Toni Erdmann Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Yapımcı ve yönetmen olan, bir çok ödüle layık görülen ve Alman sinemasının sayılan isimlerinden olan Maren Ade’nin kaleminden çıkan TONI ERDMANN Altın Palmiyeye aday olmuş Cannes’te epey ses getirmiştir. Çift kişilik üzerine olan Toni Erdmann, çift kişilikli olan bir babanın işkolik ve hayatında hiç heyecan olmayan kızının hayatına tekrar girebilmeye çalışmasını konu alan filmdir ve bir komedi drama tarzıdır.

Oyuncu Kadrosu ve Başarıları:

 

Toni Erdmann filminde: SandraHüller, Peter Simonischek, Michael Wittenborn, Thomas Loibl, TrystanPütter, Ingrid Bisu, Hadewych Minis, Lucy Russell, Victoria Cocias, Alexandru Papadopol, Victoria Malektorovych, Ingrid Burkhard, JürgLöw, Ruth Reinecke, VladIvanov dan oluşan iddialı bir oyuncu kadrosuna sahiptir. Her ne kadar Altın palmiyeyi alamasa da Cannes FIBRESCI ödülüne layık görülmüştür. Bir diğer başarısı ise 2016 Brüksel en iyi film ve en iyi senaryo sıfatlarını almış olmasıdır. Bu da MarenAde’nin ve oyuncu kadrosunun başarısını tescilleyen bir durumdur.

Toni Erdmann Filminin Konusu:

Mucizeler yaratan akıl almaz duygu geçişleriyle hem çok iyi trajedi hem de çok iyi bir komedi filmidir. Winfred ya da diğer kişiliğiyle Toni Erdman takma dişleriyle dünyanın monotonluğuna ve çekilmezliğine savaş açmış bir anarşisttir. Kızı olan işkolik ve ona göre çekilmez dünyada yaşayan Ines’i bu dünyadan çekip kurtarmaya niyetlidir. Ines Romanya’da Uluslararası bir firmada ailesinden uzakta çalışmaktadır. Ires ne kadar direse de Winfred onu bu dünyanın pençesinden kurtarmaya kararlıdır.

Maren Ade filmi zihninde oluştururken en çok Andy Kaufman’ın can verdiği rollerin enteresan bir şekilde gerçek hayatında da izlerinin görünmesinden ve espirinin gırla gittiği ailesinden ilham almıştır. Filmdeki “ delilik” sahneleri,karakterlerin kostümleri, kullanılan dekorlar ve en önemlisi ruh halleri filme son derece doğal bir hava ve doğaçlama hissi vermektedir. Başrol oyuncusu Peter Simonischek ,Maren Ade hakkında “ Maren Ade ne istediğini bilen ve almadan yakanızı bırakmayan bir yönetmendir” diyerek bu durumu adeta tescillemiştir.

İnsanın kurdu olduğu, toplumların ve bireylerin birbirleriyle yabancılaşmasının insanları, aileleri birbirinden uzaklaştırdığı,soğuttuğu ve tekdüzeleştirdiği sistem içinde birbirlerini bulmaya çalışan baba-kız öyküsü kılıfıyla kapitalizmin kirli işleyişini hem çok ince hem çok kaba hem trajik hem de esprili bir üslupla mucizevi bir şekilde gözler önüne sermektedir. Kalıplaşmış anlatımların dışında akılcı ve son derece özgün olması da filmi izlemenizi gerektirecek bir nedendir.Bir bakıma böyle etkileyici filmlerde imzasının olmasının bir nedeni de etrafını çok iyi sentezleyip bunları hayal gücüyle akıl almaz donanımlarla donatmasıdır.

Aldığı Ödüller:

-2016 Almanya Yabancı Dilde En İyi Film Oscar Adayı
-2016 Cannes Film Festivali – FIPRESCI
-2016 Cannes Film Festivali – Altın Palmiye Adayı
-2016 Avrupa Film Ödülleri – En İyi Yönetmen, En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu
-2016 LUX Ödülleri – En İyi Yönetmen
-2016 San Sebastian Film Festivali – FIPRESCI
-2016 Toronto Film Festivali – En İyi Yönetmen, En İyi Yabancı Film, En İyi Kadın Oyuncu

Toni Erdmann Filmi Detayı:

Yönetmen ve Senarist: Maren Ade
Oyuncular: Peter Simonischek., Sandra Hüller, Michael Wittenborn, Thomas Loibl, Trystan Pütter, Hadewych Minis, Lucy Russell ve Ingrid Bisu
Süre: 162 dakika
Ülke: Almanya
Tür: Dram ve Komedi

Toni Erdmann Filmi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *