Sinema Dünyasının Tuhaf Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Bazı filmler vardır ki insanda çok garip duygular uyandırır. Filmde tam olarak ne anlatılmak istediğini bile anlayamayabilirsiniz ancak buna rağmen filmi izlemekten kendinizi alamazsanız. Sinemanın bu tuhaf filmleri ile aklınızın sınırlarının zorlandığını hissedeceksiniz. Çoğu zaman mistik bir hava verilen filmler tuhaflığın sınırlarını da zorlamaktadır. İzlediklerinizin rüya mı yoksa gerçek mi olduğunu anlayamazsınız. Siz de kendinizi film izlerken bir boşluğun içinde kaybolmuş bir vaziyette karmaşık duygular içinde bulmak istiyorsanız en tuhaf filmleri seçtiğimiz listemizi incelemenizi öneririz.

Tuhaf Filmler

 

10. The İdiots – Gerizekalılar – 1998 – IMDb: 6,9


Oldukça sinir bozucu çekim teknikleriyle aykırı işlerin yönetmeni Lars Von Trier’in elinden çıkan film, birçok kesim tarafından oldukça rahatsız edici bulunmuştur. Çok zeki bir grup insanın deli taklidi yaparak toplumsal normları sınadığı film oldukça deneysel bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

9. Naked Lunch – Çıplak Yemek – 1991 – IMDb: 7,1


Böcek ilaçlama işi yaparak hayatını kazanan Bill, aslında bir yazar olmak istemektedir. Devamlı maruz kaldığı böcek ilaçları nedeniyle sık sık kafayı bulduğunu fark etmesiyle olaylar gelişir. Artık Bill, konuşan daktilosu ve etrafta uçuşan böceklerle çok farklı bir dünyaya merhaba demiştir.

8. Drowning By Numbers – Sayılarda Boğulmak – 1988 – IMDb: 7,3


Aynı kaderi yaşayan üç kadın düşünün. O kadar aynı ki isimleri bile aynı. Cissie Colpitts isminde bir kız, annesi ve anneannesi oldukça mutsuz geçirdikleri evlilikler sonrasında kocalarını boğarak öldürüyorlar ve aynı doktordan kocalarının eceliyle öldüklerine dair rapor alıyorlar. Drowning By Numbers, farklı konusu ve içerdiği absürt unsurlarla oldukça farklı bir film olmayı başarmıştır.

7. Me and You and Everyone we Know – Ben Sen ve Diğerleri – 2005 – IMDb: 7,4


Oldukça farklı iki karakter arasında başlayan aşkın gene oldukça farklı bir şekilde anlatılışına bu filmde şahit olacaksınız. Çok sıra dışı ögeler ve oldukça eğlenceli ve farklı diyaloglar içeren film, insanı garip duygular hissetmeye itiyor. İlişkiler üzerine insanlara umut veren ve bir kere izlemeyle tam olarak anlaşılması güç olan filmin birçok farklı duyguları aynı bünyede yaşatabilmesi ile oldukça tuhaf bir film olduğunu söyleyebiliriz.

6. Pi – 1998 – IMDb: 7,5


Pi, sizi kişilik sorunları yaşayan bir matematik dehasının yaşamına konuk ediyor. Özellikle filmin müzikleri insanı ciddi anlamda geriyor. Darren Aronofsky’ye Sundance Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülünü de getiren filmde, matematik dehası Max’ın buhranlı hayatını irdeleme şansına sahip oluyorsunuz. Filmin siyah beyaz formatta çekilmesi de matematik konulu bir filmin çok daha tuhaf olmasını sağladığını söyleyebiliriz.

5. Delicatessen – Şarküteri – 1991 – IMDb: 7,7


Savaş sonrası Fransa’sında geçen filmde yiyecek bulmanın oldukça zor olduğu bir dönemde bir apartmanda geçen tuhaf olayların ele alındığı filmde her ortamda aşkın her zaman güzel olabileceği oldukça fotoğrafik bir anlatımla seyirciye aktarılıyor. Oldukça tuhaf insan tiplemeleriyle çok farklı bir film olmayı başaran Delicatessen, müthiş görselliği ve birçok etkileyici ayrıntısıyla izleyenleri etkilemeyi başarıyor.

4. Brazil – 1985 – IMDb: 8,0


George Orwell’in “1984” isimli romanından esinlenilerek çekilen filmde geleceğin oldukça tuhaf ve gereksiz bir şekilde karmaşık olan dünyasına yolculuk yapıyorsunuz. Teknoloji, bürokrasi ve sistem gibi önemli unsurları tuhaf bir şekilde eleştirmeyi başaran film barındırdığı fantastik ögelerle şenlendirirken renkli ve sürükleyici bir bilim kurgu filmi olmayı da başarıyor.

3. Mulholland Drive – Mulholland Çıkmazı – 2001 – IMDb: 8,0


Sıra dışı yönetmen David Lynch’e Cannes Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülünü kazandıran filmde rüyayla gerçek birbirine karışıyor. Filmi tam olarak anlayabilmeniz aylarınızı alabilir. Karanlık havasıyla da insanı içine çeken bir yapısı olan film yayınlandığı yıllarda oldukça büyük yankı uyandırmıştır. Bir sahnesiyle zihninizde canlandırdığınız filme dair her şeyin yerle bir olmasını sağlayabilecek kadar tuhaf bir film olduğunu söyleyebiliriz.

2. Donnie Darko – 2001 – IMDb: 8,1


Üzerinde çok fazla düşünülebilecek ve yazılabilecek filmlerden biri de Donnie Darko’dur. Her akşam sizi tavşan kostümlü birinin ziyaret ettiğini düşünün ve bir gün bu tavşan kıyafetli kişi size dünyanın 1 ay sonra yok olacağını söylese ne düşünürdünüz? Sorunlu bir genç olan Donnie Darko, gerçek olmayan görüntülerle kendini oldukça farklı bir yaşantının içinde buluyor. Filmde bir takım çözülmeyi bekleyen olaylar anlatılsa da filmin sonunda hala cevaplanması gereken sorularla kalıyorsunuz.

1. A Clockwork Orange – Otomatik Portakal – 1971 – IMDb: 8,3


Antony Burgess’in aynı isimle anılan kitabından uyarlanan film 137 dakikalık aykırı bir sinema deneyimi yaşatıyor. Aşırı rahatsız edici sahnelerin de olduğu filmde şiddetin tedavi edilebileceği düşüncesi üzerine Alex üzerinde yapılar deneyler işleniyor. Bazı sahneleri izleyenlerde işkence etkisi yapsa da usta yönetmen Stanley Kubrick’in müthiş dehasıyla seyircilere çok sıra dışı bir film deneyimi yaşatmayı başarıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *