Twin Peaks Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

1990-91 yıllarında ABC televizyon kanalında yayınlanan dizi, birinci sezon 8, ikinci sezon 22 bölüm çekilir ve Körfez Savaşı nedeni ile yayından kaldırılır. Mark Frost ve David Lynch tarafından yaratılan dizi, kısa sürmesine rağmen televizyon tarihine damga vurmayı başarır. Dizi sinemanın en büyük yönetmenlerinden biri olarak kabul edilen David Lynch tarafından çekilir. Angelo Badalamenti tarafından bestelenen açılış müziği ise neredeyse dünyanın en ünlü jenerik müziklerinden biri haline gelir. Lynch sinemasının en önemli özelliklerinden olan karmaşa ve gerilim, dizinin de temelini oluşturur. Sinemanın yapı taşlarını bozan yönetmen, dizide de aynı tarzı sürdürür. Twin Peaks, iç içe geçmiş bol miktardaki karakterleri ve birbirine karışmış olay örgüsü ile yıllar sonra tekrar ekrana gelir. Hem de sürpriz bir biçimde birçok oyuncusunu koruyarak. 2017 yılında yayınlanmaya başlayan Twin Peaks’in 18 bölümünden kimileri birinci sezon, kimileri Twin Peaks: The Return, kimileri de üçüncü sezon olarak bahsediyor. Ucu o zamanlarda açık olsa Laura Palmer’ın, Cooper’a ”Yirmi beş yıl sonra görüşeceğiz.” demesi izleyicide hep bir beklenti oluşturmuştur. Yıllar sonra Twin Peaks seyirciyi bir kez daha David Lynch’in sürrealist dünyasına davet ediyor.

Twin Peaks Konusu

Kasvetli ama kendi halinde Twin Peaks kasabası Laura Palmer cinayeti ile sarsılır. Kasabanın en popüler kızlarından biri olan Palmer’ın öldürülmesini araştırmak için FBI ajanı Dale Cooper kasabaya gelir. Cooper, zamanla kasabada ters giden bazı durumlar olduğunu anlar. Ne Twin Peaks ne de Twin Peaks de yaşayanlar göründükleri kadar masum değildir. Kasabadaki en önemsiz karakterin bile bir sırrı vardır. Twin Peaks’in sırrı ise hepsinden daha büyüktür. Çözülemeyen gizemli olaylar art arda sıralanır.

Cooper, kasabada çok saygı duyulan biri olmasına rağmen, yaşayanlar için aynı zamanda başka bir sorun da oluşturur. Yüksek sezileri ile olayları ve bağlantıları çözmede gösterdiği yetenek, kasaba halkının Cooper’a karşı ittifak oluşturmasına yol açar. İlk iki sezon yoğun olarak Palmer cinayetinin çözümüne ve bu cinayetin odağında kasaba halkının egzantrik yaşam biçimine ayrılır. 2017 yılında yeniden yayınlanmaya başlayan bölümler ise Ajan Cooper ve muadillerine daha geniş yer verir. Bütün gerçekliğin birbirine karıştığı dizi de, Cooper’ın nerede olduğu sorusu birçok kişiyi ilgilendiren bir konu halindedir.

Twin Peaks Dizisi Karakterleri/Oyuncuları

Dale Cooper (Kyle MacLachlan)

Dale Cooper

Ajan Dale Cooper, Twin Peaks’e Laura Palmer cinayetini araştımak için gönderilir. Twin Peaks’den etkilendiği kadar, kasaba halkı da bu tuhaf ama etkileyici ajana sahip çıkar, saygı duyar. Zeki ve karizmatik Cooper’ın olayları araştırırken genel geçer yöntemlerin dışında başvurduğu başka bir yol daha vardır. Hayalleri, rüyaları ve sezgileri olayları çözmesindeki en büyük yardımcısıdır. İlk iki sezonun bitiminde Kara Loca’da sıkışıp kalan Cooper için yeni sezon bambaşka geçer. Dale Cooper rolü ile hafızalarda yer eden Kyle MacLachlan, 1959 yılında A.B.D.’nin Washington eyaletinde dünyaya gelir. Yıllar içerisinde  Sex and the City, Desperate Housewives ve How I Met Your Mother gibi tanınmış dizilerin kadrosuna dahil olur.

Laura Palmer (Sheryl Lee)

Laura Palmer

Leland ve Sarah Palmer’ın tek kızları Laura, bir cinayete kurban gider. Ailesinin biricik kızı olan Laura, göründüğü kadar masum değildir. Bir yandan kasabanın sevilen yüzlerinden biri iken, diğer taraftan da karanlık bir tarafı vardır. Laura’nın psikolojik sorunları mı vardı, yoksa onu yöneten daha kuvvetli güçlerin mi etkisindeydi? Almanya’da doğup Amerika’da büyüyen Sheryl Lee, tarafından canlandırılan Laura karakteri oyuncunun da en önemli rollerinden biridir. Lynch, bu rol için ünlü olmayan birini tercih eder. Ancak Lee’nin oyunculuk performansından etkilenen yönetmen, onun için bir başka yönteme başvurur. Dizinin içine, Laura’nın kendisine çok benzeyen kuzeni  Madeleine Ferguson karakterini ekler. Böylece Lee, Twin Peaks’de iki karakter ile seyredilir.

Tommy ‘Hawk’ Hill (Michael Horse)

Tommy 'Hawk' Hill

Twin Peaks’in en nazik kanun adamlarından biridir. Dizide Amerikan yerlilerini temsil eder. Muhteşem iz sürme yeteneğinden dolayı, şahin anlamına gelen ‘Hawk’ lakabı ile bilinir. Palmer cinayetinde Cooper’ın en önemli yardımcısı olur. Kara Loca’da sıkışıp kalan yakın dostu Cooper’ı bulmaksa en büyük hedefidir. 1949’da Los Angeles’ta doğan Michael Horse, kariyerine 1981 yılında başlar ancak iyi bir çıkış yakalayamaz. Oyunculuk dışında mücevherat ve resim ile ilgilenir.

Tammy Preston (Chrysta Bell)

Tammy Preston

FBI ajanı Tammy Preston, Gordon Cole’un emri ile Twin Peaks’e gider. Eğitimi sırasında yüksek dereceler elde eden Preston, son derece detaycı bir ajandır ve tuhaflıklar konusundan Cooper’dan aşağı kalmaz. Dikkati sayesinde gerçekleri ortaya çıkarır. Twin Peaks, şarkıcı, şarkı sözü yazarı ve model Chrysta Bell ile Lynch’in birlikte çalıştıkları ilk proje değil. İkili daha önce Lynch’in filmleri de dahil olmak üzere müzikal işbirliği yaparlar.

Albert Rosenfield (Miguel Ferrer)

Albert Rosenfield

Adli tıp uzmanı Ajan Rosenfield, cinayetin ardından Laura Palmer’ın cesedini incelemek için Twin Peaks’e gelir. Alaycı tavırları nedeni ile kasaba halkıyla ve özellikle şerif ofisinde çalışanlarla ilişki kurmakta güçlük çeker. Kendisini alanının en iyisi olarak görür. Albert Rosenfield karakteri ile Twin Peaks’de yer alan Miguel Ferrer, sayısız televizyon dizisi ve sinema filminde oynamıştır. 2017 yılı içinde hayatını kaybeden Ferrer, RoboCop, Iron Man 3, NCIS: Los Angeles gibi yapımlarla bilinir.

Gordon Cole (David Lynch)

Gordon Cole

Albert Rosenfield ve Dale Coope’ın FBI’daki şefi. Yaşadığı bir olay sonucu her iki kulağında da işitme kaybı olur ve işitme cihazı takmaya başlar. Bu yüzden sürekli yüksek sesle konuşur. Çocuksu ve tuhaf bir havası vardır. Üçüncü sezonda çözülmesi gereken sırların başında gelen Cooper’ın nerede olduğu sorusu, en önemli sorunudur. Bu karakterin oyuncusu, Twin Peaks denilince ilk akla gelen isim: David Lynch. Sonuçta Lynch bu, nereden çıkacağı hiç belli olmuyor.

Frank Truman (Robert Foster)

Frank Truman

Frederick Truman’ın oğlu, Harry S. Truman’ın kardeşi, Doris Truman’ın eşi olan Frank’in ismini babası Franklin D. Roosevelt’ten esinlenerek koyar. Vietnam Savaşı’na katılır. Daris ve Frank çiftinin ölen bir oğulları vardır. Truman karakteri ile ekrana gelen Robert Foster’ın Medium Cool, The Delta Force, Jackie Brown, Reflections in a Golden Eye, Me, Myself & Irene, Mulholland Drive gibi yapımlarda adı geçer.

Lucy Brennan (Kimmy Robertson)

Lucy Brennan

Şerif ofisinin sevimli ama gürültücü resepsiyonisti. Lucy Moran olarak da bilinir. Andy Brennan ile ilişkisi var. Lucy Brennan karakterinin oyuncusu Kimmy Robertson, aslında bir balerinken oyunculukta kariyer yapmayı tercih eder. Twin Peaks, oyuncunun en çok bilindiği yapımdır.

Janey-E Jones (Naomi Watts)

Janey Jones

Sonny Jim Jones’un annesi, Dougie Jones’un da karısı olan Janey’nin lakabı, Janey-E’dir. Douglas “Dougie” Jones, Kara Loca’da tutulan FBI ajanı Dale Cooper’ın bir tulpasıdır. Mulholland Drive ve Rabbits filmlerinden sonra Naomi Watts ve David Lynch, tekrar başka bir yapımda bir araya gelir. 1968 doğumlu yıldızın en önemli çıkışını Mulholland Drive filmi ile yakaladığını söylemek pek de yanlış olmaz.

Twin Peaks Dizisi Detay

Yapım Yılı: 2017 (3. Sezon) / 1991 (2. Sezon) / 1990 (1. Sezon)

Tür: Suç, Gerilim, Drama, Gizem

Yayınlandığı Kanal:  3. Sezon Showtime /1. ve 2. Sezon ABC

Gösterim Süresi: 60 Dakika

Oyuncular: Kyle MacLachlan, Sheryl Lee, Michael Horse, Chrysta Bell, Miguel Ferrer, David Lynch, Robert Forster, Kimmy Robertson, Naomi Watts

IMDb: 3. Sezon (2017) 8,6 / 1. ve 2. Sezon (1990-1991): 8,9

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *