Volkanik Patlamalar Üzerine Filmler

0/5 Votes: 0
Report

Description

Sizin de bildiğiniz gibi insanların ruh hallerine göre izlemek istediği filmler de değişiklik gösterir. Aksiyon, macera ve zaman zaman komik sahneleriyle sizi etkisi altına alacak olan volkanik patlamalar üzerine filmler IMDB puan sırasına göre listelendi. Ülkemizde aktif bir yanardağ olmamasına rağmen dünya genelinde belki de en tehlikeli afet olaylardan biri volkanik patlamalardır. Patlamalara şahit olan insanların, ruh hallerini, karşılaştıkları bu doğa olayı karşısında neler yaptıklarını ve ne gibi önlemler aldıklarını merak edenlerdenseniz bu filmleri asla kaçırmayın. Listemizde yer alan Supervalcona, The Island at the Top of the World, St. Helens, volkanik patlamalar üzerine filmleri merak edenlerin asla kaçırmaması gereken filmlerdendir. Aradığınızı filmi bulamayanlardansanız bu filmlerden biri mutlaka size hitap edecektir. İyi seyirler…

Volkanik Patlama Filmleri

 

15. Volcano Zombies – The Burning Dead -2015 – IMDB :2,2


2015 Amerikan yapımı bir korku filmidir. Toplumdan uzaklaşmış, köyden çok uzakta, bir dağın eteğinde yaşayan bir aile bulunmaktadır. Köyün şefi dağın patlamak üzere olan bir volkanik dağ olduğunu öğrendiğinde aileyi patlamadan kurtarmak için yola koyulur. Fakat şefin göz ardı ettiği bir gerçek vardır. Zombiler! Bu zombiler volkandan beslenmekte ve köylüleri tehdit etmektedir. Hem zombilerden hem de volkandan kurtulmak için elinden gelen her şeyi yapacak olan bir şerifin korku dolu dakikalarını izleyeceğiniz bu film Imdb’si düşük olsa da izlemeye değer.

14. Disaster Zone: Volcano in New York – Afet Bölgesi – 2006 – IMDB :3,4


Altındaki volkanın sinsice hareketlenmeye başladığı New York şehrinde beklenmedik sarsıntılar ve gittikçe şiddetini arttıran patlamalar baş göstermeye başlamıştır. Bu olaylara bir anlam veremeyen New York halkı panik içerisinde olanlara cevap aramaktadır. İllegal yollarla yapılan geo-termal deneyler sonucunda volkanın tekrardan aktifleştiğini fark eden tünel kazı uzmanı olan Matt ve ekibi şehri yaşanan felaketten kurtarmak için ellerinden geleni yapacaktır.

13. Magma: Volcanic Disaster – Volkanik Afet – 2016 – IMDB :3,8


Dünyanın kendi ateşiyle yanıp kavrulacağını iddia eden volkanik dağ profesörü John Shepherd, insan ırkının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna inanmaktadır. Kısa bir zaman içinde büyük bir volkanik patlama olacağını düşünen ve bununla ilgili deliller toplayan profesör, hükümeti bu tezine ikna edip güvenli bir bölgeye nakletmeye çalışacaktır.

12. Apocalypse 10.5 – Deprem 10.5 – 2016 – IMDB :4,4


Dilimizdeki adı Deprem 10.5 olan bu gerilim türündeki film 2016 yılında vizyona girmiştir.. Yönetmen koltuğunda ABD’li yönetmen John Lafia oturuyor. Amerika’nın Settle kenti şiddetli bir deprem tehlikesi altındadır. Bilim adamlarının tahminine göre depremin şiddeti 10.5 büyüklünde olacaktır. Bu olayı daha önceden tahmin eden yetkililer ölümleri azaltmak için planlar yapmaya başlar.

11. When Time Ran Out – Zaman Durunca – 1980 – IMDB : 4,4

MSDWHTI EC003

William Holden , Paul Newman , Jacqueline Bisset gibi usta oyuncuların rol aldığı film 1980 yapımıdır. Zaman Durunca filminde Günay Pasifik civarında sönmüş bir yanardağın tekrar faaliyete geçmesiyle adada kalan bir grup turistin zor anlarına şahit olmaktayız. Paul Newman’ın hayat verdiği Hank karakteri kafilenin liderliğini yaparak onları yüksek kesimlere çıkarmak için harekete geçer.

10. Terror Peak – 2003 – IMDB : 4,6


İlk gösterim tarihi 8 Mart 2003 olan Terror Peak PAX Network üzerinden yayınlanmıştır. Balayı için Yeni Zelanda’ya giden yanardağ uzmanı Janet Fraser ve kocası Kevin heyecan arayışı içindedir. Bölgedeki halkın tüm uyarılarına rağmen yanardağın boyutunu hesaplamak amacıyla oraya tırmanmaya karar verirler. Uzun süre uyuyan bu yanardağın aniden patlamasıyla orada sıkışıp kalan çift, yerlilerin buraya neden ‘Terör Zirvesi’ dediğini çok çabuk öğrenmişlerdir.

9. Volcano – Cehennemden Daha Sıcak – 1997 – IMDB: 5,4


Volcano, 1997 yılında vizyona giren gerilim türünde bir filmdir. Daha önceden pasif olduğu için fark edilmeyen yanardağ birden aktifleşir. Bu felakete hazır olmayan Los Angeles halkı ne yapacağını bilememektedir. Tüm şehri tehlike altına alan yanardağın verebileceği zararları Los Angeles Doğal Afetler büro şefi Mike Roark engellemekle görevlendirildi. Kendi ailesine de ulaşamayan Mike’ in ,çevresindeki herkesten yardım alarak tehlikeyi yok etme çabasına tanık olacağınız bu film izlenmeye değer.

8. Pompei – 2014 – IMDB: 5,5


2014 yılında yayınlanan Pompei filmi; aksiyon, macera, dram ve büyük bir aşkı konu alan sıra dışı bir filmdir. Filmin başrollerinde Matrix filminde tanınan güzel ve başarılı oyuncu Carrie-Anne Moss ve Game Of Thrones ‘in, Jon Snow’ u Kit Harington başrolde yer almakta. Küçük bir çocukken köle olarak satılan ve Roma’ya gönderilen Milo, burada kralın güzeller güzeli kızı Cassia’ya aşık olur. Bu aşk kısa sürede büyücek ve ikisinin de başına dert açacaktır. Fakat, bu kadar derdin ortasında onları bekleyen çok daha büyük bir sorun başlar. Pompei kentini tehlike altına alan Vesuvius Yanardağı alevler püskürtmeye başladı. Aşkı ve kentini tehlikeden korumak için verdiği mücadeleyi izleyeceğiniz bu muhteşem film genelde 5,5 IMDB puanı alsa da Türk izleyicilerinden daha yüksek puan almıştır.

7. Joe Versus the Volcano – Joe Yanardağa Karşı – 1990 – IMDB: 5,7


Türkçesi Joe Yanardağa Karşı olan filmin başrollerinde Tom Hanks ve Meg Ryan’ı görüyoruz. Romantik komedi tadındaki bu film ölümcül bir hastalığa yakalanan Joe karakterinin serüvenlerini ele alır.

6. 2012 – 2009 – IMDB : 5,8


Mayalar, bıraktıkları takvimle yüzyıllar önce insanları felaketlere karşı uyardı. Takvime göre 2012 yılında olacak doğal afetlerin insanlığın sonunu getireceği kehanetini konu alan film 2009 yılında gösterime girdi.

5. Dragon Head – 2003 – IMDB: 5,8


2003 yılında yayınlanan Japon yapımı bu film, genç bir çocuğun çıktığı sınıf seyahatinde başına gelen korkunç ve gizemli olayları konu almaktadır.

4. Dante’s Peak – Dante Yanardağı – 1997 – IMDB:5,9


Başarılı bir jeolog olan Harry’nin yerleştiği kasabada hayatı değişecektir. 2 çocuk annesi belediye başkanına aşık olan Harry birden kasabanın yakınlarındaki Dante Yanardağı’nın tekrar faaliyete geçmek üzere olduğunu fark eder. Ancak ne çalışma arkadaşları ne de kasabalılar onun sözlerini dikkate almaz.

3. St. Helens – St. Helens Yanardağı – 1981 – IMDB:6,2

Dünyanın meydana gelişini konu alan belgesel tadındaki bu film IMDB’den ortalamanın üzerinde bir puan alarak izlemeye değer olduğunu kanıtlıyor.

2. The Island at the Top of the World – 1974 – IMDB:6,3


Bir asilzade olan Sir Ross’un oğlu, volkanik bir arazide yaşadığına inandığı farklı bir kavmi bulmak için yola koyulmuş fakat daha sonra kendinden hiçbir haber alınamamıştır. Sir Ross oğlunu bulmak için arkasından gittiğinde Viking soyundan gelen gizli bir kavim ile mücadele etmek zorunda kalır.

1. Supervolcano – 2015 – IMDB: 6,8


Dünya sonunda büyük bir tehdit ile karşı karşıyadır. Bu ne bir nükleer savaş ne de terör saldırısıdır. Devasa büyüklükteki volkanik patlamalar dünyanın sonunu getirebilecek mi merak ediyorsanız bu filmi kaçırmayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *