True Detective Konusu, Karakter ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

HBO kanalında yayınlanan bir Amerikan Drama dizisi olan True Detective, Nic Pizzolatto tarafından yaratılmıştır. Dizinin senaristliğini de yine Nic Pizzolatto üstlenmiş ve kaliteli bir yapım ortaya koymuştur. Yönetmen koltuğunda Cary Fukunaga bulunan dizide; Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michael Potts, Michelle Monaghan ve Tory Kittles gibi diziyle daha da ünlenen oyuncular rol almıştır. İlk bölümü 12 Ocak 2014’te yayınlanmış ve sekiz bölümlük ilk sezonuyla birçok eleştirmenden tam not almıştır. Dizinin ilk sezonu New Orleans’da çekilmişken; ikinci sezon çekimleri Kaliforniya’da tamamlanmıştır. 54-60 dakikalık bölümlerle izleyiciye sunulan dizi, IMDb sitesinden 9,1 puan alarak başarısını gözler önüne sermiştir.
True Detective Konusu:

True Detective
Dizinin ilk sezonunda olaylar Louisiana eyaletinde geçiyor. Cinayet masasında görevli dedektifler olan Rust Cohle ve Martin Hart ikilisi; birçok insanı acımasızca öldüren bir seri katilin peşine düşüyor. Bu ikilinin hayatları soruşturma ilerledikçe farklı değişiyor ve bu olaylardan etkileniyor. Soruşturmalar devam ederken 17 yıl geçiyor ve dedektifler yıllar geçmesine rağmen suçluyu yakalayamıyorlar. Artık dedektiflikle bir işleri kalmamış ve farklı hayatlar süren karakterlerimiz; cinayet soruşturmasının tekrar açılmasıyla, bazı polisler bu olaylar hakkında onları sorgulamaya başlıyor. Dizinin akışı satanist bir ayin için öldürüldüğü düşünülen Dora Lange’nin üzerine yoğunlaşıyor ve cinayetin işlendiği yıllar ile günümüz arasında geçişler yapılarak anlatılıyor. Bu sayede diziyi daha iyi kavrayan ve dizinin sürükleyiciliğine kapılan seyirciyi etkilemeyi başarıyorlar.

True Detective Dizi Karakterleri:

 

Rustin Cohle – Matthew McConaughey:

Rustin Cohle - Matthew McConaughey
Asosyalliğin sınırlarını zorlayan ve insanlarla pek fazla iletişime geçmeyen karakterimiz, açık sözlü ve lafını esirgemeyen birisidir. Toplumun genel görüşleriyle pek uyuşmayan görüşlere sahip dedektif, bazı insanlar tarafından hoş karşılanmıyor. Geçmiş yıllarda karakterinde büyük değişimlere sebep olan bir acı yaşamış, kızını kaybetmiş ve kendini alkole vermiştir. Bu haldeyken kendini işine vermeye çalışmıştır ve bazı günler uyumadan işine devam eden, bazen de garip sanrılar gören bir karakter imajı çizmektedir. Özel hayatındaki tüm bu aksiliklere rağmen, işini iyi yapan ve bu işi sadece para kazanmak için yapmayan bir dedektiftir. Martin ile karşılarına çıkan bir cinayet ve seri katil hayatlarını değiştirecektir.

 

Martin Hart – Woody Harrelson:

Martin Hart - Woody Harrelson

Geçmişte başarılı bir dedektif olan Martin, iş arkadaşı Rust karakterinin aksine olaylara daha toplumla uyum içinde yaklaşan bir karakter. Ayrıca karısını aldatan ama her fırsatını bulduğunda onu çok sevdiğini söyleyen bir aile babası imajı çizmektedir. İki çocuk babasıdır ve çocuklarına her şeyden daha çok değer vermektedir. Daha çok işin kolayına kaçmakta ama tehlikeden de uzakta kalmamaktadır. Onun için dedektiflik fazla yorulmadan ve hayatta kalarak yapılması gereken bir meslektir. İyi ve kötü kavramları onun için değişiklik gösterebilmekte, bazen de sırf iyi biri olmak için kötü şeyler yapabilmektedir.

Maggie Hart – Michelle Monaghan:

Maggie Hart - Michelle Monaghan
Kocasıyla ilişkileriyle karşımıza sık sık çıkan Maggie, dik başlı ve kendinden emin bir kadın. Her ne kadar Martin gibi bir adamın karısı olsa da yaptıklarına boyun eğmemekte kararlı duruşunu bozmamaktadır. Eşinin yaptıkları yüzünden sürekli kızmakta ve dırdırcı bir kadın olarak tanınmaktadır.

Dedektif Thomas Papania – Torry Kittles:

Dedektif Thomas Papania
Günümüzde, Rustin ve Martin karakterlerini; meslek arkadaşı Dedektif Maynard ile sorgulayan bir başka dedektiftir. Louisiana Polis Departmanı’nda çalışan karakterin; zeki ve detaycı kişiliği, olaylarda sonuca kısa sürede ulaşmasını sağlamaktadır.

Dedektif Maynard Gilbough – Micheal Potts:

Dedektif Maynard Gilbough Michael Potts (1) (1)
Detayları ve gizli kalmış suçları ortaya çıkarmaya çalışan Dedektif Maynard, cinayetten yıllar sonra o zamanlar görevli olan dedektifleri sorgulamaktadır. Bu karakterler de; Rustin ve Martin’dir.

True Detective Künye:

Tür: Drama, Suç ve Gizem
Oyuncular: Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Michael Potts, Tory Kittles, Colin Farrell ve Rachel McAdams
Başlangıç:12 Ocak 2014
Bitiş:
Süre: 55 Dakika
Ülke: ABD
Kanal: HBO
IMDb: 9,1

True Detective Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *