Türk Hapishane Filmleri Listesi

0/5 Votes: 0
Report

Description

Türk Yapımı Hapishane Filmleri Listesi ile karşınızdayız. Listedeki hapishane filmlerinin bazısı dram, suç ve politik bazıları ise komedi türündedir. Birbirinden güzel yerli yapım filmler hakkında veya listede olmayan yapımlar hakkında YORUM kısmını kullanarak listemizin gelişmesi için fayda sağlayabilirsiniz.

Türk Hapishane Filmleri : Sıralama IMDb puanları göz önüne alınarak yapılmıştır.

Türk Hapishane Filmleri Listesi

 

10. 72. Koğuş – 2011 – IMDb:5,9

72. Koğuş - 2011

1940’lı yıllarda Türkiye de bir cezaevinin 72. koğuşunda insan haysiyet ve şerefinin ayaklar altına alındığı acıklı bir hikâyedir. 2.Dünya savaşı sebebiylede kıtlıkla da mücadele eden ülkemizdeki dram’ı cezaevi gözüyle anlatan Orhan Kemal’in hikâyesinden sinemaya uyarlanan filmin yönetmeni Murat Saraçoğlu’dur.
Oyuncular: Hülya Avşar, Songül Öden, Yavuz Bingöl, Bülent Şakrak ve Volga Sorgu

9. Bayrampaşa: Ben Fazla Kalmayacağım – 2007 – IMDb:6,0

Bayrampaşa Ben Fazla Kalmayacağım

Bayrampaşa Cezaevi mahkûmlarının filmin senaryosundan, müziğine ve oyunculuğuna kadar dahil olduğu filmin yönetmeni Hamdi Alkan dır.Senarist ve yapımcılığını Birol Güven’in üstlendiği Bayrampaşa: Ben Fazla Kalmayacağım filmi bir yanlışlık neticesinde tutuklanan ve derdini anlatamayan Erdem (Vural Çelik)’in dramatik komedi ile anlatıldığı güzel bir hikaye.Türkiye deki yargı sisteminin sorgulandığı güzel bir filmdir.
Oyuncular: Hakan Yılmaz, Tamer Karadağlı, Doğa Rutkay, Ali Sunal ve Levent Ülgen

8. F Tipi Film – 2012 – IMDb:6,8

F Tipi Film - 2012
9 kısa filmi 10 ayrı yönetmen çekmiş ve kurgusal olarak birleştirilen film 19 Aralık 2000 tarihinde Türkiye de eş zamanlı yapılan Hayata Dönüş operasyonunun konu alındığı bir filmdir.
Yönetmenler: Aydın Bulut, Barış Pirhasan, Ezel Akay, Grup Yorum, Hüseyin Karabey, Mehmet İlker Altınay, Reis Çelik, Sırrı Süreyya Önder ve Vedat Özdemir
Oyuncular: Arda Tekin, Behiç Aşçı, Bülent Emrah Parlak, Civan Canova, Elif Pirhasan, Erkan Can, Ercan Bahadır, Esra Açık, Ezel Akay, Fırat Tanış, Gizem Soysaldı, Gökşin Sanlav, Serkan Keskin ve Tansu Biçer

7. 72. Koğuş – 1987 – IMDb:6,8

72. Koğuş
Ahmet Kaptan (Kadir İnanır) genç, güçlü ve mert bir mahkumdur.İyi bir insan olan Ahmet Kaptan’ annesi 150 lira verir.1940’lı yıllarda bu para büyük bir paradır ve herkes gözü diker.Ahmet Kaptan ise bu parayı gariban mahkumlar için kullanmakta kararlıdır.Kadir İnanır’ın güzel filmlerinden biri olan 1987 yapımı 72. Koğuş filminin yönetmeni Erdogan Tokatli dır.
Oyuncular: Rasim Öztekin, Kadir İnanır, Halil Ergün, Menderes Samancılar ve Hakkı Kıvanç

6. Duvar – 1983 – IMDb:8,1

Duvar - 1983
Senaryosunu ve yönetmenliğini Yılmaz Güney’in üstlendiği 1983 Fransa – Türkiye ortak yapımı Duvar filmi Cannes film festivalinden ödül ile dönmüştür.1976 tarihinde Ankara Merkez Kapalı Cezaevi ve Tutukevi’nde ki çocuk koğuşundaki isyanı konu alan film dram türünde çekilmiştir.
Oyuncular: Tuncel Kurtiz, Tuncer Necmioğlu, Ayşe Emel Mesçi, Malik Berrichi ve Nicholas Hossein

5. O Şimdi Mahkum – 2005 – IMDb:8,2

O Şimdi Mahkum

Levent (Levent Kazak) “O Şimdi Mahkum” isminde bir sitcom yazmıştır. Askerlik arkadaşı Athena grubunun solisti Gökhan’ı razı etmek isterken başına farklı olaylar gelmiş ve hapishaneye düşmüştür.
Oyuncular: Yavuz Bingöl, Burhan Öçal, Gökhan Özoğuz, Levent Kazak, Erkan Can, Zafer Algöz, Fadik Sevin Atasoy, Ayça İnci, Ali Atay ve Melisa Sözen

4. Pardon – 2005 – IMDb:8,2

Pardon - 2005

İbrahim (Ferhan Şensoy) eniştesinin şikayeti üzerine geç de olsa askere gitmiştir.Dağıtıma çıkan İbrahim arkadaşı Muzaffer(Rasim Öztekin) görmeye İstanbul’a gitmiştir.Otogarda refleks olarak polisten kaçan İbrahim (Ferhan Şensoy), Muzaffer (Rasim Öztekin) ve Taksimde büfe işleten Aydın’a (Ali Çatalbaş) bir suç yıkılmıştır.Suçsuz oldukları halde 6 yıl 3 ay yatan 3 mahkumu anlatan film yargı sistemimizi ve güvenlik güçlerimizi komedi bir dili ile eleştirerek anlatmaktadır.Sinop cezaevinde çekilen filmin yönetmeni Ferhan Şensoy’un oğlu Mert Baykal dır.
Oyuncular: Ferhan Şensoy, Ali Çatalbaş, Erol Günaydın, Sermiyan Midyat, Parkan Özturan, Hakan Bilgin, Zeki Alasya, Bülent Kayabaş ve Şahnaz Çakıralp

3. Yol – 1982 – IMDb:8,2

Yol - 1982
Senaryosunu Yılmaz Güney’in yazdığı 1982 yapımı Yol filminin yönetmeni Şerif Gören dir.Yılmaz Güney’in filmi olarak bilinen film hakkında Yılmaz Güney’in hapishaneden yönettiği söylenir.Yol Filmi 1982 Cannes Film Festival’inde Altın Palmiye’yi kazanmıştır.Türkiye de darbe nedeniyle gösterimi 1999 yılına kadar yasaklanan film Türkiye, Fransa, İsviçre ortak yapımı Dram, Gerilim ve Politik türde güzel bir filmdir.
Oyuncular: Tarık Akan, Şerif Sezer, Necmettin Çobanoğlu, Tuncay Akça, Meral Orhonsay, Semra Uçar, Hikmet Çelik, Sevda Aktolga ve Hale Akınlı

2. Uçurtmayı Vurmasınlar – 1989 – IMDb:8,2

Uçurtmayı Vurmasınlar

Çekimleri Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi’nde gerçekleşen filmde 5 yaşındaki bir çocuğun gözünden kadınlar hapishanesi anlatılmaktadır.Film Antalya Altın Portakal Film Festivalinden 4 ödül almıştır.Uçurtmayı Vurmasınlar filminin yönetmeni Tunç Başaran dır.
Oyuncular: Ozan Bilen, Nur Sürer, Füsun Demirel, Rozet Hubeş, Sevgi Sakarya, Güzin Özipek, Güzin Özyağcılar ve Meral Çetinkaya

1. Tatar Ramazan – 1990 – IMDb:8,2

Tatar Ramazan

Kerim Korcan`ın kitabından sinemaya uyarlanan Tatar Ramazan filmi Kadir İnanır’ın muhteşem oyunculuğu ile değerine değer katıyor.11 yıl hapis cezası alan Ramazan tekrardan hapise düşmüştür. Mazlumun yanında olan Ramazan Ben Bu Oyunu bozarım repliği ile unutulmaz bir karakter oluyor. Koğuş ağaları, para yiyen ve haksızlık yapan gardiyanlar ve kumar oynatanlar karşılarında hep Tatar Ramazan’ı bulmaktadır. Sürgünden sürgüne giden Tatar Ramazan kişiliğinden hiç bir taviz vermeden yoluna devam eden bir karakterdir.
Oyuncular: Kadir İnanır, Yaman Okay, Esin Moralıoğlu, Hikmet Taşdemir, Salih Kırmızı ve Mehmet Ezici

Bonus 1: Tatar Ramazan – Ben Bu Oyunu Bozarım:

Bonus 2: Pardon – Soruşturma Sahnesi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *