En Etkileyici Töre Temalı Filmler

0/5 Votes: 0
Report

Description

Çeşitli nedenler ile intikam ve derin acıların işlendiği töre temalı filmler herkesin dikkatini çekmektedir. Kan davaları, kapatılmamış geçmişten hesaplar, aileler ya da kişiler arası mücadelelerin işlendiği bu tarz filmler arasında yerli ve yabancı çok kaliteli yapımlar yer alıyor. Kimi filmlerde gerçek hayattan kurgular alınırken, çok özgün ve etkileyici senaryolar da aralarında yer almaktadır. En iyi film arşivlerini oluşturacaklar için töre temalı filmler de izlenmeye değer seçeneklere sahiptir.

Töre Temalı Filmler

 

15. Şaşkın Ördek -1983 – Imdb:6,3

Şaşkın Ördek
Yönetmen: Ümit Efekan
İki genç birbirini çok sevmekte ancak kız tarafı için töre kuralları ağır basmaktadır. Evlenmeye karar verdiklerinde de, bu töre karşılarında duracak ve engel koyacaktır.

14. O… Çocukları – 2008 – Imdb:6,4

O... Çocukları
Yönetmen: Murat Saraçoğlu
1981 Türkiye koşullarında töre, siyasi gelişmeler, aileler, aşk ve toplum yüzünden dışlanan kadınların öyküsünü anlatıyor. Hayat kadınlarının çocuklarına bakan bir kadının evinde gerçekleşen olayların tümü.

13.  Beyaz Melek – 2007 – Imdb:6,4

Beyaz Melek
Yönetmen: Mahsun Kırmızıgül
Ali ile Reşat babalarının kanser tedavisi için kalkıp İstanbul’a gelirler. Ancak babaları olan Ahmet tedaviye daha fazla dayanamaz ve huzur evine kaçar. Bir yandan töre davaları bir yandan huzur evinde şahit olacağı hikayeler ile bu aile olayların içerisinde yer alır.

12. Sultan Gelin – 1973 – Imdb:6,4

Sultan Gelin
Yönetmen: Halit Refiğ
Güzelliği ile köyün en beğenilen kızı Sultan, en yüksek başlık parasını veren ailenin oğlu Osman ile evlendirilir. Ancak Osman hastadır ve Sultan’a kocalık edemez. Başlık parasının boşa gitmemesi için aile Sultan’ı henüz yeni yürüyen oğulları ile evlendirirler.

11. Güneşi Gördüm – 2009 – Imdb:6,5

Güneşi Gördüm
Yönetmen: Mahsun Kırmızıgül
Beş kız çocuğunun olmasının ardından sonunda oğlu olan Ramo, bir oğlunun askere gitmesinin yanında diğerinin dağa çıkması ve bunun yanında daha sert olan oğlu Mamo ile onun kendisini daima kız gibi hisseden erkek kardeşi Kadri ile anlatılan bir töre filmi hikayesi.

10. Ateşin Düştüğü Yer – 2012 – Imdb:6,5

Ateşin Düştüğü Yer
Yönetmen: İsmail Güneş
Henüz 16 yaşında olan Ayşe aniden hastalanır ve ailesi hastaneye götürerek yaşaması için mücadele verir. Ancak Ayşe’nin hamile olduğu ortaya çıkınca, namus devreye girer. Babası onu da alarak yollara düşer ve planı öldürmektir. Ancak bir türlü gerçekleşmeyen bu durum içerisinde, zamanla baba ve kız birbirini daha iyi tanır ve pişmanlıklar başlar.

9. Keriz – 1985 – Imdb:6,7

Keriz
Yönetmen: Kartal Tibet
Zülfü ve Zülfüye evlenmeye karar verir. Ancak töre gereği evlenmelerine karşı koyan aileler, bunu engelleyemez. Sonrasında ise Zülfüye’ye iftira atılır ve Zülfü’den beklenen namusunu temizlemesi için karısını öldürmesidir.

8. Berdel – 1990 – Imdb:7,2

Berdel
Yönetmen: Atif Yılmaz
Köyde kendisini eşine ve çocuklarına adayan Hanım’ın sürekli erkek evlat verememesi durumu hep üzer. Kocası karısını çok sevmesine rağmen bu duruma son vermek için kuma getirmeye karar verir. Ancak kuma için gereken parayı bulamayınca, 15 yaşındaki kızını, yaşlı bir adamla evlendirilmesi için satar. Acılı hikaye de tam bu noktada başlamaktadır.

7. Dila Hanım – 1977 – Imdb:7,5

Dila Hanım
Yönetmen: Orhan Aksoy
Barazoğlu İhsan Bey’in karısı olan Dila Hanım bir arazi problemi yüzünden eşini vuran Karadağlı Rıza’nın canını almaya ant içer. Bir tesadüf sonucu, daha önce tanımadığı Karadağlı Rıza ile karşılaşır. Karşı koyamayacağı şekilde derin bir aşk ile ona bağlanır. Rıza da Dila Hanım için aynı duyguları beslemektedir. Ama onun öldürmeyi düşündüğü kişi olduğunu öğrendiği zaman ise Dila Hanım için zor bir karar verilmeyi bekleyecektir.

6. Zenne Dancer – Zenne – 2012 – Imdb:7,2

Zenne
Yönetmen: Caner Alper, Mehmet Binay
İmkansız olarak görülen bir dostluk öyküsü. Bir yanda yabancı bir fotoğrafçı olan Daniel, bir yanda ailesinin desteği ile geceleri kulüplerde zennelik yapan Can ve diğer yanda ise törenin içerisinde büyümüş, muhafazakar bir ailenin çocuğu olan Ahmet. Yolları kesişecek ve büyük bir dostluk başlayacaktır.

5. Mutluluk – 2007 – Imdb:7,7

Mutluluk
Yönetmen: Abdullah Oğuz
Töreye kurban gitmek üzere olan Meryem’in hikayesi. Namusunu temizletmek için akrabaları Cemal’den onu şehre götürüp öldürmesi istenir. Burada tanışacakları profesör İrfan Kurudal ile yolları kesiştikten sonra, üçünün de hayatı tamamen değişecektir.

4. Sultan – 1978 – Imdb:7,8

Sultan
Yönetmen: Kartal Tibet
Sultan 4 çocuğu ile dul kalmış bir kadındır. Mahallenin çapkını olan Kemal ile Bahtiyar onunla evlenmek ister. Kemal’in niyeti başlarda sadece birlikte olmak olsa da, zamanla aşık olacak ve Sultan’ı kazanmak için mücadele edecektir.

3. The Stoning of Soraya M. – Soraya’yı Taşlamak – 2008 – Imdb:8,0

The Stoning of Soraya M
Yönetmen: Cyrus Nowrasteh
Gazeteci olan Freidoune’nun arabası arızalanır, durduğu yerde bulunan küçük bir köyde gazeteci olduğunu fark eden Zahra, onunla konuşmak adına peşinden gider. Yeğeni olan Soraya, köylüler tarafından tam bir gün öncesinde acımasızca katledilmiştir. Bu olaydan önce yeğenine söz vermiş olan Zahra, vahşetin bir sır olarak kalmaması için her şeyi göze almıştır. Tek umudu ise Freidoune’un onu dinlemesi ve yardım etmesidir.

2. Davaro – 1981 – Imdb:8,2

Davaro
Yönetmen: Kartal Tibet
Askerden dönen Memo, sözlüsü Cano ile evlenmek ister. Ancak kan davalısı Sülo köye geri gelince, ailesi Sülo’yu öldürmesini ister. Bunu yapmak istemeyen Memo ile Sülo anlaşır ve Memo Sülo’yu öldürmüş gibi yapar. Ancak yıllar sonra yeniden karşılaşır ve birbirlerine düşerler.

1. Kibar Feyzo – 1978 – Imdb:8,7

Kibar Feyzo
Yönetmen: Atif Yılmaz
Feyzo askerliğini bitirdikten sonra Gülo’ya talip olur. Yüksek bir başlık parasını kazanabilmek için de şehre çalışmaya gider.

A comment on "En Etkileyici Töre Temalı Filmler"

  1. Anonymous says:

    gülizar filmi listede yok ama mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *