Türk-Japon Dostluğunu Anlatan Ertuğrul 1890 Filmi

0/5 Votes: 0
Report

Description

Ertuğrul 1890 filmde iki ülkenin yani Türkiye ile Japonya ‘nın dostluğunu pekiştiren tarihi iki olaya yer verilmiştir. Japon heyetin 1887 yılında İstanbul’u ziyaret etmesi sonucunda, Ertuğrul ve Osmanlı firkateynden oluşan bir heyet de Japonya’ yı ziyarete etmek için yola çıkar . Ziyaret tamamlanıp geri dönmek için yola koyulduğunda yol aman vermez ve yoldayken Ertuğrul ve meslektaşları kayalıklara çarpar , 680′ e yakın insan sulara gömülür. Osmanlı Firkateynden sadece 69 kişi sağ olarak kurtulur. Yaralıların sahile vurduğunu gören Japon köylüler yaralıları evine taşırlar ve çok güzel şekilde ağırlarlar. Yıllar sonra kazanın yaşandığı bu bölgeye Japon-Türk dostluğuna atfen anıt dikilir.

Ertuğrul 1890 Filmi

Irak-İran savaşının yaşandığı 1985 yılında , Saddam’ın emri üzerine “Tahran hava alanı 24 saat içinde kapatılacaktır.” duyurusu yapılır. Bu bilgi üzerine Japonya dışındaki ülkeler uçak gönderip kendi vatandaşlarını ülkelerine aldırırlar. Dönemin Başbakanı olan Turgut Özal bu durumu öğrenince talimat vererek, sürenin bitmesine çok az kala yakın pilotu Ali Özdemir’ in yönettiği , uçağı Tahran da mahsur kalmış sayılan 215 Japon yolcuyu kurtarmak için gönderir.

Ertuğrul 1890 Filmi 1

Bu tarihi olayları gerçekten yola çıkarak Türkiye-Japonya ortak yapımı film kadrosuyla vizyona sürer. Filmin oyuncu kadrosu da Türk Japon oyunculardan oluşuyor. Başrollerinde Seiyou Uchino, Shioli Kutsuno, Alican Yücasoy, Kenan Ece, Yui Natsukawa, Mehmet Özgür, Uğur Polat, Deniz Oral, Yukisyoshi Ozawa, Tamer Levent gibi isimler yer almaktadır. Yönetmeni ise Mitsutoshi Tanaka’dır. Film Japonya ve Türkiye de çekilmiştir. Türkiye’de 25 Aralık 2015′ te vizyona giren film Japonya’da 5 Aralık 2015′ te vizyona girmiştir. Film 25 Aralık’ta vizyona girdiği andan itibaren büyük ilgi görmüştür. Filmin galasına Orhan Gencebay, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Sare Davutoğlu da katılmıştır ve daha birçok tanındık yüzler galaya dahil olmuştur.

Ertuğrul 1890 Filmi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *