Under The Dome (Kubbenin Altında) Dizisi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Kısa dizi tanıtımları bölümümüzde Under The Dome ( Kubbenin Altında) Dizisi Konusu ve Oyuncuları hakkında bilgi verilecektir. Under The Dome CBS kanalı tarafından yayın hayatına devam eden Amerikan dizisidir. Stephen King’in “Under The Dome” kitabından televizyon dizisine uyarlanmıştır. Bilim-kurgu ve korku kategorilerinde devam eden dizinin konusu genel olarak şu şekildedir:

Maine şehrinin Chester’s Mill kasabasında bir anda meydana gelen, insanları korkutan ve tüm kasabayı hapseden bir kubbe belirir. Kubbe o kadar sağlamdır ki kimse içeriye giremez ve kimse dışarıya çıkamaz. Saydam olan bu kubbe o an kasabada olan herkesi hapsetmiştir.

Güzel bir ilkbahar günü beliren kubbe, bu sakin kasabada hiç beklenmedik şeyleri meydana getirmeye başlar. Nereden geldiği bilinmeyen ve sırrı çözülemeyen kubbe herkese korku salmaya ve yavaş yavaş her şey yok olmaya başlar. Kubbenin ilk geldiği sıralarda görünmez olan kubbe tarafından birçok araba ezilir, hayvanlar ortadan ikiye ayrılır ve insanlar birbirinden korkmaya başlarlar. Kubbenin oluşumu sırasında orada bulunan eski asker “Barbie” kubbenin sırrını çözebilmek için bir grup insanla bu konu hakkında görüşmeye başlar. Yerel gazeteci Julia da Barbie’ye yardım etmektedir. Kubbenin sırrını çözmeye çalışan bir de 3 gönüllü çocuk vardır. Bu 3 çocuk bilime çok meraklı olduklarından kubbe ile yakından ilgilenmektedirler. Tüm bu çözümsel süreç içerisinde, bu duruma karşı olan ve tam bir politikacı gibi davranan Big Jim vardır. Big Jim’in bu olaylara karşı koymasının altındaki sebep oğludur. Oğlunun büyük bir sırrı vardır ve bunu saklamaya çalışmaktadırlar. Sezon arasına girmiş olan dizinin toplamda 2 sezonu ve 26 bölümü mevcuttur. Haziran 2015’te onayı alınabilirse 3. sezona başlaması düşünülmektedir.

 

UNDER THE DOME (KUBBENİN ALTINDA) KARAKTER ANALİZLERİ

 

Dale Barbara

Dale Barbara (Barbie): Kasabaya bir işi tamamlamak için gelen Barbie, o an orada bulunmasıyla kubbenin altında kalır. Daha öncesinde orduda görev aldığından hayatta kalma adına birçok şey öğrenmiştir. Barbie’nin bu özelliği onu kasabada saygın ve yardım istenen birisi haline getirecektir.

Canlandıran oyuncu: Mike Vogel

Julia Shumway

Julia Shumway: Eşinin doğduğu kasabaya taşınmak zorunda kalan yerel gazeteci Julia Shumway, eşinin bir anda ortadan kaybolması ve kubbenin ortaya çıkışıyla bambaşka bir hayata geçer. Kasabada en çok sözü dinlenen ve güvenilen insanlardan birisidir. Çok yardımsever bir karakter olarak karşımıza çıkan Julia, Barbie’nin kalacak yeri olmadığında onu hiç tanımadan evini açacaktır.

Canlandıran oyuncu: Rachelle Lefevre

James Rennie Big Jim

James Rennie (Big Jim): Kasabanın tek meclis üyesi ve politikalarıyla hayatta kalmaya çalışan bir nevi dizinin kötü ve hırslı karakteri. Kasabadaki diğer insanlar gibi kendisinin de birkaç sırrı vardır.

Canlandıran oyuncu: Dean Norris

Linda Esquivel

Linda Esquivel: Kasabanın şerifinin en sadık ve güvenilir yardımcısıdır. Kubbenin gelişiyle birlikte nişanlısı kubbenin dışında kalmıştır ve kasabada ona yakın bir tek nişanlısının kardeşi kalmıştır. Halkın sakinliğini ve kasabanın güvenliği konusunda çok iyi iş çıkarıyordur.

Canlandıran oyuncu: Natalie Martinez

Angie McAlister

Angie McAlister: Üniversite ile birlikte kasabayı terk etmek istemektedir. Dizinin başlarında onu “James Rennie” (Big Jim’in oğlu)’nin sevgilisi olarak görüyoruz. Dizinin ilerleyen bölümlerinde bu durum Angie için bir kabusa dönüşecektir. Kasabanın en popüler kafesinde garsonluk, hastanede ise gönüllü olarak çalışmaktadır. Kubbenin gelmesi ile birlikte kasabaya hapsolan bir diğer kişidir.

Canlandıran oyuncu: Britt Robertson

James Rennie (Junior)

James Rennie (Junior): Big Jim’in oğludur. Üniversite eğitimi görmektedir ama okula dönmek istememektedir. Kubbenin gelmesi ile birlikte isteği de gerçekleşmiştir. Dizinin başlarında Angie ile sevgilidir ve Angie’nin kasabadan ayrılmasını istememektedir. Kubbenin gelmesine bir nevi sevinmiştir. Çünkü Angie’ye saplantılıdır. Dış görünüş olarak çok pasif ve sakin bir karakter olarak görünse de dizi ilerledikçe psikopat kişiliği ile diziye heyecan getirecektir.

Canlandıran oyuncu: Alexander Koch

Joe McAlister

Joe McAlister: Angie’nin kardeşidir. Ailesi kubbenin geldiği sırada dışarıda olduğundan ablası ile birlikte yalnız kalmışlardır. O sıralarda kasabada mahsur kalan ve kasabada yaşamayan Norrie Calvert ile çeşitli maceralara atılacaklardır.

Canlandıran Oyuncu: Colin Ford

Norrie Calvert

Norrie Calvert: Bir rehabilitasyon merkezine gitmek üzere kasabadan geçen eşcinsel çiftin kızları olan Norrie de kubbenin gelmesi ile birlikte iki annesiyle (Alice Calvert, Carolyn Hill) kasabaya hapsolur. Kendilerine bir otel bulurlar fakat otelin olaylar yüzünden yıkılmasıyla birlikte Joe onları evlerine davet eder. Norrie babasının kim olduğunu bilmemektedir ve bir gün babasıyla karşılaşır.

Canlandıran oyuncular: Mackenzie Lintz (Norrie), Samantha Mathis (Alice), Aisha Hinds (Carolyn)

Phil Bushey ve Dodee Weaver

Phil Bushey ve Dodee Weaver: Phil ve Dodee kasaba radyosunu kurmuşlardır. Phil DJ’lik yapmakta ve Dodee ise radyonun teknik işleri ile ilgilenmektedir. Teknik işlerde çok iyi olan Dodee kubbenin dışından sinyaller almak için bir şeyler yapmaya çalışır ve işe yaradığını görür. Bunu kasaba için uğraşan diğer kişiler ile paylaşmak zorunda kalır. Barbie ve Julia ne kadar iyi niyetli olsalar da, Big Jim gibi hırslı birisiyle baş etmek çok zor olacaktır.

Canlandıran oyuncular: Nicholas Strong (Phil), Jolene Purdy (Dodee)

Pauline Rennie

Pauline Rennie: Big Jim’in yıllar önce terk eden karısı ve James’in annesidir. Birtakım özel güç sayılabilecek yetenekleri vardır. Yıllar öncesinden kubbenin geleceğini görmüştür ve oğlu için uyarı resimleri yapmıştır. Görülerini resim ile iletmektedir. Big Jim ve James yıllarca ondan haber alamamıştır ve dizinin ilerleyen bölümlerinde bir yolunun bulunmasıyla birlikte Pauline da kasabaya gelir.

Canlandıran oyuncu: Sherry Stringfield

 

Teknik Bilgi:

Yapım Yılı: 2013
Yapımcı: Steven Spielberg
Yönetmen: Jack Bender
Senaryo: Stephen King
Oyuncular: Mike Vogel (Barbie), Dean Norris (Big Jim), Rachelle LeFevre (Julia), Britt Robertson (Angie), Alexander Koch (James), Colin Ford (Joe), Natalie Martinez (Linda), Mackenzie Lintz (Norrie), Sherry Stringfield (Pauline)
Sezon Sayısı: 2
Toplam Bölüm Sayısı: 26

 

Under The Dome ( Kubbenin Altında) Dizisi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *