Vatanım Sensin Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Yapımını O3 medyanın üstlendiği Vatanım Sensin dizisinin ilk fragmanı 7 Ekim 2016 tarihinde yayınlanmıştır. İzleyici karşısına çıktığı günden beri her perşembe hayranlarını televizyon karşısına kilitleyen dizi ismini sıkça bahsettirmektedir. Vatanım Sensin Dizisi’nin Senaryosunu yazan Necati Şahin ve Nuran Evren Şit’tir. Dizinin çekimleri Ekim ayında İzmir, Kemer altı, Selanik ve Kordon gibi semtlerde o döneme uygun olan bölgelerde çekimleri gerçekleştirilmiştir. Mekanlar tıpkı 1900 yıllarında ki Selanik, İzmir semtlerine göre ayarlanarak filmi tam amacına ulaştırılmıştır. Başrolünde Bergüzar Korel ve Halit Ergenç bulunmaktadır. Halit Ergenç’in Muhteşem Yüzyıl Dizisinden büyük bir ilgi duyması Vatanım Sensin dizisini de etkilemiş durumdadır. Dizide yaralı olan askerlerin tedavi edileceği hastaneler, esir düşenlerin tutulacağı yer olan hapishanelerinin dekorları gözlerden kaçmamaktadır.

Muhteşem Yüzyıl Dizisinden sonra beyaz perdelerde nasıl bir rol alınacağı merak edilen Halit Ergenç seçimini yapmış durumdadır. Vatan Haini isimli ile beyaz perdeye dönüşünü yapacağını açıklamıştı. Dizi hakkında polemikler başlamışken 15 Temmuz da dizinin ismi Vatanım Sensin olarak değiştirilmiştir. Dizinin ilk bölümünde bile hiç bitmeyecek duygusunu yaşatması seyirciler tarafından büyük bir ilgi görmüş durumdadır.

Vatanım Sensin Dizisine Konu Olmuş Olayın aslı Şöyledir;

 

Camilerden direniş duyuruları yapılıyordu. İnsanlar direniş duyurusuna uyarak koşarak gidiyordu. 15 Mayıs tarihinde Yunan donanmaları karalara demir atmış işgale hazırlanıyordu. Yaklaşık olarak 12 bin yunan askeri karaya çıkmıştır. Hrisostomas adındaki papaz sağa sola koşarak bağırıyordu ” Türkleri öldürün hiçbirini sağ bırakmayın “diye. Rumlar İzmir konağına doğru ilerlerken oradan birisi bağırarak -Durun bu vatana elinizi kolunuzu sallaya sallaya giremezsiniz ! Bağıran kişi Hukuk’u Beşer Gazetesinin Yazarı Hasan Tahsin idi. Elini beline götürerek tabancasını çıkartarak art arda ateş etmişti. Bir kaç yunan askeri yere düştüğünde mermisini biten Hasan Tahsin mermi tazelemeye çalışıyordu ki kurşunun hedefi olarak şehit olmuştur.

Vatanım Sensin Dizisi Konusu:

İzmir işgali sırasında çekilen çileyi ve Balkan Savaşını anlatmaktadır. 1900-1919 yıllarını anlatan dizide kimin kim tarafında belli olmayan insanlar, Kimin hangi taraftan olduğu belli olmayan insanların yaşadığı bir dönemdir. Dizide nice topraklar vatandan ayrılmakta, nice sevdalar bitmektedir. Birçok vatan haini düşman saflarında değil en yakınında elinde hançerle bekleyen dost görünümlü insanlarla doludur.

Cevdet kan kardeşi ile vatan topraklarını savunurken kahreden bir şey olur. Hain bir olaya kurban giden Cevdet ailesinden ayrılır. Selanik’ten İzmir’e taşınmaya çalışan Azize’ye de Cevdet’in kan Kardeşi olan Tevfik yardım etmektedir. Fakat Tevfik içten içe de Azize’ye aşıktır. Hem de sırılsıklam aşıktır.

Yıllar sonra Cevdet ve Azize’nin çocukları büyümüştür. (1919 yılı)

Çok zorlu bir hayat sürmekte olan Azize, Canından çok sevdiği adamın yokluğu ile kavrulmaktadır. Yıldız gözü yükseklerde olan bir genç kızdır. Yıldız gizlice katılmış olduğu bir balo sırasında Yunan Teğmen’i olan Leon’a aşık olmuştur. Hilal ise memleket aşkı ile yaşayan bir genç kızdır. Hilal İzmir’in işgaline karşı halkı ayaklanma çağrıları yapmak için gazetelere yazı yazar. Fakat bu iş Hilal’in başına büyük iş açmaktadır.Ali kemal diğer kardeşlerine göre daha farklı bir aşkı acısı ile yaşayan bir serseridir. Fakat Azize çocuklarının dertleri ile uğraşmakta iken İzmir’in Yunan ordusu tarafından işgal edileceği haberini almıştır.


Düşmanlar arasında yolları birleşecek ve hayatları da alt üst olacaktır. Mağlubiyet ve Zafer görecek, gerçek ihanetin ne olduğunu göreceklerdir. Azize ve Cevdet’in kaderi tekrardan bir ülkenin kaderi ile birlikte yazılacaktır. Savaşın o acımasız halinde bile vazife ve vicdan arasında bir hikayesidir. Her şeye rağmen bir ailenin esaretten özgürlüğe kadar olan yolların hikayesidir.

Vatanım Sensin Dizisi Tanıtımı:

Dizinin konusundan da baktığımız zaman ne kadar güzel ve ne kadar çok sevileceği sonucuna varabiliriz. Daha ilk bölümlerinde bile sevenlerini tam bekledikleri gibi karşılayan dizi oyuncuları performans üzerine performans sergileyerek her geçen yeni bölümlerinde seyircileri ekranlara kilitlemektedirler. Vatanım Sensin sizi Saatlerce televizyon karşısına kilitleyerek, güzel ve hiç bir filmden almadığınız tadı alacaksınızdır. Büyük bir kitle tarafından izlenen dizi şimdiden reytinglerde yerini almış durumdadır.

Selanik’ten kaçtığı günün içerisinde evlatlık olduğunu öğrenmiş olan, yaşamış olduğu travmalardan dolayı arkadaşının ölümüne sebep olmuş olan Ali Kemal içki – dövüş aleminden hiç çıkamamış durumdadır. Ali Kemal çökmüş olan İmparatorluğun temelini atacak kişi idi. Gerçek babasının dahi kim olduğu belli değildir. Evlatlık olduğunu öğrenmesi sonucunda çocukluk arkadaşının ölümüne sebep olmuştur. Ali Kemal gerçekte kim olduğu bilinmemektedir. Bundan dolayı da Ölü mü sağ mı belli değildir. Babasına aşırı bir hayranlığı olan Ali Kemal’in tıpkı babası gibi bir asker olma hayallerini tam kurarken evlatlık olduğunu öğrenmiştir. Öldü olarak bildiği babası Yunan askerlerinin içerisinde olan bir hain olarak karşısına çıkmıştı.

Osmanlı üniformasını giymiş olan hain Tevfik Cevdet’i sırtından vurmuştur. Sarayı Yunanistan askerlerine devrederek çıkan bir askerdi. Fakat Cevdet ise yunan üniforması içinde bir vatan sevdalısı idi. Tıpkı Kardeşi kardeşiyle başkalarının savaşında savaştıran devlet artık ölmüştür sözü anlatılmış olduğu kadar dönem kadar güzel bir sözdür.


Kimin Hain kimin vatansever olduğu dışarıdan belli olmayan bir dönemdir. Tıpkı Tarihte Kazım Karabekir’in dediği gibi ” Öyle puslu ki hava şeytan bile Vatan Sever mintanı giyiyor.”

 

Anlattığı Dönem ve Televizyon Ekranında En çok Sevilen Dizisi Vatanım Sensin de Kimler Oynuyor ?

 

Oyuncu: Halit Ergenç, Rolü: Cevdet

Halit Ergenç 30 Nisan 1970 yılında İstanbul’da doğmuştur. Bergüzar Korel ile evli durumdadır. Mimar Sinan Üniversitesinde Müzikal Tiyatro ve Opera bölümünden mezun olmuştur. İlk olarak Bin bir Gecesi dizisinde seyircilerin karşısına çıkmıştır. 2006 Yılında Bin bir Gece dizisindeki rolünden dolayı Erkek oyuncu alanında kelebek ödülüne sahip olmuştur. Halit Ergenç Esir Şehrin İnsanları, Oğlum, Acı Aşk ve Muhteşem Yüzyıl dizilerinde rol almış durumdadır. Dizide Cevdet karakterini canlandıran Halit Ergenç, Bir yiğit asker, karısına sırılsıklam aşık, annesine de hayırlı bir evlat rolünde oynamaktadır. En büyük özelliği ise vazifesine olan sadıklığı ve hiç bir şekilde kırılmaz olan inadıdır. Cevdet sadece ve sadece tutkusu için yaşamaktadır. Tutkusu ise Vatanıdır. İşte bu yüzden en büyük sınavı ise tutkusuna olacaktır. Çok çetin bir süreçle karşı karşıya kalacaktır.

Oyuncu: Bergüzar Korel, Rolü: Azize

27 Ağustos 1982 yılında İstanbul’da doğmuştur. Hülya Darcan ve Tanju Korel’in kızıdır. 2009 yılında Halit Ergenç ile dünya evine girmiştir. Mimar Sinan Üniversitesi tiyatro bölümünden mezun olmuştur. Oynamış olduğu diziler ise, Bitmeyen Şarkı, Karadayı, Binbir Gece ve Muhteşem Yüzyıl dizileridir. Vatanım sensin dizisinin Azizesi dizide Yüzbaşı Cevdat’ın eşi, Hilal, Kemal ve Yıldızın annesi, Hasibe’nin kendi öz kızı gibi sevdiği gelini ve balkanın en güzel kızıdır. Azize işi gereğince soğukkanlı ve sert bir kişiliğe sahiptir. Hiç bir zaman lafını esirgemeyen bir yapıya sahiptir. Azize’nin mesleği ise Hemşireliktir.

Oyuncu: Onur Saylak, Rolü: Tevfik

1977 yılında Ankara’da doğmuştur. İlk defa seyircilerin karşısına Hatırla Gönül dizisinde çıkmıştır. Önceden rol almış olduğu diziler ise, Hayat Ağacı, Gönülçelen dizilerinde rol almıştır. En son rol almış olduğu dizi ise Hatırla Gönül dizisidir. Dizide Tevfik Yüzbaşı karakterine bürünen Onur Saylak hırslı bir yüzbaşı olmasının yanı sırada gözü çok açık bir kişidir. Kaybedecek hiç bir şeyi yoktur. Kan kardeşi olan Cevdet’in başarılarını içten içe kıskanan bir kişiliğe sahiptir.

Oyuncu: Senan Kara, Rolü: Veronika

9 Ağustos 1978 yılında İzmir’de doğmuştur. Mezun olduğu Üniversite Dokuz Eylül Üniversitedir. Yabancı Damat, Karakolda Ayna Var gibi dizlerde rol almıştır. Dizide Veronika Karakterini canlandıran Senan kara dizide Yunan komutanın karısı, Leon’un annesidir. Yıllar önce çocuğunu kaybetmiştir. Çocuğunu kaybetmesi sonucunda ruhunda her zaman bir eksiklik hissetmektedir.

Oyuncu: Baki Davrak, Rolü: Vasili

1971 yılında Almanya’da doğmuştur. Yaşamın Kıyısı Filminde Nejat karakterini canlandırmıştır. Vatanım Sensin dizinde Vasili karakterini canlandırmaktadır. Dizide Vasili, İzmir işgalini gerçekleştiren Büyük bir Yunan komutanıdır. Çok acımasız ve acımasız olduğu kadar da zekidir. Vasili gözünü hiç kırpmadan kendi oğlunu gözünün önünde yakacak kadar acımasız bir karaktere sahiptir.

Oyuncu: Şebnem Hassanisoughi, Rolü: Eftalya

7 Aralık 1985 yılında İstanbul’da doğmuştur. Mezun olduğu Üniversite Kadir Has Üniversitesinde Film ve Drama Yüksek Lisans bölümünü bitirmiştir. Kayıp Şehir, Bana Artık Hicran Yeter, Tatar Ramazan dizilerinde rol almıştır. Eftalya dizide bir Rum meyhanesinde sanatçıdır. Çok temiz yüreğe sahip ve çekici bir yapısı bulunmaktadır. Tevfik ile evlenme amacındadır. Fakat Tevfik Her daim oyalamaktadır. Her ne olursa olsun Tevfik’ten vazgeçmez.

Oyuncu: Celile Toyon, Rolü: Hasibe

Karakter hakkında açıklaması: 3 Ekim 1944 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Tiyatro bölümünden mezun olmuştur. Dizide Yüzbaşı Cevdet’in annesi olarak rol almaktadır. iffetli ve haram yemez doğru bir Osmanlı kadını olarak dizide oynamaktadır.

Oyuncu: Boran Kuzum, Rolü: Leon

Sahne ve Tiyatro Oyunculuk Bölümünden Mezun olmuştur. 2013 yılında Televizyonlarda Coca Cola reklamlarında oynamıştır. Bir Adam Yaratmak, Aşka Dokunmak filmlerinde rol almıştır. Vatanım Sensin Dizisinde ise Büyük komutan olan Vasilinin oğlu olarak canlandırmaktadır. Leonun en büyük sorunu babası ile anlaşamamasıdır.

Oyuncu: Pınar Deniz, Rolü: Yıldız

Azize ve Cevdet’in şımarık ve nazik büyük kızıdır. Oyuncu Pınar Deniz 26 yaşındadır.

Oyuncu: Miray Daner, Rolü: Hilal

15 Ocak 1999 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlk olarak seyirci karşısına Bez Bebek Dizisinde çıkmıştır. Medcezir dizisinde ise Beren karakterini canlandırmıştır. Merhaba Hayat, Papatyam dizilerinde de rol almıştır.Dizide Azize ve Cevdet’in küçük kızı rolündedir.

Oyuncu: Kubilay Aka, Rolü: Ali Kemal

Dizide Cevdet karakteri silah alıp kahraman olmak, asker olmak isteyen bir kişidir. Cevdet ve Azize’nin en büyük oğludur. Babasına hayran olarak büyüyen Cevdet tıpkı babası gibi güçlü bir kişidir.

Oyuncu: Hakan Salınmış, Rolü: Eşref


Karakter hakkında açıklaması: 1964 yılında Ankara’da doğmuştur. Anadolu Üniversitesi Açıköğretimden mezundur. Aliye, Kadın Her Zaman Kadın, Bizim Evin Halleri, Şeref Meselesi, Yalancı Yarim gibi dizilerde rol almıştır.

Oyuncu: Aslı Omağ, Rolü: Marika

1969 yılında İstanbul’da doğmuştur.

Oyuncu: Ahmet Tansu Taşanlar, Rolü: Hasan Tahsin

Yunanlıların İzmir’i işgal etmesi sonucunda direnişin ilk kurşununu atan gazetecidir. Hiç bir zaman esareti kabul etmemektedir. İzmir’de Kordon boyunda bir geçit esnasında yunan askerini vurarak öldürmüştür. Ardından Leon tarafından iki kurşun ile vurularak ölmüştür. Tarih derslerinde Hasan Tahsin 15 Mayıs 1919 yılında Kurtuluş Savaşının ilk kurşununu atan gazeteci olarak tarihe geçmiştir. 14 Mayıs gecesinde İzmir’in işgal edileceği haberi her tarafa yayılmış durumdaydı. Bir grup genç ise kaymakamlık önüne gelerek Valiye karşı ” Bu vatanı Sahipsiz Sanmayın” diyerek protestolar yapmışlardır. Ahmet Tansu Taşanlar 31 Mayıs 1984 yılında Ankara’da doğmuştur. 2006 yılında Tiyatro Sanatı Dalından mezun olmuştur.

Vatanım Sensin Dizisinin Kimliği:

Kanal: Kanal D
Yönetmen: Yağmur Taylan, Durul Taylan
Şirketi: O3 Yapım
Senarist: Necati Şahin, Nuran Evren Şit
Oyuncular: Halit Ergenç, Bergüzar Korel, Onur Saylak, Senan Kara, Baki Davrak, Şebnem Hassanisoughi, Celile Toyon, Boran Kuzum, Pınar Deniz, Miray Daner, Kubilay Aka,

Vatanım Sensin Dizisi Tanıtım Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *