Tutsak (Kaçırma) Konulu Filmler

0/5 Votes: 0
Report

Description

TUTSAK KONULU FİLMLER

Tutsak konulu filmler; daha çok aksiyon ve macera dolu filmler arasındadır. İzleyiciyi izlerken heyecanın doruklarına çıkartan bu filmler kişilerde merak duygusunu uyandırarak keyifli dakikalar geçirmeyi sağlıyor. Düşündürücü yönüyle sürekli bir şeyi keşfetmeye teşvik eden bu filmlerde birçok farklı tema ve konu işlenebiliyor. Kişilerin en çok ilgisini çeken noktalardan biri ise IMDb film puanıdır. İzleyici kitlesinin beğeni yüzdesini belirleyen bu puan izlemek isteyen kişiler için ise bir ön izleme niteliğinde oluyor.

1- Esaretin Bedeli (1994) IMDb : 8,8

Andy Dufranse genç ve başarılı bir bankerdir. Bir gün karısını ve onun sevgilisini öldürmek suçundan müebbet hapse mahkum edilir. Shawsank hapishanesine gönderilen Dufranse; her türlü şiddet, aşağılama, işkence, tecavüz gibi olaylara rağmen sürekli iyi olma hali içerisindedir. Hayata bağlılığı karşısında bir süre sonra tüm mahkumlara özgür bir yaşamın varlığına inandıracaktır.  Hapishanede Red ile kurduğu dostluk sonrası, onları ve mahkumları artık bambaşka bir esaret bekliyor olacaktır. Gişe rekorları kıran bu baş yapıt insanlara birçok duyguyu derinden aktarıyor.

2- Yeşil Yol (1999) IMDb: 8,7

Film Paul Edgecomb’un huzurevinde arkadaşına gardiyan olduğu yılları anlatması ile başlıyor. Edgecomb meslek hayatı boyunca birçok mahkumun elektrikli sandalyeye bağlanarak idam edileceği sırada, ölüme giderken yürüdükleri yeşil yolda yaşanılanlara tanık oluşmuştur. Meslek hayatında sayısız mahkumu idama götüren ve hapishaneye nakleden Edgecomb’u hiçbir mahkum John Coffey kadar etkilememiş ve derinden yaralamamıştır.

John Coffey dış görünüşü itibariyle iri yarı ve korkutucu bir görünüme sahiptir. Ancak iç yapısı oldukça ince, narin ve yumuşaktır. Bunun yanı sıra doğa üstü güçleri de vardır. Filmde her şey Edgecomb’un Coffey’e suçlu olup olmadığını sorması ile başlar. Aralarında geçen diyaloglarla bu ikili arasında bağlılık ve sevgi duygusu gelişmeye başlar. Sonrasında ise ikiliyi dram ve hüzün dolu bir yeşil yol bekleyecektir. Yeşil yol izleyicileri göz yaşlarına boğan, birçok dalda sayısız ödül alan baş yapıt niteliğinde filmler arasındadır.

3- Zindan adası (2010) IMDb: 7,8

Film Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli iki polis memurunun Rackel Solando adlı katil bir akıl hastasının kaybolması üzerine oluşturulmuş bir filmdir. Olaylar iki polis Solando’nun tedavi gördüğü ve ciddi akıl hastalarının tedavi gördüğü Shutter adasına soruşturmaya gitmesi ile başlayacaktır. İki polisin gitmesiyle Shutter adasında ortaya çıkan isyanlar ve akıl almaz olaylar işleri çığırından çıkaracaktır. Gerilimin ve korkunun ağır bastığı bu film sürükleyiciliği ile birçok izleyiciyi kendine hayran bırakmıştır. Film Dennis Lehane’nin ünlü kitabından uyarlanarak çekilmiş bir filmdir.

adam kaçırma filmleri

4- Testere (2004) IMDb: 7,6

7 seri olan bu film psikolojik gerilim ve tutsaklık konularını en iyi içeren filmler arasındadır. Jigsaw adı verilen testere, 7 seri boyunca belli nedenlerle seçtiği kurbanlarını bir seçim yapmaya zorlayacaktır. Ya büyük bir fedakarlık yaparak hayatta kalacak ya da hayatlarına acılı bir şekilde son vereceklerdir. Testere 1. Seride fotoğrafçı olan Adam Faulkner su dolu bir küvetin içerisinde uyanacaktır. Kullanılmadığı belli olan bu banyonun içerisinde tüm oyun başlayacaktır.

Yanında ayağı kelepçeli bulunan adam ise Lawrence Gordon ise bir cerrahtır. Yerde bir ceset yatmakta elinde ise bir mikrokaset cihazı vardır. Kaseti oynattıklarında Lawrence Gordon’un saat 6’ya kadar Adam’ı öldürmezse karısı ve çocuğunun öldürüleceği bilgisi alırlar. Bundan sonra ne yapacaklarına karar verecek ikili için kıyasıya bir yarış başlarken, Jigsaw büyük oyunlarını büyük bir zevkle yavaş yavaş oynayacaktır.

5-Deney (2001) IMDb : 7,3

Bu film aslında bir oyun kurgulaması ile başlamıştır. Bilim adamları, diğer insanların olaylara karşı iç güdülerini ölçebilmek için bir oyun düzenler. 8 gardiyan, 12 tutuklu ile gerçek olmayan bir hapishane kurgusu başlatılır. Oyuna göre gardiyanların gerçek gardiyan gibi, diğer 12 kişinin ise gerçek mahkum gibi davranması gerekecektir.

Bu oyun süresinde herkes 2 hafta için 4000 Mark kazanacaktır. Ancak giderek işler içinden çıkılmayacak bir hal alır. Kişiler giderek kendini gerçek bir hayatın içinde bulur ve iş artık bilim adamlarının kontrolünden çıkmıştır. Psikolojinin insan üzerindeki etkilerini anlatan bu film gerilim ve aksiyon içerikli oluşu ile oldukça etkileyici bir konuya sahiptir.

6-Yeni Hayat (2000) IMDb: 7,3

Gayet modern şartlarda hayatını sürdüren Chuck Noland’ ın bir gün uçağa binmesi gerekir. Uçağın düşmesi ile birlikte Güney Pasifik üzerinde bilinmeyen bir yerde kendini bulan Noland’ın artık ilkel şartlarda hayatını sürdürmesi gerekecektir.

Bir süre böyle yaşamaya devam adam sonunda bu ilkel yerden kurtulur. Ancak hayatı eskisi gibi olacak mıdır? Bu hayata düşmeden önce işinden başka bir şey düşünmeyen bu adam, artık eskisi gibi olmaya devam edecek mi yoksa öncelikleri değişecek mi filmde bu konu işleniyor.

7- Hücre 211 ( 2009) IMDb: 7,2

Juan henüz yeni gardiyan olmak üzere olan genç bir adamdır.  Hapishaneyi tanıyacağı ilk gün erkenden gelir. O gün, iki meslektaşı ile hapishaneyi gezerken tavandan düşen ne olduğu bilinmeyen bir parça yüzünden aniden bayılır. Gardiyanlar kendine gelmesi için onu 211 numaralı hücreye götürür.

Bilinci kapalı halde yatarken aniden bir mahkum ayaklanması olacaktır. Juan artık uyandığında, hayatta kalmak için mahkum rolü oynamak zorundadır. Aksi takdirde kendini çok kötü şeyler bekliyordur.Bu film kurgusu ile birçok dalda ödül almış ve aday gösterilmiştir.

8- Özgürlüğün Rengi (2007) IMDb: 7,2

Bu filmde Güney Afrika’da zencilerin kötü muamele gördüğü, ırkçılığın ciddi boyutta yapıldığı bir dönemi anlatmaktadır. James Gregory Güney Afrika’da yaşayan hapishanede gardiyanlık yapan sıradan bir adamdır. Sakin bir hayat süren James ve karısının bir anda hayatı tamamen değişir. James’in tayini çıkmıştır ve artık Nelson Mandela’nın gardiyanlığını yapacaktır. Zencileri sevmeyen ve ülkesi için tehlike olduğunu düşünen James’in Mandela ile vakit geçirdikçe düşünceleri tamamen değişmeye başlar. James’in Mandela ve ailesi ile yakından ilgilendiğini gören üst meslektaşları bu duruma bir hayli sinirlenir. Artık Mandela’nın yıllardır verdiği özgürlük savaşı James ve ailesi tarafından da desteklenecektir. Ancak bu yolda işleri oldukça zor olacaktır. Özgürlüğün Rengi ön yargıları tamamen kıracak baş yapıt niteliğinde bir filmdir.

tutsak filmleri

9- Kayıp Kız (2014) IMKb: 7,1

ABD yapımı bu filmde karısının kaybolmasında kendini suçlu bulan bir adam konu alınmıştır. Amerika’da Missouri eyaletinde güzel bir yaz günü Amy ve Nick çifti 5. Evlilik yıl dönümlerini kutlamaya hazırlanmaktadır. Fakat o gün Amy birden ortadan kaybolacaktır. Amy’den uzun süre haber alınamaz. Uzun süre haber alınamadıktan sonra polisler artık Nick’ten şüphelenmeye başlamıştır.

Olanlara anlam veremeyen Nick Amy’nin nereye gittiğini bilmez ve giderek endişelenmektedir. Nick Hiç beklemediği bir anda kendini Amy’nin ailesi tarafından düzenlenen bir yardım kampanyasında bulur. Kullanıldığını fark eden Nick masumluğunu kanıtlamak için çok uğraşması gerekecektir. Amy’nin yaşayıp yaşamadığı ise tam bir muammadır. Dram ve gerilimin bir arada işlendiği bu film, seyirci büyük bir merakın ortasında bırakıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *