Tüm Zamanların En İyi 5 Savaş Filmi

0/5 Votes: 0
Report

Description

Tüm zamanların en iyi 5 savaş filmi sıralaması yapılmak istendiğinde, unutmamak gerekir ki, bu oldukça göreceli bir liste olacaktır. Bazı kişilere göre savaş filmi oldukça kanlı olması gerekirken; bazı kişilere göre ise savaş filminde kan görmek basitlik ve kolaya kaçmak olarak ifade edilmektedir. Bu nedenle genelleme yapmanın oldukça zor olduğu “Tüm zamanların en iyi 5 savaş filmi” listesi için biz de hem bol kanlı olan savaş filmlerinden, hem de kansız ama kült kabul edilen savaş filmlerinden bir seçki hazırladık. Şimdi bu listeye hep birlikte daha yakından bakalım. Sizlerde favori savaş filminizi YORUM kısmını kullanarak bizler ile paylaşırsanız ileri ki tarihlerde yapacağımız kapsamlı Savaş Filmleri listemize katkı sağlamış olursunuz. Sıralamanın dünyaca ünlü sinema veritabanı sitesi IMDb’ye göre yapıldığını da belirtmek isteriz.İyi Seyirler…

 

Tüm Zamanların En İyi 5 Savaş Filmi

 

5. Atalarımızın Bayrakları – Flags of Our Father – 2006 – IMDb:7,1

Atalarımızın Bayraklar
Eğer savaşın insan üzerindeki dramatik etkilerini hissetmek ve aynı zamanda da savaşın kanlı yüzünü görmek istiyorsanız Atalarımızın Bayrakları tam size göre bir film olabilir. Filmin savaş sahneleri her ne kadar fazla uzun olmasa da, var olan savaş sahneleriyle oldukça doyurucu bir film olarak dikkat çekmektedir. Usta oyuncu ve yönetmen Clint Eastwood’un yönettiği film, tipik Amerikan propagandası savaş filmlerinden çok farklı olmasa bile, savaşın acı yüzünü ve savaşın arka planında dönenleri göstermesi açısından izlenmesi gereken savaş filmleri arasındaki yerini çoktan almıştır.

 

4. İnce Kırmızı Hat – The Thin Red Line – 1998 – IMDb:7,6

İnce Kırmızı Hat
Eğer modern kült savaş filmi izlemek istiyorsanız ‘İnce Kırmız Hat’ tam size göre bir film. Amerikalı usta yönetmen Terrence Malic’in yönettiği film, II. Dünya Savaşındaki Mount Austen’da savaşan ve Japonların ilerlemesini durdurmaya çalışan bir Amerikan birliğinin mücadelesini konu edinmektedir. Film, usta yönetmenin 20 yıllık bir aradan sonra sinemaya yeninden merhaba dediği ilk filmdir. Filmin oyuncu kadrosu ise Hollywood’un büyük isimlerinden olan Sean Penn, John Travolta, George Clooney ve Adrien Brody gibi isimleri bir araya getirmiştir. Filmde kanlı savaş sahnelerinden daha çok hayata tutunma güdüsü, savaşın insan üzerindeki korkunç etkileri ve askerlerin arasında oluşan güçlü arkadaşlık bağları ön plandadır.

 

3. Full Metal Jacket – 1987 – IMDb:8,3

Full Metal Jacket
Usta yönetmen Stanley Kubrick’in yönettiği ‘Full Metal Jacket’, Vietnam Savaşı’na gönderilecek olan acemi askerlerin aldığı sıkı eğitimi ve savaşın asıl yüzünü izleyiciye aktarmasıyla modern kült bir savaş filmidir. Filmde sabır, cesaret, sadakat ve dayanıklılık gibi kavramları sorgulayan yönetmen bunu, erlerin bozulan psikolojileri üzerinden anlatmayı başarmış en seçkin savaş filmlerden birini yönetmiştir.

 

2. Zafer Yolları – Paths of Glory – 1957 – IMDb:8,5

Zafer Yolları
Zafer Yolları, Humbhrey Cobb’un 1935 yılında yazdığı aynı isimdeki romanından sinemaya uyarlanan ve anti-militarist bir savaş filmi olarak listemizin ilk sırasında yer almaktadır. Her türden savaş filmi sevenlerin mutlaka izlemesi gereken bir film olan ‘Zafer Yolları’, Fransız Ordusu’nda bir subayı canlandıran Kirk Douglas’ın I. Dünya Savaşı’nda, cephedeki birliğine verilen bir intihar saldırısı emrini reddetmesini ve bu nedenle de savaş mahkemesiyle yüzleşmek zorunda kalmasını konu edinmektedir. Stanley Kubrick’in yönettiği ve gişede ciddi bir başarı edinemeyen film, sonraları birçok film otoritesi tarafından işlediği temadan dolayı övgülere boğulmuştur.

 

1. Er Ryan’ı Kurtarmak – Saving Private Ryan – 1998 – IMDb:8,6

Er Ryan
Tüm zamanların en iyi 5 savaş filminden sonuncusu ise, 5 dalda Akademi Ödülünü alan ‘Er Ryan’ı Kurtarmak’ filmidir. Film, II. Dünya Savaşında üç kardeşi de öldürülen ve hükümet kararıyla cephedeki Er Ryan’ı kurtarmak için Normandiya çıkarması’yla birlikte başlayan bir askeri kurtarmaya çalışan bir bölüğün hikâyesi anlatılmaktadır. Hem bol çatışmalı ve kanlı, hem de iyi bir senaryo görmek isteyenler için biçilmiş kaftan olan film, birçok film otoritesinden de tam not almıştır. Filmin yönetmen koltuğunda ise, Steven Spielberg oturmaktadır.

Tüm Zamanların En İyi 5 Savaş Filmi listemize YORUM yaparak ileriki bir tarihde hazırlayacağımız Savaş Filmleri listemize katkıda bulunabilirsiniz.

A comment on "Tüm Zamanların En İyi 5 Savaş Filmi"

  1. adsiz says:

    Mei wei (benim Yolum) harika bi film oneririm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *