Tüketim Temalı Filmler Listesi

0/5 Votes: 0
Report

Description

Günümüz dünyasının en büyük gerçeklerinden biri hiç kuşkusuz ki tüketim bağımlılığı. Tyler Durden’ın da dediği gibi çoğu zaman sevmediğimiz insanları etkilemek pahasına da olsa sahip olmadığımız paralarla ihtiyacımız olmayan şeyleri satın alıyoruz. Bu kimi zaman basit bir eşya olurken kimi zaman gösterişli ve pahalı bir telefon, kimi zaman ise daha lüks ürünler oluyor. Beyaz perde de bu duruma yabancı kalmış değil. İçinde bulunduğumuz dünyanın aynası rolünü üstlenen beyaz perde, tüketim bağımlılığı filmleriyle bu durumu adeta göz önüne seriyor. İşte sizin için derlediğimiz; kimi zaman içinde bulunduğumuz sistemi kimi zaman ise içimizdeki satın iç güdüsünü engelleyemeyen bizleri konu edinen önemli tüketim bağımlılığı filmlerinden bazıları.

Tüketim Bağımlılığı Temalı Filmler

 

15. Confessions of a Shopaholic – Bir Alışverişkoliğin İtirafları – 2009 – IMDb: 5,9


Hayatını tamamen modaya adamış ve şehrin ikoncanlarından biri haline gelmeyi kendine hedef belirlemiş olan Rebecca, bu amaçta her şeyi yapmaktadır. Amacı ise ünlü magazin dergilerinden birinde yazı yazmaktır. Bu hedefini gerçekleştirir de, ancak görevi bu zamana kadar yaptığının tam aksine az parayla iyi alışveriş yapmak olacaktır.

14. Fast Food Nation – Hamburger Cumhuriyeti – 2006 – IMDb: 6,3


Mickey adlı bir hamburger restoranı, kısa zamanda çok büyük bir popülariteye ulaşır ve Don Handerson isimli araştırmacı da bu durumun farkına varıp gerçeğin peşine düşer. Etin kesildiği yerden hamburger restoranına kadar derin araştırmalar yaparak her evreye yerinde tanık olur.

13. Metropia – 2009 – IMDb: 6,4


Hayatta hiçbir başarısı olmayan Roger, işe gidip gelirken metroda garip sesler duymaya başlar. Bununla bağlantılı olarak Nina ile tanıştıktan sonra ise toplumun nasıl yozlaştığını ve kapitalist sistemin günlük yaşama nasıl hakim olduğunu fark etmeye başlayacaktır.

12. The Joneses – Örnek Aile – 2009 – IMDb: 6,5


Jones ailesi, zenginlerin bulunduğu bir siteye taşınmış ve örnek aile imajlarıyla yeni komşularının dikkatini çekmişlerdir. Kullandıkları her ürünün lüks markalardan oluşması bir tesadüf değildir, çünkü ailemiz bir reklam ajansı tarafından siteye yerleştirilmiş sahte bir ailedir ve amaç bu markaların reklamını yapmaktır.

11. The Devil Wears Prada – Şeytan Marka Giyer – 2006 – IMDb: 6,8


Orta düzey bir aileden gelen ve Gazetecilik Fakültesi’nden yeni mezun olmuş olan Andrea Sachs, ilk işinde sektörün önemli ama en gösterişli kişilerinden Miranda Priesty’nin yardımcısı olur. Priesty’nin çok gösterişli dünyasında kendine yer edinebilmek için kişisel görünümüne ve bakımına gereğinden fazla önem veren Sachs, artık ait olmadığı bir dünyanın parçası olmuştur.

10. 99 Francs – 2007 – IMDb: 7,3


Bir reklamcı olan Octave, kariyerinin zirvesindeyken bir kıza aşık olur. Bu aşk özel hayatını çok etkilerken kariyerinin fırsatını kaçırmasına yol açar. Bu dönüm noktası, Octave’ı sistem karşıtı bir muhalife çevirecektir.

9. They Live – Yaşıyorlar – 1988 – IMDb: 7,3


Vasat bir hayatı olan Nada, bir gün bir gözlükle karşılaşır. Bu gözlük, dünyada gerçekten yaşanan olayları göstermektedir. Buna göre uzaylılar dünyaya gelmiş ve dünyayı ele geçirmiştir. Nada, olan biteni anlamaya çalışmak için çeşitli yollara başvurur.

8. Capitalism: A Love Story – Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi – 2009 – IMDb: 7,4


Kapitalizm’in insanları getirdiği noktayı çarpıcı bir şekilde anlatan belgeselde, sistemin kurbanı olan ve ekonomik problemlerle yüzleşmek zorunda kalmış milyonlarca kişinin hikayesi gerçek kesitlerden alıntılarla anlatılmakta. Belgeselin yönetmeni ise ünlü ABD’li muhalif Michael Moore.

7. Limitless – Limit Yok – 2011 – IMDb: 7,5


Hayatında sıkıntılı bir dönemden geçen Eddie, bir gün yolda eski arkadaşlarından biriyle tanışır. Kendisine iyi gelmesi için aldığı bu hap, Eddie’ye beyninin yüzde yüzünü kullanma imkanı verir ve Eddie sınırsız para ve zekaya sahip olur. Hayatında doyuma ulaştıktan sonra ise hevesi kaçar ve dünya artık Eddie için eski dünya olmaktan çıkar.

6. American Psycho – Amerikan Sapığı – 2000 – 7,6


Zengin bir aileden gelen ve hem iş hem de sosyal hayatında çok başarılı olan Patrick Bateman, kariyerinin kendisini sınırladığı hayatı yaşamakla zorunludur. Bu durum, kendisini bir çıkış yoluna yönlendirmiştir ve bu çıkış yolu, sırf içgüdülerini tatmin etmesi için insanları öldürüp kestiği parçalardan koleksiyon yapmaktır.

5. The Seventh Continent – Yedinci Kıta – 1989 – IMDb: 7,8


Hayatları son derece sıradan bir şekilde devam eden Schober ailesi, bir gün büyük bir şokla karşılaşır. Oğulları Evi, kör taklidi yapmaya başlamıştır fakat anne – babası henüz olayı çözememiştir. Bu şekilde hayatlarının çok monoton gittiğini anlayan aile, bu gidişatı değiştirmeye karar verir.

4. The Truman Show – Truman Show – 1998 – IMDb: 8,1


Televizyon ve reklam çılgınlığı tavan yapmışken bir yapımcı, gerçek insanların bulunduğu yapay bir şehir yaratarak küçükken evlatlık edindiği Truman Burbank’i bu dünyaya yerleştirir. Truman’ın hayatı ve senaryolaştırılmış durumlarda vereceği kararlarla bu dünyayı şekillendirmiştir. Reklam rekorları kıran program, ABD’de bir televizyon fenomeni olmuştur.

3. Into the Wild – Özgürlük Yolu – 2007 – IMDb: 8,2


Ülkesinin önemli üniversitelerinden birinden mezun olduktan sonra Chris, istediğinin bu olmadığının ve ilkel hayata dönmek istediğinin farkına varır. Tüm mal varlığından ve ailesinin zengin hayatından kurtulan Chris, soluğu Alaska’da alırken başına geçen olaylar hayatını tamamen değiştirecektir.

2. American Beauty – Amerikan Güzeli – 1999 – IMDb: 8,4


Amerikalı orta sınıf bir ailenin yozlaşmasını anlatan filmde baba Lester, ailesiyle iletişimde sorun yaşayan bir karakterdir. Yeni heyecanlar bulmak için işten ayrılıp yeni hobiler elde ederken eşi kendisini aldatır, oğlu bir kaza sonucu öldürülür ve kendisi de genç kızının çocuk yaştaki arkadaşına cinsel beğeni besler. Ailenin geldiği nokta ise tam bir faciadır.

1. Fight Club – Dövüş Kulübü – 1999 – IMDb: 8,8


Evden işe işten eve bir hayatı olan Jack, reklamlarda gördüğü hayata sahip olmak isteyen bir çalışandır. İsteklerini karşılamak için çalışmak zorundadır. Hayatına devam ederken Tyler Durden ile tanışacak, tüketim çılgınlığı üzerine kurulmuş anlamsız hayatına anlam katacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *