört önemli karakterin yanı sıra; Kenneth Cranham, Bishop Morton rolüyle kralın annesinin sırdaşını; Rebecca Benson, Margeret “Maggie” Plantagenet rolüyle kraliçenin kuzenini; Richard Dillane, Thomas Stanley rolüyle Margeret Beauforts’un kocasını; Caroline Goodall, Cecily Neville rolüyle York Düşesini yani prensesin büyük annesini; Vincent Regan, Jasper Tudor rolüyle kralın amcasını; Suki Waterhouse, Cecily of York rolüyle prensesin kız kardeşini; Anthony Flanagan, Francis Lovel karakterini; Joanne Whalley, Margeret rolüyle Burgundy Düşesi ve prensesin halası karakterlerini canlandırmışlardır. Bunların dışında birçok yardımcı karakterle birlikte oldukça kalabalık kadroya sahip olan dizi kendinden oldukça fazla söz ettirmeye başlamış bulunuyor.

The White Princess Dizisi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *