Report

Description

En İyi 14 Tom Hanks Filmi Listesi ile karşınızdayız. Tam ismi ile Thomas Jeffrey Hanks 1956 doğumlu iki kere Oscar ödülü almış usta bir Hollywood oyuncusudur. 2016 yılında vizyona girmesi beklenen California Typewriter ile karşımıza çıkmaya hazırlanan Tom Hanks, oyunculuk kariyeri boyunca pek çok önemli yapımda rol almayı başarmış, defalarca ödüller kazanmış usta bir isim. Rol aldığı filmlerin hemen hemen tamamıyla gerek gişede, gerekse film ödüllerinde başarıyı yakalayan Tom Hanks’in uzun yıllar süren oyunculuk kariyerinde yer aldığı bazı önemli yapımları sizler için derledik. Philadelphia ve Forrest Gump filmleri ile en iyi erkek oyuncu dalında akademik ödül alan Tom Hanks’in en iyi 14 filmini sizler için hazırladık.Sizlerde Tom Hanks Filmleri listemize YORUM yaparak usta oyuncunun en sevdiğiniz filmini bizler ile paylaşabilirsiniz.

Tom Hanks Filmleri

14. Bridge of Spies – Casuslar Köprüsü – 2015 – IMDb:7,6

Bridges of Spies
James Donavan, Brooklyn’de kendi halinde yaşayan bir sigorta avukatıdır. Bağlı olduğu baronun en kıdemli avukatları arasında bulunan Donavan’ın yolu, bu nedenle Soğuk Savaş zamanında ABD’de Sovyet casusluğu yaparken yakalanan Rudof Abel’la kesişir. Aynı zamanda bir ABD askeri ve vatandaşı da Sovyetler tarafından casus olarak yakalanmıştır ve ABD Sovyet casusuna ülkedeki en iyi avukatlardan birini vererek ne kadar adil bir ülke olduğunu göstermek ister. Bir casusu savunmakla yükümlü olan Donavan, zamanla kamuoyu tarafından dışlanır ve tepki çeker. Fakat daha sonra ABD hükumeti tarafından Almanya’ya Sovyetler ile pazarlık yapmaya gönderilir. ABD hükumeti esir mübadelesinde yalnızca askerini kurtarmak isterken, Donavan iki ABD esirini de kurtararak büyük bir başarı sergileyip ABD hükumeti adına uzun süreliğine pazarlık hizmeti vermeye başlar. Tom Hanks’in birçok filmi gibi yine ünlü yönetmen Steven Spielberg imzalı olan filmin senaristliğini ise Ethan Coen yapmıştır. Film En İyi Yardımcı Oyuncu kategorisinde bir de Oscar Ödülü kazanmıştır.

13. Apollo 13 – 1995 – IMDb:7,6

apollo-13
NASA’nın uzay çalışmaları için oluşturduğu Apollo 13 ekibi, ömürleri boyunca bu görev için eğitilen ve özel olarak hazırlanan dünyanın en iyi astronotları olan Jack Swigert, Jim Lovell ve Fred Haise’den oluşmaktadır. Çok uzun süren araştırma, hazırlanma ve deney süreçlerinin ardından sıra nihayet Ay’a hareket etmeye gelmiştir. Tüm bu emeğin ardından Ay yoluna çıkan ekip yolculuklarını sorunsuz olarak tamamlamak üzereyken uzay gemisinin içindeki oksijen depolarından biri patlar ve oksijenleri tükenmeye başlar. Bununla birlikte artık ekip Ay yolculuğundan vazgeçmiş ve tek hedeflerini eve dönmek olarak belirlemiştir. Hayatları tehlikede olan Apollo 13 ekibinin hayatı, astronotluk becerilerine ve NASA’nın kendilerine yapacağı yardıma bağlıdır. Yaşanmış olaylar üzerine çekilen ve Apollo 13 ekibinin bir parçası olan Jim Lovell tarafından kitaplaştırılan olaylar, orjinalliğe sadık kalınarak filmleştirilmiştir. Al Reinart tarafından yazılıp Ron Howard tarafından çekilen filmde Tom Hanks Jim Lovell karakterini canladırırken Bill Paxton ve Kevin Bacon da filmde yer alan diğer oyunculardır. Bununla birlikte film, En İyi Ses ve En İyi Kurgu dalında 2 Oscar Ödülü kazanmıştır.

12. Philadelphia – 1993 – IMDb:7,7

Philadelphia
Philadelphia, 80’li yılların Amerikasında eşcinsel ve oldukça başarılı bir avukatın AIDS mücadelesini konu alır. Başarılı avukat salgına tutulduktan sonra işini kaybeder ve patronuna dava açar. Eşcinsellere yönelik bir ayrımcılık söz konusu olup olmadığı gündeme getirilmeye çalışılır. Tom Hanks bu film ile Berlin Uluslararası Film Festivali’nde en iyi aktör ödülünün (Gümüş Ayı Ödülü) sahibi olmuştur. Andrew Beckett, gayet iyi bir eğitimi olan yetenekli bir eşcinsel avukattır ve avukatlık kariyerinde de gayet başarılıdır. Hukuk bürosunun en iyi avukatlarından olan Beckett, bir gün bürodan gerekçesiz bir şekilde kovulur. Bunun sebebi her ne kadar AIDS hastası olması olsa da büro bunu Beckett’a açıklamaz. Beckett ise bu gerçeği bilmektedir ve bu nedenle hakkını aramak için büroya dava açmaya karar verir. Derdini anlattığı tüm avukatlar tarafından reddedilen Beckett’ın yolü bir süre sonra Joe Miller’a düşer. Miller da homofobik ve siyahi bir avukattır, dolayısıyla ilk başta bu davayla ilgilenmek istemez. Fakat daha sonra Beckett’ı yakından tanımaya başlar ve yavaş yavaş ön yargılarının yok olduğunu görür. Bu dava artık ikisi için de adaleti sağlama davası kimliğine bürünmüştür. Tom Hanks’in başrolünü Danzel Valantine ile paylaştığı ve Andrew Beckett rolüyle karşımıza çıktığı film, Ron Nyswaner tarafından yazılıp Jonathan Demme tarafından yönetilmiştir. Çeşitli yarışmalarda 10 ödül kazanan film, En İyi Müzik ve En İyi Oyuncu dallarında 2 Oscar’ı da kazanmayı başarmıştır.

11. Sleepless in Seattle – Sevginin Bağladıkları – 1993 – IMDb:6,8

Sleepless in Seattle
Bu kez de izlenesi, hoş bir aşk filmi ile karşımıza çıkıyor Tom Hanks. Başrolü oynadığı Sam eşini kaybetmiştir. Oğlu ile yaşayan Sam’in, ulusal bir radyo kanalında yayın yapmasıyla hayatı değişir. Artık Sam ünlüdür ve pek çok bayan hayranı vardır. Annie ise bu hayranlardan biridir ve günün birinde Sam’e bir mektup yazar. Hayallerinin erkeğiyle tanışmak için can atıyordur. Romantik bir film izlemek isteyenler için aşk dolu bir film.

10. Angels & Demons – Melekler ve Şeytanlar – 2009 – IMDb:6,7

Angels & Demons
2009 yapımı olan bu film kitabıyla oldukça yankı uyandırmıştı. Filmi her ne kadar kitaba göre tam olarak paralel gitmediyse de oldukça beğeni toplamıştı. Cern adlı bilimsel araştırma merkezinde işlenen bir cinayetin, İlluminati örgütünün Vatikan’ı yok etme girişiminin bir parçası olduğunun anlaşılmasıyla simgebilim uzmanı Robert Longdon’dan yardım istenir. Longdon, ölen kişinin kızı Vittoria ile 400 yıllık bir gizemin peşine düşer. Meraklısı için sürükleyici bir macera filmi.

9. Road to Perdition – Azap Yolu – 2002 – IMDb:7,7

Road to Perdition
Tom Hanks bu sefer de kiralık katil Michael Sullivan’a hayat veriyor. Film gerilim türünde olmasıyla birlikte dram türünün hakkını da sonuna kadar veriyor. Sullivan, bulaşmaması gerektiği işlere bulaştığı için karısını ve bir oğlunu kaybeder. Geriye kalan son oğluyla da intikam uğruna savaşacaktır. Film, 6 dalda Oscar’a aday gösterilmiş, En İyi Sinematografi dalında ödül almıştır. ABD’deki Büyük Buhran zamanını konu alan filmde Michael Sullivan, kiralık katil olarak John Rooney adına çalışır. Zamanla aralarındaki ilişki çok ilerler ve Sullivan Rooney’nin sağ kolu konumuna gelir. Bu durum John Rooney’nin oğlunu kızdırmaya başlar ve Sullivan’ı ortadan kaldırmaya karar verir. Bu amacı için ölümcül planlar hazırlayan Rooney, başarısız oldukça daha da ileriye gider ve işin içine Sullivan’ın oğlunu da katmaya başlar. Bu durumdan çok rahatsız olan Sullivan ise oğlunu korumak için her şeyi yapacaktır. Zamanla bir başka tetikçi olan Maguire de işin içine girince işler Sullivan için çok daha karışık bir hale gelmiştir. Sullivan ise ne olursa olsun oğlunu bu işin içinden çıkarmaya çalışmaktadır. Max Allan Collins’in çizgi romanından uyarlama olan filmin senaryosu David Self tarafından yazılmış, film Sam Mendes tarafından çekilmiştir. Film aynı zamanda En İyi Sinematografi dalında bir de Oscar kazanmıştır.

8. The Terminal – Terminal – 2004 – IMDb:7,3

The Terminal
2004 yapımı bir diğer film olan Terminal, 17 yıl boyunca havalimanında yaşayan bir insanı konu alır. Bu insan geçmişte yaşamış biri olan Mehran Karimi Nasseri’dir. Krakozya’dan New York’a gelen Viktor, ülkesinde askeri darbe ilan edildiği için pasaportu iptal edilir ve ABD’ye giremez. Havalimanında mahsur kalmıştır. Politik komedi türündeki Terminal 2005’de en iyi müzik ödülü almıştı.

7. Cast Away – Yeni Hayat – 2000 – IMDb:7,7

Cast Away
73. Akademi Ödülleri’nde Tom Hanks’in En İyi Erkek Oyuncu dalında aday gösterildiği bu film bize Robinson Crouse’u anımsatıyor. 2000 yapımı filmin konusu işe şöyle: Uçağın Güney Pasifik üzerinden geçerken arıza yapıp ıssız bir adaya düşmesiyle Noland (Tom Hanks) artık tek başınadır. Açlık, yalnızlık ve diğer pek çok psikolojik unsurla karşı karşıyadır. Türünün en iyi örneklerinden biri.

6. Captain Phillips – Kaptan Phillips – 2013 – IMDb:7,9

Captain Phillips
MV Maersk Alabama, ABD’de bulunan bir kargo şirketidir ve denizaşırı kargo nakliyatları yapmaktadır. Nisan 2009’da sıradan bir sefere çıkmış olan gemi, Somali yakınlarında bir korsan saldırısına uğrar. Fakat bu saldırı, sıradan bir saldırı değildir ve 250 yıldır bir Amerikan gemisine yapılmış en geniş çapta korsan saldırısıdır. Geminin kaptanı olan Richard Phillips , korsanlara kendisini rehin eder. Bu andan itibaren gemiyi kurtarmaya gelen Amerikan askerleri de yola çıkmıştır ve gemideki mürettebatın hayatta kalması tamamıyla Phillips ’in elindedir. İlk adım olarak korsanların liderinin zihnine girmeye çalışan Phillips , bunda başarılı olur ve verdiği psikolojik savaşı kazanır. Aynı zamanda yardım olarak gelen Amerikan botları da olay yerine ulaşır ve Phillips ’in büyük çabasıyla olay kayıpsız olarak sonlanır. Tom Hanks’in Kaptan Phillips ’i canlandırdığı film, Richard Phillips ’in başından geçen olayları anlattığı kitabın senaryolaştırılmasıyla beyaz perdeye aktarıldı. Billy Ray’in senaryosunu yazdığı, Paul Greengrass’in ise yönetmenliğini yaptığı film, 6 dalda Oscar’a aday gösterilmesine rağmen ödül kazanamadı. Bununla birlikte çeşitli yarışmalarda 16 adet ödül kazanmıştır.

5. Sully – 2016 – IMDb:7,9

sully
15 Ocak 2009’da ABD’den havalanan bir yolcu uçağı, motorunda çıkan arıza sebebiyle iniş yapmak zorunda kalmıştır. Fakat iniş yapacak yer bulamayan kaptan Chesley Sullenberger’in uçağı ve içindeki yolcuları kurtarmak için pek fazla seçeneği yoktur. Arızayı tespit ettikten hemen sonra kule ve çeşitli görevlilerle iletişime geçen Sullenberger, imkansızı başararak uçağı Hudson Nehri’ne indirmeyi başarmış, burada hazır bulunan su botlarıyla uçağın içindeki 155 yolcunun ve mürettebatın hayatını kurtarmıştır. Her ne kadar olay sonrasında kahraman ilan edilse de pilot, daha sonra çeşitli suçlamalarla itibar kaybı yaşayıp işsiz kalma tehlikesiyle burun buruna kalmıştır. Bir başka yaşanmış hikayeden filmleştirilen yapım, Chesley Sullenberger’in “En Zor Görev” ismini taşıyan kitabından sinemaya uyarlanmıştır. Kitabı Todd Komarnicki senaryoya çevirmiş, filmin yönetmenlik koltuğunda ise Clint Eastwood oturmuştur.

4. Catch Me If You Can – Sıkıysa Yakala – IMDb:8,0

Catch Me If You Can
2002 yapımı ABD filmi, FBI’ın en çok arananlar listesindeki en genç ve en yetenekli dolandırıcıların öyküsünü anlatmaktadır. Abagnale çok zeki bir kılık değiştirme ustasıdır. ABD tarihinin en büyük banka soygununu yapmasıyla da bilinir. Gerçek bir hikayeden esinlenerek sinemaya aktarılan filmin başrollerinde Leonardo Di Caprio gibi bir oyuncunun olması da filmi ayrı bir güzel yapıyor. Tom Hanks ise FBI ajanı rolündedir. Kısacası Di Caprio kaçar, Tom Hanks kovalar. Bir filmde daha güzel ne olabilir ki? Frank Abagnale, ailesinin çeşitli sebeplerden ötürü dağılmasına henüz ergenlik döneminde şahit olmuş bir gençtir. Çeşitli sebeplerden ötürü evden ayrılmaya karar veren Frank, hayatını bir şekilde kazanmak zorundadır. Bunun için de çoğumuzun aksine bir işe girip çalışmayı değil, hem para hem de itibar kazanmanın kolay olduğu mesleklere yönelmeyi tercih etmiştir. Ama bir farkla: o mesleklere sızarak. Kendisine belge kopyalayarak diplomalar ve çalışma belgeleri çıkaran Frank, bununla da yetinmeyip şirketlerin maaş çeklerini kopyalayarak canı istediğinde bankadan para çekmeye başlamıştır. Savcı, doktor, pilot gibi mesleklerde fink atarken dönemin ünlü FBI ajanlarından Carl Hanratty’nin dikkatini çekmeye başlar ve aralarında eşi benzeri görülmemiş bir kovalamaca başlar. En sonunda yakayı ele veren Frank, Carl’ın da önerisiyle bu eşsiz yeteneğini FBI çatısı altında kendisi gibi hırsızları yakalamak için kullanmaya başlayacaktır. Frank Abanale’in başından geçen olayları anlattığı kitabından filmleştirilen yapımın senaryosunu Jeff Nathanson yazarken yönetmenliğini ise ünlü isim Steven Spielberg yapmıştır. Leonardo Dicaprio’nun da rol aldığı film Oscar başta olmak üzere pek çok organizasyonda ödüle aday gösterilmiş, toplamda 11 ödül kazanmıştır.

3. Saving Private Ryan – Er Ryan’ı Kurtarmak – 1998 – IMDb:8,6

Saving Private Ryan
Sinema tarihinin en iyi 250 filmi içerisinde de yer alan 1998 yapımı film, II. Dünya Savaşı’nda geçmektedir. Diğer üç kardeşi farklı cephelerde ölen Ryan eve dönüş vizesi almıştır fakat kendisi kayıptır. Üç oğlunu şehit veren anne son oğluna kavuşmak ister. Bunun için Yüzbaşı Miller ve askerleri çeşitli tehlikelere atılarak Ryan’dan izler aramaya başlar. James Ryan, dört çocuklu bir ailenin üyesidir ve kardeşleri 2. Dünya Savaşı sırasında ölmüştür. Bu yüzden anneleri elinden gelen her şeyi yaparak sağ kalan tek oğlunu kurtarmak istemektedir. Gitmedik kapı bırakmayan ve herkese derdini anlatan annenin sesi en sonunda ABD Başkanı’na kadar ulaşır ve Başkan’ın özel emriyle oğlu James Ryan’ın ne şartlar altında olursa olsun ABD’ye geri gönderilmesi emri verilir. Fakart James Ryan düşmana esir düşmüştür ve ordu içinde 8 kişilik bir ekip oluşturularak bu ekibe Ryan’ı kurtarma görevi verilir. Ancak ekip de bu konuda çok büyük sıkıntılar çekecek ve kendi can derdine düşecektir. John Miller önderliğindeki ekip bu zorlu süreçte bir kişiyi kurtarmak için kendi hayatlarından vazgeçmenin ne derece doğru olduğuyla ilgili soru işaretlerini cevaplamaya çalışacaklardır. Steven Spielberg tarafından çekilen bir başka film olan bu filmin senaryosu ise Robert Rodat tarafından yazılmıştır. Film yarışmalarında başarılı bir grafik çizen yapım, çeşitli dallarda 5 Oscar kazanarak önemli bir başarıya imza atmıştır.

2. Forrest Gump – 1994 – IMDb:8,8

Forrest Gump
Tom Hanks’in belki de oyunculuğunun zirve yaptığı harika film. ”Run Forest run!” repliğiyle akıllarımıza kazınmış veya kazınmayı bekleyen filmin konusu ise şöyle: Öğrenme yetisi bir hayli düşük fakat atletik açıdan oldukça becerikli bir adam ve onun başından geçen akıl almaz olayları ele alıyor. Hayata bakış açınızı değiştirmek istiyorsanız bu filmi izlenilecekler listenizin birinci sırasına koymalısınız. Forrest Gump, kendi halinde yaşayan düşük zeka sahibi biridir. Jenny isimli bir kadınla tanışıp aşık olur. Daha sonraki zaman diliminde Nixon, Elvis Presley, ABD Başkanı John F. Kennedy gibi karakterlerle şans eseri bir araya gelir, hatta ABD tarihinin en önemli olaylarından Vietnam Savaşı’nda cephede savaşır. Tüm bu olaylarda bilmeden yaptığı çeşitli davranışlar, olayların seyrini büyük oranda değiştirir fakat Gump bundan habersiz olarak yaşamına devam eder. Tüm bu olayların sonunda Jenny’nin yanına dönen Gump, bir de çocuk sahibi olduğunu öğrenir. Bundan sonrası ise çocuğunun da kendisi gibi olup olmadığı konusunda Gump için büyük bir sınav olacaktır. Winston Groom’un kitabından esinlenerek senaryolaştırılan filmin senaryosunu Eric Roth yazarken yönetmenlik koltuğunda ise ünlü yönetmen Robert Zemeckis oturmuştur. Tom Hanks’in Forrest Gump karakteriyle karşımıza çıktığı film, tam 6 adet Oscar Ödülü kazanarak bu alanda çok başarılı bir sonuç elde etmiştir.

1. The Green Mile – Yeşil Yol – 1999 – IMDb:8,5

The Green Mile
Gelmiş geçmiş en iyi filmler arasına girmekte zorluk çekmeyen Yeşil Yol, kusursuz oyuncu kadrosuyla eşsiz bir tat bırakıyor biz sinemaseverlerde. Bir hapishanede gardiyanlık yapan Paul, idama mahkum edilenleri ölüm koltuğuna kadar götürüp teslim eder. Paul hayatı boyunca pek çok mahkum görmüştür fakat John Coffey bu zamana kadar ki mahkumlardan çok farklıdır. Korkutucu, iri görüntüsüne rağmen oldukça duygusal ve karmaşık bir iç yapıya sahiptir. İki küçük kızı öldürüp, üstüne tecavüz etmek suçundan idama mahkum edilmiştir. Paul, John Coffey’i tanıdıkça, onun mucizelerine şahit oldukça bu suçları onun işlemiş olmama ihtimalini araştırır. Eğer birazcık duygulu biriyseniz filmin finalinde en kötü boğazınızın düğümleneceğini garanti edebiliriz. Paul Edgecomp, hapishanede çalışmaktadır ve idam cezasına çarptırılan mahkumları idam etmekle yükümlüdür. Bu işi boyunca yüzlerce mahkum, Paul tarafından idam edilmiştir ve artık bu iş Paul’un kişiliğine de yansımıştır. 2 kız çocuğunu öldürmekle suçlanan John Coffey, davasının sonunda idam cezasına çarptırılmıştır ve herkes gibi o da Paul tarafından idam edilecektir. İri cüssesinin altında çok iyi bir insanı barındıran Coffey, bu yüzünü kendisini idam etmekle yükümlü olan Paul’a göstermeye başlar. Birlikte geçirdikleri her dakikanın ardından Paul, Coffey’nin içinden çıkan bu kişiliğe hayran kalır ve zaman içinde karakterinden ipuçları veren Coffey ile ilgili düşünceleri değişmeye başlar. Stephen King’in romanından beyaz perdeye uyarlanmış olan filmin senaryosu ve yönetmenliği Fran Darabont’a aittir. Paul Edgecomp rolünü canlandıran Tom Hanks, filmde David Morse ve Michael Clarke Duncan gibi isimlerle başrolü paylaşmıştır. Film çeşitli organizasyonlarda adaylıklara ve ödüllere layık görülmüştür.

Bonus 1: Big – Büyük – 1988 – IMDb:7,3

Büyük

Bonus 2: You’ve Got Mail – Mesajınız Var – IMDb:6,5

Mesajınız Var

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *