The Wire Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

The Wire konusu ve oyuncularının tanıtıldığı yazımızla karşınızdayız. Yapımcılığını ve yazarlığını David Simon’un yaptığı dizi Amerikan HBO kanalında yayınlanmıştır. Etkileyici bir drama dizi olan The Wire 5 sezon ve 60 bölümün ardından final yapmıştır. Baltimore şehrini tüm halleriyle yansıtan ve görülmemiş birçok köşesini ekranlara aktaran dizide; Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Frankie Faison, Larry Gilliard, Jr., Wood Harris, Chris Bauer, Clarke Peters, Amy Ryan, Sonja Sohn, Aidan Gillen, Dominic West, John Doman, Idris Elba gibi oyuncular rol alıyor. Dizide izleyiciye aktarılmak istenen ana konu; hangi kurumda çalışıyor olsanız da sonunda size dayatılan olgularla karşı çıkarak, kurumunuzla mücadele etmeniz gerektiğidir.

The Wire Dizisi Karikatür

Yaklaşık 55 dakikalık bölümlerle izleyiciyle buluşan The Wire, yayınladığı günden beri izleyiciler tarafından büyük beğeni toplamıştır. Önemli bir ödül kazanamamış olsa da, eleştirmenlerce de fazlasıyla beğenilmiş ve IMDb sitesinden 9,4 puan alarak gelmiş geçmiş en iyi diziler arasına girmiştir. Dizide şehir hayatı ve sanatsal hırslar gibi konuları derinlemesine inceleyerek ön plana çıkmıştır.

The Wire Konusu:

The Wire Konusu
5 sezondan oluşan dizide farklı sezonlarda farklı konular ele alınıyor. İlk sezonunda uyuşturucu, ikinci sezonda işçi ve sendikalar, üçüncü sezonda politika, dördüncü sezonda eğitim sistemi ve beşinci sezonda da medya konuları işleniyor. Sezonlarda ana konular birbirinden farklı olduğu halde, konu tamamıyla değişmiyor. Aynı karakterler farklı sezonlarda görülüyorlar ve tüm olaylar Baltimore şehrinin etkileyici atmosferinde geçiyor.

The Wire Poster

Tüm dünyada görülen ve yaşadığımız çevrede dahi tanık olabileceğimiz genel olayları ele alan dizi, izleyicinin aşina olduğu konuları işlemesiyle, takipçilerini ekran başına kilitliyor. Başarılı senaryo ve kurgusuyla günümüzde her dizinin bize sunduğu olguların dışına çıkıyor ve bambaşka bir hikaye sunuyor. The Wire insanların hayalleri ve idealleri uğruna neler yapabileceğini, nasıl değişimler geçirebileceğini de büyük bir ustalıkla anlatıyor. Mevki sahibi bir kişinin elinde prensipleriyle yola çıkıp, daha büyük bir konuma gelebilmek için neler yapabileceği; insanları kötülüğe iten ana sebepler, kanun güçlerinin kontrolde tutulmadığında nasıl zararlı bir hale dönüşebileceğinden bahsediliyor.

The Wire Oyuncuları

Dizinin bir diğer önemli özelliği de izleyiciye farklı duyguları aynı anda yaşatması. Bazen gözyaşlarınıza hakim olamazken, bazen de adrenalinin vücudunuzda yayılışına tanık oluyorsunuz. Bazen size kötü adam olarak tanıtılan karakterleri kendinize yakın buluyor, bazen de doğru bildiğiniz her şeyi sorgulamaya başlıyorsunuz. Karakterlerin rollerine uyumları ve bazı oyuncuların canlandırdıkları karakterlerle benzer hayatları yaşamış olmaları ortaya inanılmaz bir gerçeklik sunuyor. Birçok farklı yaşamı ve olayı inceleyen dizide belli bir başrol oyuncusu bulunmuyor. Sinema filmlerinde görmeye alışık olduğunuz; kötülerinin eninde sonunda cezalandırıldığı ve iyilerin her zaman ödüllendirildiği sahneler yer almıyor. Bazı kötüler hiçbir ceza almadan yaşamlarına ve suçlara devam ederken, birçok iyi insan da Baltimore’un tenha köşelerinde önleri kesilerek suçlularla mücadele etmek zorunda bırakılıyor. Tüm bu detaylarla izleyiciye sürükleyici ve etkileyici bir gerçeklik sunuyor.

The Wire Oyuncuları – Karakterleri:

Dedektif Shakima ‘Kima’ Greggs – Sonja Sohn:

Dedektif Shakima 'Kima' Greggs - Sonja Sohn
Lezbiyen bir polis memuru olan Kima Greggs, birçok görevde kendini en öne atmaktadır. Karakteri canlandıran Sonja Sohn ise, küçükken polis şiddetine maruz kalmış ve olayın fiziksel etkilerinin halen devam etmesi sebebiyle çekimler sırasında bazı repliklerini unutmuştur.

Jimmy McNulty – Dominic West:

Jimmy McNulty - Dominic West
Alkol problemi olan ve takıntılı bir karaktere sahip bir polis olan Jimmy, otoriteye karşı tavrıyla dikkat çekmektedir. Cinayet masasında çalışmakta ve Baltimore’un birçok pis işiyle karşı karşıya kalmaktadır. Anlaşmazlıklar yüzünden sürekli cinayet işleyen uyuşturucu çetelerinin üstüne gitmek için bazen kendi yöntemlerine başvurmaktadır.

Bunk Moreland – Wendell Pierce:

Bunk Moreland - Wendell Pierce
Jimmy’nin partneri olan Bunk, alkol problemi ve umursamaz tavırlarıyla dikkat çekmektedir. Ağzında purosuyla birçok göreve atılmakta, suçun ve suçlunun kol gezdiği Baltimore’da görev yapmaktadır. Bu şehirde görev yapmanın getirdiği zorluklar her polis gibi Bunk Moreland’ı da zorlamaktadır.

Omar Little – Michael Kenneth Williams :

Omar Little - Michael Kenneth Williams
Garip bir suçlu olan Omar; gay, katil, hırsız ve dolandırıcıdır. Yüzündeki yara iziyle dikkat çekmekte ve kendisini tanımayanlar tarafından bu şekilde tarif edilmektedir. Genellikle uyuşturucu satıcılarını soymakla ilgilenmekte, gözünü kırpmadan birçok adamı harcayabilmektedir. Karakteri canlandıran Michael Kenneth Williams, gerçek bir kavgada yaralanmış ve yüzündeki yara izi bu nedenle olmuştur.

Reginald ‘Bubbles’ Cousins – Andre Royo:

Reginald 'Bubbles' Cousins - Andre Royo
Vicdanlı yapısı ve yardımsever davranışlarıyla ön plana çıkan Bubbles, hırsızlık ve polise bilgi taşıma işi yapmaktadır. Uyuşturucu bağımlılığından muzdarip olan karakterimiz, polis kayıtlarında “possum” ismiyle geçmektedir. Karanlık bir havada seyreden birçok sahneye renk katan bir karakter olmuştur.

Snoop – Felicia Pearson:

Snoop - Felicia Pearson
Uyuşturucu bağımlısı ve sorumsuz bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Snoop, küçük yaşlarda ailesi çocuk yetiştirmeye uygun görülmediği için bir koruyucu ailenin yanına verilmiştir. Yeni ailesi ve yeni bir ortama sahip olsa da şiddet ve zararlı maddelerle iç içe büyümüştür. 14 yaşına geldiğinde ise uyuşturucu satıcılığı yapmaktadır ve tartıştığı bir genci silahla vurarak öldürür. Hapisten çıktığı dönemde diziye dahil olan ve bu rolü üstlenen Felicia Pearson gerçek hayatta da bir uyuşturucu satıcısıdır.

Stringer Bell – İdris Elba:

Stringer Bell - İdris Elba
Hırslı bir kişiliğe, karizmatik bir görünüşe ve uyuşturucu satıcılığı üzerine önemli yetenekleri olan Stringer, kötü bir karakter imajı çiziyor. Yaptığı birçok şey kötülüğe yeni yaklaşımlarda bulunmanıza neden olan karakterimiz, basit bir gangster olmak yerine mükemmel bir uyuşturucu satıcısı olmak istemektedir.

The Wire Dizisi Teknik Detay:

Tür:Dram
Sezon:5
Bölüm:60
Başlangıç:2 Haziran 2002
Bitiş:9 Mart 2008
Ülke:ABD
Kanal:HBO
IMDb Puanı:9,4

The Wire Dizisi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *