Türk Korku Filmleri – 30 Film

0/5 Votes: 0
Report

Description

Türk korku filmleri, genellikle yabancı korku filmlerine kıyasla biraz daha emekleme döneminde olan filmlerdendir. Özellikle yaklaşık yüzde doksan civarında büyük bir kısmı, dini, cin konusu üzerine odaklanan bu korku filmleri asla izleyiciyi sıkmaz. Korku filmlerinin bir nevi sevilmesinin sebebi budur, hissiyat yaratır insanda. Bir komedi, dram, aksiyon, romantik gibi her türlü filmde sıkılabilir ve sıkıldığında filme odağı kesilebilir insanın. Lakin daha bir korku filmi sırasında, ben sıkıldım, bu nasıl film? diyen birini henüz duymadım. Türk korku filmleri dendiği anda aklımıza ilk Dabbe serisi geliyor olsa dahi, Türk korku filmleri sektörü gerçekten azımsanamayacak kadar fazla filmden oluşmaktadır. Genellikle kişinin dini inancı yönüyle gerçekten kişiyi çıkmaz korku, merak ve gerilime sürükleyen bu filmler, pek çok çevre tarafından beğenilmekte ve izlenmektedir. Biz de bunu göz önüne alarak, sizler için pek çok liste bulunan sitemize bir yeni film listesi daha eklemeye karar verdik. Neyse lafı fazla uzatmadan listemize başlayım işte sizler için hazırlanmış olan “IMDB Puanlarına Göre Düşükten Yükseğe Sıralanmış 30 Türk Korku Filmi” listemizi paylaşalım dedik.

Türk Korku Filmleri

30. Araf – 2006 – IMDB: 2,4

Genç ve mutlu bir çift, bebek beklerken mutlulukları birden bire ilerleyen hamilelik döneminde bozulur. Çünkü öğrenilene göre, Eda, Araf’ta sıkışıp kalan intikam arayan bir ruha hamiledir.

29. Büyü – 2004 – IMDB: 2,8

Bir grup arkeologun, hayalet bir kasabaya gidişleri ve burada buldukları garip şeylerin sonucunda başlarına gelenleri anlatan film, ilk Türk korku filmlerinden bir tanesi.

28. Cehennem – 2010 – IMDB: 3,1

Türkiye’nin ilk üç boyutlu korku filmi olan bu yapıtın yönetmenliğini Biray Dalkıran üstleniyor. Gerçekten herkese önereceğimiz bu korku filmi neden bu kadar düşük puan almış anlam veremedik.

27. Azazil: Düğüm – 2014 – IMDB:3,2

Anne ve babasını kaybetmiş olan Sinem’in tek başına yaşamasını istemeyen Sinem’in teyzesi ve teyzesinin eşi onunla birlikte ailesinden miras kalan bir evde yaşamaya başlarlar. Sinem sevgilisi Akın ile birlikte güzel bir ilişki yürütmektedir. Bir gün sevgilisi ile birlikte yaşadıkları bir araba kazası sonucunda çarptıkları bir köpek hayatını kaybeder ve hayat onlar için o günden sonra bir kabusa dönüşmeye başlar. Gerçekten sizi oldukça gerecek ve ürpertecek bu film kesinlikle mükemmel.

26. Ceberrut – 2016 – IMDB :3,3

Daha önce yaşanmış bir öyküden yola çıkılarak yazılan senaryoda, annesinin ölümü ile hayatı sarsılan bir çocuğun üvey annesi ile tanışmasından ölümüne kadar olan hikayesi anlatılıyor. Filmde İnternet de fenomen olmaya çalışan ve youtube’ a video yükleyen gençler bir türlü hedeflerinin sonucuna ulaşamıyor. Belirli bir süre sonra enteresan bir hikaye bulan gençler, bu hikayenin yaşandığı villayı bir hafta sonu için kiralıyorlar ve kendilerini asla beklemedikleri korku dolu olayların tam merkezinde buluyorlar.

25. Karadedeler Olayı – 2011 – IMDB :3,5

Genç bir gazeteci, anlatılan paranormal olayları araştırma amacıyla bir köye gelir ve on gün kalır lakin hiçbir şey olmaz. Gerçek bir hikayeden alıntılanan film gerçekten sizleri gerecek.

24. Mihrez: Cin Padişahı – 2015 – IMDB :3,5

Doğum günü kızı Betül ve arkadaşları kutlama amacı ile bir kamp düzenlerler. Kamp sırasında cin çağıran gençler olacakların sonucuna katlanamaz ve asla geri gönderemeyecekleri güçlü bir yaratığı cehennemden getirirler.

23. Azem: Cin Karası – 2014 – IMDB :3,5

Eylül Öztürk’ün başrolde oynadığı daha sonraki iki yıl boyunca ardına iki devam filmi çekilen bu filmin konusu bir gerçek hikayeden alıntılanmıştır. Düzce’de 1954 yılında yaşanan ve Azem olarak adlandırılan bir büyüden yola çıkan senaryo, anlatılan paranormal olayın yaşandığı köyde çekiliyor. Gerçekten izleyiciyi koltuğa gere gere sabitleyen bu film, kesinlikle bütün yerli ve dini figürlerden oluşan korku filmi severlere tavsiyemiz.

22. Üç Harfliler: Marid – 2010 – IMDB :3,8

Mutlu bir çift olarak hayatlarına devam eden Ayla ve Serkan gerçekten mükemmel bir aşk sürmektedir. Ayla’nın geçmişte yaşadığı en kötü anı olan olay, on bir yaşındayken kendisine musallat olan bir üç harflidir. Filmde Ayla gençliğini ve kabus dolu geçirdiği üç günü kendi ağzından anlatıyor ve kesinlikle ürpertici bir film.

21. Gen – 2006 – IMDB :3,8

Dağlık alanda bulunan eski bir tımarhanede, psikiyatrist olarak göreve başlayan Deniz, bir intihar vakası ile karşılaşmıştır. Olayı araştırma amacıyla gelen iki polis heyelan sonucu mahsur kalır ve bunun üzerine akıl hastanesinde sessizlik bozulur ve vahşi cinayetler olmaya başlar.

20. Şeytan-ı Racim – 2013 – IMDB :3,8

İstanbul’da yaşamakta olan Emrah ve Salih isimli iki üniversiteli için hayat oldukça normal ilerlerken, birden bire Salih bir gün bir büyü ilmine merak sarar ve bu büyü merakı gitgide asla çözülemeyecek bir hale gelir. Emrah bu olanlardan habersiz bir yaşam sürse dahi, belli bir süre sonra gördüğü kabuslar ve gelen karabasanlar sebebiyle yavaş yavaş akıl sağlığını kaybeder ve ailesinin yanına döner. Lakin dönüşte peşine musallat olan cinler onu burada da rahat bırakmaz ve ailesine olanları anlatması üzerine ailesi onu Bakırcı Mehmet adıyla bilinen bir hocaya götürür.

19. Ammar: Cin Tarikatı – 2014 – IMDB: 4,0

Halil Sezai Paracıkoğlu’nun dahi oynadığı film kesinlikle izlemeye değer bir yerli korku. Günahların bedeli çabuk ödenir konusu ile izleyiciye ulaşan korku filmi 2014 yılının Mart ayında vizyona girmişti ve konusu ise: Feride ile sevgilisi, arkadaşları Barkın’ın, Feride’nin ev arkadaşı ile ilişkiye sahip olması için çöpçatanlık yapma gayesiyle hafta sonunu bir dağ evinde geçirmeye karar verirler. Fakat Canan isimli arkadaşlarının onlarla davetsiz bir şekilde yolculuğa katılması sonucunda olaylar gergin bir hale girer.

18. Dabbe – 2006 – IMDB :5,1

2005 yılının sonlarında ABD’yi salan bir intihar salgını insanlığı ürkütmektedir. Bu konuyla ilgili bir adam, İnternet’in Dünya’yı saran Dabbe olduğu konusunda bir açıklama bulur.

17. Dabbe 2 – 2009 – IMDB : 5,2

İlk filmin bir nevi devamı sayılacak filmde anlatılan Dabbe, yavaş yavaş internet aracılığı ile her eve kendini yaymaya başlar ve bunlar kıyametin ilk alametleridir.

16. Ses – 2010 – IMDB :5,2

Derya, bir banka çağrı merkezi müşteri temsilcisidir ve annesiyle beraber yaşıyordur. Lakin klasik hayatı gaipten duyduğu bir ses ile tam bir kabusa dönmeye başlar.

15. Musallat 2 : Lanet – 2011 – IMDB :5,4

Türkü Turan’ın başrolde oynadığı çok ses getiren bu filmin konusu şöyle, bildiğimiz Tıp, insan hafızasının iki yaşından öncesini asla hatırlayamayacağını söylüyor. İşte başrolümüz Elif ise iki yaşından öncesini hatırlamak bu karanlık dönemde yaşadığı lanet olayları hatırlamak ve onlarla yüzleşmek zorunda. Bakalım Elif, gidip geçmişini öğrendiğinde kendisine musallat olan yaratıklardan kurtulmayı başarabilecek mi?

14. Semum – 2008 – IMDB :5,7

Evli çiftimiz Canan ve Volkan, aldıkları yeni eve taşınırlar ve belli bir süre sonra Canan’ın başına açıklayamayacağı olaylar gelmeye başlar. Bir süre sonra Canan, garip bir yaratık tarafından ele geçirilerek bu yaratığa dönüşmeye başlamıştır. Semum adı ile bilinen bu yaratık oldukça tehlikelidir.

13. El-Cin – 2013 – IMDB :5,8

İnsanları sürekli gizlenerek izleyen cinler, bir kız çocuğunu kaçırır. Gerçek bir hikayeden alıntılanan film gerçekten sizleri çok korkutacak ve yönetmeni ise; Hasan Karacadağ.

12. Baskın: Karabasan – 2015 – IMDB :5,8

Bir gece nöbeti sırasında beş polisin aldığı yardım çağrısı sonrası destek amacıyla seri bir şekilde gittikleri terkedilen bir Osmanlı karakolunda başlarına gelen paranormal olayları anlatan film gerçekten sizi çok gerecek. Daha önce aynı isimli bir kısa filmden beyaz perdeye uyarlanan film ilk olarak Toronto film festivalinde gösterime girdi.

11. Musallat – 2007 – IMDB:6,2

Başrolde Burak Özçivit’i gördüğümüz ve genellikle en sevilen korku filmi olarak bilinen Musallat’ın konusu ise şöyle, birbirine tutkulu bir biçimde aşık olan Suat ile Nurcan, yaşadıkları köyde mutlu mesut bir hayat sürerken birgün evlilik kararı alırlar. Tuhaf bir yaratık değişik bir şekilde hayatlarına etki eder ve açıklaması zor olaylar ortaya çıkar. Artık hayatları asla eskisi gibi olmayacaktır.

10. Dabbe 6 – 2015 – IMDB :6,2

Dabbe serisi sayesinde Türk korku sektörünü güçlendiren ve dış ülkelere kadar yayan büyük yönetmen Hasan Karacadağı bu filmde, bilinen en tehlikeli Cin kabilesi olan Cuhenna kabilesini anlatıyor. Gerçekten sizi korkutacak olan filmi izlemeseniz daha iyi diyebilirim.

9. Kabuslar Evi – Hayal-i Cihan – 2006 -IMDB :6,3

Cihan şehrin yoruculuğundan sıkılır ve kendine bir dağ evi bulur. Taşındığı yeni evde bir süre sonra paranormal olaylar yaşayacak ve tek başına olmadığını anlayacaktır.

8. Magi – 2016 – IMDB :6,3

Bir Hasan Karacadağ korkusu olan bu filmde, Olivia adında New-York’lu bir gazeteci, Türkiye’ye seyahat ettiğinde kız kardeşi Marla’nın hamile olduğunu öğrenir. İlişkisi bir süre önce ilişkisini bitirmiş olan Marla, bu bebeği babasız dahi olsa büyütmeye çalışır. Lakin belli bir süre sonra başlarına anlam veremedikleri olaylar gelmeye başlayacaktır.

7. Küçük Kıyamet – 2006 – IMDB :6,3

İnsanların doğal afetler sırasındaki korkusunu anlatan filmde, aslında İstanbul depremine neyin yol açtığı anlatılıyor. Gerçekten sizleri derinlemesine ürpertecek film, kesinlikle sizlere tavsiyemiz.

6. Dabbe: Zehr-i Cin – 2014 – IMDB :6,4

Mutlu bir hayat süren Ömer ve Dilek’in hayatı, Dilek’in bir gece kabus görmesi ile adeta kabusa dönmeye başlar. Rüyalarına sürekli giren belirsiz suretler ona değişik şeyler fısıldar ve normal hayatına da musallat olmaya başlarlar.

5. Siccin – 2014 – IMDB :6,5

Öznur ismindeki genç bir kadın imkansız bir aşka tutulmuş ve kuzeni Kudret’e aşık olmuştur. Öznür bir süre sonra Kudret’i ikna eder ve onunla cinsel ilişki yaşar. Lakin bunu kendine yediremeyen ve evli, bir çocuk babası olan Kudret onu ter keder. Bunu kaldıramayan Öznur, Kudret’in karısı olan Nisa’ya büyü yaptırır ve bu büyüye göre beş yatsı namazı sonra Nisa ölecektir. Bakalım Öznur bu konuda başarılı olabilecek mi?

4. Siccin 2 – 2015 – IMDB :6,9

Mutlu bir çift olan Hicran ile Adnan, daha iki yaşında olan çocuklarını trafik kazasında kaybettiklerinde bütün mutluluğunu kaybeder. Birbirleri ile iki yabancı gibi yaşayan çiftten Hicran, tuhaf olaylar yaşamaya başladıktan sonra akıl sağlığını kaybeder ve bir hocaya görünür. Hoca Hicran’a ismi kırk bir dikiş olan bir büyü yapıldığını söyler. En güçlü büyü olarak da bilinen bu kırk bir dikiş büyüsünün bozulması için yapılması gereken tek şey, büyü yapan kişinin kırk bir niyetten hangisini ederek büyü yaptığını itiraf etmesidir.

3. Alamet-i Kıyamet – 2016 – IMDB :6,9

1999 yılında yaşanan bir hikayeden konu edinen filmde, tek başına yaşayan Elif adındaki bir kadın hamiledir. O dönemde sürekli kıyamet alametleri yaşanırken, apartmanında yaşayan kimselerde garip kimselerdir.

2. Dabbe: Cin Çarpması – 2013 – IMDB :7,1

Evlilik hazırlığı hapan genç Kübra, kınası sırasında cinler tarafından ele geçirilir. Lakin bu olaylar Kıbledere köyü için gayet normaldir. Çünkü Kübra’nın babası da daha önce cinler ile anlaşma yaparak zengin olmuş bir adamdır. Aslen bu köylü olan psikiyatrist Ebru, köye geldiğinde bu olay ile karşılaşınca birazcık şaşırır ve Cinci Faruk Hoca ile tanışır.

1. Siccin 3: Cürmü Aşk – 2016 – IMDB :7,7

Bir trafik kazasında aşık olduğu kadını kaybeden bir adam, bu kadının ağabeyi ve etraflarında dönen ilginç olaylardan sonra kadının ağabeyi, bir şeylerden şüphelenir ve adamın evine gider. Gördüğü manzara karşısında ağzı açık kalan ağabey bakalım gördüğü işlerin içinden çıkabilecek mi?

A comment on "Türk Korku Filmleri – 30 Film"

  1. asude says:

    izlememek en iyisi etkisinden kurtulamayıp intihar edenler var

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *