Yabancı Dizi Dünyasının En’leri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Ülkemizde yoğun bir taleple karşılanan yabancı menşei diziler, işledikleri konuların çok yönlü olması sebebiyle her kesimden izleyiciyi etkileyebilmektedir. Çoğu zaman sinema filmlerinin tahtına ortak olan yabancı diziler, yapım aşamasında harcadıkları paraların karşılığını almaktadır. Her yabancı dizi, ülkemizde tutulmuyor tabi ki; ancak milyonlarca insanımızı soluksuz bırakan ve sosyal medyada geniş çaplı yansımaları olan dizileri de görmekteyiz. Yabancı dizilerin bu kadar büyük bir kitleye hitap etmelerinin altında yatan sebeplere bakmak istedik biz de. İşte bu yüzden size Yabancı Dizi Dünyasının En’leri adlı listeyi hazırladık.Sizde YORUM yaparak en… yabancı diziyi bizimle paylaşabilirsiniz.

En Uzun Süre Yayında Kalan Yabancı Dizi: The Simpsons

The Simpsons

Dilimize çevrilmiş adıyla Simpsonlar, 2009 yılında en uzun süre yayında kalan dizi olarak Guinness rekorlar kitabına girmeyi başardı. Orta sınıf bir Amerikan ailesinin eğlenceli hayatını anlatan animasyon dizisi, 1989 yılında adımını attığı dizi dünyasında onlarca ödüle layık görüldü. Dizideki çılgın Bart karakterini, Türkiye’de diziyi takip edenler bilirler. Dünyanın en ünlü ailesini hala tanımıyor olamazsınız herhalde?

En iyi Yabancı Dizi: Band of Brothers (Kardeşler Takımı)

Band of Brothers

Imdb tarafından binlerce oy alarak en iyi dizi sıralamasında birincilik koltuğuna oturan Kardeşler Takımı, gerçekçilik açısından benzersiz bir yapıt. Toplamda 10 etkileyici bölümden oluşan dizi, 2001 yılında seyirci ile buluştu. Stephen Ambrose tarafından yazılan romanın uyarlaması olan dizi, II. Dünya Savaşı sırasında yaşanan olayları konu almaktadır. 10 üzerinden 9,6 puan alan dizi, toplamda 705 dakikalık bir görsel ziyafet sunuyor. Savaşın dehşetini bir kez daha gözler önüne seren diziyi nefesinizi tutarak izleyeceksiniz.

En Kanlı Yabancı Dizi: Dexter

Dexter

Bir kan sıçrama analisti olarak Miami Polis Teşkilatında çalışan seri katil Dexter, herhangi bir duyguyu hissedememektedir. Henüz 3 yaşında iken annesinin elektrikli testere ile gözleri önünde öldürülmesiyle kan dolu bir konteynırın içinde günlerce kalır. Bir polis tarafından kurtarılarak evlatlık edinilen Dexter, hiçbir zaman normal bir insan olamayacaktır. Yaşadığı travma sonucunda ruhu öldürme içgüdüsü ile dolmuştur. Üvey babası ve kız kardeşi polis olan Dexter’ın polis teşkilatı içinde yer alması da diziyi hayli ilginç kılıyor. Bölümler hep pamuk ipliğine bağlı; Dexter paçayı kurtarmaya çalışırken kana duyduğu özlem de hiç dinmiyor.

En Çok Kaçış Sahnesi Bulunan Yabancı Dizi: Prison Break

Prison Break

Yakışıklı inşaat mühendisimiz Michael, abisinin haksız yere hapishaneye atıldığına inanmaktadır. Böyle bir durumda en fazla ne yapılabilir ki? Michael, yabancı dizi dünyasının en zeki karakterlerinden biri aslında; olayı kabullenmiş gibi dursa da dizi boyunca her zaman dahiyane bir fikri bulunmaktadır. Abisini kurtarmak için bir soygun girişiminde bulunur ve mahkemede abisi ile aynı hapishanede olmayı talep eder. Bu talep hoşgörü ile kabul edilir ve inşaat mühendisimiz, proje aşamasında kendisinin bulunduğu hapishaneye girer: hapishanenin tüm çizim planı ise vücudundaki dövmelerin arasına gizlenmiştir. Netice itibariyle Michael abisini kurtarır;ancak daha sonra tekrar hapishaneye düşerler; Michael buradan da kurtulur. Macera bitime yaklaşırken Michael yine mahpus damlarına düşer.Ve yine kurtulur.

En İyi Yabancı Doktor Dizisi: House M.D

House M.D

Ülkemizde çok sayıda seveni bulunan Dr. House karakterinin dizi içindeki muziplikleri ve herkesi şaşırtan çılgınlıkları dizi boyunca devam ediyor. Sakat bacağındaki kaslar için bir çare bulamasa da binbir türlü hastalığı tespit etmedeki mahareti adeta göz dolduruyor. Gregory House çok ukala olabilir ama doktorluğu ondan iyi yapan birisini de bulamazsınız. Bu dizi, listemize ‘çekimlerinde en çok baston kullanılan dizi’ olarak da geçebilirdi aslında. House, çekimler boyunca bayağı bir masraf çıkarmış. Farklı motiflerdeki onlarca baston ve farklı karakteri ile House M.D dizisi mutlaka izlenmeli.

En Çok İzlenen Yabancı Dizi: Game of Thrones (Taht Oyunları)

Game of Thrones

Yayıncısı HBO, 4. Sezonda 18.4 milyon Amerikalının bu diziyi televizyondan izlediğini açıklamıştı. Dizi 5.sezonunu nefes kesen bir final ile noktaladığında ise bu sayı 20 milyona kadar ulaştı. Dünya üzerinde aynı anda farklı ülkelerde çekimi yapılan büyük ölçekli dizinin ülkemizde de müthiş bir takipçisi olduğunu biliyoruz. George R.R. Martin’in seri romanından esinlenen Taht Oyunları, zeka ve ihtirasın sentezlendiği bir baş yapıt. Yeni sezonda Kışyarı’nda, Kuzey’de neler olacak diye meraklanmadan edemiyoruz.

En Çok Sevilen Yabancı Dizi: Breaking Bad

Breaking Bad

Bu diziyi sevmeyen insanla karşılaşmadık desek yanlış olmaz. Çılgın kimya öğretmenimiz Walter White’ın hayatına farklı bir yön vermesi, Türk izleyicileri adeta o hayata ortak etti. Kendi halinde bir öğretmenken kanser olduğunu öğrenince adeta şoka giren kimyagerimiz, doktorların bir yıl ömür biçmesi karşısında derin düşüncelere dalmıştı. Engelli oğlu, kredi borçlu evi ve pek de haz almadığı mesleğini düşününce, ona hak vermemek elde değil. Kimya bilgisini konuşturan kahramanımız, biraz da tesadüf eseri kristal meth işine girer. Eski öğrencisiyle karavan kiralayarak ilk laboratuarını kuran Walter White, en saf methamfetamini yapmayı başardığında ise artık Heisenberg olmuştur. Uyuşturucu, para ve aile arasında kalan öğretmenimiz, seçimlerini her seferinde bir kez daha düşünmek zorunda kalacak.

A comment on "Yabancı Dizi Dünyasının En’leri"

  1. Divx says:

    Bu listenin ilk sirasinda lost diz8si olmaliydi. Hepsinden cok izleyici kitlesi olusturmus efsane bir dizidir. Su siralar devam eden the walking dead i de unutmamak lazim tabi…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *