Report

Description

Unutulması imkansız olan o kadar çok konser filmleri ve belgeselleri oldu ki anlatılamaz. Geçmişte doğan yıldızlar insanların kalbine o kadar güzel taht kurdular ki yıllar geçse dahi o taht o gönüllerden inmiyor. Hep bir köşede duruyorlar. Konserlerin yapılmış belgesellerin muhteşem görüntüleri sayesinde o yılları göremeyenler bile görmüş kadar heyecan duyabiliyor. İyi ki o konserler kaydedilerek ölümsüzleştirilmiş. Günümüzde ki birçok insanın bu müzik ziyafetlerinden eksik kalması ciddi bir kayıp olacaktı. Özellikle rock kültürünün ilk ataları bilinmeseydi bu kültür bu günlere gelemeyecekti. Özellikle konser kayıtlarında ve belgesel nitelikli filmlerde stüdyo kaydı çok azdır en çok canlı performanslara yer verilmiştir. Bu zaten kalitenin yüksek olmasının sebebini açıklıyor. Stüdyolarda yapılan hafif düzeltmeler olmuştur. Şarkıların ve seslerin orijinline eklemeler yapılarak eserler bozulmamıştır.

Konser Filmleri

 

15. Gimme Shelter – 1970 – IMDb:6,5


The Rolling Stones’un bir ABD gezisinin son haftalarının görüntülerini barındıran 1970 yılı yapımı bir belgesel niteliğinde filmdir. İsmini Let It Bleed filminin başrol karakterinden alıyor

14. U2: Rattle and Hum – 1988 – IMDb:7,4


U2 bir rock grubudur ve İrlanda da bu grup doğmuştur. Belgesel ise Kuzey Amerika’daki 1987 yılının sonbahar aylarında yapılan gezinin belgeselidir. Yönetmenliği Phil Joanou üstlenmiştir.

13. Ziggy Stardust and the Spiders from Mars – 1973 – IMDb:7,5


David Bowie’nin onca stüdyo albümünden 5.’sidir. Albüm konusu Bowie’nin öyküsüdür. Rock yıldızları dünya dışı uzaylı varlıklar için bir elçilik etmektedirler. Bowie’nin yarattığı Ziggy Startus’un yükseliş ve yükselirken de yaşadığı düşüş anlatıldı. Ve yoğun bir kitle tarafından ilgi görerek çok sevildi. O günlerin ve tüm zamanların kapsamlı olarak değerlendirilmesiyle en iyi albümü olarak seçilmesi albümü onurlandırdı ve daha çok yükseltti.

12. The Song Remains the Same – 1976 – IMDb:7,6


İngiliz Rock grubu olan Led Zeppelin’in içerisinde bulunduğu bir konser belgeselidir. Film 1973 yılının yaz ayında New York’ta düzenlenmiş olan 3 konser sırasında stüdyolarda da ek çekim yapılmıştır. Film ancak kaydedildikten 3 yıl sonrasında yayımlanabilmiştir.

11. The Rolling Stones Rock and Roll Circus – 1999 – IMDb:7,7


11 Aralık 1968 hadisesinin 1996 senesinde gösterime, piyasaya sunulan filmdir. Sirk sahnesinde iki konser yapıldı bunları içeriyordu. Bir video daha yapılması düşünülmüş ancak sonradan vazgeçilmiştir. Rolling Stones istememiştir. Erken saatlerde yapılan performanslardan ve sahnelerden dolayı ortaya çıkarılan performansın düşük olmasını ve beğenmemesini bahane ederek tükendiğini söylemiştir. Ve diğer video yayınlanmamıştır.

10. Let It Be – 1970 – IMDb:7,8


İngiliz The Beatles grubunun on ikinci ve son rock albümü olmuştur. 1970 yılında piyasaya sunulmuştur. Ve belgesel filmi oluşturulmuştur. Bu belgesel filmi gruba birçok ödül kazandırmıştır. Akademi ödülü ve altın küre kazanılanlar arasındadır

9. Hail! Hail! Rock ‘n’ Roll – 1987 – IMDb:7,8


60’ıncı doğum gününü iki konser şeklinde kutladılar Chuck Berry’nin. Bu doğum günü kutlaması konserinin bir belgesel filmi olmuştur. İçerisinde ayrıcalıklı olarak ailesinin ve birçok müzisyenden konuşmalar şeklinde sahneler bulunmaktadır.

8. Woodstock – 1970 – IMDb:8,1


Dünyaca bilinen, tanınan müzik festivali olan Woodstock’ın yaptığı Bethel ve New York’ta yapılan festivale ise katılım 450.000 kişiydi. Bu belgesel 60’ların sonundaki efsane ruhu, o kuşağın atmosferini, yaşam tarzını var ettiği bir dünya olarak görülebilir.

7. Monterey Pop – 1968 – IMDb:8,1


1968 yılında yapılan festivali belgeleyerek ölümsüzleştiren konser filmi olmuştur..

6. The Last Waltz – Son Vals – 1978 – IMDb:8,2


1970’li yılların zirvelerinde olan Woodstock gösterdiği performanslarla hayranlarını arttırarak son yaptıkları konserlerini kameralara sergilediler. Belgesel tadında olan bu eşsiz görüntüler tam bir müzik şöleni tadında.

5. The Concert for Bangladesh – 1972 – IMDb:8,3


Bu bir fayda konseridir. İki adet fayda konseri yapıldı. Mültecilere hitap edildi, bilinçlendirmek amaçlandı. Yardımları arttırmak hedeflendi. Konsere katılan kişi sayısı hayli fazlaydı. Konsere 40.000 kişi geldi. Yardım için toplanan 250.000 dolar olmuştur.

4. Stop Making Sense – 1994 – IMDb:8,5


Minimalist kamerasıyla 85 dakikalık ihtişamlı bir konser filmidir. Başından sonuna kadar direkt bir anlatıma sahiptir. Özellikle grubun canlı performansları ve bu canlı performans yetenekleri şovdan öteye geçmiştir. Belgeselde toplam üç konser kaydı bulunmaktadır.

3. Hell Freezes Over – 1994 – IMDb:8,5


Bu bir canlı albüm özelliğini taşıyan bir filmdir. İçerisinde yeni olan Dört adet stüdyo parçası ve canlı kaydedilmiş on adet şarkı bulunmaktadır. Eagles’ın 1994’ yayımlamış olduğu bu albüm Billboard’un listelerinde bir numaraya yükseldi ve iki hafta boyunca aşağılara inmedi.

2. Pink Floyd: Live at Pompeii – 1972 – IMDb:8,7


Ekim ayında 1971 yılında Pompeii’de kaydedilen şarkılar ‘’Echoes, A Saucerful of Secrets, One Of These Days’’dir. 1972 de kaydedilen görüntüler belgesel olarak yayınlanmıştır. 1974’te ise eklenen görüntüler olmuştur. Dark Side of the Moon albümü kaydedilirken o görüntülerde eklenmiştir ve yayınlanmıştır.

1. Pink Floyd: Pulse – IMDb:9,3


Pink Floyd’un 3. performansının albümüdür. Albümün ölümsüzleştirilmek üzere kaydedildiği The Division Bell albümünün turnesi oldu. Albümün içinde stüdyonun payı çok azdır. Hiç eklenme yapılmayarak sadece ufak tefek hatalar özenle düzeltilmiştir. Albüm orijinal yansıtmaktadır. Bu belgesellerde/filmlerde birçok efsanevi sahnelere imza atılmıştır. Günümüze kadar gelebilmesi için miras olarak bırakılabilmesi için bu konserler kaydedilmiştir. Bu liste sadece bir kısmıdır. O kadar çok konser filmleri bulunmakta ki hepsi birbirinden görkemli ve eşsiz. Bu harika müzik ziyafetlerini iyi ki bu yıldızlar kayıt yaptırarak saklanmalarını ve günümüze gelmelerini sağlamışlar böylelikle hem günümüz hem gelecek harika sahnelere daha şahit olabilecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *