Ütopya Üzerine Kurgulanmış En İyi Filmler

0/5 Votes: 0
Report

Description

Ütopya Temalı Filmler listemize geçmeden önce ÜTOPYA’ nın Yunanca kökenli bir kelime olduğunu söylemek gerekir.Aslında olmayan ama ideal, gerçekleşmesi imkansız bir tasarı ve olsa çok iyi ve mükemmel olabilecek anlamlarına gelmektedir. Distopya olumsuz ütopya ve Eutopya olumlu ütopya gibi türevleri vardır.Uzatmadan listemize geçelim isterseniz.Sizlerde Ütopya ile ilgili aklınıza gelen filmleri veya liste hakkındaki eleştirilerinizi YORUM kısmını kullanarak bizlere iletebilirsiniz. Bu listeyi biraz kısa tutmak istedik En İyi Distopya Filmleri isimli listemize de bakabilirsiniz. ( Listemiz Eutopya Listesi Değil Genel Bir Listedir..)

1. Kumsal – The Beach – 2000

Kumsal - The Beach

ABD-İngiltere yapımı psikolojik gerilim, macera türü filmin yönetmeni Danny Boyle, senaristi ise  John Hodge dır.John Hodge ingiliz yazar  Alex Garland’ın 1996 yılında yazdığı aynı adlı romanından sinemaya uyarlamıştır.

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Tilda Swinton, Virginie Ledoyen, Guillaume Canet, Paterson Joseph, Lars Arentz-Hansen

 

2. The Truman Show – 1998

The Truman Show

Andrew Niccol tarafından yazılan ve Peter Weir’ın yönettiği 1998 yapımı bir filmdir.Film 71. Oscar ödüllerinde En İyi Yönetmen, En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Özgün Senaryo dallarında oscara aday gösterilmiş fakat her üç daldada ödülü kazanamamıştır.

Oyuncular: Jim Carrey, Laura Linney, Noah Emmerich, Natascha McElhone, Ed Harris

 

3. Dünyalı – Man from Earth – 2007

Dünyalı - Man from Earth

ABD yapımı dramatik bilim kurgu filmİ olan Dünyalı (Man from Earth) 2007 yılında yapılmıştır.Yönetmeni Richard Schenkman, senaristi ise Jerome Bixby dır.200.000 dolara mal olan film Imdb tarafından 100 binin üzerinde kişi tarafından oylanarak 8 alan bir filmdir.200.000 dolar bütçe bir bilim kurgu filmi için çok düşük bir bütçedir.

Oyuncular: David Lee Smith, William Katt, Richard Riehle

 

4. Özgürlük Yolu – Into The Wild – 2007

Özgürlük Yolu - Into The Wild

Yönetmen ve yapımcılığını Sean Penn’in üstlendiği filmin senaristleri Jon Krakauer, Sean Penn dir. Amerikan Film Enstitüsünce hazırlanan “2007 yılının Amerikan filmleri” listesinde bulunmaktadır.Filmin Konusu; Üniversiteden yeni mezun olan Christopher, anne ve babasıyla geçmişte yaşadığı sorunların da etkisiyle, sahip olduğu her şeyden vazgeçer ve Alaska’da vahşi doğada tek başına yaşamaya çalışır. Alaska’ya kadar olan iki senelik yolculuğu esnasında pek çok renkli karakterle arkadaşlık kurar.

Oyuncular: Emile Hirsch, Vince Vaughn, Catherine Keener, Kristen Stewart, William Hurt, Marcia Gay Harden

 

5. Düşler, Tutkular ve Suçlar – Dreamers – 2003

Düşler, Tutkular ve Suçlar - Dreamers

Üç öğrencinin birbirlerinin hayatlarını ve cinselliklerini test ettikleri ve nereye kadar gitmeye cesaret edeceklerini gösteren bir film… Isabelle ve erkek kardeşi Theo, anne babaları tatile gittiğinde Paris’te öğrenim gören Amerikalı öğrenci Matthew’u evlerine davet ederler. Üçlü, evde kaldıkları süre boyunca kurallarını kendilerinin koydukları akıl oyunlarıyla birbirlerinin duygularını ve cinselliklerini keşfe çıkarlar.Fransa’nın politik çalkantı içinde olduğu 1968 yılında geçen film, arka planda dönem gençliğinin yükselen sesini beyazperdeye yansıtıyor.

Oyuncular: Michael Pitt, Louis Garrel, Eva Green

 

6. Kurtlarla Dans – Dances With Wolves – 1990

Kurtlarla Dans - Dances With Wolves

1990 yapımı filmin yönetmeni Kevin Costner bu filmde hem yönetmen olarak  karşımıza çıkmaktadır. En iyi Film de dahil olmak üzere 7 adet Akademi Ödül kazanmıştır.Film  2007 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Oyuncular: Kevin Costner, Mary McDonnell, Graham Greene, Rodney Grant

 

7. Köpek Dişi – Dogtooth – 2009

Köpek Dişi - Dogtooth

Yönetmenliğini Yorgos Lantimos’un üstlendiği senaryosunu Efthymis Filippou ve Yorgos Lanthimosîn yazdığı film 2009 Yunan yapımı bir filmdir.

Oyuncular: Christos Stergioglou, Michele Valley, Angeliki Papoulia

 

8. Ölüm Oyunu – Battle Royale – 2000

Ölüm Oyunu - Battle Royale

Kinji Fukasaku tarafından yönetilen ve aynı adlı romandan uyarlanan 2000 yapımı Japon filmidir.Olay, yakın gelecek olarak tabir edilen 2000 yılından sonra Japonya’da, hükümetin gençlerin neden olduğu şiddet eylemlerinden dolayı onlara olan güvenini ve inancını kaybetmesiyle onlardan korkmasından ötürü “BR” (Batoru Rowaiaru) yasaları ortaya çıkarılmıştır. “Battle Royale” kanunlarına göre her yıl ülke içinden rastgele bir lise sınıfı seçilir ve bu sınıfın öğrencileri yerini yine hükümetten kimsenin bilmediği bir adaya götürülürler.

Oyuncular: Tatsuya Fujiwara, Aki Maeda, Taro Yamamoto, Takeshi Kitano

 

9. Kar Küreyici – Snowpiercer – 2013

Kar Küreyici - Snowpiercer

Gelecekte başarısızlığa uğrayan bir deney büyük bir felaketle sonuçlanır ve yeryüzündeki yaşamı büyük ölçüde bitiren bir küresel ısınma olur. Dünyanın çevresinde kesintisiz bir güçle dönen bir tren hayatta kalan insanların son sığınağı olacaktır. Fakat güç bela yaşamın sürdüğü bu yeni dünyada sınıfsal farklılıklar halen en büyük silahtır… Yönetmenliğini Koreli sinemacı Joon-ho Bong’un üstlendiği “kıyamet sonrası” temalı filmin kadrosu, Chris Evans, Jamie Bell, Tilda Swinton, John Hurt, Ed Harris ve Octavia Spencer gibi yıldız isimler oluşuyor.

Oyuncular: Chris Evans, Song Kang-ho, Tilda Swinton, Jamie Bell, Octavia Spencer, Ewen Bremner

 

10. The Thirteenth Floor – 1999

The Thirteenth Floor

Varoluşçu temaya sahip filmin yönetmeni Josef Rusnak dır.Senaryo içinde senaryo film içinde film.Başarılı bir yapım olan The Thirteenth Floor sıkılmadan izlenebilecek bir film.

Oyuncular:Craig Bierko, Armin Mueller-Stahl, Gretchen Mol, Vincent D’Onofrio

 

11. Karanlık Şehir – Dark City – 1998

Karanlık Şehir - Dark City

Lem Dobbs, David S. Goyer ve Alex Proyas tarafından kaleme alınmış ve Alex Proyas tarafından yönetilmiş 1998 yapımı bir bilim kurgu-gerilim-suç filmidir.

Oyuncular:Kiefer Sutherland, Jennifer Connelly, Melissa George, William Hurt, Rufus Sewell

 

12. The Matrix – 1999

The Matrix

Saygın bir yazılım şirketinde çalışan Thomas Anderson (Keanu Reeves), gecelerini “Neo” adı altında program kırarak ve Matrix’i araştırarak geçirir. Esrarengiz şekilde Trinity ve Morpheus ile tanışan Neo, yaşadığı dünyanın aslında beyninde gerçekleşen bir simulasyon olduğu gerçeğini öğrendikten sonra oradan kurtarılır ve Morpheus’un önderliğindeki ekibe katılır.

Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving

 

13. Oyuncu – Gamer – 2009

Oyuncu - Gamer

Romantik komedilerin güzide oyuncusu Gerard Butler, yine 300 Spartalı’yı çağrıştıran bir rol ile sinemaseverlerin karşısına çıkıyor. Tabi bu defa modern bir gladyatör olarak! Halkla mesafeli bir hayat tarzı yaşayan milyarder Ken Castle şimdiye kadar yapılanlar arasında en çok tartışma yaratmış olan oyun biçimini yaratmıştır: Slayers. Bu oyun milyonlara en derindeki arzularını ve fantezilerini dışa vurma imkanı verecektir. İnsanın içindeki hırsı, kötülüğü ve nefreti tüm dünyanın gözü önünde sergileyebilme imkanı sağlayan ve olağanüstü popüler bir hale gelen çok-oyunculu bir online oyundur.

Oyuncular: Gerard Butler, Michael C. Hall, Amber Valletta, Logan Lerman, Terry Crews

 

14. Suretler – Surrogates – 2009

Suretler - Surrogates

2009 yapımı Yönetmenliğini Jonathan Mostow üstlendiği aksiyon-bilim kurgu filminin özeti ise FBI ajanları bir üniversite öğrencisinin gizemli cinayetini araştırmaktadır. Bu öğrenci insanların kendilerinin kusursuz robot versiyonlarını sahip olmalarını sağlayan yüksek teknoloji ürünü suret olgusunun yaratıcısı olan kişiyle bağlantılıdır. Sağlıklı, iyi görünümlü ve uzaktan kumandalı makineler olan suretler, insanların yerini almakta ve böylece insanların evlerinin rahat ve güvenli ortamından çıkmadan dışarıdaki hayatı yaşamalarına imkan tanımaktadır. Cinayet beraberinde cevap arayışını getirir: maskelerle dolu bir dünyada kim gerçektir ve kime güvenebilirsiniz?

2 comments on "Ütopya Üzerine Kurgulanmış En İyi Filmler"

  1. numan says:

    Sean Penn’in filmi Özgürlük Yolu’nu tavsiye ederim.

  2. Nazlı says:

    Bir film izlemiştim adını da konusunu da tam olarak hatırlayamıyorum. Mirası için amcası başrolü geneleve bırakıyordu. Kız dans ederek dövüşüyor ve ordan kaçmaya çalışıyordu. Distopik bir filmdi diye hatırlıyorum. Tam olarak anlatamadım ama anlayan varsa filmin adını söylesin lütfen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *