On Parmağında On Marifet Yönetmen Woody Allen Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Woody Allen Filmleri lisemize geçmeden önce yönetmen hakkında biraz bilgi vermek isteriz.Asıl ismi Allen Stewart Konigsberg olan sinema tarihinin en iyi yönetmenlerinden olarak kabul edilen Allen 1935 yılında New York’da dünyaya gelmiştir.On parmağında on marifet sözünün ete kemiğe büründüğü hali Woody Allen yönetmenliğin yanı sıra senaryo yazmakta, aktörlük, oyun yazarlığı, stand-up ve müzisyenlik gibi sanat dalları ile de ilgilenmektedir.

Woody Allen

Hollywood’un zekası ve espri anlayışıyla birçok izleyicinin favori senaryo yazarı ve film yönetmeni olan Woody Allen, 1986 ve 2011 yıllarında iki defa en iyi senaryo dalında Altın Küre Ödülü almıştır. Bu listemizde birbirinden güzel Woody Allen filmlerini IMDb puanlarına göre sizlere sunuyoruz.On Parmağında On Marifet Yönetmen Woody Allen Filmleri Listemize YORUM yapabilirsiniz.

 

Table of Contents

Woody Allen Filmleri

 

25. To Rome With Love – Roma’ya Sevgilerle – 2012 – IMDb: 6,3

To Rome With Love
Oyuncular: Woody Allen, Alec Baldwin, Roberto Benigni, Penélope Cruz, Judy Davis, Jesse Eisenberg ve Greta Gerwig
İtalya’ya geziye çıkan bir grup Amerikalı ve İtalyan’ın sıra dışı maceralarını konu alan film, insanların geçmişten bu güne sürdürdükleri aşk arayışını farklı gözlerden yansıtıyor.

24. Irrational Man – Mantıksız Adam – 2015 – IMDb: 6,6

Irrational Man
Oyuncular: Joaquin Phoenix, Emma Stone, Parker Posey ve Jamie Blackley
Üniversitede felsede hocalığı yapan Abe Lucas, orta yaş kriziyle birlikte yaşama sevincini ve gayesini kaybetmiştir. Öğrencisi olan Jill ve duyduğu birkaç şey, yaşamak için yeni nedenler bulmasını sağlar.

23. Magic In The Moonlight – Sihirli Ay Işığı – 2014 – IMDb: 6,6

Magic In The Moonlight
Oyuncular: Colin Firth, Emma Stone, Hamish Linklater, Marcia Gay Harden, Jacki Weaver ve Erica Leerhsen
Ünlü bir sihirbaz olan Stanley, yalancı olduklarını düşündüğü medyumların yalanlarını ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Bir süre sonra tanıştığı medyum Sophie ise inandığı tüm şeyleri sorgulamasına ve aşık olmasına sebep olur.

22. Hollywood Ending – Hollywoodvari Bir Son – 2002 – IMDb: 6,6

Hollywood Ending
Oyuncular: Woody Allen, George Hamilton, Téa Leoni, Debra Messing ve Mark Rydell
Eskiden başarılı bir yönetmen olan Val Waxman, elindeki güzel senaryo ile karısına da yakın olmak için işe geri döner. Her şey güzel giderken, görüşünü kaybeder ve geçici bir körlük yaşamaya başlar. Elindeki senaryoyu bu şekilde çekmeye karar verir.

21. Scoop – 2006 – IMDb: 6,7

Scoop
Oyuncular: Woody Allen, Hugh Jackman, Scarlett Johansson ve Ian McShane
Şehirde ortaya çıkan Tarot Kartı cinayetleri efsanesinin ardından, İngiliz gazeteci Joe Strombel garip bir şekilde ölür. Bu cinayetleri araştıran gazetecinin ölmesi bir takım olayların gizli kalmasına sebep olur. Bu yüzden genç ve hevesli öğrenci Sondra olayları ele almaya karar verir.

20. Cassandra’s Dream – Cassandra’nın Rüyası – 2007 – IMDb: 6,7

Cassandra's Dream
Oyuncular: Hayley Atwell, Colin Farrell, Sally Hawkins, Ewan McGregor ve Tom Wilkinson
Terry ve McGregor düşük gelirli ve sürekli zengin olma hayallerinde olan iki kardeştir. Bir süre sonra kumarda büyük paralar kaybeden Terry işleri daha da zora sokar. Bu olaydan sonra daha da hırslanan iki kardeş, artık zengin olmak için cinayet işlemeye dahi hazırdırlar.

19. Shadows and Fog – Gölgeler ve Sis – 1992 – IMDb: 6,8

Shadows and Fog
Oyuncular: Woody Allen, Kathy Bates, John Cusack, Mia Farrow, Jodie Foster ve Fred Gwynne
Muhasebecilik yapan Kleinman bir gece komşusu tarafından uyandırılır. Bir katilin şehirdeki insanları öldürdüğünü söyleyen ve onu bulmak için yardım isteyen komşusuyla birlikte yola çıkarlar. Bir süre sonra komşusu ortadan kaybolur ve hiçbir şeyden haberi olmayan Kleinman katil zanlısı olarak suçlanır.

18. Everyone Says I Love You – Herkes Seni Seviyorum Der – 1996 – IMDb: 6,8

Everyone Says I Love You
Oyuncular: Alan Alda, Woody Allen, Drew Barrymore, Lukas Haas ve Goldie Hawn
New York’lu geniş bir ailenin yaşamları, aşkları ve ayrılıklarının ele alındığı film, izleyicilere güzel bir müzikal sunuyor.

17. Bananas – Muz Cumhuriyeti – 1971 – IMDb: 7,1

Bananas
Oyuncular: Woody Allen, Louise Lasser ve Carlos Montalban
Birbirinden farklı siyasi görüşlere sahip Nancy ve Fielding iki sevgilidir. Bir süre sonra politik sorunlar nedeniyle araları bozulur ve durumu eski haline döndürecek yollar yine politikadan geçmektedir.

16. Vicky Cristina Barcelona – Barselona, Barselona – 2008 – IMDb: 7,2

Vicky Cristina Barcelona
Oyuncular: Javier Bardem, Penélope Cruz, Scarlett Johansson, Rebecca Hall ve Patricia Clarkson
Vicky ve Cristina İspanya’da güzel bir tatil ardından yakışıklı bir sanatçı ile tanışırlar. Muhafazakar Vicky, cinselliğe açık Cristina ve bu adam arasında büyük bir aşk ilişkisi doğacaktır.

15. Whatever Works – Kim Kiminle Nerede? – 2010 – IMDb: 7,2

Whatever Works
Oyuncular: Ed Begley, Jr., Patricia Clarkson, Larry David ve Michael McKean
Boris Yellnikoff’un kapısını çalan Melodie isimli genç kız ondan yardım istemektedir. Onu içeri alan Boris, bir süre sonra kızın sorunlu ebeveynlerine açıklama yapmak zorunda kalacaktır.

14. Sleeper – 1973 – IMDb: 7,3

Sleeper
Oyuncular: Woody Allen, Diane Keaton, John Beck ve Marya Small
1973 yılında hayata gözlerini yummuş bir adam, kendisini çok seven kardeşinin isteğiyle dondurulur. Bu olaydan 200 yıl sonra tekrar gözlerini açan adam, değişen dünya ve güçlü bir yönetimle karşı karşıya kalır.

13. Blue Jasmine – Mavi Yasemin – 2013 – IMDb: 7,3

Blue Jasmine
Oyuncular: Cate Blanchett, Sally Hawkins, Alec Baldwin ve Peter Sarsgaard
Çekici bir kadın, parasını gösterişli bir yaşam için umarsızca harcayınca büyük bir maddi sıkıntıya düşer. Bu sırada aklına gelen bir çözüm için, kendisine yardım etmek isteyen bir adamın peşine düşmek için San Francisco’ya doğru yola çıkar.

12. Another Woman – Başka Bir Kadın – 1988 – IMDb: 7,4

Another Woman
Oyuncular: Philip Bosco, Betty Buckley, Blythe Danner ve Sandy Dennis
Başarılı bir yazar olan Marion, son kitabı için kafasını toplamak ister ve bir ev kiralar. Bu sırada yan daireden gelen seslere kulak misafiri olur ve duyduklarından çok etkilenir. Bu olay Marion ve geçmişinin yüzleşmesine sebep olacaktır.

11. Interiors – İç Dünyalar – 1978 – IMDb: 7,5

Interiors
Oyuncular: Geraldine Page, Diane Keaton, Mary Beth Hurt ve Kristin Griffith
Hayatları gittikçe kötüye giden üç kız kardeşin, bir çıkış yolu aradıkları ve mutlu günlere ulaşmak istedikleri hikayeleri anlatılıyor.

10. Radio Days – Radyo Günleri – 1987 – IMDb: 7,6

Radio Days
Oyuncular: Danny Aiello, Jeff Daniels, Mia Farrow, Seth Green ve Robert Joy
Yönetmenimiz Woody Allen’in hayatını işleyen ilginç bir film olan Radio Days, yaşamlarını sürdürmeye çalışan bir ailenin hayatı anlatılıyor.

9. Match Point – Maç Sayısı – 2005 – IMDb: 7,7

Match Point
Oyuncular: Brian Cox, Matthew Goode, Scarlett Johansson ve Emily Mortimer
Chris Wilto zengin bir ailenin çocuğuna ders veren bir tenis öğretmenidir. Bu sayede yüksek düzeyden insanlarla tanışma şansı olur. Bir süre sonra karşısına çıkan yollar ondan aşkı veya parayı tercih etmesini isteyecektir.

8. Midnight in Paris – Paris’te Gece Yarısı – 2011 – IMDb:7,7

Midnight in Paris
Oyuncular: Owen Wilson, Kathy Bates, Adrien Brody ve Carla Bruni
Gil ve Inez birbirlerini çok sevmekte olan bir Amerikan çiftidir. Çift, Inez’in babasının işi sebebiyle; aileleriyle birlikte Paris’e giderler. Gil’in Paris gecelerinde yaşadığı birbirinden güzel maceralar, bu genç adamın şehre aşık olmasına ve derin bir hayranlık beslemesine sebep olur.

7. Zelig – 1983 – IMDb: 7,8

Zelig
Oyuncular: Woody Allen ve Mia Farrow
Bulunduğu ortama uyum sağlamak konusunda aşmış bir karakter olan Zelig, bir Asyalının yanında Asyalı, bir Fransız’ın yanına Fransız gibi davranmaktadır. Hatta karşısına çıkan psikiyatrların yanında da uzman bir doktormuş gibi konuşmaktadır. Bu adamın yaşadığı rahatsızlık çözüme kavuşacak mıdır?

6. The Purple Rose of Cairo – Kahire’nin Mor Gülü – 1985 – IMDb: 7,8

The Purple Rose of Cairo
Oyuncular: Mia Farrow, Jeff Daniels ve Danny Aiello
Büyük buhran döneminde ABD’de garsonluk yapan Cecilia hayatından bıkmış ve yeni şeyler arayan bir kadındır. Bu bunalımlı süreçte kendisini sinema salonlarına ve filmlere verir.

5. Love and Death – Aşk ve Ölüm – 1975 – IMDb: 7,8

Love and Death
Oyuncular: Woody Allen, Diane Keaton, James Tolkan, Harold Gould
Rusya’nın henüz çarlıkla yönetildiği dönemlerde, sorunlu bir genç Napolyon’a suikast düzenlemeye karar verir. Bu yüzden kuzeniyle birlik olur ve planlara başlar. İzleyicinin karşısına ise komik bir hikaye çıkar.

4. Hannah and Her Sisters – Hannah ve Kız Kardeşleri – 1986 – IMDb: 8,0

Hannah and Her Sisters
Oyuncular: Woody Allen, Michael Caine, Mia Farrow, Carrie Fisher ve Barbara Hershey
Birbirinden çok farklı düşüncelere sahip üç kız kardeş, Hannah ile evli olduğu halde Hannah’ın kız kardeşine ilgi duyan Elliot ve aşkta aradığını bulamayan Holly gibi birbirinden eğlenceli karakterleri barındıran film farklı ilişkileri ele almaktadır.

3. Manhattan – 1979 – IMDb: 8,0

Manhattan
Oyuncular: Woody Allen, Diane Keaton, Michael Murphy, Mariel Hemingway ve Meryl Streep
New York şehrine büyük bir takıntıyla bağlanmış senarist, komedi türünde senaryolar yazmaktadır. Bir süre sonra yaşadıkları, her şeyi ilgi çekici kılacaktır.

2. Crimes And Misdemeanors – Suçlar Ve Kabahatler – 1989 – IMDb: 8,0

Crimes And Misdemeanors
Oyuncular: Caroline Aaron, Alan Alda, Woody Allen, Claire Bloom ve Mia Farrow
Bir yanda karısını aldatan doktor Judah, bir yanda yeni tanıştığı Halley’e aşık olan Chiff karakterlerini inceleten film, insan doğasını tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Ortaya bir takım garip ve umutsuz ilişkiler çıkıyor.

1. Annie Hall – 1977 – IMDb: 8,1

Annie Hall
Oyuncular: Woody Allen, Diane Keaton, Tony Roberts, Carol Kane ve Paul Simon
Aşkı arayan bir yazar olan Alvy Singer, ne kadar istese de gerçek aşkı bulabileceğinden şüphelidir. Annie Hall ile tanıştıktan sonra bu düşüncelerini bir kenara bırakır ve yeni bir aşka doğru yelken açar. Alvy’i etkileyen ise Annie’nin aşka farklı anlamlar katmasıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *