Liste Film

  Turist (Force Majeure) Konusu ve Oyuncuları

  11.09.2016
  576

  Tomas ve eşi Ebba, kış tatillerini geçirmek amacıyla çocukları Vera ve Harry’yi de yanlarına alarak bir haftalığına Fransa’nın Alp Dağları’na tatile gitmiş İsveçli bir ailedir. Tatillerinin ikinci gününde bulundukları otelin restoran kısmına öğle yemeği yedikleri sırada büyük bir çığ düşer. Bu sırada Tomas can havliyle çığdan kaçmaya çalışır ve ailesini yalnız bırakır. Çığ geçtikten ve hayat normale döndükten sonra geri dönen Tomas, gösterdiği bu refleksin başta eşi Ebba olmak üzere ailesinde derinden bir psikolojik hasar bıraktığının farkına varır ve olaylar bu çerçevede gelişir.

  Turist (Force Majeure) Konusu

  force-majeure-konusu

  Dağ başındaki ıssız bir mekanda geçen ve aile içi birtakım hiyerarşik durumları gözler önüne seren film bir bakıma The Shining’e benzemektedir. Normalde bir iş adamı olan Tomas; ev hanımı olan eşi Ebba, genç kızlık evresinde bulunan kızı Vera ve henüz çocuk olan Harry üzerinde çığ olayında kaybettiği karizmasını ve gücünü tekrar kazanmak istemektedir çünkü hem aile hem de toplum içinde kendisine biçilen rol budur.

  force-majeure-oyunculari

  Filmdeki olayları ve karakterleri biraz daha derinden incelediğimizde, toplumun farklı ama genelde yaygın insan kitlelerini temsil eden dört karakterimizin sınıf çatışmalarını görürüz. Bu karakterlerden her birinin uyması gereken rolleri vardır ve aile adı altında bu rolleri sergilemektedirler. Nitekim filmin büyük kısmında da aslında ailesini koruyup kollamakla yükümlü olan “baba” rolü, ailesini en zor anında kendisini düşünerek ardında bırakmıştır ve bu olay artık kendisine vurulmuş bir ayıp damgası olarak kalacaktır. Filmin genel işleyişinde de aile bireylerinin karşılaştıkları durumlar, toplum içindeki rolleri gereği vermeleri gereken tepkiler üzerine yorumlanmıştır ve reaksiyonlarının doğruluk ölçüleri, parçası olmak zorunda kaldıkları toplumun yorumları ölçeğinde şekillenmiştir.

  force-majeure-afis
  Turist (Force Majeure) Festivaller:

  2014 Cannes Film Festivali
  Belirli Bir Bakış – Jüri Özel Ödülü
  2015 Altın Küre Film Festivali
  Yabancı Dilde En İyi Film Adaylığı

  force-majeure-oduller

  Turist (Force Majeure) Teknik Detay:

  Yönetmen: Ruben Östlund
  Oyuncular: Johannes Kuhnke, Lisa Loven Kongsli, Vincent Wettergren, Clara Wettergren, Brady Corbet, Kristofer Hivju, Fanni Metelius, Jakob Granqvist
  Ülke: İsveç, Norveç, Fransa, Danimarka
  Yapımcı: Erik Hemmendorff, Marie Kjellson, Philippe Bober
  Tür: Dram
  Yapım Yılı: 2014
  Süre: 118 Dakika
  Vizyon Tarihi: 6 Şubat 2015

  Turist (Force Majeure) Türkçe Altyazılı Fragmanı:

  BİR YORUM YAZIN
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.