En İyi Tom Cruise Filmleri Listesi

0/5 Votes: 0
Report

Description

En iyi oyunculuk performanslarını sergilediği ve hafızalardan asla silinmeyen en iyi Tom Cruise filmleri listesi ile yeniden birlikteyiz. Başarılı oyuncu Cruise bugüne dek, birçok farklı başarılı oyuncular ile baş rolü paylaşmış ve efsane yönetmenler ile çalışmıştır. 2006 senesinde Forbes dergisi tarafından dünyanın en güçlü ünlüsü seçilmiş ve Akademi Ödülleri dahil pek çok alanda ödül kazanmıştır. Sinema hayatı 1981 senesinde Love isimli yapımla başlamıştır. Kısa sürede oyunculuktaki başarısı keşfedilmiş ve hızla yükselmiştir. 1986 senesinde Top Gun filmi ile artık en popüler oyuncular arasındaki yerini kesinleştirmeyi de başarmıştır. Tom Cruise filmleri konuşulur hale geldiğinde artık oyuncu için daha fazla teklif sunulmaya da başlanmıştır. Oscar ödülü almamış olsa da, pek çok kez aday gösterilmiştir. Hemen hemen her türde filmi olan oyuncunun filmlerini sizler için Tom Cruise filmleri listesinde topladık. Oyunculuğuna hala devam eden ve 2017 senesinde dahi yeni bir film projesi ile seyircilerin karşısına çıkacak olan Tom Cruise, özellikle bilim kurgu ve dram filmlerinin aranan ismi olmuştur. Hepsi izlenmeye değer olan bu yapımlara göz atabilirsiniz.

Table of Contents

Tom Cruise Filmleri

 

30. Mission: Impossible 2 – Görevimiz Tehlike 2 – 2000 – IMDb: 6,1


Görevimiz Tehlike filminin ikinci serisinde Ethan Hunt bu kez başka bir ajanın çalmış olduğu virüsü peşine düşer. Yeni maceraları tam da bu noktada başlar.

29.  Never Go Back – Asla Geri Dönme – 2016 – IMDb: 6,3


Çalıştığı eski ekibe gelen Reacher, 16 sene önce işlenmiş bir cinayetin suçlusu olarak yargılandığını fark edecek ve masum olduğunu kanıtlamak için mücadeleye başlayacaktır.

28. War of the Worlds – Dünyalar Savaşı – 2005 – IMDb: 6,5


Ray Ferrier eşinden boşanmıştır ve iki çocuğu ile hafta sonunu geçirmektedir. Çocukları ile arası hiç iyi değildir ve bunun için çaba göstermektedir. Bir gün aniden hava kararır, şimşekler çakar ve farklı yaratıklar dünyayı istila eder. Ray, şimdi hem bu durumla savaşacak hem de çocuklarını kötülüklerden koruyacaktır. Ray rolünü Tom Cruise üstlenmiştir.

27. Far And Away – Uzak Ufuklar – 1992 – IMDb: 6,5


İrlanda’da yaşanacak bir aşk hikayesi konu ediliyor. Maddi imkansızlıklar yüzünden kızı ile göç eden bir kadın ve bir boksörün aşk hikayesi.

26. The Firm – Şirket – 1993 – IMDb: 6,8


Başarılı bir avukat olarak hayatına devam eden Hoggee, eşi ile birlikte iyi bir eve ve iyi bir arabaya da sahip olarak daha üst seviyede bir hayata başlar. Ancak kariyerinde işler hiç de istemediği gibi gitmeye başlayacak ve dünyası değişecektir.

25. Risky Business – Riskli İş – 1983 – IMDb: 6,8


17 yaşında ve sorumluluk sahibi efendi bir evlat olan Joel, ailesi tarafından hafta sonu evde yalnız bırakılacak ve işler tamamen değişecek.

24. Vanilla Sky – 2001 – IMDb: 6,9


David Aames, New York’ta çok başarılı ve varlıklı bir hayat sürmektedir ve dışarıdan bakıldığında her şey mükemmel algılanır. Ancak David kendi içerisinde sorunlar yaşayan birisidir.Bir gün doğum günü partisinde Sofia ile tanışır ve ilk görüşte aşık olur. Ancak yapacağı bir hata sonucunda onu tamamen kaybedecek ve olaylar daha da karışacaktır. Bu arada David’in sevgilisi Julie de onun için büyük bir sorun olacaktır. David Aames rolünü Tom Cruise üstlenmiştir.

23. Mission: Impossible 3 – Görevimiz Tehlike 3 – 2006 – IMDb: 6,9


Silah satıcısı Owen Davian ile yeni maceralarına başlayan Hunt, bu kez rakibi ile birlikte mücadele edecek. Beyazperdede Görevimiz Tehlike serisinde en başarılı yapım 3. olarak kendisini göstermiştir.

22. Top Gun – 1986 – IMDb: 6,9


80’lerin en çok konuşulan filmlerinden birisi olan Top Gun, aşk ve askeri gelişmeler ile dolu bir yapımdır. Onur ödülü olan Top Gun’ı almak için Tom Cruise’un maceraları anlatılmaktadır.

21. Tropic Thunder – Tropik Fırtına – 2008 – IMDb: 7,0


Film içinde film mantığı ile çekilmiş olan bir yapımdır ve komedi türünde izlenmiştir. Savaş filmlerinde rol alan oyuncuların eğitildiği bir kampta, gerçek savaş gibi çekilen sahneler sonrasında oyuncuların asıl hayata döndüklerinde yaşadıkları zorluklar komik bir dille anlatılmaktadır. Tom Cruise de bu yapımın içerisinde rol almıştır.

20. Jack Reacher – 2012 – IMDb: 7,0


Beş kişinin bir nişancı tarafından öldürülmesi sonucunda, şüpheli gözaltına alınır. Kendisinden konuşması istendiğinde tek bir cümle söyleyecektir: Jack Reacher’ı bulun. Bundan sonra ise bu şüpheli isim ile maceralar başlar.

19. Oblivion – 2013 – IMDb: 7,0


Askeri bir yönetim içerisinde yer alan Jack, bir zamanlar insanların yaşamış olduğu dünya adlı gezegene keşif için gönderilecektir. Buraya geldiğinde ise çok farklı sürprizler onu beklemektedir.

18. Mission: Impossible – Görevimiz Tehlike – 1996 – IMDb: 7,1


Jim Phelps, ekibi ile birlikte bir imkansız görev gücü görevindedir ve ekip içerisinde bulunan köstebeği bulmak tek amaçlarıdır. Ethan Hunt dışında ekipteki herkesin ölmesi ile her şey tamamen değişir. IMF merkezi içerideki hainin o olduğunu düşünse de, Hunt masum olduğuna emindir ve kendisini kanıtlamak için mücadeleye başlar. Ethan Hunt rolünü Tom Cruise oynamış ve film başarıyı yakaladığı için seri halinde devam etmiştir.

17. Valkyrie – Operasyon Valkyrie – 2008 – IMDb: 7,1


Bir Nazi Albayı olan Claus Von, Hitler’e karşı durmakta ve bu konuda aynı düşünen ekibi ile bir suikast planı düzenlemektedir. Ancak işler tamamen değişecek ve kendilerini çok büyük bir maceranın içerisinde bulacaklardır.

16. The Outsiders – Dışarıdakiler – 1983 – IMDb: 7,2


1980’ler ve sokak kavgalarını işleyen bu filmde, Greasers ve Socs adlı iki karşı çetenin gençlik mücadeleleri anlatılıyor.

15. Born on the Fourth of July – Doğum Günü 4 Temmuz – 1989 – IMDb: 7,2


Amerikan sevgisi ile dolu bir asker olarak göreve giden Ron Kovic, Vietnam mücadelesinde asıl gerçekleri bizzat yaşayarak öğrenecektir. Tom Cruise bu film ile Oscar’a aday olmuş ve başarısıyla dikkat çekmiştir.

14. Jerry Maguire – Yeni Bir Başlangıç – 1996 – IMDb: 7,3


Uluslararası Spor İdaresi’nin en iyi temsilcisi olarak işine devam eden Jerry, nişanlısı Avery ile çok mutludur ancak cinsellikte pek iyi değildir. İşinde yazmış olduğu bir yazıdan dolayı atıldığında dünyası alt üst olacak ve özgüvenini de tamamen yitirecektir. Jerry’nin yapması gereken ise, bundan sonra yeni bir başlangıca imza atmaktır. Jerry rolünde Tom Cruise oynamış ve kendisine Renee Zellweger eşlik etmiştir.

13. Eyes Wide Shut – Gözü Tamamen Kapalı – 1999 – IMDb: 7,3


Çıktığı dönemlerde büyük etki yaratan bu filmde, bir evli çiftin psiko seksüel maceraları konu ediliyor. Doktor William Harford, eşinin cinsel arzularının aslında çok farklı olduğunu öğrenir ve yeni bir keşif yolculuğuna başlarlar. Korku ve cinsellikle dolu yaşanan gelişmeler sonucunda çifti büyük bir olay beklemektedir. Çarpıcı sahnelerin yer aldığı bu filmde Doktor William Harford rolünde Tom Cruise oynarken, kendisine Nicole Kidman eşlik etmiştir.

12. Mission: Impossible 4 – Ghost Protocol – Görevimiz Tehlike 4 Hayalet Protokolü – 2011 – IMDb: 7,4


Bir terörist bombalama vakası nedeniyle IMF kapatılınca, Hunt ve ekibi farklı bir takım kurarak hayalet gibi görevlerine devam edecektir. Kimseden yardım almayacak ve gizlice kendilerini temize çıkarmak için mücadele edeceklerdir.

11. Mission: Impossible 5 Rogue Nation – Görevimiz Tehlike 5 – 2015 – IMDb: 7,4


Syndicate adlı bir dolandırıcılık ekibini çökertmek üzere görevlendirilen IMF ekibi, en zor görevlerine başlayacak ve çok büyük bir mücadeleye atılacaklardır.

10. Space Station – Uzay İstasyonu – 2002 – IMDb: 7,5

3 boyutlu ilk filmiyle seyircilerin karşısına geçen Tom Cruise, bu filmde bir uzay yolculuğu macerasına katılıyor. Michael Bloomfield da kendisine baş rolde eşlik etmektedir.

9. Collateral – Tetikçinin Gecesi – 2004 – IMDb: 7,6


Sıradan bir taksi şoförü olan Max, Vincent isimli bir kiralık katilin arabasına binmesi ile olayların tam merkezine düşecektir. Bir uyuşturucu kaçakçısını yakalatmak için tanık olacakları öldürmekle görevli Vincent’in peşine FBI düştüğünde ise olaylar tamamen karışır. Vincent rolü bu filmde Tom Cruise tarafından oynanmıştır.

8. A Few Good Man – Birkaç İyi Adam – 1992 – IMDb: 7,6


Hiçbir davasında mahkeme salonuna gitmemiş ancak her davayı kazanmış olan başarılı avukat Daniel Kaffee, bu kez bir Küba davası ile ilgilenecek ve hiçbir davasına benzemediğini fark edecektir.

7. Interview the Vampire: The Vampire Chronicles – Vampirle Görüşme – 1994 – IMDb: 7,6


1791 senesi ve Louis adlı genç eşini kaybettiği için mutsuz bir hayat sürmektedir. Bir vampir ona da vampir olmayı teklif ettiğinde kabul edecek ve tüm hayatı değişecektir.

6. Minority Report – Azınlık Raporu – 2002 – IMDb: 7,7


Bir Steven Spielberg uyarlaması olan bu filmde, dedektif olarak bilinen John Anderton insan üstü özelliklere sahiptir ve daha cinayetler işlenmeden fark edebilecek güçlere sahiptir. Ekibi ile görevlerine devam ederken olaylar tamamen değişir ve kendisi bir anda suçlu sayılır. Masum olduğunu kanıtlamak için asıl mücadelesi de burada başlar.

5. The Last Samurai – Son Samuray – 2003 – IMDb: 7,7


Bir savaş gazisi olarak bilinen Woodrow Algren, silah tanıtım görevi için Japonya’ya gönderilir ve samurayların yok edilmesi görevi ile karşılaşır. Yaşanan bir çatışma sonucunda samuraylara esir düşen Algren, burada samuray lideri Katsumoto ile tanışacak ve savaşmaya dair çok asil şeyleri öğrenecektir. Algren artık bir seçim yapmak zorundadır.

4. Winning: The Racing Life of Paul Paul Newman – 2015 – IMDb: 7,7


Bir belgesel türünde çekilmiş olan yapımdır ve 2008 senesinde kanser hastalığı nedeniyle hayatını kaybeden efsane oyuncu Paul Newman’ın hayatı ve hız serüveni anlatılmaktadır.

3. Edge of Tomorrow – Yarının Sınırında – 2014 – IMDb: 7,9


Uzaylılar dünyaya saldırmaya başladığında tüm dünya orduları birleşerek mücadeleye başlar. Henüz tecrübesi olmayan bir asker olarak Bill Cage intihar için gönderilir. Öldükten sonra yeniden dirilen ve sürekli böyle bir döngü içerisinde yaşayan Bill, her seferinde daha güçlü halde gelecektir.

2. Magnolia – Manolya – 1999 – IMDb: 8,0


San Fernando Walley’de geçen bu filmde ölmek üzere olan bir baba, onun genç eşi ve bakıcısı, ünlü olan bir erkek ve bir program sunucusu, dahi bir erkek ve polisler, kadınlar ve kaybolmuş bir erkek üzerinden anlatılan, farklı hayatların birleştiği bu yapımda Tom Cruise Frank Mackey rolünde görülmektedir. Dram türündeki bu film çıktığı dönemlerde çok beğenilmiştir.

1. Rain Man – Yağmur Adam – 1988 – IMDb: 8,0


Araba satıcısı olarak hayatına devam eden Charlie, bencil bir genç olarak hayatına devam eder. Babasının ölümü sonrasında tüm parasını bir engelli vakfına bağışladığını öğrenecek ve vakfı ziyaret ettiğinde tüm hayatı değişecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *