Uzayda Yolculuk Temalı Uzay Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Uzayda yolculuk filmleri, uzay gerçekten çok garip ve ilgi çekici değil mi? Aslında orda hiçbir şey yok. Ama bir şeyler var. Sürtünme yok, kütle çekimi yok, ışık yayılmıyor. Sadece bükülebiliyor. İnsanoğlu her zaman uzayı merak etmiştir. Dış gezegenlerde olası yaşamı, yaşayabileceğimiz gezegenleri, uzay-zaman ilişkisini. Einstein’ın göreliğini bile kanıtlamamıza bu kadar az kalmışken, neden yeni bir yuva bulmayalım? Uzayda yolculuk filmleri, bilim-kurgu severlerin baş tacıdır. Bizde sizlere bugün Interstellar gibi yankı uyandıran filmleri de içerin güzel bir liste hazırladık. Bildiğimiz bütün Fizik kurallarını hiçe sayan uzayı film edebilecek kadar ilerleyebildik mi acaba? İşte karşınızda IMDB puanlarına göre düşükten yükseğe göre olarak sıralanmış en iyi 25 uzayda yolculuk filmleri.

Table of Contents

Uzayda Yolculuk Filmleri

 

25. Journey to the Seventh Planet – Yedinci Gezegene Yolculuk – 1962 – IMDB:4,8


Dünya uzay üslerinden seçilen beş cesur adam, donmuş gezegen olarak dahi bilinen, Güneş Sisteminin yedinci sırasında bulunan gaz devi Uranüs’e doğru yolculuğa çıkarlar. Gittiklerinde bir uzaylı beyni tarafından tasarlanmış ılıman bir orman ve ateşli kadınlarla karşılaşan beş adam ne yapacaklarını şaşırırlar.

24. Lost in Space – Uzayın Derinliklerinde – 1998 – IMDB:5,1


Robinson ailesi , insanoğlunu kurtarmak için son çare ve şans olarak uzaya gitmeyi seçmiştir. Lakin daha sonra kaybolurlar ve Dünya’ ya geri dönüş yolunu bulmak için savaş vermeye başlarlar. Bu giriştikleri haritasız mücadele onlar için ilk mücadelelerinden çok daha zorlu geçecektir.

23. Mission to the Mars / Red Planet – Görev : Mars – 2000 – IMDB:5,6


Dünyamızdan hemen sonra gelen, Güneş Sistemi’ nin dördüncü gezegeni olan kızıl gezegen Mars’ a giden ilk keşif grubunun garip bir heykel gördüğünü rapor ettikten sonra yaşadığı gizemli felaket ve onlardan bir daha haber alınamaması üzerine, insanoğlu Mars’ a ikinci bir keşif grubu göndermeye hazırlanıyor.

22. Conquest of Space – Fezan’ın Fethi – 1955 – IMDB:5,8


Eski uzay filmlerine baktığımızda mesafeler çok daha kısa ve yerel kalıyor. Mars ve Ay. Bir Amerikalı uzay istasyonunda görevli olan takım. Mars’a yapılacak ilk gezi için seçiliyor. Lakin şöyle bir sıkıntıları var, takımın kaptanı gerçekten çok dindar ve Mars’a gitmenin Tanrı’ yı kızdıracağı gibi bir düşünceye sahip.

21. The Black Hole – Kara Delik – 1979 – IMDB:5,9


Kara delikler, bildiğimiz bütün fizik kurallarını hiçe sayan, mutlak çekim gücüne sahip ne olduğunu daha adlandıramadığımız şeyler. En kabul gören teori, nötron yıldızının yoğunlaşıp içine çöktüğünde oluşan yüksek kütle ile yaydığı çekim gücünden oluşan, çekim gücü ise ışık hızının ötesine bile geçebilen evrende bilinen anlamlandıramadığımız en karışık şey. Kara delikler bu film yapıldığında sadece Einstein’e ait bir teoriydi ve bütün fizikçiler buna gülerdi. Lakin yaklaşık iki yıl önce kara deliklerin varlığı kanıtlandı. Filmimiz kara delikte kaybolan hırslı bir bilim adamının hikayesini anlatıyor.

20. Terrore nello Spazio – Planet of the Vampires ( Vampirlerin Gezegeni) – 1965 – IMDB:6,3


Uzay gemileri bilinmeyen ve gizemli bir gezegene inen astronotlar, etrafta dolanmaya başlar. Bir süre sonra bu gezegenin yerli topluluklarının canlılarının olduğunu keşfeden bu astronot grubu, bu gezegenin yerlileri tarafından tehdide uğrayacaktır.

19. Star Trek : the Motion Picture – Uzay Macerası – 1979 – IMDB:6,4


Bir uzaylı gemisi Dünya’ ya yaklaşarak Dünya’ yı tehdit etmeye başlıyordur. Bunu gören Amiral Kirk Dünya’ yı işgalden kurtarmak ve savunmak için bir plan yapar ve ekibini de kendisiyle beraber yanına alarak düşmanı durdurmak için harekete girişir.

18. Destination Moon – Ay’a Seyahat – 1950 – IMDB:6,4


Bir dalda Oscar ödülü alan eski uzay filmlerinin içinde en iyilerinden biri olmaya layık olan bu filmde, insanoğlunun aya ilk ayak basışı, ilk kez yüksek derecede teknik detaylar ve döneme göre yüksek düzeyde görüntü kalitesi ile yapılmış. Para harcanan bir uzay filmi olan bu film gerçekten mükemmel.

17. Europa Report – Jüpiter Macerası – 2013 – IMDB:6,5


Güneş Sistemimizin en büyük gezegeni olarak bilinen, gaz devi Jüpiter’ in hayat olasılığı yüksek olan ve dördüncü büyük uydusu olan Europa’ ya bir grup astronot hayat bulma ve Dünya’daki hayatı orada devam ettirme amacıyla göreve gönderilir. Bakalım astronotlarımız Europa da başarılı olabilecekler mi?

16. Dark Star – Karanlık Yıldız – 1974 – IMDB:6,5


Uzayda görevlerini yaklaşık yirmi yıldır yapmakta olan, bir uzay gemisine sahip küçük bir astronot grubu kısa zaman sonra bazı işlerin artık eskisi kadar doğru olmadığını ve yolunda gitmediğini anlamaya başlar.

15. Explorers – Kaşifler – 1985 – IMDB:6,6


50’lerin uzaylı filmlerinden aşırı derecede etkilenen bir küçük çocuk, uzaylıların Dünya’ ya ziyareti ile ilgili bir rüya kuruyor ve ziyaretçi adında bir arkadaş ediniyor. Üç çocuk ile beraber bir uzay gemisi inşa ederek bu uzaylı arkadaşlarını geldiği gezegene geri döndürmek için uğraşıyor.

14. Event Horizon – Ufuk Faciası – 1997 – IMDB:6,7


Bir uzay gemisi yardım ve tedavi ekibi uzaya çıktığında kara deliğin içine girip çıkabilen ve bir anda kaybolan bir uzay gemisine rastlar. Lakin bu gemi her kara deliğe girip çıktığında geminin tayfası değişir ve bu sefer karşılarına çıkan gerçekten onlar için bir facia olacaktır.

13. First Men in the Moon – Feza Kahramanları – 1964 – IMDB:6,7


İlk uzay gemisi Ay üzerine indiğinde astronotlar bir şey fark eder. 1899 yılında bir İngiliz Viktoryan partisi, onlardan daha önce geziyi ve keşfi tamamlamıştır. Şaşkına dönen astronotlar durumu yadırgamak ve tedbirli olmak zorundadır. Hala hayatta kalanlar olduğunu gören keşif ekibi şaşkına döner ve durumu düzeltip geri gelebilmek için ellerinden geleni yapar.

12. 2010 – 2010 – 1984 – IMDB:6,8


ABD ve Sovyetler Sosyalist Cumhuriyetler birliği geçmişte Jüpiterde neler olduğunu anlama amacıyla Jüpiter gezegenine birlikte bir keşif gezisi düzenlerler. Ve beklemedikleri bir durumla karşılaşırlar.

11. Pandorum – Uzayda Dehşet – 2009 – IMDB:6,8


Bir grup astronot devlet tarafından bir uzay gemisine mürettebat olarak atanıyor. Lakin gidecekleri yer ve yapacakları görev hakkında hiçbir bilgiye sahip olmayan mürettebat kısa süre sonra hiç beklemediği sürprizler ile karşılaşıyor ve geri dönüşü olmayan olayların arasında kendilerini buluyor.

10. Prometheus – Prometheus – 2012 – IMDB:7,0


Ayın görünmeyen yüzeyine seyahat eden birkaç astronot, burada hiç keşfedilmemiş bir heykel olduğunu görürler ve bununla beraber yakında artık burada yalnız olmadıklarını anlayacaklardır.

9. Stargate – Yıldız Geçidi – 1994 – IMDB:7,1


Mısırda bulunan bir alet, yıldızlarası ışınlanmayı sağlamaktadır. Bunu kullanan bir grup insan bu aleti kullanır ve Eski Mısır’a ait olan insanların Güneş Tanrısı Ra’ya taptığı, insanlarla dolu olan bir gezegene gider.

8. Contact – Mesaj – 1997 – IMDB:7,4


Dr. Ellie Arroway, yıllarca süren bir uğraş sonucunda bilim dünyasına uzaylıların varlığını kanıtlama amacıyla bir radyo sinyali kanıtı getirir. Bu uzaylılar yaşadığımız Dünya’yı yok etmek için bir makine planlıyorlardır ve bu makine ile ilgili bilgiler bu radyo sinyalinde gizlidir.

7. Forbidden Planet – Meçhul Dünya – 1956 – IMDB:7,7


Bir grup yıldız gemisi görevlisi, küçük bir Dünya’ da kurulan kolonilerinden yaşayan bir kadını bulurlar ve kolonideki diğer insanlara ne olduğu ile ilgili merak içerisine girerler.

6. The Martian – Marslı – 2015 – IMDB:8,0


Astronot ekibi onun öldüğünü sanıp Mars’ta çıkan bir fırtına yüzünden onu terk etmek zorunda kalan bir Astronot. Dünya’ ya canlı olduğunun sinyalini gönderebilmek için elinden geleni ardına koymaz ve hayat mücadelesi içerisine girer.

5. Solaris – Solaris – 1972 – IMDB:8,1


Bir psikolog, hükumet tarafından bir gezegene seyahat etmesi için zorlanır. Çünkü bu gezegene daha önce iniş yapmış olan bütün astronotlar delirmiş, akli dengelerini kaybetmişlerdir. Bu astronot tayfasının neden bu durumda olduğunu araştırmak için psikolog bu görevi kabul eder ve bu gezegene doğru bir seyahate çıkar.

4. Le voyage dans de la lune – A Trip to the Moon (Ay’a Seyahat) – 1902 – IMDB:8,2


Bir kaç astronom, ay üzerine keşif yapmaya giderler. Daha Ay’ a çıkılmayan zamanda, gerçekten çok güzel hayal ve tasvir edilmiş olan film, düşük görüntü kalitesine sahip olsa dahi kesinlikle izlemeye değer bir uzay yolculuğu filmi.

3. 2001: A Space Odyssey – 2001: Uzay Yolu Macerası – 1968 – IMDB:8,3


İnsanoğlu H.A.L 9000 adlı bir akıllı bilgisayar aracılığı ile uzayda birkaç obje buluyor ve bunun üzerine uzaya bunları tanımlamak amacıyla keşif gemileri ve astronot takımları yolluyor.

2. Alien – Yaratık – 1979 – IMDB:8,5


Bir uzay tüccarı Ay’a iniş yaptığında, astronotların gizemli bir yaşam formu tarafından saldırıya uğradığını görür ve kısa süre içinde bu hayat formunun başlangıca erişeceğini fark eder.

1. Interstellar – Yıldızlararası – 2014 – IMDB:8,6


Bir astronot, görevi bırakmış olsa da kısa süre sonra yaşadığı yer çekimsel anomaliler ile istemsizce kendisini NASA’ nın kapısında buluyor. Bunun üzerine Satürn’ de bir solucan deliği açıldığını öğrenen ve Dünya’ nın fazla ömrü kalmadığını öğrenen astronot, bir tayfaya katılıyor ve yeni Dünya ümitleri için uzayın derinliklerine yelken açıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *