Altın Küre Ödüllü Oyuncu Ursula Andress Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Ursula Andress 1936 yılında İsveç’in Bern kentinde dünyaya gelmiştir. Rolf ve Anna Andress çiftinin yedi çocuğundan biridir. Babası İsviçre’deki Alman diplomatı olarak görevlerde bulunmuştur. Ursula Andress ilk olarak Sean Connery’nin çevirdiği ‘James Bond’ serisi olan 1962 yılı yapımı “Dr. No” filmiyle beyaz perdeye giriş yapan aktrislerden biridir. Bu filmde Karayipler’de çekilen beyaz bikinisiyle ün yapmış ve tanınan sanatçılardan biri olmuştur. Ursula Andress pek çok filmde rol almasına rağmen ‘James Bond’ filmlerinde yakaladığı şöhreti başka filmlerde yakalayamamıştır. Düzgün fiziği biçimli vücudu ile 1965 yılında ünlü ‘Playboy Dergisi’ne soyunarak unutulmakta olan şöhretini tekrar zirveye taşımıştır. Ursula Andress bir zamanların seks sembolü olarak tanınmıştır. Andress köklü bir kültüre sahip olmasının yanı sıra Fransızca, Almanca ve İngilizceyi kusursuz konuşabilen aktrislerden biri olma özelliğine sahip olmuştur. Andress 1957 yılında çok ünlü bir yönetmen olan John Derek ile evlenmiştir. Bu evliliği tam dokuz yıl sürdüren sanatçı 1966 yılında boşanmıştır. Ursula 1978 yılına kadar bekâr yaşamıştır. Bu yıl içinde Harry Kamlin isimli sinema oyuncusu ile 1982 yılına kadar birlikteliğini sürdürmüştür. Bu beraberlikten Dimitri Alexandre Hamlin adında bir çocukları olmuştur. Ursula Andress 1983 yılında tanıştığı Lorenzo Rispoli adındaki İtalyanla birlikte hayatını sürdürmektedir.

Ursula Andress

Ursula Andress ‘Altın Küre Ödüllü’ sinema aktristi olup sinema dalında diğer ödüllerinde sahibi olmuştur. Sanatçının beyaz perde yaşamında en çok hatırlanan filmlerinden bazıları;

Ursula Andress Filmleri

1962 yapımı Gerilim-Aksiyon türü “Dr.No” ile tanınmış ve bu filmde Sean Connery, Joseph Wiseman, Eunice Gayson, Zena Marshall ile rolleri paylaşmıştır. 1967yılı prodüksiyonu olan “Gazino Royal 007” filminde David Niven, Peter Sellers, Woody Allen, John Huston ile kameraların karşısına geçmiştir. 1971 yılında hareketli-western türündeki filmlerde de oynayan Andress “Kırmızı Güneş” adlı yapımda zamanın ünlü oyuncuları Charles Bronson, Alain Delon, Toşiro Mifune, Capucine’yle birlikte bu filmi tamamlamıştır. 1966 yılında drama-macera tarzında bir film deneyen ünlü aktris “Öldürme Emri” filminde George Peppard, James Mason, Jeremy Kemp, Karl Michael Vogler ile rolleri paylaşmıştır. 1963 yılında çekilen ve vizyonda oldukça beğeni kazanan filmlerinden biri de “4 Teksaslı” adlı çalışma olmuş ve hâsılat rekorları kıran bir film olarak tarihe geçmiştir. Andress bu çalışmasında Frank Sinatra, Dean Martin, Anita Ekberg, Charles Bronson gibi sinema devleriyle bu eseri tamamlamıştır. Ursula aynı zamanda müzikal komedi-drama filmlerinin bilinen isimlerinden biridir.

Ursula Andress Kimdir

1963 yapımı olan “Rio’da Buluşalım” adlı filmde Elvis Prestley, Elsa Cardenas, Alejandro Rey, Larry Domasin ile birlikte rollerini paylaşmıştır. Yönetmenler tarafından peşi bırakılmayan Ursula Andress ünlü yönetmen Desmond Davis tarafından çekilen “Son Emir Cennetin Kapısı” adındaki tarihi filmde rol vererek bu projeyi Harry Hamlin, Laurence Olivier, Judi Bowker, Maggie Smith gibi oyuncularla gösterime sunmuştur. Ursula Andress 1965 yılı yapımı olan “Evlenmekten Korkuyorum” filminde Woody Allen, Peter O’Toole, Peter Sellers, Romy Schenider ile oynamıştır. Sanatçının 1982 yılında oynadığı drama-western tarzında olan “Meksika Alevler İçinde” adlı filmi oldukça beğeni bulmuş ve gişe rekorları kıran bir film olmuştur. Bu filmde kameraları Franco Nero, Jorge Luke, Blanca Guerra, Sydne Rome isimli ünlü oyuncularla paylaşmıştır. Ursula Andress drama-polisiye türü filmlerde de başarısını göstermiş 1973 yılında yönetmen Mauruzio Lucidi tarafından çekilen “Son Şans” filminde Fabio Testi, Eli Wallach, Barbara Bach, Massimo Girotti ile kameralar karşısına geçmiştir. Yönetmen Philippe de Broca tarafından 1965 yılında çekilecek olan “Çin Macerası” filminde Andress ünlü aktör Jean Paul Belmondo ile bir araya gelmiş ve Jean Rochefort, Maria Pacôme, Valérie Lagrange ile çalışmayı başarıyla bitirmiştir.

Ursula Andress Hayatı

Ursula Andress her tür ve tarzda rol almış olup bu filmlerden biri de macera-aksiyon içerikli olan 1976 yılında yönetmen Michle Lupo tarafından uyarlanan “Afrika Ekspresi”dir. Lupo Andress’e verdiği rolün yanı sıra Guiliano Gemma, Jack Palance, Guiseppe Maffioli, Nello Pazzafini gibi sanatçılarla bu yapımı tamamlamıştır. Aktris 1965 yapımı olan ve yönetmen Robert Day tarafından çekilen “Ateş İlâhesi” filminde rol alarak bu filmi Peter Cushing, Christopher Lee, John Richardson, Barnard Cribbins gibi çok ünlü aktörlerle tamamlamıştır. Ursula Andress’in komedi tarzını beyazperdeye yansıtan filmlerinden biri de 1979 yılında çekilen “Dört Sıcak Yatak” adlı yapım olmuştur. Aktris bu filmde Laura Antonelli, Sylvia Kristel, Monica Vitti, Michele Placido gibi yıldızlarla kameraları paylaşmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *