Toz Bezi Filmi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Nesrin ve Hatun, İstanbul’da yaşayan ve temizlik işiyle uğraşan iki Kürt kökenli kadındır.. Farklı hayallerle İstanbul’a gelmiş olsalar da zamanla şehirdeki yaşam zorluğundan dolayı tek dertleri kazandıkları parayla geçimlerini sürdürmek olmuştur, bununla birlikte hayalleri de onların peşini bırakmamıştır. Nesrin kızıyla kendisini kurtarmanın derdine düşmüşken kocasının kendisini neden terk ettiğini de anlamaya çalışmaktadır. Hatun ise günün birinde zengin olmak ve temizliğini yaptığı şehrin lüks yerlerinde bulunan evlerden birine sahip olma hayaliyle günlerini geçirmektedir.

Toz Bezi Filmi Konusu:

toz-bezi-konusu
Filmin ana konusundan biraz daha derinlere indiğimizde, ana karakterlerin bulundukları çevreyle olan kültürel, ekonomik ve sınıf farklılıklarının karakterlerinde bıraktığı izleri daha net bir şekilde görmekteyiz. Nesrin ve Hatun işleri gereği genel olarak ekonomik olarak çok iyi durumda olan kişilerle muhatap olmaktadırlar ve aslında bu kişiler onların hayallerini kurdukları hayatları yaşayan kişilerdir. Zaman ilerledikçe Nesrin annelik ve kadınlık, Hatun ise temizlikçilik ve fakirlik gibi yönlerini kendilerine karakter edinirler çevrelerindeki insanlarla kurdukları ilişkiler hiyerarşik bir hal alır. Bununla birlikte yaşamlarını sürdürme zorunlulukları, hayatta kalma iç güdülerini tetikler ve hem hayatta kalmanın hem de bu hiyerarşik çatışmaları yaşamanın ortak bir yolunu bulmak zorunda kalmaktadırlar.

toz-bezi-afis

Filmdeki en önemli unsur ise karakterlerin toplum tarafından dışlanmış olmalarıdır. Karakterlerimiz Kürt, kadın ve işçi sıfatlarını taşımaktadırlar ve bu sıfatlar tüm toplum tarafından ötekileştirilmiş olmak için geçerli sebeplerdir. Nitekim İstanbul’a büyük hayallerle gelmiş olan Nesrin ve Hatun; şehir yaşantısında öncelikle hayallerini kaybetmiş, daha sonra ekonomik sınıflar tarafından hiyerarşinin en alt tabakasında bırakılmış ve en sonunda da “öteki” bireyler olmaya zorlanmışlardır. Dolayısıyla da karakterlerin üst üste almış oldukları tüm bu yenilgiler, Nesrin ve Hatun’un psikolojilerinde derin bir çöküntü haline gelmiştir.

toz-bezi-oyunculari
Toz Bezi Filmi Festivaller:

35. İstanbul Film Festivali – Ulusal Yarışma
En İyi Film – En İyi Senaryo – En İyi Kadın Oyuncu Ödülleri

Toz Bezi Filmi Teknik Detay:

Yönetmen: Ahu Öztürk
Oyuncular: Asiye Dinçsoy, Didem İnselel, Serra Yılmaz, Nazan Kesal
Ülke: Türkiye – Almanya
Dağıtıcı: Ret Film
Yapımcı: Çiğdem Mater, Nesra Gürbüz

Toz Bezi Filmi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *