Tudors Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

İngiltere yapımı tarihi ve drama dizisi olarak bilinen Tudors dizisi ve oyuncuları tanıtım bölümüne hoş geldiniz. Tudors konusu itibariyle İngiltere Kralı VIII. Henry’nin hayatı ve sarayın karmaşık ilişkilerini anlatarak pek çok tarihi dizi severin ilgisini çekmiştir. Tudors oyuncuları ile dizi başarıyı yakalamış ve tam 3 sene sürmüştür. Toplamda 4 sezonu bulunan dizide etkiyi en iyi şekilde veren ise Tudors karakterleri ve aralarındaki ilişkiler olmuştur. 1 Nisan 2007 tarihinde başlayan ve 10 Haziran 2010 tarihinde sona eren dizi toplamda 38 bölüme sahiptir. Genellikle mekan çekimleri için İngiltere kullanılmıştır. BBC kanalında yayınlanmış olan Tudors dizisinin senaristliğini Michael Hirst üstlenmiştir. Dizi çekimleri öncesinde her oyuncu için senarist ile birlikte büyük bir ekip karar sağlamıştır.

Tudors Dizisi Konusu:

tudors-konusu

İngiltere kralı VIII. Henry’nin özel hayatı ile birlikte, İngiltere Sarayı içerisinde yaşanan entrikalar, siyasal olaylar ve İngiltere Kilise Reformu anlatılmaktadır. Dizide Kral Henry’nin 30’lu yaşları ile anlatım başlar. Babası, abisi öldükten sonra abisinin eşi ile Henry’i zorla evlendirmiştir. Maalesef bu nedenle de kral özel hayatında mutlu değildir ve başkasını sevmektedir. Ayrıca kral Henry’nin altı evliliği de konu edilmiştir. Kral ile yaşanan anlaşmazlıkların saraya olan etkisi de tarihle bağlantılı olacak şekilde işlenirken, aynı zamanda kendi hayatı arasında yaşadığı gel gitler işlenir. Tudors dizisi gerçek Tudor ailesinin ana özellikleri üzerinden tamamen farklı bir hikaye işlemektedir. Bu nedenle kurgulanmış bir tarihi konudan da söz etmek mümkün olacaktır. Kralın özel hayatı ile siyasi hayatı arasında yapmakta olduğu seçimler verilirken, aslında izleyiciyi çekecek noktalara değinilmektedir. Sadece Boleyn kızları ile yaşadıklarına bakarak bu döneme yorum yapmak doğru olmayacaktır. Ortada büyük bir tarih olduğu için dizi de, konuları dengeli bir şekilde işlemeye dikkat etmektedir. Dizide kadınların kendi aralarında verdiği mücadele de anlatılmaktadır. Erkek çocuk verme savaşı sürmekte ve saray içerisinde ikili konuşmalar halinde büyük bir çekişme devam etmektedir.

tudors-dizisi

Aynı zamanda Kral Henry’nin Boleyn Kızları ile yaşadığı ilişkiler de konu edilmektedir. Tek başına verdiği kararlar ile tüm krallığın hayatını tamamen değiştirecek ve taht işleyişini kiliseden tamamen ayırarak tüm tepkileri de üzerine çekecektir. Egoları ile ön planda olan bu karakter üzerinden 16. yy İngiltere’si her şeyiyle konu edilmektedir. Sırf zorla evlendirildiği ilk eşinden ayrılmak için kuralları yeniden yazan ve büyük aşkı Boleyn kızına kavuşmak için verdiği mücadeleler ile aşka ne kadar inandığı da ortaya koyuluyor. Diğer tarihi diziler kadar karışık ve anlaşılmaz bir konusu yok. Bu nedenle de takibi kolay bir tema işlenmiş demek mümkün. Özellikle günümüz tarih dizileri ile karşılaştırdığımız zaman çekim konusunda oluşan farkları hemen herkes kolaylıkla fark edebilir. Dönem çok eskilere dayanmakla birlikte, 4 sezon içinde yeterli detaylar işlenmiş ve bırakılmıştır.

Tudors Dizisi Oyuncuları:

tudors-oyunculari

Tudors dizisi oyuncuları arasında Jonathan Rhys Meyers, Sam Neill, Callum Blue, Henry Cavill, Henry Czerny, James Frain, Nick Dunning, Guy Carleton, Sarah Bolger ve Natalie Dormer gibi isimler yer almaktadır. Kral IIIV. Henry karakterine Jonathan Ryhs Meyers baş rolü hayat vermektedir. Dizi çekimleri başlamadan önce her karakter için birçok alternatif ile görüşülmüş ve en doğru seçimleri sağlamak için titiz bir çalışma sergilenmiştir.

Tudors Dizisi Karakterleri:

Kral VIII. Henry:

kral-viii-henry

Bu karaktere Jonathan Rhys Meyers hayat veriyor. İngiltere Sarayı Kralı olarak karakterin hayatı konu edilmektedir. Hem özel hayatı hem de saray ile ilişkileri arasında yaşananlar aktarılıyor. Egoları ile kendisini yönlendiren bir karakter.

Thomas Wolsey:

thomas-wolsey

IIIV. Henry’nin hem sağ kolu hem de en yakın arkadaşı olmuştur. Kralın yönlendirmesi ile yaşayan ve biraz saf kalan bir karakter.

Anne Boleyn:

anne-boleyn

Kralın en büyük aşkıdır ve büyük bir etkisi sürmektedir. Dizide Anne Boleyn karakterini Natalie Dormer canlandırmaktadır.

Catherine of Aragon:

catherine-of-aragon

Mary Doyle Kennedy oyunculuğu ile hayat bulan bu karakter, kral Henry’nin ilk eşini canlandırmaktadır.

Prenses Margaret:

prenses-margaret

Gabrielle Anwar’ın oynamış olduğu bu karakter, Kral Henry’nin kız kardeşi olarak dizide yer alıyor.

Tudors Dizisi Detay:

Orijinal ismi: The Tudors
Yayın tarihi: 1 Nisan 2007 – 10 Haziran 2010
Yayın yerleri: İngiltere ve Kanada
Dizi yapımcısı: Michael Hirst
Senaryo: Michael Rist
Dizinin türü: Dram, Tarih
Toplam sezon sayısı: 4 Sezon
Toplam Bölüm Sayısı: 38
Yayınlandığı Kanal: BBC
Yapım: HBO
Dizinin Baş Rol Oyuncuları: Jonathan Ryhs Meyers, Sam Neill, Callum Blue, Henry Cavill, Henry Czerny
Anlatılan Dönem: 16. yy İngiltere Krallığı

Dizinin anlattığı dönem, oyuncu seçimleri ve diğer detayları ile birlikte, kullanılan mekanlar, kostüm seçenekleri ve diyaloglar açısından da birçok dizi sever tarafından tam not almayı başarırken, tarihi diziler ile ilgili araştırmaları olan birçok uzman tarafından da başarılı bir yapım olarak değerlendirilmiştir. Çekildiği dönemde en çok izlenen diziler arasına girmeyi başarmış, iMDb içerisinde de puan olarak 8.1 değerini almayı hak kazanmıştır. Dizinin Türkçe alt yazılı hali ülkemize daha geç gelmiştir. Bu nedenle de günümüzde dahi izlenmeyen diziler arasında The Tudors yapımı da geçmektedir. Dizinin yeniden çekileceği ve devam niteliğinde bir konu işleyeceği söylentileri yayılsa da, kesin olarak bir basın açıklaması yapılmamış ve bilgi yapımcılar tarafından doğrulanmamıştır.

Tudors Dizisi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *