En Sevilen Yabancı Bilim Kurgu Dizileri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Ülkemizde bazı TV dizileri, diğerlerinden ayrı bir yerde tutulmaktadır. Bunların bir kısmını, belirli bir yaşın üzerinde olanlar, nostalji duygusu eşliğinde hatırlayacaklardır. Bazıları ise nispeten daha yeni dönemlerden ve tadı hemen herkesin damağında kalan dizilerdir. En sevilen yabancı bilim kurgu dizileri listemize geçmeden önce sitemize YORUM yaparak katkıda bulunabileceğinizi hatırlatmak isteriz.Bu arada listedeki bazı dizilerin nostaji yabancı diziler kategorisinde de yayınlanabileceği ve dizilerin IMDb puanları esas alınarak sıralandığını belirtmek isteriz. Ulusal kanallarda gösterildikleri dönemlerde en sevilen Bilim Kurgu Dizileri arasında yer yabancı dizilerden seçme listemize geçelim isterseniz;

 

Yabancı Bilim Kurgu Dizileri

 

10. The Six Million Dollar Man – 6 Milyon Dolarlık Adam – 1974 – IMDb:7,2

The Six Million Dollar Man
O’nu yeniden yapabiliriz, teknolojimiz var! Astronot Steve Austin bir kazada yaralanmıştır ve gizli servis, Austin’in kaybettiği organlarını çok güçlü mekanik olanları ile değiştirir. Parçaların maliyeti, diziye isim olmuştur. Buldozer kadar güçlü hale gelen Austin saatte 97 km hızla koşabilmekte, yeni gözü ile dürbünden iyi görebilmektedir. Artık bu süper güçlerini kötü adamları yakalamak için kullanacaktır.

9. Space: 1999 – Uzay 1999 – 1975 – IMDb:7,3

Space 1999
Ay, 1999 yılında yörünge dışına çıktığında, Ay Üssü Alfa astronotları da onunla birlikte uzay boşluğunda ilerlemeye başlamıştı. Bu yolculukta farklı yaratıklarla karşılaşacak ve hepsi ile başa çıkmayı başaracaklardır. Belli bir yaşın üzerindeki seyirci, Kaptan Koenig’i, Doktor Helena’yı, Uzay Gemisi Kartal’ı ve diziye ikinci sezonda katılan ve canlı cansız istediği her şekle girebilen Maya’yı nasıl unutabilir? Kült diziler arasında yerini almış olan Uzay 1999, İngiliz yapımı bir diziydi. Tek kanal olduğu yıllarda TRT, İngiltere ile hemen hemen aynı zamanlarda bu diziyi yayınlamaya başlamıştı.

8. Heroes – 2006 – IMDb:7,7

Heroes (1)
Amerika da yayınlandığı NBC kanalında son 5 yılın en çok rating alan dizisi olan Heroes (Kahramanlar), Ülkemizde 2007 de gösterilmişti ve oldukça büyük ilgi çekmişti. İlk bölümde bir güneş tutulmasının ardından kendilerindeki olağanüstü güçleri (uzay-zamanı bükme, ışınlanma, ölümsüzlük, karşısındakinde var olan gücü kopyalama, geleceği resmedebilme vb) keşfetmeye başlayan karakterleri tanıtan dizide, kötü adam Sylar’a karşı uzun bir mücadele verilmişti. 2015 yılında Heroes Reborn ile dönüş yapan dizi, öncekinin kaldığı yerden devam etmiyor, farklı bir hikaye anlatıyor ancak kimi eski karakterler dizide yer alıyor.

7. Star Trek: The Original Series – Uzay Yolu: Orijinal Seri – 1966 – IMDb:8,4

Star Trek The Original Series
Uzay Yolu, tüm dizi dünyası içinde bir ikon olarak kabul edilmektedir. Çünkü 1960’ların seyircisi için son derece yenilikçi sayılabilecek teknikler, efektler, renkler, kostümler kullanılıyordu ve dizide görülen ve o tarihler için inanılmaz olan pek çok teknik yıllar sonra gerçek hayatta uygulanmaya başlanmıştı. Kaptan Kirk, Mr.Spock, Doktor McCoy üçlüsü, orijinal serinin baş karakterleri olarak Türk izleyicisinin hafızalarına kazınmıştı. Tabii uzay gemisi Atılgan’ı (Enterprise) da unutmamak gerek. Kaptanın Seyir Günlüğü, çeşitli zamanlarda yayınlanan yeni nesil dizileri, çok sayıdaki seri filmi ile 50 yıldır hayatımızda önemli yer tutmaya devam ediyor.

6. Yıldız Geçidi SG-1 – Stargate SG-1 – 1994 – IMDb:8,4

Stargate SG-1
Roland Emmerich’in aynı isimli filminin gördüğü ilgi üzerine, dizi haline getirilen bu hikaye, askeri bir birliğin Yıldız Geçidi denen bir solucan deliğinden başka boyutlara geçerek maceradan maceraya koşmasını anlatıyordu. X-Files bile 9 sezonda biterken, Stargate 10 sezon devam ederek TV tarihinin en uzun süren bilim kurgu dizilerinden biri olmuştur. Mısır Tanrısı Ra’nın adını taşıyan uzaylı konsepti ile ilgi çeken film ve akabinde yayınlanan dizi, ülkemizde de 2007 yılında yılında Tv de gösterime girmiştir.

5. Lost – 2004 – IMDb:8,5

Lost
Korkunç bir uçak kazasından kurtulan onlarca insan Güney Pasifik’te tuhaf bir adada yaşamaya başlar ve açıklaması son derece güç olaylar başlarına gelir. İlk bölümünden itibaren o kadar büyük başarı kazanmıştı ki, ABC kanalına kitlenenlerin sayısı 15 milyonu buluyordu. Amerikan popüler kültürünün bir parçası haline gelen dizi bir çok alanda da ödül aldı. 2010 yılındaki finaline kadar sosyal medyada, ofis sohbetlerinde, okul kantinlerinde herkesin hakkında konuştuğu, ülkemizde de yayınlanan ve oldukça ilgi gören Lost, en beğenilen diziler arasına girmeyi başardı.

4. Fringe – 2008 – IMDb:8,5

Fringe
İsmini Fringe Science (sınır bilim) teriminden alan Fringe, dünya üzerinde yaşanan paralel evrenler arasında geçişler gibi açıklaması yapılamayan olayların izini süren FBI ajanlarının başından geçenleri konu almaktaydı. Açılışta içinde yaşam belirtisi olmayan bir uçağın havaalanına inmesi ile başlayan Fringe, ülkemizde de bir hayran kitlesi oluşturmuştu.Yapımcısı, X-Files’dan ilham aldıklarını kabul etmiş ancak daha sonra tamamen farklı bir tarz ortaya çıktığını belirtmişti.

3. The X-Files – Gizli Dosyalar – 1993 – IMDb:8,7

The X-Files
İnanmak İstiyoruz sloganı ile ortaya çıkan ve Gizli Dosyalar ismi ile ülkemizde gösterilen bu dizi, iki FBI ajanının, uzaylılar ve paranormal ağırlıklı açıklanamayan olayları çözmek için bilimi kullanmaları üzerineydi. Genel olarak dizi dünyasının genel geçer kalıplarının aksine, ajanlardan kadın olanı bilimsellikten ödün vermezken, ruhsal bakış açısına sahip ajan, erkek olandı. 9 sezon gösterimde kalan X Files, Ajan Mulder karakterini canlandıran David Duchovny’nin film çekmek için diziyi bırakması ile son bulurken, geride pek çok uzaylı hikayesi ve en akılda kalıcı dizi müziklerinden birini bıraktı. 2016 yılında ise tekrar gösterime girecek olan dizi, Mulder ve Scully’yi özleyenlere hitap edecek.

2. Battlestar Galactica – Savaş Yıldızı Galactica – 2004 – IMDb:8,8

Battlestar Galactica
Saylonlar Geliyor! Bu repliği hatırlayanlar için kült bir bilim kurgu dizisi olan Battlestar Galactica, insan ırkını yok etmeye kararlı robot Saylonlara karşı Komutan Adama liderliğinde savaşan Galactica isimli uzay gemisi mürettebatının hikayesini anlatıyordu. 70 li yılların sonunda yayınlanan ve Apollo ile Starbuck isimlerinde iki pilotun kahramanlıklarının öne çıktığı dizinin yeni versiyonu 2004 yılında başlamış ve 2009 da sona ermiştir.

1. Dr.Who – 2005 – IMDb:8,8

Dr.Who
TV dizileri ile ilgili hiçbir liste Dr.Who olmadan tamamlanmış sayılmaz. 1963 yılında başlayan dizide pek çok oyuncu farklı zamanlarda başrolü, yani Dr.Who karakterini oynadı. Şu anda 12.oyuncu (Peter Capaldi) Doktor Who rolünü canlandırıyor. Bu doktor aslında zamanda yolculuk eden dünya dışı bir yaratıktır ve nefes kesen maceraları halen devam etmektedir.

A comment on "En Sevilen Yabancı Bilim Kurgu Dizileri"

  1. Selen Sarı says:

    Star Trek: Deep Space Nine türkçe Altyazı olarak arıyorum. Online izleyebileceğim bir site var mı?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *