Kendi Dünyalarında Kalanlar İçin Yalnızlık Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Yalnızlık ve yalnız kalma üzerine 25 sinema filmini derlediğimiz yalnızlık filmleri listemiz ile karşınızdayız.Listemizi hazırlarken forum ve sözlük sitelerinden faydalanılmıştır.Listemizdeki filmler Dünyaca ünlü sinema veritabanı IMDb ye göre düşükten yükseğe göre sıralanmış olup YORUM yazmayı unutmamanızı hatırlatırız.İyi seyirler dileriz..

Yalnızlık Filmleri

 

25. Joe – 2013 – IMDb:6,9

Joe
Bu film, Texas’ın minik bir kasabasında geçmektedir. Geçmişini unutmak isteyen ve gündüzleri koruda çalışıp, akşamları sürekli içen Joe Ronsom’un yolu, Gary adında 15 yaşında ki bir gençle kesişir. Gary, ailesinin içinde bulunduğu kötü ortamı düzeltmek için yollara düşmüştür. Gary ailesi için iş ararken, yolları birden Joe Ronsom ile kesişir ve ikisinin hayatı beklemedikleri bir şekilde değişime uğrar. Joe geçmişinde yaptığı hataları ve suçları temizlemeye, onları telafi etmeye çalışırken, Gary hiç tanımadığı Joe’yu ilginç bir şekilde benimser ve kendisine rol model olarak belirler. Joe hayatında ilk kez birsi için önemli olduğunu hisseder ve Gary’yi her şekilde sahiplenir ve onu korur. Amerikan bağımsız sinemasının adından hep söz ettiren David Gordon Green’in yönetmen koltuğuna oturduğu filmin başrollerini Nicolas Cage, Tye Sheridan ve Ronnie Gene Blevins paylaşıyor.

24. Buried – Toprak Altında – 2010 – IMDb:7,0

Buried
Paul Conroy, bir Amerikalıdır ve görev için Irak’ta çalışmaktadır. Bir grup direnişçinin gazabına uğrayan Paul, ölüm ile hiç bu kadar yakın olmamıştır. Uyandığında, kendisini gömülü bir halde tabutun içinde bulur. Onu oraya kim koyduğuna ve kimin getirdiğine dair hiçbir fikri yoktur. Ölmemek için zamana karşı yarışmak ve klostrofobinin en uç noktalarında bu kabusu bir an önce yenmek zorundadır.

23. I Am Legend – Ben Efsaneyim – 2007 – IMDb:7,2

I Am Legend
Başarılı bir bilim adamı olan Robert Neville, tedavi edilemeyen, insanlık için ölümcül olan o korkunç virüsü kontrol altına alamamıştır. Neville her nasılsa, virüse bağışıklık göstermiş ve New York şehrinde, hatta belki bütün dünyada hayatta kalabilmiş tek insandır. Neville üç yıl boyunca ümidini yitirmemiş ve her gün telsizle mesajlar göndererek hayatta kalmış insan bulmaya çalışır. Fakat yalnız değildir. Belki de insanlığın son umudu olan ve Neville’i ayakta tutmayı başaran, kendine düşen görevi yerine getirme arzusudur. Kendi kanını kullanarak virüsün etkilerini yok edecek bir tedavi bulmaktır. Fakat karşısındakilere karşı savunmasızdır ve vakti hızla tükenmektedir.

22. About Schmidt – Schmidt Hakkında – 2002 – IMDb:7,2

About Schmidt
Hayatı, ailesi ve işi ile uğraşırken hiçbir problem yaşamayan Schmidt, emekle olmasının ardından eşini kaybetmesi ile bütün hayatı mahvolur. Üstüne üstlük kızı da, kendisi için pek uygun olmayan bir adamla evlilik niyetindedir. Hayatında çok büyük bir boşluk olan ve hayatına biraz renk katmak isteyen Schmidt, hem kendi yaşamını gözlemlemek, hem de kızının bu uygunsuz evliliğine dur demek için bir yolculuğa çıkar. Senarist kimliğiyle öne çıkan ve yönetmen koltuğuna oturan Alexander Payne’den ödüllü bir yapım. Özellikle oyuncu kadrosunun ve tabi ki senaryonun büyük beğeni topladığı gözden kaçmıyor.

21. The Secret Life of Walter Mitty – Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı – 2013 – IMDb:7,3

The Secret Life of Walter Mitty
Walter, ünlü Life derginde Negatif Portföy Müdürü olarak çalışmaktadır. Walter basit bir hayata sahiptir. Evi ve işi arasında gelip giden bu rutin hayatta tek heyecanı, dergide yeni işe başlayan Cheryl’e karşı beslediği duygulardır. Walter bu sevgiyi içinde yaşar ve kıza bir türlü kendini ifade edemez. Bu aşk bilmecesinin içinden çıkmaya çalışan Walter, büyük bir sorunla karşı karşıya gelir. Çalıştığı dergi satılmıştır…

20. Submarine – Denizaltı – 2010 – IMDb:7,3

Submarine
Oliver Tata daha 15 yaşında bir genç delikanlıdır. Önündeki doğum gününe kadar bakirliğini kaybetmeyi kafasına koymuştur. Ayrıca yeniden birlikte olduğu eski kız arkadaşıyla, annesi arasında çıkan problemleri ortadan kaldırmaya çalışır.

19. Lars and the Real Girl – Lars Sevince – 2007 – IMDb:7,4

Lars and the Real Girl
Lars, internet üzerinden tanıştığı arkadaşını ağabeyi Gus ve eşi Karin ile tanıştırmak ister. Tanışma için bir akşam yemeği planlayan evli çift, Lars’ın kız arkadaşını gördükten sonra şoke olurlar. Çünkü Lars’ın arkadaşı bir oyuncak bebektir. Evli çift Lars’ın akıl sağlığından şüphe duyarak, aile doktorları Dagmar Berman’a başvuracaklardır.

18. Blue Valentine – Aşk ve Küller – 2010 – IMDb:7,4

Blue Valentine
Yıkılmakta olan bir evliliğin, cesur ve abartısız bir dille yansıttığı bu film, evliliğin samimi ve yıkıcı taraflarını her yönüyle doğru bir değerlendirmesi olarak özetleyebiliriz.

17. Pi – 1998 – IMDb:7,5

Pi
Max matematik dehasıdır fakat sorunlu bir kişiliğe sahiptir ve belki de insanlığın en önemli buluşunu yapmak üzeredir. On yıl boyunca tabiatın matematiksel kodlama sistemlerine sahip olduğunu keşfetmiş ama bu durumu çözümlemeyi ne yazık ki başaramamıştır. Ulaştığı sonuçlar, onu daha bir karışıklığa ve daha büyük bir kaosa sürüklerken, en önemlisi onu problemin merkezine yani kendine yöneltmektedir. Bulduğu sır için belki insanlar birbirini ezecek hatta öldürecekti. Bunu herkesten saklamak zorundadır. Max zincirin ilk zinciri olan kodu kırarak bu riski yok etmeyi amaçlar.

16. (500) Days of Summer – Aşkın (500) Günü – 2009 – IMDb:7,7

(500) Days of Summer
Bu hikaye, aşka inanmayan bir kadını ve ona aşık olan bir adamın hikayesini romantik komedi türünde anlatan bir filmdir. İlk olarak Sundance Film Festivali’nde izlenen film, hem eleştirmenlerden hem de seyirci kitlesinden büyük beğeni topladı.

15. Red Desert – Kızıl Çöl – 1964 – IMDb:7,7

Red Desert
Yaşadığı sıkışmışlık ve yalnızlık hissini Giulliana’nın gözünden oldukça gerçekçi bir dille anlatan Antonioni’ni sanayileşmeyi arka plana atarak muazzam ötesi bir içsel yolculukla bizi baş başa bırakır.

14. Uzak – 2002 – IMDb:7,7

Uzak
Kasabanın ona sağlıklı bir gelecek sunamayacağını anlayan Yusuf, İstanbul’a gelir. Daha öncelerden şehre yerleşmiş olan akrabası Mahmut’un yanında kalarak, uzak yolculuklar yapan gemilerde miço olarak görev yapmak ister. Yusuf, hayalleri ve geleceği için her şeyi yapmaya hazırdır. Fotoğrafçı Mahmut ise hayallerinden giderek uzaklaştığını fark eder. Üstelik bu durumdan kendini kurtarmak için bir çabası olmaz.

13. Dead Man – Ölü Adam – 1995 – IMDb:7,7

Dead Man
Kaybedecek bir şeyi olamadığını fark eden Blake, Batı Amerika’nın hiç bilmediği bir köşesinde muhasebeci olmak için gider. Fakat o gidene kadar onun yerine çoktan bir başkası işe alınmıştır. Blake ise ‘Hiç kimse” adında toplum tarafından dışlanmış bir Amerikan yerlisinin hayatına dahil olması ile birlikte gerçek bir batılı olmayı kendine görev edinir.

12. The Station Agent – Hayatın İçinden – 2003 – IMDb:7,7

The Station Agent
Yaşlı dostu Henry’nin vefatı, Fin’in hayatını tepetaklak eder. Fin, Henry’nin maket oyuncak dükkanını hem iş yeri hem de ev olarak kullanmaktadır. Sevdiği bir arkadaşı ile birlikte olmak, sevdiği bir işte çalışmak 134 cm boyunda olan Fin için zor rastlanan güzelliklerdir. Ama ne yazık ki Henry’nin ölümünden sonra bu güzelliklerde yok olup gitmiştir.

11. Kes – Kerkenez – 1969 – IMDb:7,8

Kes
Billy’nin geleceği ve yaşamı kimse tarafından düşünülmemektedir. Bu umursamaz haliyle başı hep belaya girer ve kurtulmaz. Hayatında bulunan herkesle, bu genç yaşına rağmen problemleri bulunmaktadır. Billy aslında masumca bir umut aramaktadır ve bu umut ışığına ise bir gün ağaçta bulduğu kerkenez yuvasında rastlar.

10. Naked – Çıplak – 1993 – IMDb:7,9

Naked
Çalıntı bir arabayla Londra’ya gelen Johnny, eski sevgilisi Louise’nin evine gider. Bir süre burada kalmasına rağmen hiçbir yere ait olmayan Johnny, bavulunu alır ve Londra sokaklarında dolaşmaya başlar. Bu adamı hayata bağlayan hiçbir şey yoktur. Canının istediği şekilde davranır ve yeni insanlarla tanışır.

9. Moon – Ay – 2009 – IMDb:7,9

Moon
Lunar Industries çalışanı olan, Sam Bell, üç yıldır Ay’da işlettiği enerji merkezinde Dünya’nın temel olan enerji kaynağını çıkartıp Dünya’ya ulaştırmakla görevli bir astronottur. Bir şekilde uydu bağlantısının kopmasıyla, dış yaşamda tek başına kalan Sam’i zor günler bekler. Neyse ki Ay’da geçireceği sürenin sonlarına gelmiştir. Eşine ve kızına kavuşma hayaliyle dünyaya döneceği günü iple çekmektedir. Fakat üsten ayrılmasına az bir zaman kala, yaşadığı akıl almaz kaza onu garip bir keşfe götür. Sam’in endişesi git gide artmaya başlar ve garip bir şeyler döndüğünden kesindir. Evinizden 250.000 mil uzaktasınız ve yüzleşmeye başlayacağınız en zor şey kendi benliğinizdir.

8. Her – Aşk – 2013 – IMDb:8,0

Her
Eşinden ayrıldıktan sonra, bir başına kalan Theodore Twombly, geçimini el işi mektuplar yazarak sağlayan bir yazardır. Günlerden bir gün reklamda gördüğü yazılımın bir zaman kendisine yarayacağını düşünerek satın alır. Bu yazılım Samantha adında bir sanal zeka uygulaması sunmaktadır. Yazılım, Theodore’nin kafasını kurcalayarak, ufkunu genişletecek bir takım sorular sorar. Yazılım sayesinde yalnızlıktan yavaş yavaş kurtulmaya başlayan Theodore, Samantha’ya karşı ilginç duygular beslemeye başlar.

7. Life of Pi – Pi’nin Yaşamı – 2012 – IMDb:8,0

Life of Pi
Pi’nin Yaşamı, çoğu kişi tarafından çok beğenilmiş, kitabı da en çok satanlara girmiş, filmi de en çok izlenenlerde yerini almış ve liderliği uzunca süre korumuştur. Bu film, hayatta kalma çabasını, her zaman içinde yaşama umudu olması gerektiğini ve en zor durumlarda bile her zaman bir çıkış yolunun olabileceğini anlatan bir filmdir. Pi Patel’in hikayesi, Hindistan’da bir egzotik hayvanat bahçesinden, Pasifik’e uzanan yolcuğunu anlatmaktadır. Yolculuk sırasında bir gemi kazası geçiren Pi onca hayvanla ve onun için önemli olan üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ile hayatta kalan tek insan olmasının akıl almaz öyküsünü bize aktarır.

6. The Truman Show – Truman Show – 1998 – IMDb:8,1

The Truman Show
Truman, posterleri aratmayacak güzellikte bir adada yaşamaktadır. Çok sevdiği bir eşi ve bir işi vardır. Fakat bunların bir düzmece olduğunu herkes bilmektedir. Tabi ki Truman dışında Yanı o adanın oluşturulmuş bir stüdyo, işinin olması eşinin olması hep kandırmacadır. Her tarafa yerleştirilen kameralarla, Truman’ın gerçek sandığı bu hayat, tam 30 yıldır. 24 saat televizyonlarda yayınlanmaktadır. Truman bundan asla şüphe duymaz. Ta ki öldü bildiği babasını, diğer figüranlar arasında görünceye kadar.

5. Umberto D. – 1952 – IMDb:8,2

Umberto D.
Bireyin toplum içinde, yalnız bırakılışının bizzat bu yalnızlığa rağmen onu görmeden gelen, toplum içinde bir yer edinmeye çalışan, emekli bir devlet memurunun gözünden bizlere aktarır. Umberto D.’nin mahkum bırakıldığı bu yalnızlık işkenceden başka bir şey değildir. Toplum içinde kendini fark ettirmek adına gösterdiği emeği hiçbir duygu sömürüsüne izin vermeden birebir aktararak o muhteşem, akıl almaz diliyle anlatan Vittorio De Sica, bir başyapıt olan yalnızlık senfonisini yaratmayı başarmıştır.

4. Into the Wild – Özgürlük Yolu – 2007 – IMDb:8,2

Into the Wild
Üniversiteden mezun olduktan sonra aile, iş gibi sorumluluk gerektiren işleri arkasında bırakan Christopher McCandless uzun bir yolculuğa çıkar. McCandless bu yolcuğu boyunca bin bir türlü macerayla ve insanla karşılaşır. McCandless bu yolcuğu boyunca, tek bir ebeveyni ve en önemlisi çok değer verdiği kız kardeşi ile haberleşmiyor.

3. Eternal Sunshine of the Spotless Mind – Sil Baştan – 2004 – IMDb:8,3

Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Clementine, sevgili Joel’i hafızasından sildirir. Bu duruma çok üzülen ve kırılan Joel de aynı şeyi yapmaya karar verir. Fakat sevgilisinin anılarında kaybolduğunu gören Joel, Clementine’ni ne kadar çok sevdiğini anlar. Belki de yaptığı bu hatayı geri döndürebilmek imkansızdır.

2. Taxi Driver – Taksi Şoförü – 1976 – IMDb:8,3

Taxi Driver
70’li yıllarda Manhattan gecelerinde taksi şoförlüğü yapan, Vietnam gazisi Travis’le birlikte kemerinizi bağlayın ve sokaktaki maceralara hazırlıklı olun. Hikaye boyunca, ‘toplumun pisliği’ ile karşı karşıya kalan Travis bu duruma bir türlü adapte olamaz. Ve sonunda ipleri eline almaya başlayacaktır.

1. Léon – Sevginin Gücü – 1994 – IMDb:8,6

Léon
Masum bir kız çocuğu ve seri duygusuz bir katil. Birbirlerinden başka kaybedecek hiçbir şeyleri yok. Erkek, acımasızca duygusuz bir şekilde hareket edip öldürüyor ve ortada iz bırakmadan kayboluyor. Bu adamın en zayıf yanı ise, 12 yaşındaki masum Mathilda. Mathilda’nın kötü bir aile yaşamı vardır. Onu o ailede tek tutan şey çok sevdiği erkek kardeşidir. Bir gün aile, bir sebepten dolayı katledilir ve hayatta tek kalan Mathilda’dır. Mathilda, Leon’nun dairesine saklanarak kendini korumaya alır. 12 yaşındaki kız, Leon’un mesleğini öğrenek ve küçük kardeşinin intikamını almak için ondan yardım isteyecek. Leon ise Mathilda’yı beladan ve kötülüklerden korumak için elinden gelen her şeyi yapacak.

3 comments on "Kendi Dünyalarında Kalanlar İçin Yalnızlık Filmleri"

  1. omer says:

    güzel liste olmuş

  2. Anonymous says:

    sokak kedisi Bob en iyi yalnızlık filmi bence

  3. İsimsiz says:

    İzleyebileceğim bir iki film var aralarında. Teşekkürler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *