The Witch – Cadı – Sundance Film Festivalinden Ödül İle Dönen Korku Filmi

0/5 Votes: 0
Report

Description

Bu yazımızda Sundance film festivali‘nde en iyi yönetmen ödülü alan Robert Eggers‘in korku filmi olan The Witch (Cadı) hakkında olacak.Yazımızda The Witch (Cadı) filminin konusu ve yorumlarına yer vermeye çalışacağız. Sinema tarihinde cadılar, geleneksel olarak, yapmacık karton karakterler gibi canlandırılır. Abartılı makyajları, garip kıyafetleri ve tiz sesleri vardır. Bu bilinen klişeleri ayıkladığınızda, geriye cadılığın temeldeki şeytaniliği kalır ve tüyleri diken diken eden bir film ortaya çıkar. The Witch (Cadı), yakın geçmişte çekilmiş en sinir bozucu ve soluk kesici korku filmlerinden biri.

 

Senaryo yazarı ve yönetmen Robert Eggers, bilinmeyen bir sebepten ötürü ait oldukları köyden uzaklaştırılmış sofu bir ailenin hikayesini anlatıyor. Beş çocuklu aile, 1630 yılı İngiltere sinde bir ormanın içinde her şeyden soyutlanmış bir şekilde yaşamaktadırlar. Yeni bir bebekleri olmuştur ama birdenbire ortadan kaybolur. Bu tedirgin edici ve açıklanamayan kayıptan cebelleşirken, ailenin zaten temeli zayıf olan sahte cenneti yıkılmaya başlayacaktır.

The Witch (Cadı) 2015 film
Bir çok filmde, ilk sahnelerdeki gerilimlerden sonra filmdeki canavar genellikle gölgeler içinden belli belirsiz görünür veya maskelidir, finale kadar da kendini saklar. Bu filmde ise, Yönetmen Eggers, yaratığı gösterdiği gibi çok daha fazlasını da izleyiciye sunuyor.

The Witch (Cadı) filmi
Pek bilinmeyen oyunculardan oluşan filmde, evin büyük kızını canlandıran Anya Taylor Joy öne çıkıyor. Halk masallarından etkilenen ve 1692 yılındaki Salem Cadı Mahkemelerinden esinlenen filmde Yönetmenin kullandığı ilahiler bile gerginlik sebebi.

The Witch film
Sundance Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülünü kucaklayan Robert Eggers’in çok etkileyici bu ilk filmi, sağlam kurgusu, yarattığı meşum atmosferi ile su götürmez biçimde korkutucu ve akılda kalıcı bir film.The Witch, büyüleyici, ayrıntılı ve güçlü bir yapım.

Film hakkında YORUM yapabilirsiniz.

 

The Witch – Cadı Filmi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *