Vurucu Bir Dram: Ben, Daniel Blake Filmi

0/5 Votes: 0
Report

Description

Siyasi sinema dendiğinde ilk akla gelen yönetmenlerden Ken Loach yine oldukça dokunaklı bir dram ile seyirci karşısına çıktı ve ikinci kez Altın Palmiye ödülünü aldı . I, Daniel Blake (Ben, Daniel Blake) işsizliğin, İngiltere’deki sistemin , yaşanan geçim sıkıntılarının direk üzerine giden ve eleştirisini dolaysız olarak yapan bir film. Loach bu sefer de uzun zamandır beraber çalıştığı senarist Paul Levarty ile birlikte yazmış filmi.

Ben, Daniel Blake Filminin Konusu:

Daniel Blake İngiltere’nin Newscastle şehrinde yaşayan bir marangozdur. 59 yaşında bir kalp krizi geçirir. Bir türlü tam olarak iyileşemez ve doktoru hayati tehlikesi olduğunu belirterek işe dönmesinin mümkün görünmediğini de ekler. Daniel işsizlik ödemesi almak için başvuruda bulunur. Bunu alıp alamayacağı ile bir test yapılır ve ödeme alması için gereken puanı küçük bir farkla kaçırır. Yani çalışmak zorundadır. Testi uygulayan sağlık çalışanının kendi doktoru ile irtibat halinde , yani sağlık durumundan haberdar olduğunu sanmaktadır ama aslında bu doğru değildir. Böylece devletin karar verici organı doktor teşhisini uygulamamış olmaktadır. İş ararken biri O’na iş arayanlar için başka bir ödeme olduğundan bahseder. Bu parayı alması için aktif olarak iş araması gerekmektedir. Daniel bu arada Londra’daki evsizler barınağından ayrılan ve şehre yeni gelen Katie ve iki çocuğu ile tanışır. Katie de çok zor durumdadır, ödemeleri kesilmiştir, çocukları açtır ve evlerinin ısınma masrafını da ödeyememektedir.

Daniel, Katie ve iki çocuk sorunları birlikte çözmeye çalışırlar. Daniel bir çöplükte iş bulur ama doktorun söyledikleri aklında olduğu için istemese de reddeder. İş bulma kurumu yetkilileri ise Daniel’in yeterince çaba göstermediğini düşünmektedir. Bir gün sprey boya ile iş buma merkezinin duvarına şöyle yazar : “Ben, Daniel Blake açlıktan ölmeden önce itirazımın değerlendirilmesini talep ediyorum”. Gelip geçenler sempati ile yaklaşsa da polis tarafından karakola götürülür ve resmi bir uyarı alır. Çaresiz, eşyalarını satmaya başlar.

En sonunda itiraz duruşması yapılır. Kendisine yardımcı olacak görevli sağlık raporlarını inceler ve Daniel’in elinin kuvvetli olduğunu söyler. Daniel heyecanlanır ve biraz kendine gelmek için lavaboya gider ve olaylar gelişir.

Ben, Daniel Blake Filminin Karakterleri / Oyuncuları:

Daniel Blake (Dave Johns) :

Kalp krizi geçirmiş ve işini kaybetmiş orta yaşlı marangozdur. Yaşayabilmek için devletin sağladığı haklardan faydalanmaya çalışmakta fakat engellerle boğuşmak zorunda kalmaktadır. Dave Johns İngiliz Bağımsız Filmler En İyi Aktör ödülünü bu filmle aldı.

Katie Morgan (Hayley Squires) :

İki çocuklu bekar bir annedir ve O da Daniel gibi işsizlik ve geçim sıkıntısı sorunlarıyla karşı karşıyadır. Bir sahnede o kadar açtır ki bir kutu soğuk fasulyeye saldırır.

Dylan ve Daisy Morgan ( Dylan McKiernan ve Briana Shann) :

Katie’nin çocukları.

Bir adamın İngiliz sosyal yardım sisteminin labirentlerinde kaybolmasını anlatan film Cannes’in yanı sıra pek çok festivalden ödül aldı. 2016 Cannes Film Festivali Altın Palmiye ödülünün sahibi filmin orijinal ismi I, Daniel Blake dır ve film IMDb den de 8,1 puan almıştır.

Ben, Daniel Blake Filmi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *