Box Office Verilerine Göre – Türkiye’de En Çok İzlenen Filmler

0/5 Votes: 0
Report

Description

Türkiye’de En Çok İzlenen Filmler listesi ile karşınızdayız. Box Office Türkiye, 1989 yılından bu yana Türkiye sinemalarında gösterilen filmlere yönelik seyirci istatistiklerini veriler halinde sunan bir kuruluştur. Box Office Türkiye‘nin sunduğu bu verilere göre 1989 yılından 2016 yılına dek 3 milyon seyirci rekorunu kıran 17 film bulunmaktadır. Komedi türünün damga vurduğu bu seyirci rekoru kıran 17 filmin 17’si de yerli filmdir.

Box Office Türkiye
1989 yılından günümüze Türkiye’de henüz 3 milyon seyirci barajını aşan yabancı film olmamıştır. 3 milyon seyirci rekoruna en çok yaklaşan yabancı film ise Hızlı ve Öfkeli-7 isimli yabancı film olmuştur. Hızlı ve Öfkeli – 7 filmi 2.961.089 seyirciyle 3 milyon seyirci rekoru kıran yerli filmlerin hemen ardında 18. Sırada yer almaktadır.

Türkiye'de En Çok İzlenen Filmler
3 milyon seyirci rekorunu kırmış filmlerden bir tanesi (Recep İvedik – 4) 7 milyon seyirci rekoru kırmış(7.369.098) ilk ve tek filmimizdir. Recep İvedik – 4 filminin arkasında 6 milyon seyirci barajını geçmiş 3 film vardır. Bunlar sırasıyla, Düğün Dernek (6.980.070), Fetih 1453 (6.572.618) ve Düğün Dernek – 2: Sünnet’tir.(6.069.089). 4 milyon seyirci aralığın da 4 film, 3 milyon seyirci aralığında ise 9 film bu sıralamayı takip etmektedir. Türkiye’de En Çok İzlenen Filmler listemize YORUM yapabilir veya EMOJİ ile tepki verebilirsiniz. Seyirci rekortmeni filmlerimizin IMDb puanlarına göre listesi ise aşağıdaki gibidir:

Türkiye’de En Çok İzlenen Filmler

 

17. Recep İvedik 4 – 2014 – IMDb: 4,1

Recep İvedik 4

Şahan Gökbakar’ın televizyon ekranlarından beyaz perdeye taşıdığı tiplemesi Recep İvedik, serinin bu 4. filmi ile 7.369.098 seyirciyi sinema salonlarına çekerek Türkiye seyirci rekorunun sahibi olmuştur. Recep İvedik, mahallesinde çocukların top oynadığı arsanın rant karşılığı satılacağını öğrenince arsayı kendisi alıp çocukların oyun alanın yok olmasını engellemek ister. Lakin ortada büyük bir sorun vardır. Recep İvedik bu meblağda bir parayı nasıl bulacaktır. Recep İvedik’in arsa için gereken parayı denkleştirmek adına giriştiği maceralar serinin yayınlanan bu son filmine yön vermektedir.

 

16. Recep İvedik 3 – 2010 – IMDb: 4,1

Recep İvedik 3

Babaannesinin vefatının ardından girdiği depresyondan çıkamayan Recep İvedik, uzak akrabası Zeynep’in damdan düşer gibi hayatına girmesiyle ve Zeynep’in yol göstericiliğiyle depresyondan kurtulmak adına türlü yollar denemeye koyulur.

 

15. Recep İvedik 2 – 2009 – IMDb: 4,4

Recep İvedik 2

Recep İvedik, babaannesiyle birlikte yaşamaktadır. Babaannesi torunu Recep’ten üç isteği vardır: Birincisi bir iş sahibi olmalıdır, ikinci toplumda saygınlık kazanmalıdır, üçüncü ve son olarak da bir eş sahibi olmalıdır. Recep İvedik babaannesinin isteklerini yerine getirmek için yeni maceralara atılır.

 

14. Recep İvedik – 2008 – IMDb: 4,9

Recep İvedik 1

Recep İvedik, bulduğu bir cüzdanı sahibine verir, karşılığında otelde ücretsiz konaklama hediyesi alır. Otelde tatilini yaparken çocuk aşkı Sibel’le karşılaşır ve aşkının peşine düşer.

 

13. Kurtlar Vadisi Irak – 2006 – IMDb: 6,0

Kurtlar Vadisi Irak

4 Temmuz 2003 tarihinde Kuzey Irak’taki çuval hadisine yapılan atfın da yer aldığı film, Polat Alemdar ve ekibinin Amerikalılara günlere göstermek için girişilen çaba ve bu çaba içerisinde yer alan olayları konu ediniyor.

 

12. New York’ta Beş Minare – 2009 – IMDb: 6,0

New York'ta Beş Minare

Mahsun Kırmızıgül’ün senaristlik, yönetmenlik ve başrol olarak karşımıza çıkaran New York’ta Beş Minare filmi, Türkiye tarafından kırmızı bültenle aranılan “Deccal” kod adlı dinci bir örgüt liderinin Amerika’da yakalanması üzerine onu teslim almaya giden polislerden birisinin gizeminin finalde çözülmesi odaklı filmidir.

 

11.Eyvah Eyvah 3 – 2014 – IMDb: 6,1

Eyvah Eyvah 3

Ata Demirer’in temiz yürekli karakteri Hüseyin Badem’in başından geçenleri anlattığı Eyvah Eyvah serisinin yayınlanan bu son serisinde Hüseyin, tek aşkı Müjgan’la evlenmiş ve karısının gebe kalmasından ötürü geçim derdine düşmüştür. Yol arkadaşı Furüzan’ın ünlü bir şarkıcı olmasıyla ayrı düşmelerine rağmen yolları bir kez daha kesişecektir ama nasıl?

 

10.Düğün Dernek 2: Sünnet – 2015 – IMDb: 6,8

Düğün Dernek 2 Sünnet

Düğün Dernek filminin 2. serisinde yine bir düğün merkezinde olaylar cereyan etmektedir. İlk düğünde oğlunu evlendiren İsmail, şimdi de torununun sünnet düğünün yapmaya girişmiştir. Kahkaha tufanı ilk filmin ardından aynı ekip toplanmış ikinci bir düğün organizasyonun sunduğu macerayı seyirciyi de ortak etmiştir.

 

9.Eyvah Eyvah 2 – 2011 – IMDb: 6,9

Eyvah Eyvah 2

Hüseyin Badem, babasına kavuşunca onu da alıp memleketi Geyikli’ye geri döner. Müjganla yarım kalan ona açılma mevzunun arasına yeni tayin olan doktor girmiştir. Hüseyin doktoru kendine rakip görünce doktoru egale etmek için var gücüyle çaba harcar. Doktor meselesi çözüldükten sonra ise bu defa da Hüseyin’in Müjgan’ın ailesi ile olan sorunlar baş gösterir.

 

8. A.R.O.G – 2008 – IMDb: 7,2

A.R.O.G

Cem Yılmaz’ın stand-up gösterilenden biri olan Milenyum (1999) gösterisinde anlattığı ilkel adam hikâyelerindeki esprilerden yola çıkarak meydana getirilmiş filmde yine Cem Yılmaz’ın hayat verdiği Arif karakteri bu kez ilk çağ maceralarıyla bizlerle. Günümüz modern toplumunda yaşayan bir Türk ilk çağa ışınlansaydı ne olurdu?” sorusunun ardından giden film bu soruya cevap verirken gülmekten kırıp geçiriyor.

 

7. Fetih 1453 – 2012 – IMDb:7,4

Fetih 1453

Fatih Aksoy’un yapımcılık ve yönetmenlik koltuğunda yer aldığı filmde İstanbul’un fethin konu edinmektedir. Hollywoodvari sahneleri ile akıllara kazınmış aksiyonu bol bir film seyri sunan bu film 6 milyon barajını geçen ilk filmimizdir. Fatih Sultan Mehmed rolünde Devrim Evin’in başrol oynamaktadır. Lakin filmin merkezinde İbrahim Çelikol’un hayat verdiği ”Ulubatlı Hasan” vardır.

 

6. Düğün Dernek – 2013 – IMDb:7,4

Düğün Dernek 2 Sünnet

Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in oyunculukları ve Selçuk Aydemir’in yönetmenliği ile seyirci ve gişe rekortmeni bu filmde Sivas’ın bir kasabasında sıcak bir aile havası taşıyan bir grup insan bir düğün tertip ederler ve bu düğünün yapılması için ellerinde gelen gayretin fazlasını çabalarlar.

 

5. Mucize – 2015 – IMDb: 7,5

Mucize

Mahsun Kırmızıgül’ün sinema salonlarına en çok seyirci çeken filmidir. Ege’nin yazlık bir kasabasından ertelediği doğu görevi için Anadolu’nun kuş uçmaz, kervan geçmez bir köye yeni tayin olmuş bir öğretmenin izinden biz de devletin unuttuğu o köye konuk oluyoruz. Öğretmenin köye ayak bastığı daha ilk andan gözüne çarpan engelli Arif ile olan dostluğuna şahit oluyoruz.

 

4. G.O.R.A – 2004 – IMDb: 7,4

gora

Cem Yılmaz’ın ilk patlamasına şahit olduğumuz Bir Tat Bir Doku (2001) adlı stand-up gösterisinde anlattığı Türkler uzayda hikayelerindeki esprilerinden yola çıkarak meydana getirdiği bu filmde Cem Yılmaz’ın hayat verdiği işini bilen halıcı Rıza karakteriyle ilk defa karşı karşıya geliriz. Arif, uzaylılar tarafından kaçırılır. Burada Ceku adlı uzaylıya aşık olur. Ceku ile uzaydan kurtulmanın planlarını yapar.

 

3. Vizontele – 2001 – IMDb: 8,0

Vizontele 1

Yılmaz Erdoğan, Deli Emin adlı karakter ile Doğu’da bir kasaba aracılığıyla Türkiye’ye televizyonun geldiği 70’li yılların bir panoramasını çimiştir. Yılmaz Erdoğan sinemasının ve Vizontele serisinin bu ilk filminde Erdoğan, TRT’li yılların yanı sıra Kıbrıs Barış Harekatı’na da atıflarda bulunmaktadır. Vizontele Yılmaz Erdoğan’ın hayatında otobiyografik izleri ziyadesiyle barındırmasının yanında ”Yılmaz” adlı çocuk karakter aracılığı ile bunu gizlememeyi de yeğlemiştir.

 

2. Babam ve Oğlum – 2005 – IMDb: 8,5

Babam ve Oğlum

Çağan Irmak’ın yazıp yönettiği Fikret Kuşkan, Çetin Tekindor, Hümeyrra, Şerif Sezer, Tuba Büyüküstün, Yetkin Dikinciler, Binnur Kaya, Özge Özberk, Halit Ergen gibi efsane oyuncuların kadrosunda olduğu bir filmdir Babam ve Oğlum. Babasıyla fikir ayrılığına düşen Sadık(Fikret Kuşkan), üniversitede istediği bölümü okumaya gitmek için evini terk eder. Gidiş o gidiş. Sadık, bir daha dönmez baba evine. Ta ki ölümcül bir nedenden dolayı emanetini bırakacak kimsesi olmadığı için dönmek zorunda kalıncaya dek.

 

1. CM101MMXI Fundamentals – 2013 – IMDb: 9,3

CM101MMXI Fundamentals

Listemizin bir numarasında aslında bir sinema filmi olmayan Cem Yılmaz’ın izlenme rekorları kıran bir CM101MMXI Fundamentals adlı gösterisinin sinema salonlarında da izleyicileri sunulması var. Bu gösteri ile Cem Yılmaz sinema gişesinde de büyük bir seyirci sayısına(3.842.535) ulaştı ve çok iyi bir gişe hasılatı elde etti. Box Office Türkiye verilerine göre tüm zamanların seyirci rekortmeni 10. filmidir CM101MMXI Fundamentals. Seyirci rekoru kıran filmler listemizde onca film arasından 1 numarasında bu gösterinin yer alması tamamen IMDb’ oylamasının bir şakası gibi.

Türkiye’de En Çok İzlenen Filmler Listemize YORUM yapabilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *