Xavier Dolan Filmleri – Kanadalı Genç Yönetmenin Gözünden Sinema

0/5 Votes: 0
Report

Description

Sinemanın genç ve dahi çocuğu Xavier Dolan, çok erken yaşlarda sinema sektörüyle tanışmıştır. Henüz 19 yaşlarındayken sinema sektöründe adını duyurmuş olan Kanadalı yönetmen ve aktör, filmlerinde daha çok anne-çocuk ilişkisi ve ergenlik dönemleri üzerinde yoğunlaşmıştır. 26 yaşındaki yakışıklı yönetmen pek çok film festivallerinde ödül ve başarılar kazanmıştır. Genellikle eşcinsel filmleri ve LGBTİ temalı filmler ile kendinden söz ettiren yönetmen Xavier Dolan 2016 yılında ise Juste la fin du Monde ve The Death and Life of John F. Donovan isimli iki filmi daha yönetecektir.Xavier Dolan’ın sadece oyuncu olarak rol aldığı Canım Komşularım (Good Neighbour), Lipsett Diaries, Suzie ve İşkence Odası isimli sinema filmleri de bulunmaktadır. İsterseniz; Xavier Dolan’ın yönetmenliğini de üstlendiği en popüler 5 sinema filmine birlikte göz atalım.

Xavier Dolan Filmleri

5. Laurence Anyways – 2012 – IMDb:7,6

Laurence Anyways
Laurence 30 yaşlarında üniversitede görev alan başarılı bir öğretmendir. Laurence, 30 yıldır iç savaşı haline gelmiş sırrını sevgilisi Fred’e açıklama kararı verir. Laurence yıllardır kadın olma arzusu taşıyan bir erkekdir. Fred’in bu duruma tepkisi, topluma açıklama ve kabullendirme çabası gibi çoğu sorunun cevabı bu filmde. Ayrıca Cannes Film Festivali tarafından da tasdiklenerek ödüle laik görülüyor bu yapım. İki buçuk saatten uzun süren filmde ara ara flashbacklerle bir dış sesin anlatımı eşlik ediyor seyirciye. Anlatıma harika ve akıcı bir oyunculuk da eklenince tadından yenmez bir hal alıyor yapım.

4. Tom â la Ferme – Tom Çiftlikte – 2013 – IMDb:7,0

Tom â la Ferme
Yine bir LGBTİ temalı bir yapım ve yine Xavier Dolan. Aslında filmde eşcinsellik yardımcı tema görevi görüyor. Yani pek ön planda yansıtılmamış diğer filmlerine kıyasla. Filmde Tom isminde bir adamın ölen sevgilisiyle olan etkileşimi dramatik ve psikolojik bir dille anlatılıyor. Tom’un ölen sevgilisinin abisi oldukça sert bir abidir ve Tom’a fiziksel tacizlerde bulunur. Tom ise artık kendini çiftliğin bir parçası olarak görür ve olaylar içinden çıkılmaz bir hal alır. Kötü bir sonun kaçınılmaz olduğu bu film Venedik Film Festivalinde FIPRESCI Ödülü’nü aldı.

3. J’ai Tué Ma Mère – Annemi Öldürdüm – 2009 – IMDb:7,5

J'ai Tué Ma Mère
2010 yılında vizyona giren bu film belki de Xavier Dolan’ın manevi açıdan en değerli filmidir. Çünkü Dolan bu filmi henüz 16 yaşlarında yazmıştı. 19 yaşlarında, kendi imkanlarıyla gerçekleştirdiği ve başrol oynadığı ilk filmidir bu film. Ergenliğin gerginliğiyle, orta yaş bunalımının huysuzluğunu harmanlayan bu akıcı yapım 20’nin üzerinde ülkeye satıldı. Hırçın bir anne ve hırçın bir çocuk. Hubert ve annesinin çekişmeli, bir o kadar da dramatik hayatını oldukça kaliteli ve detaylı bir şekilde sunan yönetmen 2009 Cannes Film Festivali’nde aldığı 3 ödül ve 8 dakika boyunca ayakta alkışlanmasıyla da dünya basınının dikkatini çekmişti.

2. Les Amours imaginaires – Hayali Aşklar – 2010 – IMDb:7,2

Les Amours imaginaires
Dolan’ın eşcinsellik temalı ikinci yönettiği filmdir. Üç taraflı aşk üçgeni. İki yakın arkadaşın aynı gence duydukları aşkı konu alıyor film. Çeşitli kıskançlıklar, karşılıksız aşklar, acı, hüzün herkes payına düşeni alıyor. Eleştirmenler bu yapımın, Dolan’ın kendi tarzını bulamayışının bir sancısı olduğunu söylese de, Xavier durur mu yapıştırır ödülü. Tam 4 tane ödülle geri dönüyor memleketine.

1. Mommy – 2014 – IMDb:7,2

Mommy
Mommy; ABD İngilizcesinde anneciğim demektir. 2014 yapımlı bu film, 2014 Cannes Film Festivali’nde Jüri Ödülü kazandı. Dul bir annenin şiddete meyilli oğlunu yetiştirme çabası anlatılıyor Mommy’de. Oğlunu yetiştirmede çeşitli zorluk ve bunalımlar çeken anne, yeni taşınan gizemli komşusundan yardım almaya başlar. Gizemli komşular hep merak uyandırmıştır seyircide üzerinde.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *